Blisko domu

Wydawnictwo: Sonia Draga
Close to Home
Radosław Madejski
Ag2S

Przebywający na urlopie w Grecji Alan Banks, inspektor policji z Yorkshire, zostaje pilnie ściągnięty do Anglii, gdy znalezione zostają zwłoki Grahama Marshalla. To jego przyjaciel z dzieciństwa, który zaginął ponad 30 lat temu. Przerażające odkrycie zmusza policjanta do powrotu w przeszłość, której pomimo rozpaczliwych starań, nigdy tak naprawdę nie zdołał wymazać z pamięci. Wspomnienie potwornej zbrodni sprzed lat ciągle go prześladuje i prowadzi tam, gdzie nadal czai się zło. Mroczne tajemnice, które w 1965 roku doprowadziły młodziutkiego Grahama Marshalla do zguby, nie przestają być groźne, a ich naruszenie może kosztować Banksa więcej, niż kiedykolwiek sobie wyobrażał.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

Po rewelacyjnie przeze mnie przyjętym i bardzo dobrze ocenionym '' Kameleonie '' , poprzedniej pozycji Petera Robinsona, uważam że autor całkowicie spoczął sobie na, jakby nie było, zasłużonych laurach. Jego następna książka czyli omawiana właśnie '' Blisko domu '', to książka w mojej ocenie, bardzo słabiutka . Owszem jest tam jakieś śledztwo, a nawet dwa, są zwłoki dwóch nastoletnich chłopców z różnych epok . Jest cała masa postaci ,tak przy jednym jak i przy drugim dochodzeniu. Nawet miejscami zdarza się trochę akcji i mylenia tropów. Ciekawostką i smaczkiem tego thrillera ? miało być to iż jeden z chłopców był kiedyś przyjacielem Alana Banksa z lat dziecięcych. Chłopiec ten, Graham Marshall zaginął trzydzieści lat wstecz. Inspektor Banks, spędzający zasłużony po trudnym śledztwie z '' Kameleona '' urlop na jednej z greckich wysp, decyduje się wrócić i przyjrzeć odnalezionym zwłokom swego byłego przyjaciela. Zapowiadało się więc nader ciekawie . Niestety tylko zapowiadało, ja...

nutka | 2019-02-23
Przeczytana: 20 lutego 2019

Moja pierwsza książka tego autora, bardzo dobrze mi się ją czytało, wciągająca fabuła, ciekawi bohaterowie. Myślę, że sięgnę po kolejną pozycje Petera Robinsona.

czerwie_z_cylindra | 2018-12-15
Przeczytana: 14 grudnia 2018

Inspektor Banks jak zawsze maśniutki, ale tym razem nie prestiżowy.
[Wpis sponsorowany przez słowa roku 2018 oraz liczbę 42 w ręczniku]

Angelika Kurek | 2018-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2018

Znany nam z poprzednich części inspektor Alan Banks, w końcu udał się na zasłużony urlop... który niestety musiał skrócić, ponieważ dowiedział się, że po wielu latach odnaleziono jego zaginionego przyjaciela z dzieciństwa, a konkretniej kości przyjaciela.
Nieco bardziej wypoczęty i mniej marudzący niż w poprzednim tomie Alan, spieszy w swe rodzinne strony udzielić wszelkiej możliwej pomocy, wiedzy i doświadczenia... i tu spotyka go zawód, bo nikt właściwie jego pomocy nie oczekuje.
W międzyczasie na "jego terenie" dochodzi do zniknięcia syna znanych celebrytów, a ponieważ Banks właściwie jest na urlopie, to nie prowadzi tego śledztwa, a jedynie służy swą radą.
Na główny plan wychodzą dwie sprawy zaginionych nastolatków, prowadzone przez dwie panie detektyw, miedzy którymi Alan jest rozerwany.
Kilka retrospekcji z zycia naszego inspektora oraz ukazanie go bardziej ze strony cywila niż policjanta, dają nam nowe informacje składające się na obraz całej osoby Alana Banksa, autor...

