Danke czyli nigdy więcej

Wydawnictwo: Krytyka Polityczna

Seks, miłość, narkotyki. Krew, pot i łzy. A co facet, to chujek. Jak długo jeszcze tak można? Dominika Dymińska mówi nam wszystkim wielkie „Danke”. Druga książka laureatki Nagrody Warszawskiej Premiery Literackiej to pełna ironii i przenikliwości obserwacja życia dwudziestoletniej mieszkanki stolicy. Spod błyskotliwej, plastycznej frazy powieści-poematu wyziera głębia doskonałej, psychologicznej historii. Liryzm posunięty aż do okrucieństwa sprawia, że słusznie porównywano Dymińską do Herthy Müller czy Agłai Veteranyi. Takiego poematu jeszcze nie było. Czy jesteście gotowi przyjąć te podziękowania?

Jak można dzis napisać poemat romantyczny?! Własnie tak. Danke, Dominiko!
Kinga Dunin

źródło opisu: http://www.krytykapolityczna.pl/wydawnictwo/danke

źródło okładki: http://www.krytykapolityczna.pl/wydawnictwo/danke

Medellin | 2017-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2017

Dawno już nie maiłem tak wielkiego problemu z oceną książki. Nawet przez chwilę planowałem nie przyznawać gwiazdek, ale w końcu przemyślałem to i zdecydowałem się je przyznać. Będą aż trzy, ale to wynika z uwzględnienia różnych czynników.

Momentami miałem zamiar dać nawet pięć za nowatorstwo i odważny, bezkompromisowy język, ale to były krótkie momenty podczas czytania fragmentów, w których była opowiadana jakaś historia.

Na ogół jednak zamierzałem dać negatywa za treść, która jest całkowicie obca mojej wrażliwości literackiej. "Danke" jest nieprzyjemne w odbiorze i miałem w trakcie lektury taki kryzys, że nie byłem pewny czy chcę to dalej czytać. Opis skrzywionych przemyśleń ewidentnie chorej umysłowo młodej kobiety był dla mnie koszmarem. Były tu przeróżne odpychające rzeczy: staczanie się, upodlenie, agresja, przerost ego, histeria, patologie i głupota. Monologi głównej bohaterki, która jest bulimiczką, kojarzyły mi się z wyrzygiwaniem z siebie zdań, jakby chciała się ich...

MartWa | 2016-03-09
Przeczytana: 05 lutego 2016

To pierwsza książka, której się brzydzę.

Wojtek | 2017-09-02
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2017
Przeczytana: 02 września 2017

Narkotykowy bełkot prostytuującej się bulimiczki bez perspektyw życiowych albo marna prowokacja.

Przez to, że takie coś jest nominowane do nagrody Nike poziom czytelnictwa w Polsce jest na poziomie programu telewizyjnego z biedronki.

Dałem jedną gwiazdkę bo można przeczytać w dwie godziny i zapomnieć. Ale już lepiej przeczytać wspomniany już program telewizyjny. Tam przynajmniej tyle nie przeklinają.

Danke.

fear | 2016-05-15

Niesamowicie kontrowersyjna.
Na pierwszy rzut oka rozbawiła mnie forma. To, że tekst składa się urwanych zdań i słów było pewną odskocznią od standardowej lektury. Od razu wskazywało też na to, iż treść będzie równie odmienna, być może również prowokacyjna.

Już na początku bohaterka wydała mi się zbyt wulgarna i obcesowa; jakby swoją postawą celowo drażniła. Oschła, zimna, zachowywała dystans. Co ciekawe, z ogromną chęcią pokazała swój świat i podzieliła się wstydliwymi wspomnieniami.

