Przyjaciółka diabła

Cykl: Inspektor Banks (tom 17) | Seria: Kryminał
Wydawnictwo: Sonia Draga
Friend of the Devil
Ag2S

Dwa morderstwa w dwóch różnych miastach. Inspektor Anna Cabot i detektyw Alan Banks na tropie pary sadystycznych morderców. Peter Robinson od ponad dwudziestu lat kontynuuje swą kryminalną serię, powiększając z roku na rok grono wiernych fanów. Pośród opuszczonych nadmorskich klifów znaleziono ciało sparaliżowanej kobiety z podciętym gardłem, a kilka kilometrów od tego miejsca, w Eastvale, w...

powiększając z roku na rok grono wiernych fanów.

Pośród opuszczonych nadmorskich klifów znaleziono ciało sparaliżowanej kobiety z podciętym gardłem, a kilka kilometrów od tego miejsca, w Eastvale, w mrocznym labiryncie średniowiecznych uliczek, zwłoki zamordowanej i zgwałconej dziewiętnastolatki.
Inspektor Anna Cabbot próbująca odkryć, kto zabił chorą kobietę oraz pracujący nad tajemnicą morderstwa w Eastvale detektyw Banks będą musieli połączyć siły, by rozwiązać zagadkę. Kiedy odkryją wreszcie prawdziwą tożsamość kobiety z klifu, okaże się, że do gry powróciła dwójka sadystycznych morderców, z którymi detektywi zetknęli się już w przeszłości.

źródło opisu: https://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: https://www.soniadraga.pl/

Kryminalna | 2016-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2016
Hana | 2016-08-27
Na półkach: Przeczytane, Robinson Peter
Przeczytana: 27 sierpnia 2016

Dwa śledztwa.Dwie ekipy.Banks jest jak czołg a Anny ma kłopoty osobiste.Mimo to śledztwo idzie swoim trybem i tempem.Sprawa Cabbot ma związek z przestępstwem sprzed lat znaną pod kryptonimem Kameleon.Ponadto w Przyjaciółce jest wiele odniesień do zdarzeń i ludzi opisanych w innych tomach.Dlatego nie należy zaczynać spotkania z Robinsonem od tego tytułu.Jednym słowem polecam tym,którzy już znają Banksa.W Przyjaciółce ponownie spotkamy Nowaka,Winsome i nadinspektor Gervaise.

Bardzo dobrze pamiętam swoje pierwsze spotkanie z Robinsonem. Było nieudane z mojej strony. Książka była brana i odkładana. Nie umiałam się odnaleźć w jego stylu. Aż nagle przyszedł ten dzień. Wzięłam, przeczytałam i koniecznie chciałam więcej. Poszła, więc kolejna. A teraz nie wyobrażam sobie życia bez Petera i jego serii z inspektorem. Zdecydowanie muszę nadrobić zaległości.

Anglia. Eastvale. Starszy inspektor Banks prowadzi kolejną sprawę. Tym razem zamordowano i zgwałcono młodą dziewczynę. Do zabójstwa doszło w tak zwanym labiryncie, czyli mrocznym skupisku średniowiecznych uliczek. Pada aluzja do pojawienia się seryjnego mordercy, ale jakoś nikt nie pała, by w to uwierzyć.
W tym samym czasie Inspektor Anna Cabbot dostaje do rozwiązania zagadkę zabójstwa niepełnosprawnej kobiety. Jej ciało na wózku inwalidzkim znajduje spacerowicz z psem. Kobieta miała poderżnięte, gardło co wszystkich szokuje. Nie mówiła, nie poruszała się. Nie wiadomo czy w ogóle rejestrowała cokolwiek z...

Mika220 | 2015-03-29
Na półkach: Przeczytane, 2015 r.

