Imperium ognia

Okładka książki Imperium ognia Sabaa Tahir Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Imperium ognia
Sabaa Tahir Wydawnictwo: Akurat Cykl: An Ember in the Ashes (tom 1) fantasy, science fiction
An Ember in the Ashes (tom 1)
An Ember in the Ashes

Zarzewie buntu i płonące Imperium

1996

uwielbiam czekam na kontynuację w końcu zakończę historie

uwielbiam czekam na kontynuację w końcu zakończę historie

Totalnie nie mogłam wczuć się w tą książkę. Mnóstwo czasu jej zajęło, żeby mnie wessać. Może to kwestia tego, że poprzednio czytałam coś extra, a może po prostu 1/3 książki jest taka sobie... Jednak jak już się w niej odnalazłam, serio mi się spodobało. Nawet sama się dziwię, że tak dużo czasu mi to zajęło, bo Książka jest absolutnie w moich klimatach. Łączy w sobie motywy dystopijne, fantastyczne i romansowe, a cała historia rozgrywa się w pustynnej scenerii. Imperium Marsyjskie przywodzi na myśl perskie Królestwa. Autorka również mocno inspirowała się starożytnym Rzymem. Bunt jest niemożliwy, a stawianie oporu grozi brutalną zemstą władz na całych rodzinach. Książka zaczyna się od przybliżenia dwóch grup społecznych (uciskających i uciskanych) przez dwójkę głównych bohaterów: Laię i Eliasa. Historia rozpoczyna się od dramatycznego ataku na rodzinę Lai, który zmienia wszystko. Laia jest sierotą. Żyje na prowincji Imperium do czasu, aż wysłannicy władz nie zabierają jej brata. Sama ledwo uchodzi z życiem. Z kolei Elias jest jednym z najlepszych wojowników w imperialnej akademii wojskowej i... nienawidzi swojego życia. Obie te postaci łączy jedno: brak im wolności.
Dziewczyna dostaje szansę odbicia brata z więzienia, jeśli "tylko" zgodzi się szpiegować dla rebeliantów placówkę, w której trenuje Elias. Dostajemy trzy popularne motywy literackie (ciekawe czy by to przeszło na maturze?...): pragnienie władzy, chęć wolności oraz miłość do rodziny. Do tego dochodzi niespodziewany (taaaa... no kto się nie spodziewał? ) romans z wrogiem i cała sieć intryg.
Laia to bohaterka z którą bardzo trudno się identyfikować. Wszystko przez cały ogrom cierpienia (fizycznego) przez który musiała przejść. Sprzedana jako niewolnica sadystycznej pani komendant była maltretowana też psychicznie. Dziewczyna jest początkowo słaba i niedoświadczona. Musi stać się waleczną agentką.
Elias z kolei pragnie odnaleźć w sobie siłę, do przeciwstawienia się swojemu dotychczasowemu życiu. Widzi, że świąt, który go otacza jest po prostu zły. Gdy staje w obronie niewolnicy, sprowadza na siebie gniew i nieufność. Zmagania Lai i Eliasa z brutalnym systemem to opowieść o sile do wywalczenia własnej wolności. Przechodzą długą drogę, która mocno buduje ich charaktery. Ich współpraca owocuje nie tylko uczuciem, ale zagrożeniem dla całego Imperium.
Główni bohaterowie- wiadomo. Nic dodać, nic ująć. Jednak najlepsza postać książki- to przyjaciółka Eliasa z akademii - Helen. No to jest dziewczyna, która zasługuje na osobną książkę. Czytałabym. Postać trochę tragiczna, jestem strasznie ciekawa jej dalszych losów. Ona też poświęciła bardzo dużo, dla miłości, która ostatecznie ją zawiodła. Ja ją polubiłam, choć są momenty, że lubić ją jest bardzo trudno...

Post na IG: https://www.instagram.com/p/C2sVjDetu8_/

Kadet Elias, najlepszy uczeń akademii Czarnego Stoku kształcącej brutalnych Zamaskowanych, syn bezlitosnej Komendantki i być może przyszły Cesarz Imperium Marsyjskiego. A jednak, jego plany i rozterki nie przystoją jego pozycji. Czy dezercja to jedyny sposób na wolności?
I Laia, bojaźliwa dziewczyna z Dzielnicy Uczonych, cicha i nieśmiała, nosząca w sercu wielką miłość do brata. Czy przełamie swój strach, aby mu pomóc i przetrwa zadane wyznaczone przez ruch oporu? W jaki sposób drogi tych dwojga się splotą? Czy wiszące nad nimi fatum się spełni?

