rozwiń zwiń

Imperium Ognia

Okładka książki Imperium Ognia Sabaa Tahir Patronat LC
Okładka książki Imperium Ognia
Sabaa Tahir Wydawnictwo: Akurat Cykl: An Ember in the Ashes (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
An Ember in the Ashes (tom 1)
An Ember in the Ashes
Akurat
2015-11-04
2015-11-04
Data 1. wydania:
2015-04-28
Jerzy Malinowski, Marcin Wawrzyńczak
literatura młodzieżowa reżim przygodowa

Okładka książki A Thief Among the trees Nicole Andelfinger, Sonia Liao, Sabaa Tahir
Ocena 4,0
A Thief Among ... Nicole Andelfinger,...
Okładka książki Star Wars: From a Certain Point of View Ben Acker, Tom Angleberger, Ben Blacker, Meg Cabot, Rae Carson, Adam Christopher, Delilah S. Dawson, Paul Dini, Alexander Freed, Jason Fry, Christie Golden, Claudia Gray, E.K. Johnston, Paul S. Kemp, Ken Liu, John Jackson Miller, Nnedi Okorafor, Daniel José Older, Madeleine Roux, Gary D. Schmidt, Cavan Scott, Sabaa Tahir, Chuck Wendig
Ocena 6,8
Star Wars: Fro... Ben Acker, Tom Angl...

Oficjalne recenzje i

Zarzewie buntu i płonące Imperium

Link do recenzji

2783 257 91

Naprawdę dobre rozpoczęcie serii. Za dużo nie słyszałam o tej książce i szkoda bo okazała się być dobrą. Bohaterowie są interesujący i nieco tajemniczy. Fabuła interesująca choć wolno się rozkręca, mimo wszystko wciągnęłam się od pierwszych stron. Sam początek nieco skomplikowany ale im dalej tym lepiej, a zakończenie bardzo dobre. Polecam przeczytać bo zapowiada się być wartą uwagi serią.

Nie wiem co mam myśleć o tej książce. Czasami naprawdę było ciekawie i akcja była wartka, ale najczęściej po prostu przewidywalnie. Z jednej strony augurowie kuszą nas tajemnicami, a po chwili mówią ,,wszystko w swoim czasie". Czułam się jakby oni dawno znali zakończenie tej historii i robili sobie bekę z głównych bohaterów. Nie lubię takich zabiegów.

Poza tym za dużo przeżyć wewnętrznych. Wielkie wyrzuty sumienia zarówno po stronie Eliasa, jak i Lai (Aż przyszła mi na myśl główna bohaterka Wojny Makowej). Zaczynało minie irytować, kiedy po raz setny było napisane to samo, tylko innymi słowami.

Na początku czuć było troszeczkę kicz (dosłownie ociupinka) w związku z nazwami (może to kwestia tłumaczenia i po angielsku brzmi lepiej), ale później się przyzwyczaiłam.

Na końcu miałam wrażenie, że cała ta książka jest jedynie szkicem, niedopracowanym początkiem.

Zaczęłam już drugi tom, ale myślę, że go odłożę, bo uderza mnie monotonia i nuda.

Poza tym za dużo...

Na początku miałam dwa podejścia do tej historii, jedno po latach, i dopiero teraz mogłam docenić to, co przeczytałam.
Myślę, że to kawałek dobrej fantastyki, może nie zawsze wartkiej, ale dodawało to czasem klimatu.

Czy tylko ja shipowałam ją z Keenanem? A ogólnie to nudy, nie polecam

Czy tylko ja shipowałam ją z Keenanem? A ogólnie to nudy, nie polecam

To jedna z najciekawszych książek, która trafiła na mój stosik. Początkowo kompletnie nie mogłam się wgryźć w fabułę, ale gdy tylko Laia pojawiła się w Czarnym Klifie wydarzenia ruszyły z kopyta.
Całą historie obserwujemy oczyma Lai i Eliasa, którzy pochodzą z dwóch innych światów. Zazwyczaj mam swoją ulubioną stronę, ale tym razem uwielbiałam rozdziały z obu perspektyw. Może trochę bardziej irytowały mnie osoby z otoczenia Eliasa, ale to nie jest jego wina.
Byłam zaskoczona jak książka z nieco nudnawej przeistoczyła się w pełną wartkiej akcji i emocjonującą podróż. Tu już nie chodzi o same wydarzenia, ale także o wszystko co się dzieje w umysłach naszych bohaterów. Oboje, chociaż młodzi, już posiadają demony, które ich dręczą, pragną zmian, ale odbijają się od tafli pogardy, sadyzmu i rasizmu.
Porażało mnie beztroskie okrucieństwo Wojan wobec Scholarów, a także fałsz, który pojawia się po obu stronach konfliktu. Autorka każe nam zastanawiać się nad tym czy aby tylko jedna ze stron to ofiary a druga tyrani? Nic w tej książce nie jest czarno-białe.
Jestem zachwycona, szybko wrócę do tego świata.
Przyznaje jednak, że polskie wydania mają bardzo niezachęcające okładki, a szkoda, bo może miałyby więcej czytelników.
~Idris

