Książka Roku 2018

Seria: Biblioteka Kongresu Kobiet
Wydawnictwo: Czarna Owca
Sister Outsider: Essays and Speeches
karollllllla

W tym poruszającym zbiorze piętnastu esejów i przemówień wybitna amerykańska poetka i aktywistka, Audre Lorde, mierzy się z seksizmem, rasizmem, ageizmem, homofobią i klasizmem, postulując, by różnica społeczna stała się wehikułem działania i zmiany. Jej proza jest wyrazista, niezachwiana i liryczna, mówi o walce, ale ostatecznie daje też nadzieję. Lorde, mówiła, że jej teksty są wezwaniem,...

Lorde, mówiła, że jej teksty są wezwaniem, "by nigdy nie zamykać oczu na strach, na chaos, który jest Czarny, który jest twórczy, który jest kobietą, który jest ciemny, który jest odrzucony, który jest nieuporządkowany. Który jest..."

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl

Mocne, zaangażowane, stanowcze teksty czarnej kobiety do sióstr feministek, lesbijek, wszystkich wykluczonych, a nade wszystko czarnych kobiet będących w opresji. Uważam, że tak jak Virginia Woolf, tak Audre Lorde, to kanon literatury feministycznej.

LoboBathory | 2015-12-27
Na półkach: Przeczytane, Queer, Akademia
Przeczytana: 27 grudnia 2015

Najbardziej dramatyczną, bolesną, przerażającą cechą Siostry Outsiderki jest jej niegasnąca aktualność. Zbiór powstał w latach 80, a czyta się go jak reportaż ze współczesnej ameryki. I nie chodzi bynajmniej o problemy z rasizmem w obrębie feminizmu, nieustanne uciszanie Czarnego Feminizmu, deprecjonowanie doświadczeń kolorowych kobiet, odmawianie im prawa głosu. Aure Lorde pisze o gniewie tak silnym, że powodującym fizyczne mdłości na wieść, że policjant, który zastrzelił czarne dziecko na ulicy w środku dnia, zostaje uniewinniony. Brzmi znajomo? Ile takich wiadomości pojawia się w amerykańskich mediach w ciągu tygodnia? Ile dziecięcych żyć uznano już za bezwartościowe, ponieważ nie były białe?

Nie jestem w stanie wyobrazić sobie natężenia gniewu, bólu, nienawiści i cierpienia w społeczności, która od czterdziestu lat, wypuszczając swoje dzieci rano do szkoły, nie wie, czy będą żyły, by wrócić wieczorem do domu na kolację (bo policjant, które mu się nudzi, bo biały szaleniec...

Alex | 2016-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2016

zbior esejow i przemowien Audre Lorde to z jednej strony hold dla Czarnych(zwlaszcza kobiet) jak i ostrze oskarzenia skierowane przeciwko ruchom feministycznemu i wyzwolenia Czarnych spod jarzma rasistowskiej ameryki. blyskotliwe, napsiane z pasja, osobiste. polecam.

Klaudia Lewandowska | 2018-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2018

Mocna, trudna i bardzo potrzebna książka - dla uzyskania innej perspektywy. Niestety bardzo aktualna, dotykająca podstaw człowieczeństwa.

Polly | 2019-01-13
Na półkach: 2019., Przeczytane