A z popiołów zrodzi się ogień to bardzo dobra fantastyka młodzieżowa, z age warningiem 14+ ze względu na dużą brutalność, nie tylko pod kątem przemocy, ale także z powodu trudnych sytuacji emocjonalnych. Bohaterowie są młodzi, a autorka jest dla nich brutalna. Ciągle stawia ich w sytuacjach kryzysowych, przypiera do muru i obserwuje jak sobie poradzą. Oboje znajdują się w skrajnie trudnych momentach życiowych, więc ich decyzje są w gruncie rzeczy podyktowane głównie chęcią przetrwania niż moralnością i jakąś nikłą nadzieją na lepszą przyszłość. Wszystko to składa się na kształtowanie ich charakterów i skłania do przemyśleń, którymi chętnie się dzielą z czytelnikiem, więc na bieżąco obserwujemy zmiany w ich zachowaniu pod wpływem ekstremalnych emocji i silnych pragnień. A co lepsze, sami odczuwamy część tych emocji. Z zafascynowaniem, choć również pewną dozą przerażenia, śledzimy ich losy. Powiem szczerze, że Trzecia Próba totalnie siadła mi na bani.

Powieść ta jest jednak naznaczona przez czasy, w których powstała. Tak jak większość książek wtedy, wykorzystuje ideę buntu, ruchu oporu, poświęcenia czy mnóstwa rozważań, więc czytając trzeba mieć to na uwadze. A mimo to ma w sobie coś co jednak ją wyróżnia. Świat jest bardzo złożony i wieloaspektowy, polityka jest dość skomplikowana i czasami wymaga większego skupienia. Historia angażuje, jest pełna akcji i mniejszych lub większych zwrotów, które naprawdę potrafią zaskoczyć i wzbudzają duże emocje. Głowni bohaterowie są wiarygodni, ich rozwój postępuje stopniowo i nie wpisują się w te sztampowe schematy w stylu „od zera do bohatera”, choć oczywiście w ogólnym rozrachunku ewaluują. Dla poparcia, gdy Laia dostaje misję szpiegowską, nie skupia się na niej bezmyślnie, bo nie pasuje to do jej bojaźliwej natury. Ciągle się boi, że zrobi coś podejrzanego i dopiero pod presją zaczyna wypełniać swoje obowiązki. Postacie drugoplanowe natomiast są dwuznaczne, a ich intencje trudne do rozszyfrowania prawie do końca, co wiąże się z tą wspomnianą polityką. Pojawia się także małe romansidło, ale w żadnym wypadku nie wychodzi ono na pierwszy plan, co jest wielkim plusem, bo książka traktuje o o wiele poważniejszych tematach.

W całej tej historii pojawia się także motyw fatum. Bohaterowie mają jakieś wybory, których muszą dokonać, ale czy na pewno aktywnie wpływają na swój los? Może wszystkie możliwe drogi tak naprawdę prowadzą ich do tego samego punktu, pomimo pozorów, że jest inaczej?

Jedyne czego mi zabrakło to rozwinięcie wątków magicznych, takich jak postaci Augurów związanych z tymże fatum czy mitycznych stworzeń, które się gdzieś tam pojawiały na dalszym planie.

Post na IG: https://www.instagram.com/p/C2sVjDetu8_/

I Laia, bojaźliwa dziewczyna z Dzielnicy Uczonych,...

Z tą książką łączy mnie love-hate relationship, a może bardziej z książkami z fantastyki.

Po pierwsze fantastyka to nie mój konik, zwłaszcza jeżeli świat w którym się dzieje akcja jest tak bardzo rozbudowany. Bardziej wolę urban fantasy lub romanstazy.

Po drugie miałam momentami ochotę zrobić krzywdę Lali za jej zachowanie. Dziewczyna sama nie wiedziała czego chce. Zachowywała się jak dziecko we mgle. Na szczęście pod koniec stanęła na wysokości zadania.

