Kocham i nienawidzę

Czerwone i Czarne
2015-10-01
2015-10-01
9788377002018

Okładka książki Trans/formacja. Dramat polski po 1989 roku. Antologia. Tom 1 Lidia Amejko, Janusz Głowacki, Artur Grabowski, Jacek Kopciński, Marek Koterski, Ewa Lachnit, Jerzy Łukosz, Tomasz Man, Sławomir Mrożek, Wiesław Myśliwski, Piotr Tomaszuk
Trans/formacja... Lidia Amejko, Janus...
Okładka książki Dialog, nr 8 / sierpień 2000 Urszula Aszyk-Bangs, Luis Buñuel, Marek Koterski, Redakcja miesięcznika Dialog, Violetta Sajkiewicz, José Sanchís Sinisterra, Rafał Węgrzyniak
Dialog, nr 8 /... Urszula Aszyk-Bangs...

Koterski wielkim reżyserem jest. Ale czy poetą?
Od razu zaznaczam, że jeśli chodzi o ten gatunek to można powiedzieć, że jestem jaroszem. Oczywiście mam swoich ulubionych twórców, ale zaledwie tylko to liznąłem. Nie wiem jak o tym pisać, na co zwracać uwagę, a na co nie, po prostu lecę jak czuję. Za to Koterski to jeden z moich ulubionych reżyserów, więc no, o jakiejkolwiek obiektywności nie może być mowy xD.

Treściowo często jest bardzo podobnie jak w filmach, wulgarnie (miejscami nawet zbyt wulgarnie),trafnie i bezpośrednio. Momentami miałem skojarzenia z Tuwimem, którego też zresztą uwielbiam. Kilka utworów znałem już z Dnia Świra, np. słynną Modlitwę Polaka. Koterski świetnie portretuje nasze narodowe skazy i ułomności, ale to udowodnił już nie raz w swoich obrazach.

A z drugiej strony są teksty czułe, pełne wrażliwości i miłości. Przeplatają się z tymi ciężkimi i nienawistnymi, jak zresztą sam tytuł tomiku mówi. Jest też miejsce dla Mistrza i Małgorzaty, motyw który reżyser wykorzystywał w Nic śmiesznego.

Ale bardzo kolorowo nie jest. Wiersze białe – świetne. Za to rymy bardzo proste, miejscami prostackie. Nie wiem czy to celowy zabieg, w końcu wiele z tych utworów jest prostackich, ale jeśli trzeba się nad tym zastanawiać, to chyba coś nie wyszło.

Koterski odsłania tutaj swoje dwa oblicza, wrażliwego romantyka i wulgarnego chama. Zupełnie jak w filmach, gdzie jego alter ego jest Adaś Miauczyński. Czuję też, jakby w moim imieniu wykrzykiwał to co siedzi w mojej mózgoczaszce. Jako uzupełnienie jego twórczości tomik sprawdza się wybitnie. Jako samodzielny byt? Cholera wie.

Koterski wielkim reżyserem jest. Ale czy poetą?

Koterski poetą - nie znałem go z tej strony, choć podejrzewałem o pisanie wierszy. Treścią, zwłaszcza w niektórych utworach, jest mi on bardzo bliski. Trafia w sedno, nie przebiera w słowach, jest bezpośredni. Pozornie prosty i wulgarny, ale jest w tym drugie dno, a czasami i trzecie. Koterski sięga po nasze fantazmaty, skryte myśli, lęki i pragnienia, i ma odwagę powiedzieć o nich głośno, wyrazić się wprost, nazwać rzecz po imieniu.
Z formą jest już gorzej, dominują rymy częstochowskie, często dobierane na siłę. Wiersze białe pisze Koterski zdecydowanie lepsze, nie krępuje go konieczność dopasowania rymu.
Interesująca lektura.

Kupiłam, bo miałam iść do teatru na spektakl, ale niestety odwołali. Po przeczytaniu chyba jednak nie pójdę na spektakl... Nie kojarzę swojego kraju w systemie 1 - 0, bo jest to bardziej skomplikowane i nie musi być rubaszne.

Spodziewałam się czegoś lepszego. Nuda.

Spodziewałam się czegoś lepszego. Nuda.

Marek Koterski jest dobrym reżyserem. "Dzień świra" jest jednym z najlepszych polskich filmów, ale Koterski z pewnością jest też słabym poetą. Wszystko co zawarł w wierszach na ekranie robi wrażenie, a w wersach wieje nudą.

beznadzieja, koszmar i dno, wulgaryzmy, zdziczenie literackie ? nigdy więcej nic tego autora ! omijać radzę

Przegięcie, rubaszność i skatologia z jednej strony; liryzm i wyjątkowe wyczucie słowa z drugiej. Bardzo to neurotyczne, ale też miejscami wyjątkowo celne. Lektura obowiązkowa dla wszystkich Adasiów Miałczyńskich tego świata.

• Książki -lek na chandrę
  • Zniknęło :)
  • Poezja
  • Przeczytane w 2022
  • Poezja

Dodaj cytat z książki Kocham i nienawidzę