Książka jest bardzo przyjemna w czytaniu. Autorka stworzyła opowieść, gdzie czuje się mroczny i brutalny klimat imperialnego państwa. Bohaterowie książki na własnej skórze doświadczają okrucieństwa ze strony państwa, jedni z tym walczą, drudzy trwają w regułach narzuconych przez prawo, ale jedni i drudzy płacą cenę swoich wyborów.
Choć przez kilka pierwszych rozdziałów miałam mieszane uczucia wobec tej pozycji, to im dalej historia się rozwijała, tym było lepiej.
Na plus chciałabym wyróżnić głównego bohatera Eliasa, którego przygody czyta się najlepiej, do tego dochodzi bardzo dobrze zrobiona relacja z Heleną, a także cały wątek akademii wojskowej.
Niestety gorzej autorka poradziła sobie z poprowadzeniem historii głównej bohaterki - Laii, szczególnie w oczy biła pewna naiwność tej historii, ogrom szczęścia i pobłażliwości wobec bohaterki.
Niemniej jednak bardzo dobrze zrobione zakończenie zrekompensowało mi wcześniejsze niedociągnięcia i spowodowało, że z wielką chęcią sięgnę po następny tom.

Choć przez kilka pierwszych rozdziałów...

Książkę poznałam dzięki poleceniom zagranicznych twórców. U nas wydana w mało zachęcającej okładce, ale w środku kryje się epicka przygoda. Rozdziały są pisane z perspektywy głównych bohaterów i przerwanie czytania jest praktycznie niemożliwe.

Ta książka jest bardzo dobrą fantastyką młodzieżową. Ja pokochałam wszystkie postacie, nie ważne czy dobre czy złe. Tutaj nawet bohaterzy drugoplanowi mają rozbudowane charaktery oraz przejawiają odpowiednie do sytuacji emocje oraz zachowania. Bardzo ciekawy plot, świat wykreowany napawa zgrozą, a wątek romantyczny jest ciekawy i nienachalny. Czytałam z zapartym tchem i boję się sięgnąć po drugi tom w obawie, że nic nie przebije tej książki. Ma wyważone ilościowo opisy, których często w młodzieżówkach wręcz brakuje, oraz ilość wątków pobocznych jest idealna. Co ważne wątki poboczne są interesujące i wnoszą do fabuły. Daje 9, ponieważ nie mogłam do końca zrozumieć wątku magii, co było dla mnie jedynym minusem. Czytałam również tę książkę w języku szwedzkim, więc nie wiem jak wypada tłumaczenie na polski, ale mam nadzieje, że dobrze! A na koniec: Kocham Eliasa :D

"Ember in the ashes" skupia się na dwóch postaciach - Lai, młodej Scholarce, która był uratować brata zostaje niewolnicą, by zdobyć informacje dla ruchu oporu w zamian za pomoc; oraz Eliasie, masce, chłopaku szkolonym by stać się perfekcyjnym żołnierzem Imperium (które okupuje krainy Scholarów), a jednak Elias marzy o życiu z dala od śmierci i walk.

Co do historii, zaczyna się trochę jak wiele innych, ale czyta się przyjemnie. Akcja na początku była szybka i intrygująca, ale w środku zwolniła, stała się mniej dynamiczna. Za to zakończenie było zaskakujące i obiecujące dużo w kolejnym tomie, w którym myślę że historia może nabrać rumieńców💪

Jeśli chodzi o bohaterów, nie podobało mi się jak naiwna była Laia. Na początku ją lubiłam, jednak w połowie zaczęła się mi wydawać taka jak wiele innych bohaterek, jednak dużym plusem jest że ostatecznie przechodzi przemianę, ale jednak nie traci siebie.

Za to co do Eliasa, bardzo ciekawiła mnie jego historia już od pierwszych stron! Byl jednym z najlepszych, obiecujących młodych żołnierzy, a jednak chciał zdezerterować. Chciał uciec od rozlewu krwi i okrucieństwa. Naprawdę kibicowałam mu w drodze do spełnienia tego marzenia, bo niestety stare życie nie chce go tak łatwo wypuścić. To naprawdę ciekawa i sympatyczna postać, której nie da się nie lubić.

Samo zakończenie książki jednak daje mi duże nadzieje na kolejne tomy i liczę, że będzie dużo lepiej, a to był wstęp. Przemiana bohaterów wraz z rozwojem akcji daje duże szanse na poprawę, a też powoli odkrywając ten świat fantasy staje się on coraz bardziej intrygujący!

Co do historii, zaczyna...

Tak świetnie bawiłam się, czytając tą książkę, że od razu zakupiłam wszystkie pozostałe części! Chyba najciekawsza z cyklu( trzeciej nie przeczytałam, czwartą mam nadzieję przełożą na polski, bo nie chcę mieć miszmaszu na półce)!