I po trzecie książkę mogę podzielić na takie trzy etapy.
1. po jakiego grzyba ja to czytam
2. ok zaczyna się coś dziać. Powoli łapię o co chodzi w tym świecie stworzonym przez autorkę.
3. dobre to było, chcę więcej.

Mam trzy tom, które zostały u nas wydane jeszcze przez wydawnictwo akurat. Teraz z tego co się orientuję to wydawnictwo weneedya przejęło te książki i mam nadzieję że wszystkie cztery tom pojawią się na naszym rynku wydawniczym.

Także tak mam zamiar przeczytać całą serię w przyszłości.

Nie do końca wiem jak opisać tą książkę. Niby wciągająca, ale dopiero po jakimś dobrym kawałku czasu, niby historia wartka, ale jakoś mi się dłużyła. Może wprowadzenie do świata jest trochę ciężkie, przez co trudno było mi się w tym odnaleźć, za to końcówka ciekawa. Sięgnęłabym po kolejną część, tylko po to, by sprawdzić jak duży zapłonie ogień zrodzony z popiołów tej książki.

Zbyt wiele osób, których opinię cenie miało te książkę w ulubieńcach roku, by ją pominąć.

Nie spodziewałam się, że książka 14+ będzie aż tak brudatlna. Lubię klimat akademii wojskowych, panujących tam reguł i ich łamanie. Wykreowany świat bardzo mi się spodobał, choć zasady związane z wyborem cesarza i turniej z tym zwiazany były co najmniej osobliwe.

Początkowo dziwiło mnie też to, że to Uczeni byli ludem podbitym a nie podbijającym, co sugerowałby fakt ich wyształcenia, ale potem zostaje to zgrabnie wyjaśnione.

Bohaterowie mają ciekawa podbudowę a ich motywację są logiczne. Historia Eliasa była dla mnie ciekawasza, ale to Leia i jej rozwój dawała większą satysfakcję z czytania, choć trochę późno się to stało.

To napisawszy muszę przyznać, że przez jakieś 380 stron kibicowałam nie tej dziewczynie, która autorka wybrała na główna bohaterkę przez co ucierpiał mój odbiór wątku romantycznego. Wspólnych scen obojga protagonistów jest tu jak na lekarstwo. Co cóż, zobaczymy jak się rozwinie, bo to, co działo się tutaj traktuję jako wstęp do ciągu dalszego.

Język książki jest piękny, tłumaczenie Macieja Studenckiego jak zawsze są gwarancją tego, że się nie zawiodę.

Ps. Komendantka to najokropniejszy książkowy babsztyl od czasu matki Violet z Czwartego Skrzydła.

Początkowo dziwiło...

Bardzo przyjemna historia, przedstawiona oczami obojga bohaterów. Dzięki czemu możemy poznać ich przemyślenia i przeżywane emocje. Nitka przeznaczenia która splotła losy ludzi z różnych światów, tworząc niesamowitą opowieść. Seria warta przeczytania.

Myślę,że to dobry początek większej historii.Niesamowity Elias i bojaźliwa Laia,która myślę,że z czasem dorówna temu pierwszemu.Z pozoru wrogowie,totalne przeciwieństwo,których połączył los.Spójny,ciekawy i brutalny świat,barwni bohaterowie i ich historie.Na razie tylko odrobina magii,tak jak i romansu, ale zapowiada się na więcej.Mam nadzieję,że tym razem seria będzie wydana do końca.Mam starsze wersje,bez zakończenia,a takich rzeczy nie powinno się robić czytelnikowi.

