Zobaczyć łosia. Historia polskiej edukacji seksualnej od pierwszej lekcji do internetu

Okładka książki Zobaczyć łosia. Historia polskiej edukacji seksualnej od pierwszej lekcji do internetu Agnieszka Kościańska
Okładka książki Zobaczyć łosia. Historia polskiej edukacji seksualnej od pierwszej lekcji do internetu
Agnieszka Kościańska Wydawnictwo: Czarne Seria: Poza serią popularnonaukowa
424 str. 7 godz. 4 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Seria:
Poza serią
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2017-06-21
Data 1. wyd. pol.:
2017-06-21
Liczba stron:
424
Czas czytania
7 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380495265
Tagi:
edukacja seksualna literatura popularnonaukowa przemiany obyczajowe seksuologia wychowanie seksualne wyzwolenie seksualne życie seksualne życie seksualne Polaków
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Odejdź. Rzecz o polskim rasizmie Agnieszka Kościańska, Michał Petryk
Ocena 6,8
Odejdź. Rzecz ... Agnieszka Kościańsk...
Okładka książki Instruktaż nadmierny. Historia pewnej przygody seksualnej Agnieszka Kościańska, Wiesław Sokoluk
Ocena 6,3
Instruktaż nad... Agnieszka Kościańsk...
Okładka książki Antropologia wobec dyskryminacji Kamila Dąbrowska, Magdalena Grabowska, Agnieszka Kościańska
Ocena 0,0
Antropologia w... Kamila Dąbrowska, M...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
83 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1001
223

Na półkach:

Wow! Ale to był kawał rzetelnej roboty. Muszę przyznać, że wyrastałam w błędnym przekonaniu o wysokiej moralności Polaków, a zwłaszcza polskiej wsi. Nie miałam pojęcia, że już na początku XX wieku byliśmy pionierami w kwestii edukacji seksualnej. Niestety, blokowanymi przez hipokrytów oraz wielkiego hamulcowego, czyli kościół katolicki. Dla zainteresowanych tematem ta książka to nie lada gratka.

Wow! Ale to był kawał rzetelnej roboty. Muszę przyznać, że wyrastałam w błędnym przekonaniu o wysokiej moralności Polaków, a zwłaszcza polskiej wsi. Nie miałam pojęcia, że już na początku XX wieku byliśmy pionierami w kwestii edukacji seksualnej. Niestety, blokowanymi przez hipokrytów oraz wielkiego hamulcowego, czyli kościół katolicki. Dla zainteresowanych tematem ta...

więcej Pokaż mimo to

avatar
848
49

Na półkach: , ,

Bardzo interesująca książka! Ciekawe ujęcie nie tylko chronologiczne, ale też tematyczne. Przedstawienie badań nad seksualnością z XIX i początków XX wieku, dużo informacji, które zatarły się w zbiorowej pamięci. Obszerny materiał, gruntowny research. Polecam!

Bardzo interesująca książka! Ciekawe ujęcie nie tylko chronologiczne, ale też tematyczne. Przedstawienie badań nad seksualnością z XIX i początków XX wieku, dużo informacji, które zatarły się w zbiorowej pamięci. Obszerny materiał, gruntowny research. Polecam!

Pokaż mimo to

avatar
949
222

Na półkach: , , ,

Ciekawa i dokładna analiza zmagań z edukacją seksualną w Polsce. Można w niej znaleźć dużo ciekawostek różnego kalibru, od polskiej terminologii seksuologicznej Kurkiewicza, jak "płcenie" czy "samieństwo", aż po jaskrawe przykłady obwiniania ofiar zgwałceń, obecne nawet w piśmiennictwie osób uznanych dziś za najwybitniejsze postaci polskiej seksuologii. Pokazuje, że patrząc z perspektywy historycznej, Polska nie jest wcale jakimś strasznie zacofanym ciemnogrodem, o czym świadczy np. postępowy podręcznik Sokoluka i in., wycofany później przez ministerstwo. Niestety zagłębiając się w tę tematykę można też odczuć, jak bardzo stoimy w miejscu i jak opłakany jest stan edukacji seksualnej w Polsce A.D. 2021 (mam tu na myśli oczywiście działania obecnych władz, a nie rozmaite oddolne inicjatywy). Chociaż książka ma charakter popularnonaukowy, a nie stricte naukowy, autorka precyzyjnie podaje źródła. Momentami można było się trochę pogubić w chronologii, gdy autorka pisała o latach 90-tych, potem o PRL-u, a po chwili znowu o latach 90-tych, ale książka ma jasną strukturę, każdy rozdział opisuje inne zagadnienie, jak np. ciąża czy infekcje przenoszone drogą płciową. Polecam.

