Siostra Outsiderka. Eseje i przemówienia

Audre Lorde Wydawnictwo: Czarna Owca Seria: Biblioteka Kongresu Kobiet publicystyka literacka, eseje
Sister Outsider: Essays and Speeches
Czarna Owca
Sister Outsider: Essays and Speeches
publicystyka literacka, eseje
Biblioteka Kongresu Kobiet

Ważna. Wprowadza do świadomości Europejczyka nieznane dotąd spostrzeżenia na temat czarnego feminizmu, czarnego homoseksualizmu (w szczególności czarnych lesbijek), a przede wszystkim ukazuje konsekwencje białego patriarchatu.

Mocna, trudna i bardzo potrzebna książka - dla uzyskania innej perspektywy. Niestety bardzo aktualna, dotykająca podstaw człowieczeństwa.

zbior esejow i przemowien Audre Lorde to z jednej strony hold dla Czarnych(zwlaszcza kobiet) jak i ostrze oskarzenia skierowane przeciwko ruchom feministycznemu i wyzwolenia Czarnych spod jarzma rasistowskiej ameryki. blyskotliwe, napsiane z pasja, osobiste. polecam.

Najbardziej dramatyczną, bolesną, przerażającą cechą Siostry Outsiderki jest jej niegasnąca aktualność. Zbiór powstał w latach 80, a czyta się go jak reportaż ze współczesnej ameryki. I nie chodzi bynajmniej o problemy z rasizmem w obrębie feminizmu, nieustanne uciszanie Czarnego Feminizmu, deprecjonowanie doświadczeń kolorowych kobiet, odmawianie im prawa głosu. Aure Lorde...

Na półkach: , , , ,

Mocne, zaangażowane, stanowcze teksty czarnej kobiety do sióstr feministek, lesbijek, wszystkich wykluczonych, a nade wszystko czarnych kobiet będących w opresji. Uważam, że tak jak Virginia Woolf, tak Audre Lorde, to kanon literatury feministycznej.

Dyskusje

• Feminizm