Najnowsze artykuły
- Artykuły„Zmierzch” powraca, a Mickiewicz się zakochujeAnna Sierant4
- ArtykułyW nazwaniu tkwi siłaArnika0
- ArtykułyLive z Zadie Smith już 30 września — tego nie możesz przegapić. Sprawdź szczegóły!LubimyCzytać1
- ArtykułyCo nowego w wydawniczym świecie? 9 wrześniowych premier na ten tydzieńLubimyCzytać6
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Agnieszka Kościańska
Źródło: http://www.etnologia.uw.edu.pl/etno/instytut/pracownicy/AKoscianska
14
6,6/10
Urodzona: 1976 (data przybliżona)
Pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka książek Płeć, przyjemność i przemoc (2014) oraz Potęga ciszy (2009). Redaktorka prac zbiorowych, antologii tłumaczeń i numerów monograficznych czasopism poświęconych zagadnieniom płci, seksualności, religii i wykluczenia, np. Antropologia seksualności (2012). Stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej (New School for Social Research),Marie Curie Fellowship (Uniwersytet Harvarda),Imre Kertész Kolleg Jena. Zastępczyni redaktora naczelnego „Ludu”.
6,6/10średnia ocena książek autora
245 przeczytało książki autora
923 chce przeczytać książki autora
2fanów autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Odejdź. Rzecz o polskim rasizmie
Agnieszka Kościańska, Michał Petryk
6,8 z 38 ocen
197 czytelników 7 opinii
2022
Instruktaż nadmierny. Historia pewnej przygody seksualnej
Wiesław Sokoluk, Agnieszka Kościańska
6,3 z 28 ocen
88 czytelników 4 opinie
2018
Antropologia wobec dyskryminacji
Agnieszka Kościańska, Magdalena Grabowska
0,0 z ocen
6 czytelników 0 opinii
2017
Zobaczyć łosia. Historia polskiej edukacji seksualnej od pierwszej lekcji do internetu
Agnieszka Kościańska
7,1 z 84 ocen
451 czytelników 12 opinii
2017
Potęga ciszy. Konwersja a rekonstrukcja porządku płci na przykładzie nowego ruchu religijnego Brahma Kumaris
Agnieszka Kościańska
0,0 z ocen
0 czytelników 0 opinii
2017
Płeć, przyjemność i przemoc. Kształtowanie wiedzy eksperckiej o seksualności w Polsce
Agnieszka Kościańska
7,5 z 11 ocen
66 czytelników 1 opinia
2014
Antropologia seksualności. Teoria. Etnografia. Zastosowanie
Agnieszka Kościańska
7,6 z 9 ocen
87 czytelników 0 opinii
2012
Potęga ciszy. Konwersja a rekonstrukcjaa porządku płci na przykładzie nowego ruchu religijnego Brahma Kumaris
Agnieszka Kościańska
5,0 z 1 ocen
18 czytelników 0 opinii
2009
Gender. Perspektywa antropologiczna. Tom I: Organizacja społeczna
praca zbiorowa, Agnieszka Kościańska
7,3 z 15 ocen
91 czytelników 0 opinii
2007
Gender. Perspektywa antropologiczna. Tom II: Kobiecość, męskość, seksualność
praca zbiorowa, Agnieszka Kościańska
7,6 z 14 ocen
78 czytelników 0 opinii
2007
Najnowsze opinie o książkach autora
Odejdź. Rzecz o polskim rasizmie Agnieszka Kościańska
6,8
O polskim rasizmie czytałam stosunkowo sporo, bo będąc członkiem polskiego społeczeństwa nie sposób ominąć tego tematu. Nasz kraj tylko stwarza pozory bycia krainą gościnności i tolerancji, co idealnie pokazuje ten reportaż.
Wraz z autorami badamy historyczny rys: międzywojenne zakusy na kolonię, prześladowania Romów w czasach PRL, rasistowska polityka z 2015 roku, ale pojawiają się również nawiązania do antropologii, co niezwykle mi się spodobało, jako że jestem w trakcie odkrywania tej dyscypliny naukowej na moich studiach.
Jest to jedynie wierzchołek góry lodowej, pobieżne liźnięcie zagadnienia, bo chociażby zabrakło mi podjęcia kwestii prześladowania Czeczenów. Niemniej, jest to pozycja idealna na początek, idealne wprowadzenie i wytłumaczenie pewnych mechanizmów stojących za tym, co się dzieje obecnie. Jeśli reportaż rozpala we mnie chęć dalszego eksplorowania, jestem ukontentowana 🤝🏻
Odejdź. Rzecz o polskim rasizmie Agnieszka Kościańska
6,8
Wejście w tę książkę jest jak skok na głęboką wodę. W atmosferze demokratycznego kryzysu i narastających problemów społecznych rasizm nabiera szczególnego znaczenia, w związku z czym bieżący rok kalendarzowy uznać należy za idealny moment na publikację książki Agnieszki Kościańskiej oraz Michała Petryka. „Odejdź. Rzecz o polskim rasizmie” korzysta ze znanych dla reportażu obserwacji i interwencyjności, lecz niekoniecznie wpisuje się w ramy wspomnianego gatunku literackiego. Autorzy poszli o krok dalej. Postanowili zaprezentować obiecującą dysertację naukową, która z powodzeniem mogłaby zainspirować środowiska akademickie do żywej dyskusji na temat zjednoczenia w różnorodności, bo taka była, jest i będzie Rzeczpospolita Polska. Rasizm nadaje się do tego, aby wynosić na piedestał cierpienie Polaków żyjących pod rządami zaborców. Pozwala bagatelizować uciemiężenie ciemnoskórej ludności w dobie kolonializmu. Usprawiedliwia roszczenia terytorialne niepodległego kraju, który dąży do zrównania swej iluzorycznej mocarstwowości z innymi europejskimi potęgami. Rasizm wymazuje niewygodną przeszłość o Holocauście. Nadaje się do egzorcyzmowania kapitalistycznego zachodu, który w oczach obywatelek i obywateli zaprzyjaźnionych państw socjalistycznych jawnie piętnuje osoby o ciemniejszym kolorze skóry. W polskim wydaniu to także nieformalna legalizacja nienawiści wobec Romów, a tym samym obarczanie ich wyłączną odpowiedzialnością za doświadczane akty agresji, co w niedalekiej przeszłości przybrało postać straszliwego Porajmosu. Agnieszka Kościańska i Michał Petryk odczarowują przeszłość. Są zdyscyplinowani, zachowują tematyczny oraz chronologiczny porządek wypowiedzi. O ile „Odejdź” nie jest obszerną pozycją, o tyle nie pada w niej ani jedno zbędne słowo. Pomiędzy przejawami rasizmu z życia powszechnego a autorskimi refleksjami zachowano równowagę, dzięki czemu Agnieszce Kościańskiej oraz Michałowi Petrykowi udało się stworzyć przejrzystą pozycję, która nie pozostawia odbiorcy z głową zabałaganioną niewyjaśnionymi lub zbędnymi zagadnieniami. Koniecznie sięgnijcie i przeczytajcie.