A ​Sky Beyond the Storm

Okładka książki A ​Sky Beyond the Storm Sabaa Tahir
Okładka książki A ​Sky Beyond the Storm
Sabaa Tahir Wydawnictwo: Razorbill Cykl: An Ember in the Ashes (tom 4) fantasy, science fiction
An Ember in the Ashes (tom 4)
A ​Sky Beyond the Storm
Razorbill
2020-12-01
2020-12-01
000828881X

Moja pierwsza przeczytana książka w 2023 roku. Czy było warto? Tak, ale bez szału. Oto moje przemyślenia na szybko:

-akcja wydawała mi się wolniejsza niż w poprzedniej części
- piękne opisy scen miłosnych
- Helen pozostała moją ulubioną bohaterką i nie mogę znieść faktu, że nie dostała szczęśliwego zakończenia
- AUTORKO JAK ŚMIAŁAŚ ZABIĆ AVITASA HARPERA!!! W świecie realnym nie byłabym skłonna zaakceptować jego związku z Helen, zważając na to, że brutalnie ją przesłuchiwał w części 2, ale w świecie przedstawionym przeszedł całkowitą przemianę i nigdy nie wybaczę Sabie, że go uśmierciła. Jeśli chciała moralizować, to mogła w ogóle nie tworzyć takiego wątku.
- scena finałowej bitwy niezła, ale bez szału
- postać Kucharki i super i nie przeszkadzało mi, że autorka ją przywrócila, ale wolałabym, żeby to Helen zabiła Keris, a nie Kucharka
- Keris wreszcie dostała za swoje, brakowało mi rozdziałów z jej perspektywy, była świetnym czarnym charakterem
- The Nightbringer (nie wiem, jakie jest polskie tłumaczenie) fajny czarny charakter, podobały mi się jego interakcje z Keris i ich osobliwy ,,związek", zapadł mi w pamięć ten cytat o nich: Suffering is the cup from which they both drink, it is the language they both speak, the weapon they both wield".
- oryginalna mitologia i ciekawe moce bohaterów, chociaż wyszło to trochę nierealistycznie, bo każdy nagle miał jakiś nadprzyrodzony dar
- na goodreads widziałam opinie krytykujące przyjaźń Helen i Lai, ale nie czułam, żeby była naciągana i pokazała jak bardzo obie bohaterki się zmieniły z czasem
- Sabaa Tahir używa pięknego i bardzo obrazowego języka

Podsumowując, zakończenie dla mnie słodko-gorzkie. Przed czwartym tomem odświeżyłam sobie poprzednie i dużo bardziej polubiłam tych bohaterów, niż kilka lat temu. Elias wskoczył na listę moich książkowych chłopaków, razem z Harperem. Nawet Laię polubiłam bardziej, chociaż nadal uważam, ze jest to self-insert i autorka najbardziej kochała tylko ją i na siłę chciała z niej zrobić najlepszą postać, a według mnie była to Helen.
Marcus, Komendantka i Nightbringer byli ciekawymi villainami. Liczyłam na trochę więcej akcji, ale nie było tragicznie. Na mój odbiór historii mógł też wpłynąć chwilowy brak skupienia, ponieważ słuchając audiobooka czasami odpływam.

-akcja wydawała mi się wolniejsza niż w poprzedniej części
- piękne opisy scen miłosnych
- AUTORKO JAK ŚMIAŁAŚ ZABIĆ AVITASA HARPERA!!! W świecie...

Kawał dobrej książki, która wciąga i nie puszcza! Z niecierpliwością czekam na polską premierę, bo jest to naprawdę godne zakończenie serii, a sama książka jest pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji i niesamowitych bohaterów, którym kibicuje się do samego końca. Polecam.

• Do kupienia
  • Po angielsku