Kontynuacja "Kameleona", którego czytałam i także mi się podobał. ogólnie i tak czytam nie po kolei dopiero dalekie tomy na razie jak widzę, a na razie czytałam tylko "Kamelona" właśnie i tę książkę, ale trudno. Na pewno sięgnę po inne książki autora, bo spodobały mi się. To po prostu udana kontynuacja, z interesującym wątkiem kryminalnym, z postaciami, z którymi zżyłam się już przez te dwie książki - Banks, Anna Cabbot. Obojga ich polubiłam, zupełnie różni, ale bardzo interesujące postacie. Dobry styl autora, podoba mi się jak on pisze. Wprawdzie w "Kamelonie" czasem moim zdaniem było za wiele zbędnych opisów, ale i tak całość na plus. Tutaj tych opisów zbyt rozległych za to jest moim zdaniem mniej. Język Robinsona jest lekki, ale też plastyczny, dialogi brzmią moim zdaniem wiarygodnie. Ta pozycja dosyć mnie wciągnęła. Tożsamość jednego zabójcy mocno mnie zaskoczyła, domyśliłam się dopiero pod koniec, więc dobrze autor zwiódł mnie na manowce, tożsamość drugiego zabójcy jest moim...

CZYTAMITU | 2018-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2018

Ostatnim czasem, mam gorszy okres. Zauważyłam, że unikam kryminałów i thrillerów aby się nie dobijać. Jednak tęsknota za mocniejszym dreszczykiem przyszła niespodziewanie, a na półce czekała książka autorstwa Petera Robinsona – Przyjaciółka diabła, zabrałam się za jej czytanie.
Styl autora ma w sobie coś przyciągającego, to moje drugie spotkanie z jego twórczością. ,,Przyjaciółka diabła” to 17 tom z serii z Alanem Banksem. Żałuję, że nie mam wszystkich części na półce. Wydawnictwo Sonia Draga do tej pory wydała 13 książek, mam nadzieję, że kiedyś będą miała w swojej biblioteczce cały komplet. Fenomenalnie zostały wydane przez wydawnictwo. Moje dwie części, które posiadam, bardzo ciekawie prezentują się na półce, a sama zawartość jest godna uwagi.
Dlaczego jestem tak zadowolona z lektury? Peter Robinson stworzył ciekawych bohaterów. Nie mamy tutaj, zgrywających herosów detektywów, a zwyczajnych ludzi. Alan jest po rozwodzie, ma dwójkę dorastających dzieci. Czuję się trochę...

zofiawkrainieksiazek | 2018-12-12

"Przyjaciółka diabła" to kolejny dobry kryminał! Może nie idealny, ale naprawdę dobry. Ciała dwóch zamordowanych kobiet zostają znalezione w dwóch różnych miastach. Sprawami zajmują się dwie różne ekipy detektywistyczne z Annie Cabbot oraz Alanem Banksem na czele. Aby odnaleźć mordercę lub morderców, będą musieli połączyć siły.
Podczas lektury nie udało mi się samodzielnie rozwiązać zagadki. Wciągnęłam się, stworzyłam w głowie niezliczone teorie, ale żadna z nich nie okazała się tą właściwą. Na ogół trudno było mi się oderwać od lektury, bo każda poszlaka intrygowała mnie coraz bardziej, ale zdarzyło się kilka nudniejszych fragmentów (i to był ten największy minus). Na szczęście, autor dość szybko pokrywał je odpowiednią dawką akcji.

AśkaKaśka | 2016-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2016

Jedna powieść, dwa morderstwa w dwóch rożnych miastach.
Inspektor Anna Cabbot próbuje rozwikłać zagadkę morderstwa sparaliżowanej kobiety na wózku, która nic nie czuje i nie potrafi nawet powiedzieć ani słowa. Kim jest ta kobieta i co była komu winna?
Oraz Detektyw Banks na tropie sadystycznego mordercy, gwałciciela nastolatki.
Uczucie odrzucenia, nieodwzajemniona miłość wraz z upokorzeniem, zażenowaniem od strony sympatii, chęć dokonania zemsty są silnymi emocjami, które mogą doprowadzić człowieka do popełniania strasznego czynu.