Ciekawa i dokładna analiza zmagań z edukacją seksualną w Polsce. Można w niej znaleźć dużo ciekawostek różnego kalibru, od polskiej terminologii seksuologicznej Kurkiewicza, jak "płcenie" czy "samieństwo", aż po jaskrawe przykłady obwiniania ofiar zgwałceń, obecne nawet w piśmiennictwie osób uznanych dziś za najwybitniejsze postaci polskiej seksuologii. Pokazuje, że patrząc...

więcej Pokaż mimo to

avatar
437
273

Na półkach: , , ,

Bardzo przyzwoite, rzetelne opracowanie historii polskiej edukacji seksualnej. Niezwykle ciekawe refleksje dotyczące awangardowego niemal podejścia polskich pedagogów do seksu w pierwszej połowie XX wieku. Autorka rozprawia się z mitami o purytańskiej wsi, obnaża wpływy kościoła na edukację młodzieży i pokazuje godny pożałowania stan dzisiejszej edukacji seksualnej w Polsce (zwłaszcza w szkołach). Miejscami lektura bywa ciężka ze względu na natłok informacji, ogrom cytatów i odniesień, ale w ogólnym rozrachunku stanowi kompleksowe opracowanie, pomagające w zrozumieniu całego fenomenu.

Bardzo przyzwoite, rzetelne opracowanie historii polskiej edukacji seksualnej. Niezwykle ciekawe refleksje dotyczące awangardowego niemal podejścia polskich pedagogów do seksu w pierwszej połowie XX wieku. Autorka rozprawia się z mitami o purytańskiej wsi, obnaża wpływy kościoła na edukację młodzieży i pokazuje godny pożałowania stan dzisiejszej edukacji seksualnej w Polsce...

więcej Pokaż mimo to

avatar
238
82

Na półkach: ,

Napiszę krótko: „Zobaczyć łosia” była nieciekawa i mnie zawiodła. Mimo że rzeczywiście pokazuje wiele absurdów w historii polskiej edukacji seksualnej, to robi to w bardzo niejasny sposób, bo w niemalże każdym zdaniu jest cytowany jakiś inny magazyn/książka/strona internetowa, co powoduje, że książkę czyta się wręcz nieprzyjemnie. Ta forma całkowicie nie przypadła mi do gustu. Do tego występuje wiele powtórzeń. Nie wątpię, że Agniaszka Kościańska włożyła niesamowicie wiele pracy w tę książkę, co zresztą sama zaznacza w podziękowaniach, jednak efekt końcowy nie porywa. Spodziewałam się zaskakującej i dającej do myślenia lektury, a przeczytałam coś, co od samego początku nudzi i męczy.

Napiszę krótko: „Zobaczyć łosia” była nieciekawa i mnie zawiodła. Mimo że rzeczywiście pokazuje wiele absurdów w historii polskiej edukacji seksualnej, to robi to w bardzo niejasny sposób, bo w niemalże każdym zdaniu jest cytowany jakiś inny magazyn/książka/strona internetowa, co powoduje, że książkę czyta się wręcz nieprzyjemnie. Ta forma całkowicie nie przypadła mi do...

więcej Pokaż mimo to

avatar
96
13

Na półkach:

Jak na szanującego się czytelnika przystało, rozpoczęłam od oceny książki po okładce i tu napotkałam spory dylemat. Wiadomo, tytułowy „seks” zawsze przyciąga, ale „historia”... umówmy się - rzadko wróży coś dobrego. Nie było innego wyjścia, trzeba przeczytać (nie prędzej jednak niż po ponad rocznym leżakowaniu na półce, aby książka odpowiednio dojrzała). Czy warto było ryzykować? Zdecydowanie. Przeciekawe i bardzo wnikliwe opracowanie, którego lektura przyniosła mi masę satysfakcji (niekoniecznie seksualnej 🤫)

Jak na szanującego się czytelnika przystało, rozpoczęłam od oceny książki po okładce i tu napotkałam spory dylemat. Wiadomo, tytułowy „seks” zawsze przyciąga, ale „historia”... umówmy się - rzadko wróży coś dobrego. Nie było innego wyjścia, trzeba przeczytać (nie prędzej jednak niż po ponad rocznym leżakowaniu na półce, aby książka odpowiednio dojrzała). Czy warto było...

więcej Pokaż mimo to

avatar
156
112

Na półkach:

