To wszystko przez ciebie

Okładka książki To wszystko przez ciebie Anna Karpińska
Okładka książki To wszystko przez ciebie
Anna Karpińska Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura piękna
Prószyński i S-ka
2024-05-09
2013-10-01
literatura polska

"TO WSZYSTKO PRZEZ CIEBIE" - ANNA KARPIŃSKA
To druga książka autorki, po którą sięgnęłam... i nie wiem co napisać. Trochę banalna choć życiowa opowieść. Julka ma siostrę o 17 la młodszą, od początku autorka nie kryje, że tak naprawdę to jej córka. Opowieść zaczyna się gdy ich rodzice giną w wypadku samochodowym, Klara za niedługo kończy 18 lat.to wtedy było zaplanowane by dowiedziała się prawdy> Jednak pewne wydarzenia oraz śmierć rodziców ( a tak naprawdę dziadków) powoduje, że Julia zaczyna się zastanawiać jak i kiedy powiedzieć młodej dziewczynie prawdę. W dodatku z Brodnicy
z której pochodzą, trzeba się wynieść i zabrać meble i rzeczy po rodziców, które sami nie zdążyli zabrać ani zlikwidować. Rodzice całe ich życie mieszkali właśnie tam, ale postanowili się przeprowadzić do Warszawy.
Jednak likwidacja domu, nie jest taka prosta. Co się przytrafi Julce, jak to wpłynie na życie obu dziewczyn, dowiecie się sięgając po tę pozycje. Jest spójna, ale bardzo przewidywalna. Audiobook, też można posłuchać, choć lektorka oddaje dobrze klimat i lubię ją, tu jakoś mnie denerwowała. Zbyt się wczuwała, o ile można się za bardzo wczuwać... Ale i tak polecam

OCENA 07/10
93/23 (14/09)
ilość stron: 515
data wyd: 01.10.2013
czas przewidziany czytania: 8 h 32 min.
Czas słuchania 15h 54 min
lektor: Rogoza-Biel Mirella

Anastazja
Skończona 22.09.2023 (słuch)

"TO WSZYSTKO PRZEZ CIEBIE" - ANNA KARPIŃSKA

Kolejna powieść obyczajowa Anny Karpińskiej, która wywołała spore emocje.
O ile życie byłoby prostsze, gdyby ludzie tak nie kombinowali, kłamali, naginali prawdę, ewentualnie ją zatajali. Tajemnice gonią tajemnice...
Julia pozornie ułożyła sobie życie z dala od rodziny. Gdy jako nastolatka zaszła w ciążę, uległa swej matce. Zgodziła się udawać siostrę swojej córki. Dzięki temu mogła wyjechać na studia do Warszawy i tam wieść życie singielki nieobarczonej nieślubnym dzieckiem. Coś za coś. Stłumiła w sobie instynkt macierzyński, zresztą jej matka czuwała, by czasem nie wybuchł.
Obecnie Julia to bizneswoman. Nie wyszła za mąż. Wielką miłość już przeżyła dawno temu. Obecnie mężczyźni co jakiś czas przychodzą i odchodzą.
Wydarza się tragedia. Rodzice sprzedają domostwo na Mazurach i jadą do niej do Warszawy. Podczas podróży giną w zderzeniu czołowym na drodze. Julia musi uporać się ze wszystkimi problemami samodzielnie i jeszcze sprawować nadzór nad krnąbrną nastolatką, którą nazywa siostrą, a tak naprawdę jest jej matką.
Kobieta wraca do rodzinnej miejscowości, żeby opróżnić sprzedany przez rodziców dom z ich rzeczy i żeby rozliczyć się z przeszłością. Poznaje przy tym obecnego właściciela posesji - Witolda. Ich drogi przecinają się często...
Serdecznie polecam!

Kolejna powieść obyczajowa Anny Karpińskiej, która wywołała spore emocje.

To co opisane mogło się wydarzyć naprawdę lekka i przyjemna po tych wszystkich kryminałach super się czytało.

"To wszystko przez ciebie" fajnie napisana powieść. Książka jest dosyć smutna i także radosna. Fabuła ma w sobie trochę tajemnic rodzinnych, miłość ale i macierzyństwo. Polecam świetna powieść o kobietach.

Bardzo sprawnie napisana powieść. Nie wiem czy chciałabym borykać się z takim problemem jak bohaterka. Myślę, że opisana historia nie jest w życiu niemożliwa, wszak nie wiemy jakie tajemnice kryją w sobie ludzie. Czasem nawet nie znamy własnej rodziny. Polecam, czyta się bardzo szybko.

Dosyć smutna historia Julii... nie chciałabym być ani na jej miejscu, ani na miejscu Klary. Mimo smutnych wydarzeń, książka bardzo mi się podobała ;)

W polskich powieściach obyczajowych często powtarza się podobny schemat: bohaterka, znużona wielkomiejskim zgiełkiem, nieudanymi związkami i nieciekawą pracą, po śmierci krewnego dowiaduje się o tajemniczej posiadłości na wsi, rzuca wszystko i na łonie natury odkrywa kolejne rodzinne sekrety, a czasem także odnajduje miłość swojego życia.
Bohaterką jest Karolina – przebojowa singielka po trzydziestce, prezes agencji reklamowej. Po tragicznej śmierci rodziców zmuszona jest zająć się nie tylko uporządkowaniem pamiątek z domu (który został sprzedany jeszcze przez rodziców),ale przede wszystkim swoją córką – siedemnastoletnią Klarą, która żyje w przekonaniu, że Karolina jest jej starszą siostrą. Teraz ma się dowiedzieć całej prawdy.

Dodatkowo nowy właściciel domu rodziców Karoliny okazuje się interesującym przystojniakiem, jej obecny partner – łajdakiem, a odnowienie przyjaźni z dawną koleżanką ze szkoły – niezwykle owocne. Podczas porządkowania rzeczy rodziców Karolina musi zmierzyć się z przeszłością i bolesnymi wspomnieniami – zwłaszcza, gdy dociera do niej, że gdyby nie decyzje rodziców, jej życie mogło wyglądać zupełnie inaczej…

Autorka znów balansuje na granicy prawdopodobieństwa – choć tym razem była bardziej przewidywalna. Psychologia bohaterów pozostawia wiele do życzenia – tym razem po kilku tygodniach bohaterki, pochłonięte bieżącymi zdarzeniami wydają się zupełnie nie przejmować się tym, że straciły rodziców. Jednak całość jest dobrze napisana, ciekawa i pomijając pewne niedociągnięcia (i naciągnięcia – znów za dużo irytujących zbiegów okoliczności) przyjemnie się czyta.

Bohaterką jest Karolina –...

Lektura w sam raz na majowe popołudnie na leżaku. Niezbyt ciężka, trochę cukierkowa historia, ale napisana z dużą wprawą i z szacunkiem dla czytelnika. Uczucia i intencje bohaterów nie są podawane wprost, autorka pozostawia miejsce na wnioski i domysły czytelników, zgrabnie prowadzi narrację przeskakując od teraźniejszości do przeszłości w sposób naturalny i przemyślany, zawsze coś z czegoś wynika.
Głowna bohaterka doskonale niedoskonała. Piękna, zdolna, nowoczesna, ale z wielką tajemnicą noszoną jak piętno, wydała mi się trochę za głupia życiowo jak na piękną, zdolną i nowoczesną, ale fabuła prowadzi ją do odkrywania tego co w życiu najważniejsze więc może o to chodziło autorce? Żeby pokazać co ważne, że trzeba wiele przeżyć tułając się po stolicach świata żeby docenić zwyczajne życie na polskiej wsi?
Podobał mi się wątek tajemnicy prowadzony od samego początku do samego końca, niby łatwy do rozwikłania, ale jednak dodający historii odrobinę kryminalnego smaczku.
Miałam przyjemność poznać autorkę i zrobiła na mnie wrażenie cieplej, sympatycznej, mądrej kobiety. Później, z równą przyjemnością, odnalazłam te same cechy w bohaterach (niektórych) jej książki więc serdecznie polecam.

dobrze napisana, wciągająca, ciekawa. Polecam!

dobrze napisana, wciągająca, ciekawa. Polecam!

świetna książka, bardzo wciągająca przez co szybko się ją czyta. Świetnie pokazuje że każda decyzja też ta która wydaje się najlepsza i bezproblemowa może sprawić później spore problemy, wszystko ma swoje konsekwencje

• Biblioteka

Dodaj cytat z książki To wszystko przez ciebie