Dzień Świra i inne monologi Adasia Miauczyńskiego na jedną lub więcej osób

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka miesięcznika TEATR". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Świat Literacki
83-88612-32-8

z okładki: Książka zawiera teksty: "Dzień świra", "Dom wariatów", "Życie wewnętrzne", "Nienawidzę" oraz rozmowę z autorem zatytułowaną "Achilles na piętnastym piętrze wieżowca". fragment recenzji Barbary Hollender ["Rzeczpospolita"]: "Jego życie ma w sobie zabójczą monotonię. [...] Obezwładniające, psychiczne zmęczenie wypływające z niezadowolenia z własnego życia. Jakaś tęsknota za pierwszą...

z okładki:

fragment recenzji Barbary Hollender ["Rzeczpospolita"]:
"Jego życie ma w sobie zabójczą monotonię. [...] Obezwładniające, psychiczne zmęczenie wypływające z niezadowolenia z własnego życia. Jakaś tęsknota za pierwszą miłością. Język pełen przekleństw, chamstwo, które staje się normą. Za tę degrengoladę Koterski nie wini nikogo. No bo kogo? Historię? Zły los? Bliskich? Siebie samego? Jak zresztą ma kogokolwiek winić, skoro zagląda do lustra i widzi w nim kawałek siebie i kawałek nas wszystkich?"

Nosferek | 2015-08-12

Zarówno książka jak i film wyreżyserowany na jej podstawie przypadły mi do gustu w stopniu umiarkowanym. Użyto w nich nazbyt wiele wulgaryzmów i kolokwializmów. Koterski mógłby także darować sobie szczegółowych opisów pewnych fizjologicznych i intymnych czynności wykonywanych przez głównego bohatera. Czytanie utworu czy też oglądanie ekranizacji staje się przez nie nieprzyjemne.

Sama fabuła, ukazująca egzystencję samotnego, nie widzącego sensu w swoim żałosnym życiu, neurotyka Adasia Miałczyńskiego jest dość intrygująca. Przedstawia życie człowieka pozbawionego wszelkich złudzeń, którego marzenia okazały się fiaskiem w starciu z brutalną rzeczywistością. Prezentuje los mężczyzny, który ,,uciekł przed prawdziwą miłością, by ostatecznie ożenić się bez miłości''.Ojca, którego myśl, że jego syn będzie równie nieszczęśliwy jak on, przyprawia go ból serca. Adaś Miałczyński to idealny przykład bohatera literackiego, który stracił wszelką wiarę w ludzkość. To mizantrop, którego głupota...

Karol | 2013-07-05

Koterskiego czyta się tak samo dobrze jak ogląda.

Piotr1991Q | 2013-02-13

Ledwo dobrnąłem do końca. Pozycja według mnie nie jest warta polecenia.