W debacie publicznej na temat edukacji seksualnej zwykle można spotkać dwie skrajności: albo wyznawców nauk Kościoła i tego, że seks służy tylko do prokreacji po ślubie, albo całkowitej wolności i nauczania zakładania kondomów na banany w przedszkolu.
Książka Agnieszki Kościańskiej pokazuje, że nie zawsze tak było. Dowiemy się z niej zarówno ciekawostek, o tym jak to rzeżączka powstaje od sikania pod wiatr tudzież wstrzymywania oddechu przed wytryskiem, a gruźlicą zarazić się można od "samieństwa", czyli masturbacji. Przeczytamy też o aktach sądowych, w których ofiary gwałtu uznawane były za współwinne (!) i nazywane psychicznie chorymi nimfomankami po tym, jak przyznawały się do masturbacji i, niezależnie - bycia pod opieką psychiatry. O tym, że jeden z pierwszych farmaceutów, który opracował formułę pigułki antykoncepcyjnej, nie wytrzymał presji opinii publicznej i popełnił samobójstwo przeczytać można także w wywiadzie a autorką, który zgrabnie podsumowuje całą książkę: http://weekend.gazeta.pl/…/1,152121,22092095,dyskusja-o-sek…
Niestety, lektura tej książki utwierdziła mnie w przekonaniu, że edukacja seksualna (lub jej bardziej poprawną politycznie nazwą - "do życia w rodzinie") w tym kraju leży, kwiczy i długo się nie podniesie.

https://tojeszczenietu.wordpress.com/2019/09/27/never-actually-developed/

W debacie publicznej na temat edukacji seksualnej zwykle można spotkać dwie skrajności: albo wyznawców nauk Kościoła i tego, że seks służy tylko do prokreacji po ślubie, albo całkowitej wolności i nauczania zakładania kondomów na banany w przedszkolu.
Książka Agnieszki Kościańskiej pokazuje, że nie zawsze tak było. Dowiemy się z niej zarówno ciekawostek, o tym jak to...

więcej Pokaż mimo to

avatar
28
25

Na półkach:

Jak wygląda polska edukacja seksualna? Czego i skąd dowiaduje się młodzież o najbardziej palącej w wieku dojrzewania potrzebie? – to pytania, jakie zadała sobie Agnieszka Kościańska w „Zobaczyć łosia”. Temat gruby więc i sama książka mocarna, nawet jeśli edukacja seksualna w naszym kraju funkcjonuje umownie, tak jakby, po macoszemu, jak chłopiec do bicia. Przedstawienie miarodajnego stanu rzeczy jest więc niełatwe, a autorka tropi tytułowego łosia, zapuszczając się głęboko w las polskiego piekiełka. Będą więc czaty, podchody, polowanie na dreptaka i inne wyspecjalizowane sposoby. Poza samym łosiem, pojawią się i inne zwierzęta – jak określam je metaforycznie – lew (Starowicz),ryś (Maria),koń i byk. http://www.porno-grafia.pl/zobaczyc-losia/

Jak wygląda polska edukacja seksualna? Czego i skąd dowiaduje się młodzież o najbardziej palącej w wieku dojrzewania potrzebie? – to pytania, jakie zadała sobie Agnieszka Kościańska w „Zobaczyć łosia”. Temat gruby więc i sama książka mocarna, nawet jeśli edukacja seksualna w naszym kraju funkcjonuje umownie, tak jakby, po macoszemu, jak chłopiec do bicia. Przedstawienie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1020
185

Na półkach: , , , ,

Wyczerpujący przegląd historii edukacji seksualnej i tego, że nie ma takiej szczytnej idei, której nie popsułaby pseudo-moralność.

Wyczerpujący przegląd historii edukacji seksualnej i tego, że nie ma takiej szczytnej idei, której nie popsułaby pseudo-moralność.

Pokaż mimo to

avatar
80
32

Na półkach:

Bardzo ciekawa podróż przez polską seksuologie. W zasadzie przez polski seks. Dla mnie super!

PS czasem się ciężko czytało, Ale i tak warto. Książka z tych co cieszę się z samej świadomości, że przeczytałem.

Bardzo ciekawa podróż przez polską seksuologie. W zasadzie przez polski seks. Dla mnie super!

PS czasem się ciężko czytało, Ale i tak warto. Książka z tych co cieszę się z samej świadomości, że przeczytałem.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    324
  • Przeczytane
    114
  • Posiadam
    35
  • 2018
    7
  • 2019
    5
  • Teraz czytam
    4
  • 2020
    3
  • E-book
    3
  • Feminizm
    2
  • Polska
    2

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne