Virtualo -50% thriller

Tłumaczenie: Katarzyna Ciążyńska
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Pretty Girls
giovanna

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Kryminał sensacja Thriller. Pewnego dnia dziewiętnastoletnia Julia zniknęła bez śladu. Tragedia na zawsze naznaczyła jej najbliższych. Ojciec popełnił samobójstwo, a siostry, Claire i Lydia, zerwały ze sobą kontakt. Mija dwadzieścia lat. Paul, mąż Claire, wpływowy milioner, zostaje zamordowany. Przeglądając jego...

Mija dwadzieścia lat. Paul, mąż Claire, wpływowy milioner, zostaje zamordowany. Przeglądając jego rzeczy, Claire odkrywa przerażające nagrania, na których ktoś brutalnie gwałci i morduje dziewczyny.

Czy Paul miał z tym coś wspólnego, czy tylko oglądał te filmy? Czy przez osiemnaście lat żyła pod jednym dachem z psychopatą?

Claire i Lydia, dotąd mocno skonfliktowane, rozpoczynają prywatne śledztwo, które okaże się bolesną wędrówką w przeszłość, dowodem, że czas nie leczy wszystkich ran. Siostry docierają blisko prawdy, a komuś bardzo zależy, by nigdy nie wyszła na jaw.

źródło opisu: http://www.harpercollins.pl/

źródło okładki: http://www.harpercollins.pl/

Oficjalna recenzja
Adrian książek: 520

Thriller niejednoznaczny

Jaki ma być dobry thriller? Intuicja podsuwa nam wyłącznie jedną odpowiedź: trzymający w napięciu. Znamy filmy Alfreda Hitchcocka, który nie przez przypadek został okrzyknięty mistrzem budowania suspensu. W literaturze również zdarzają się perełki. Uwagę czytelnika jest znacznie trudniej utrzymać. Autor staje przed wyzwaniem znalezienia odpowiedniego rytmu oraz dobrej kolejności wydarzeń. Udało mi się trafić na książkowy thriller, w którym na próżno szukać nudy.

KsiążkaMoje śliczne” Karin Slaughter bywa klasyfikowane jako kryminał, ale jestem zmuszony się z tym nie zgodzić. Nie ma tam wyraźnego detektywa, jednoznacznego śledztwa, autora inaczej rozkłada akcenty. Operuje poczuciem zagrożenia, każe bohaterom walczyć z upływającym czasem oraz buduje interesującą intrygę. Odkrywanie mrocznej tajemnicy jest odpowiednio rozpisane. Karin Slaughter najpierw rozbudza ciekawość czytelnika, a potem powolutku podsuwa rozwiązania. Właśnie dzięki temu tempo narracji jest po prostu idealne. Moje śliczne” czyta się jednym tchem. Sam skończyłem książkę w ciągu jednego dnia, ponieważ chciałem się dowiedzieć „co będzie dalej”. A to najlepsza rekomendacja dla thrillera.

Karin Slaughter postępuje bardzo sprytnie. Zwodzi czytelnika, podsuwa mu różne rozwiązania i często odwraca uwagę. Gdy odbiorca poczuje, że wie już wszystko, że nic go nie zaskoczy, autorka wyskakuje zza literackiego węgła i wali go w głowę zwrotem akcji. Ta sytuacja w książce powtarza się wielokrotnie. Wpływa to na świetny rytm narracji – raz jest szybciej, raz wolniej – co sprawia, że czytelnik nie przysypia w trakcie lektury. Jednocześnie trudno zarzucić autorce przegadanie lub rażące braki, Moje śliczne” to doskonale wyważony thriller. Nie wszystkie książki tego gatunku powodują dreszcze, zdarza się, że ich wpływ na odbiorcę można określić jako „odraza”. Karin Slaughter umiejętnie opisuje mocne fragmenty fabuły, robi to w taki sposób, że czytelnik zastanawia się nad tym, co będzie dalej, jak z tych tarapatów wybrną bohaterki.

Tak, pierwsze skrzypce w książce Moje śliczne” grają kobiety. Siostry Claire i Lydia nie występuję w fabule w roli ofiar. Muszą zmierzyć się tragedią rodzinną (ich ojciec popełnił samobójstwo) oraz z tym, że przed długi czas były oszukiwanie lub same siebie oszukiwały. Ciekawe jest to, że Karin Slaughter konstruuje świat jako niebezpieczny, ale unika wskazania, że stał się on taki z winy mężczyzn. Pomaga w tym przedstawienie ojca jako osoby, która kocha swoje córki, jako kogoś, kto do samego końca stara się rozwikłać zagadkę porwania jednego ze swoich dzieci. W książce Moje śliczne” zło jest bardzo wyraźne, ale staje się udziałem obu płci. Dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn, może być wyrządzone przez kobietę, ale także przez mężczyznę.

Te niejednoznaczności podnoszą jakość książki. Moje śliczne” można czytać jako thriller lub opowieść o świecie, w który wszyscy mają swoje tajemnice, a rodzinne trupy w szafach są groźne. Szczególne, gdy trafi się na nie przez przypadek.

Adrian Jaworek

Joanna | 2015-11-12
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 11 listopada 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wielbiciele prozy Karin Slaughter z pewnością nie będą zawiedzeni jej najnowszą książką " Moje śliczne" . Jest to wielowątkowa powieść kryminalna, w której kryje się chyba Zło całego świata. Świetnie podbudowana psychologicznie powieść ukazuje w jaki sposób funkcjonuje rodzina po zniknięciu w niewyjaśnionych okolicznościach córki i siostry. Nieustające poszukiwania, próby dowiedzenia się prawdy o losie zaginionej, czy to w postaci pisanych listów przez ojca , czy prowadzenia prywatnego śledztwa dowodzi, że nie można w prosty sposób zamknąć tej sprawy.
Dopiero incydent w ciemnym zaułku miasta oraz śmierć męża jednej z sióstr zaginionej uruchamia w sposób lawinowy tajemnice i sekrety, coraz bardziej mroczne i przerażające.
Wstrząsająca lektura dotycząca patologii społecznych, o których niemal codziennie dowiadujemy się z mediów, przerażająca tym bardziej, że dotyczy często skorumpowanych grup o charakterze psychopatycznym.

szaraczek | 2016-05-23
Przeczytana: 23 maja 2016

Gdy ginie dziewiętnastoletnia siostra Lydii i Claire ich życie już nigdy nie będzie takie samo. Jedna noc zmienia życie całej rodziny już na zawsze. Każde z nich zaczyna podążać swoją własną drogą. Jednak czy jest to na pewno ich samodzielna decyzja? Wszystko zaczyna się, gdy ginie mąż Claire. Po kolei wychodzą na jaw wszystkie kłamstwa i tajemnice zmarłego. Co się stanie, gdy całe życie okaże się tylko grą sprytnego manipulatora? Czy istnieje możliwość naprawienia wszystkich krzywd wyrządzonych w przyszłości? I przede wszystkim, co się stanie, gdy okaże się, że ktoś, kogo kochasz okaże się najniebezpieczniejszą osobą, która zniszczyła życie Twoich najbliższych?

Karin Slaughter stworzyła naprawdę rewelacyjną historię, która trzyma w napięciu, pomimo że… jest bardzo przewidywalna. A jednak nie jednokrotnie zaskoczyła mnie. Czytelnik sam nie wie, komu można zaufać. Stale wspierając główne bohaterki na drodze dowiedzenia się prawdy. Zapierająca dech w piersiach, której się nie...

Elżbieta | 2018-01-26
Przeczytana: 25 stycznia 2018

Mocny i dosadny o ciekawej fabule thriller psychologiczny. Niełatwy w odbiorze.Prawdziwa bomba emocji i silna dawka adrenaliny. Książka z dreszczykiem ukazująca ciemną i mroczną stronę natury ludzkiej.Dużo makabrycznych scen i nieoczekiwanych zwrotów akcji.

Do czego zdolny jest człowiek, aby zaspokoić swoje chore żądze i sadystyczne potrzeby?.

Jaką trzeba mieć pokręconą duszę i skrzywioną psychikę , by czerpać radość i przyjemność z okrucieństwa i przemocy?.

Jak można wieść równolegle życie przykładnego obywatela i bezwzględnego oprawcy, mieć dwie skrajne osobowości?. ( ciekawe rozważanie psychologiczne)

Ludzie wkładają wiele masek. Wydaje się, że kogoś znamy na wylot, ale wystarczy jedna chwila, jedna sytuacja, aby przekonać się , że żyliśmy w kłamstwie i ułudzie.Odkrycie prawdy może okazać się niezwykle bolesne i niebezpieczne.
"Krzyczała, bo jej małżeństwo było przerażającym oszustwem. Straciła18 lat kochając chorego psychicznie mężczyznę, szaleńca, który skutecznie jej...

Arlet | 2017-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2017

Były sobie trzy siostry. Była sobie wspaniała rodzina. Kiedy jedna z dziewcząt zaginęła, wszystko się posypało. Ile lat trzeba czekać na wyjaśnienie zagadki? Czy po wielu latach można, choć po części, odbudować zniszczone relacje?
Skłócone siostry - Claire i Lydia, spotykają się po bardzo długim czasie. Śmierć Paula - męża Claire, niosąca z sobą wiele pytań, skłania ich do zakopania toporu wojennego i rozpoczęcia śledztwa (to nie są spojlery).
Nie przypuszczją, że będą się musiały zmierzyć nawet same ze sobą.

Książka autorstwa Karin Slaughter to naprawdę dobry thriller, któremu do ideału jednak trochę brakuje. Początek jest ciekawy, fajnie wprowadza czytelnika w losy sióstr i zaczyna dobrze budować napięcie.
Im dalej, tym brakuje elementu zaskoczenia. Przynajmniej ja nie byłam zszokowana, kiedy odkrywały się kolejne karty.
Autorka w książce przedstawia nam obrzydliwy świat, który przysłania otoczka bogactwa i ideału. Pokazuje jak okrutny, bezduszny i zdemoralizowany potrafi być...

itysiek_reads | 2016-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Brr... Naprawdę wstrząsająca! Nigdy nie chciałabym po 18 latach dowiedzieć się, że osoba z którą żyję pod jednym dachem jest psychopatą, mordercą czy gwałcicielem... Co zatem musiała czuć Claire, która staje się świadkiem śmierci swojego męża, a wkrótce potem odnajduje sadystyczne filmy porno na jego komputerze? Czy naprawdę byłby zdolny do ich oglądania? A może sam gwałcił i mordował? Claire wraz z siostrą Lydią rozpoczynają walkę z czasem, obie chcą wiedzieć co stało się z ich 19-letnią siostrą, która zaginęła... Prawda okaże się brutalna.

Dreszcz emocji, okropne morderstwa, szybka akcja i zdecydowanie SZOK. Książka naprawdę mocna, pokazująca jak mało możemy wiedzieć o drugiej osobie, nawet mężu, żonie czy siostrze... Pokazuje najgorsze skrzywienia ludzkiej psychiki, obłudę i cierpienia, przez które przechodzą rodziny, nie wiedząc jaki los spotkał ich zaginione córki. Wybitny kryminał, wszystko świetnie wymyślone i zdecydowanie działające na wyobraźnię.