Podeszłam do tej książki bez żadnych zoobowiązań, a przepadłam bezpowrotnie. Jestem wielką fanką dystopii, także cieszę się, że i ta mnie nie zawiodła. Przez pierwsze sto stron ciężko było mi się wkręcić w fabułę, jak to zawsze bywa z tego typu gatunkami, ale później poszło jak z płatka. Przedstawiony brutalny świat totalnie mnie oczarował, autorka genialnie opisywała emocje towarzyszące bohaterom. Klimat książki jest niepowtarzalny. Na każdym kroku możemy spotkać zabójcę, wroga czy istotę nadprzyrodzoną. Nie można nikomu ufać. Akcja zaczęła nabierać tempa, kiedy Laia poznała Eliasa. Nie spodziewałam się, że pewne momenty będą aż tak brutalne. Przyznaję, że odczułam dyskomfort czytając niektóre sceny. Ostatnie kilkadziesiąt stron pochłonęłam na jednym wdechu, ponieważ akcja pędziła z zawrotną szybkością. Nie zauważyłam nawet kiedy byłam na ostatniej stronie, ponieważ tak bardzo byłam zaabsorbowana wydarzeniami. Jeżeli jeszcze zastanawiacie się nad tym, czy sięgnąć po tę pozycję, to mówię wam, zdecydowanie musicie! Z niecierpliwością wyczekuję kolejnego tomu.

~"ᴀ ᴢ ᴘᴏᴘɪᴏᴌᴏ́ᴡ ᴢʀᴏᴅᴢɪ sɪᴇ̨ ᴏɢɪᴇɴ́" sᴀʙᴀᴀ ᴛᴀʜɪʀ~

"𝒁𝒂𝒑ł𝒐𝒏𝒊𝒆𝒔𝒛, 𝒃𝒐 𝒋𝒆𝒔𝒕𝒆𝒔́ 𝒐𝒈𝒏𝒊𝒆𝒎, 𝒌𝒕𝒐́𝒓𝒚 𝒛𝒓𝒐𝒅𝒛𝒊 𝒔𝒊𝒆̨ 𝒛 𝒑𝒐𝒑𝒊𝒐ł𝒐́𝒘. 𝑻𝒐 𝒕𝒘𝒐𝒋𝒆 𝒑𝒓𝒛𝒆𝒛𝒏𝒂𝒄𝒛𝒆𝒏𝒊𝒆"

Książka jest napisana z punktu widzenia dwóch głównych bohaterów – Lai i Eliasa. Z pochodzenia są jak ogień i woda – ona jest Uczoną a on Marsyjczykiem. Ona niewolnicą na służbie komendantki a on żołnierzem w elitarnej szkole. Lecz łączy ich jedno – szczere pragnienie wolności.

Z reguły nie mam nic przeciwko podwójnej perspektywie, jednak w tym wypadku za dużo się działo u każdego z bohaterów, przez co nawet po przeczytaniu trzech czwartych książki wciąż nie byłam w stanie kojarzyć faktów i traciłam chęć na dalszą lekturę.

Do tego dochodzi jeszcze przez większość książki płytki wątek romantyczny, w którym Elias zachowuje się tak jakby kierował się tylko pociągiem fizycznym… Nie czuł nic do swojej przyjaciółki, a tu nagle zaczyna odczuwać do niej pożądanie, co wychodzi bardzo naciąganie. Jednocześnie czuje też pociąg do Lai i tak lawiruje między tymi dwiema dziewczynami… Laia z kolei jest słabą i strachliwą dziewczyną, która, co prawda, przeżyła tragiczne zdarzenie we własnym domu, jednak jej późniejsze zachowanie jest co najmniej irytujące i męczące.

Mimo wszystko, fabuła i wykreowany przez autorkę świat miały potencjał, który został w dużej mierze wykorzystany. Pod koniec książki bohaterowie przeszli ogromny glow-up, a końcówka tomu tak mnie wciągnęła, że pochłonęłam ją w ekspresowym tempie. Wątek romantyczny stał się mniej oklepany, a między Eliasem i Laią nawiązała się głębsza więź, wychodząca poza zwykły pociąg fizyczny.

Ostatecznie sięgnę po kontynuację, lecz nie umiem jasno określić, czy mogę polecić Wam tę pozycję. Jeśli jednak uwielbiacie fantastykę – nie nastawiajcie się na wybitny romans fantasy - przeplataną z brutalnością i bólem, możecie sięgnąć po tę lekturę i przekonać się, czy to coś dla Was 😉

~"ᴀ ᴢ ᴘᴏᴘɪᴏᴌᴏ́ᴡ ᴢʀᴏᴅᴢɪ sɪᴇ̨ ᴏɢɪᴇɴ́" sᴀʙᴀᴀ ᴛᴀʜɪʀ~

• 2016