Kryminał jest ogólnie dobry i tylko tyle, jednak się trochę męczyłam z przeczytaniem tej książki do końca. Ocena dobra.

Justyna | 2018-12-07

Detektyw Alan Banks wraz z inspektor Annie Cabbot po raz kolejny stają przed niełatwym zadaniem. Tym razem znajdują się w zupełnie innych Wydziałach, więc ich współpraca jest wysoce powierzchowna. Zajmują się sprawami, które w danym momencie wynikły w ich okręgu. Kobieta w domu opieki z podciętym gardłem oraz zamordowana i zgwałcona młoda Hayley - czy te dwie kobiety coś łączy? Czy są to może dwa zupełnie inne, przypadkowe morderstwa? Na jaw zaczynają wychodzić tajemnice sprzed lat, które w dawnych śledztwach zostały pomyłkowo ominięte. Sprawy zaczynają mieć wspólny mianownik, a Banks wkracza wraz z inspektor Cabbot w wir współpracy. Kto jest mordercą i co nim kierowało? Czy w czasie akcji mogą zginąć przypadkowi obserwatorzy? Tym razem wszystko jest możliwe...

"Przyjaciółka diabła" to już siedemnasty tom przygód inspektora Alana Banksa. Na szczęście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby właśnie teraz przyłączyć się do przygody z tym ironicznym detektywem, ponieważ każda część...

anetapzn | 2019-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2019

Przyjaciółka diabła to 17. tom przygód inspektora Banksa.
Ale bez obaw, każdy tom można czytać niezależnie od siebie. I chociaż w kolejnych częściach oprócz zagadki kryminalnej śledzimy także prywatne perypetie bohatera, to i tak bez znajomości wcześniejszych części cyklu dacie sobie radę. Autor licznymi nawiązaniami do przeszłości daje szansę na komfortową lekturę każdemu czytelnikowi.
Tym razem, jak i w poprzednich częściach cyklu, mamy miks dobrze prowadzonego śledztwa, ciekawej zagadki, ludzkich problemów i problemów osobistych inspektora Banksa.
Akcja i samo śledztwo (bardzo zręcznie prowadzone) są bardziej skomplikowane niż w innych tomach serii. Mamy bowiem do czynienia z podwójnym zabójstwem popełnionym w dwóch różnych miastach. Pośród opuszczonych nadmorskich klifów znalezione zostaje ciało sparaliżowanej kobiety z podciętym gardłem, a kilka kilometrów od tego miejsca, w Eastvale, w mrocznym labiryncie średniowiecznych uliczek, zwłoki zamordowanej i zgwałconej...

Kasia Malinowska | 2019-02-06

Pierwszy raz zetknęłam się z tym autorem, ale było to bardzo udane spotkanie i na pewno będę do niego jeszcze wracać. Peter Robinson tworzy bowiem świat bardzo realistycznie i akcja powieści jest przemyślana.

W dwóch miasteczkach oddalonych od siebie o kilka kilometrów dochodzi do dwóch, brutalnych morderstw. W jednym ginie starsza kobieta, która zostaje znaleziona martwa na wózku tuż przy klifie, a w drugim młoda dziewczyna, która wracając z imprezy traci życie w zaułku ulicy. W drugim wypadku wygląda to na brutalny gwałt, jednak czy na pewno oba morderstwa są dwiema oddzielnymi sprawami? Sprawdzą to Annie Cabbot i Alan Banks.

To było moje pierwsze spotkanie z twórczością autora, ale na pewno nie ostatnie. Jak napisałam we wstępie, świat stworzony przez autora jest bardzo realistyczny. Widać, że autor precyzyjnie starał się oddać klimat brytyjskich śledztw. Od początku nie mogłam się oderwać od książki - akcja jest w niej wartka i bardzo chciałam wiedzieć jak cała historia się...