sola255 | 2015-12-21
Na półkach: Przeczytane, Thriller

Zjawisko snuff film ( ponoć takie filmy naprawdę nie istnieją, ponoć...) , nie jest dla mnie obcą nazwą . Zetknęłam się z nim , kiedy oglądałam film z 1999 roku "8 milimetrów" . Pamiętam ,że wtedy nie mogłam zrozumieć bezmiaru sadyzmu , zła , jakie może mieścić się w człowieku bez powodu : "dlatego , że może ,że chce ..."
Książka "Moje śliczne" to bardzo dobrze napisany thriller .
Od pierwszej strony zostałam wciągnięta w fabułę .Potem , nie mogąc już oderwać się od czytania , z każdą stroną zagłębiałam się coraz bardziej śledząc losy i tragedię jednej rodziny.
Byłam obserwatorem wydarzeń , które spowodowały jej rozpad . Byłam obserwatorem działań i manipulacji zła w czystej postaci.
To nie jest miła , przyjemna lektura na wieczór .
Ja jednak jestem pod wrażeniem warsztatu autorki !
Gdyby ktoś chciał zobaczyć także film "8 milimetrów" :

Nina | 2016-01-05
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 05 stycznia 2016

Książka straszna... Straszny temat, straszne szczegóły, strasznie wciąga. Czasami musiałam odłożyć czytanie na parę minut, bo nie byłam w stanie przebrnąć przez brutalność i szczegółowość opisów. Kunszt pisarski na wysokim poziomie - to trzeba przyznać. Autorka wie, jak skonstruować fabułę tak, aby czytelnik nie mógł się oderwać od lektury. Ja się tylko zastanawiam, jaką trzeba mieć wyobraźnię, co się musi dziać w głowie człowieka, który takie historie wymyśla. Kto lubi mroczne historie - będzie zadowolony.

darkangel | 2015-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przerażający thriller. O mordercach młodych kobiet na przestrzeni kilku dekad, o chorych psychopatycznych mężczyznach, którzy odczuwali chorą satysfakcję z torturowania i mordowania kobiet, nagrywaniu swoich poczynań na płytach i sprzedawaniu na miedzynarodowym rynku. Książka powoli sie rozkręcała i gdyby autorką nie byla Katrin Slaughter, która nigdy mnie jeszcze nie zawiodła, to pewnie odłożylabym ja na półke nie doczekawszy sie tych wstrząsajacych wrażeń. To tylko książka, czyta fikcje, jednak jak pomyślę, że takich psychopatów może nie brakować na tym chorym swiecie, to aż ciarki przebiegają mi po plecach....

Ania | 2016-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

Książkę poleciła mi pani w bibliotece,mówiąc że jest to bardzo dobra powieść. Już w trakcie jej czytania wiedziałam że ma wszystko to co powinien mieć dobry thriller. Czyta się z zapartym tchem,wciągająca swoją znakomitą fabułą i okropna intryga. Cały czas zastanawiałam się czy Paul,mąż Claire jest tym złym człowiekiem biorąc pod uwagę wypływające na światło dzienne jego oszustwa. Opisana tu brutalność jest niewyobrażalna,dosłownie przeraża czytelnika. Polecam ją wszystkim którzy lubią dobre thrillery,nie zawiodą się.

Wkp | 2015-10-17

RZEŹNIA PANI KARIN

Rzadko czytam thrillery, a przynajmniej rzadko czytałem je w ostatnich latach. Powód? Nie potrafiłem znaleźć w nich niczego oryginalnego czy wartego uwagi. Wciąż jednak natrafiam na pozycje, które przekonują mnie, że gatunek ten wcale się nie skończył, a „Moje śliczne” zdecydowanie do nich należy.

Dwie kobiety, dwa różne zdawałoby się światy i zdarzenie, które staje się im wspólne. Claire wychodzi z aresztu i wraca do swojego męża. Lydia, kobieta po przejściach, żyje ze swoją córką, która już wkrótce ma opuścić dom, a którą od lat wychowywała w paranoicznej wręcz atmosferze. Obie są skłóconymi od dawna siostrami i obie też bardzo przejmują się głośnym medialnie zaginięciem dziewczyny. Cała sprawa jest im bardzo bliska – same bowiem straciły przed laty siostrę, po której zaginął wszelki ślad. Paradoksalnie przeszłość powraca do nich sama, kiedy maż Lydii zostaje zabity w wyniku napadu, a Lydia, szukając w jego komputerze materiałów, nad którymi pracował natrafia...