Robert Łyskawa | 2018-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2018

Podobał mi się ten kryminał, bo podobnie jak inne tego typu książki Petera Robinsona, nie raził przerysowaniem i nagromadzeniem na siłę sensacji. Akcja była oparta na prowadzeniu dwóch śledztw: jedno dotyczyło zbrodni sprzed 30 lat, drugie aktualnej – obie miały podobne cechy, choć nie były ze sobą powiązane. A tłem tego wszystkiego była nostalgiczna podróż inspektora Banksa do lat 60-tych, kiedy to był nastolatkiem, zestawiona z tym, jak potoczyło się jego (i bliskich mu osób) dalsze życie i jak wygląda ono aktualnie…

książek: 2059
jamczyk | 2018-08-10
Przeczytana: 09 sierpnia 2018

Dwa niezależne śledztwa powiązane z osobą inspektora Banksa. Świetna, subiektywna charakterystyka brytyjskiego społeczeństwa oraz trendów muzycznych w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Głowni bohaterowie pokazują, że nie są im obce dylematy moralne, czy błędne wybory. Środkowa Brytania potrafi zaskoczyć.

Izoldka | 2018-08-05
Przeczytana: 29 lipca 2018

Pierwszą książką z serii o Alanie Banksie, którą przeczytałam był "Skrawek mego serca". Pomysł, fabuła i bohaterowie tak mi się spodobali, że zaczęłam polować na pozostałe książki Petera Robinsona. "Blisko domu" była kolejną z nich. I również ta historia mi się bardzo spodobała. Alan Banks i Annie Cabbot tym razem mieli do rozwiązania dwie sprawy: jedną współczesną i drugą sprzed 35 lat. Obie sprawy miały wspólny mianownik: dotyczyły kilkunastoletnich chłopców. Zarówno pierwsza, jak i druga okazały się bardziej skomplikowane niż każdy przypuszczał, a ich rozwiązanie nieoczywiste aż do samego końca książki.

vepecis | 2018-01-30
Przeczytana: 03 grudnia 2016

Jak każda część przygód Banksa ta również potrafi wciągnąć. Lekki kryminał, dobrze się czyta. Nawet Ci, którzy nie znają serii i nie śledzili wcześniejszych przygód nadinspektora nie powinni się zawieść.

Aneta-Wiola | 2017-09-05
Przeczytana: 05 września 2017

DWÓCH ZAGINIONYCH CHŁOPCÓW
Nastoletni Graham zaginął w 1965 roku. Sprawą zajmowała się miejscowa legenda policji, niestety dochodzenie zostało zamknięte, a sprawa nierozwiązana. Niemal po czterech dekadach zostaje odnaleziony jego szkielet. Wszystko wskazuje na zabójstwo. Gdy z prasy Alan Banks dowiaduje się o odnalezieniu szczątek dawnego przyjaciela, przybywa prosto z wakacji, by zmierzyć się z własnymi wyrzutami sumienia. W owym czasie Alan zataił bardzo ważny fakt.
W tym samym czasie zostaje zgłoszone zaginięcie 15-letniego syna znanych celebrytów. Wkrótce z rodzicami kontaktuje się porywacz żądając okupu. Po nieudanej próbie wymiany gotówki za wolność jedynego dziecka pary, policja prowadzi sprawę zabójstwa. Chłopak miał introwertyczną i dojrzałą osobowość, wąski krąg znajomych i zainteresowania kolidujące z wymogami rodziców. Wkrótce trop prowadzi do tajemniczej dziewczyny z tatuażem.

To już moje trzecie nieudane podejście z Robinsonem. Dwie sprawy, w których tak naprawdę...

Iwona | 2017-06-17

Fajny kryminał, trochę nostalgiczny przez wspominki głównego bohatera. Momentami akcja nieco zbyt rozwleczona, kręci się w kółko ale ogólnie może być.