Bardzo trudno było mi ocenić tę książkę, ale muszę przyznać jedno - autorka jest mądrą kobietą z niesamowicie wyostrzonym zmysłem obserwowania świata. Bez względu na to czy opisała swoje życie, czy była to zamierzona kreacja literacka, udało się. Obraz kobiety, który wyłania się z tej książki jest do bólu prawdziwy. Ponad połowa Polek myśli w taki sam sposób o byłych partnerach i związkach, tylko wstydzi się do tego przyznać! To pokazuje, iż dopiero zapisane słowa kłują w oczy. I oto chodziło - o...

buziaczek197 | 2016-04-23
Przeczytana: kwiecień 2016

Pierwsza książka, która mnie zachwyciła jest napisana językiem, który każdy z nas używa, ale oczywiście dla niepoznaki mówimy, że NIE!!! Z większością treści się zgadzam może dlatego tak bardzo lubię tą książkę. Panią Dominikę zobaczyłam w jednym z programów kiedy opowiadała o książce i już wiem, że będzie jedną z ulubionych autorek. Ja przyjmuję te podziękowania :) Gatunek poezja, ale taka, którą da się polubić. Pisana bezczelnym, wulgarnym językiem i co z tego skoro przekazuje ciekawe treści. Polecam !!!

"Jest coraz więcej książek, których nie przeczytam.
I nigdy nie przeczytam.
Zrobię coś innego.
Odpowiem wam na pytania, które wam sama zadam."

"Najpierw należy się nauczyć słowa NIE,
a dopiero potem słowa TAK.
Dotyczy to mówienia i słyszenia
Tylko jak wytłumaczyć słowo NIE?"

"Zdarzają się takie książki,
w których nawet kartki są ładne od urody tekstu."

"Cała miłość, jaką sobie wyhodowałam, unosi się
na głębokiej wodzie
z dala od swoich...

Poetyka | 2017-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2017

Mam wielki problem z oceną tej książki.
Odrzuca mnie od niej i ciągnie.
Podobno to taka nowoczesna poezja.
Dość specyficzna przyznaję:
"Więc mam odwagę powiedzieć sobie
porzuć marzenia, jeśli są chujowe."

Zachęciłam?

Dominika | 2016-12-20
Przeczytana: grudzień 2016

“Danke” jest poematem. Poematem na ponad 170 stron, opowiadającym ironicznie o życiu młodej kobiety w Warszawie. Utwór słodko gorzki. Napisany dość prosto, ale to nie przeszkadza mu w skłanianiu do refleksji. Do zakupu tego dziwnego tworu zachęciła mnie: po pierwsze minimalistyczna okładka, po drugie imię autorki i po ostatnie, świadomość oczekiwania na lotnisku na samolot, co chciałam sobie umilić lekturą. Książkę czyta się bardzo szybko i bardzo dobrze. Z łatwością chłonęłam kolejne rozdziały, które na stronach tytułowych zostały okraszone pasującymi idealnie do rozdziału cytatami. Nie jest to arcydzieło. Przynajmniej w mojej opinii. Książka warta uwagi, jednak nie jest to pozycja nie do ominięcia. Polecam ze względu na smaczki, jakie można znaleźć w każdym rozdziale. Często bardzo ironiczne, niemalże pełne goryczy. Ale z pewnością nie można odmówić im trafności, pomimo swej kąśliwości. Z wieloma fragmentami z pewnością każdy z nas, małych szarych ludzi, może się utożsamić.

Seticzek | 2017-10-08
Przeczytana: 08 października 2017

Porównania do Szymborskiej są nadużyciem, aczkolwiek... zawsze zawyżam ocenę buntowniczym manifestom. Wielce oryginalna forma i całkiem ciekawa, autentycznie brzmiąca opowieść. Idealna do hejtu i oceniania na 1/10 przez fanów poezji biesiadnej.

ani_anka | 2016-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2016

Dobre, proste i mocne, tylko czy tak krótką formę można nazwać książką? Może opowiadanie? to tak! Przeczytałam wywiad z autorką i okazuje się, że to poemat. Świetnie! podoba mi się taki poemat.

Bartek | 2017-09-20

Zblazowana drobnomieszczanka w gnijącym kapitalizmie. Rozpacz i beznadzieja. Narkotyki na doping i na znieczulenie. Brak celu, perspektyw, sensu istnienia. Degeneracja.