Horror na Roztoczu 2: Insomnia

Okładka książki Horror na Roztoczu 2: Insomnia Dagmara Adwentowska, Sylwia Błach, Piotr Borowiec, Piotr Ferens, Łukasz Wiktor Izarowski, Artur Jastrzębowski, Renata Kiszczak, Marta Krajewska, Edward Mara, Leszek Siemiński, Juliusz Wojciechowicz, Marek Zychla
Okładka książki Horror na Roztoczu 2: Insomnia
Dagmara AdwentowskaSylwia Błach Wydawnictwo: Triada horror
horror
Triada
2015-08-01
2015-08-01

Okładka książki Nocne mary. Opowieści niekoniecznie na dobranoc Sylwia Błach, Rafał Christ, Arnold Cytrowski, Łukasz Dubianowski, Tomasz Duszyński, Norbert Góra, Maciej Klimek, Marcin Kowalczyk, Marta Kucharska, Wojciech Kulawski, Graham Masterton, Tomek Miłowicki, Karolina Mogielska, Jarosław Adam Pankowski, Rafał Grzegorz Sawicki, Łukasz Śmigiel, Hubert Smolarek, Nadia Szagdaj, Honza Vojtisek, Paweł Widomski, Flora Woźnica, Olek Zielonka
Nocne mary. Op... Sylwia Błach, Rafał...
Okładka książki Scary100challenge2 Dagmara Adwentowska, Radosław Marcin Bartz, Aleksandra Bednarska, Sylwia Błach, Patryk Bogusz, Tomasz Czarny, Maks Dieter, Alicja Gajda, Artur Grzelak, Paweł Jakubowski, Dawid Kądziela, Maciej Klimek, Jarosław Klonowski, Aleksandra Knap, Emilia Kolosa, Alicja M. Kubiak, Agnieszka Kwiatkowska, Kazimierz Kyrcz jr, Małgorzata Lewandowska, Jakub Luberda, Marcin Bartosz Łukasiewicz, Dominika Maniecka, Paweł Mateja, Wiktor Matyszkiewicz, Anna Musiałowicz, Jacek Pelczar, Rafał Pietrzyk, Joanna Pypłacz, Adam Raglan, D.A. Recki, Magdalena Anna Sakowska, Małgorzata Sanchez, Krzysztof Szabla, Maciej Szymczak, Dominika Vicente, Mariusz Wojteczek, Flora Woźnica, Klaudia Zacharska
Scary100challe... Dagmara Adwentowska...
Okładka książki Nie ma nudy! 3. Charytatywny e-book aktywnościowy dla dzieci Sylwia Błach, Dorota Frątczak, Izabela Michta, Beata Małgorzata Moniuszko
Nie ma nudy! 3... Sylwia Błach, Dorot...

Okładka książki Maszyna. Antologia horroru industrialnego Dagmara Adwentowska, Agnieszka Biskup, Piotr Borlik, Tomasz Czarny, Piotr Ferens, Wojciech Gunia, Przemysław Karbowski, Kazimierz Kyrcz jr, Kornel Mikołajczyk, Anna Musiałowicz, Michał J. Walczak, Flora Woźnica, Marek Zychla
Maszyna. Antol... Dagmara Adwentowska...
Okładka książki Zombie.pl Robert Cichowlas, Łukasz Radecki
Zombie.pl Robert Cichowlas, Ł...
Okładka książki Krwawnik 2. Opowiadania z pozornie martwej strefy Dagmara Adwentowska, Piotr Borowiec, Tomasz Czarny, Krzysztof T. Dąbrowski, Piotr Ferens, Norbert Góra, Patryk Hirsekorn, Maciej Kaźmierczak, Grzegorz Kopiec, Paulina J. Król, Michał P. Lipka, Agnieszka Przybysz, Łukasz Radecki, Marek Ścieszek, Tomasz Siwiec, Maciej Szymczak, Flora Woźnica
Krwawnik 2. Op... Dagmara Adwentowska...
Okładka książki Koszmar na miarę Robert Cichowlas, Kazimierz Kyrcz jr
Koszmar na miarę Robert Cichowlas, K...

„Noc się dłuży, książka służy,
Tym, co bawią się chmurami.
Śmierć wyniszczy, Bestia piszczy,
Tusz i krew ciekną ustami.”

Twórcami „Horroru na Roztoczu 2: Insomnia” są: Łukasz Kiełbasa, Asia Jedlińska, Dagmara Adwentowska, Sylwia Błach, Piotr Borowiec, Piotr Ferens, Artur Jastrzębowski, Renata Kiszczak, Marta Krajewska, Edward Mara, Leszek Siemiński, Juliusz Wojciechowicz i Marek Zychla.

Gdy usłyszałem o projekcie Horror na Roztoczu, trwała zbiórka pieniędzy na wydanie drugiej części. Przekopałem Internet w poszukiwaniu informacji na jego temat, przeczytałem opinie o pierwszej odsłonie i wiedziałem, że muszę to przeczytać. Na szczęście istniała możliwość, aby blog Zaczytany w Książkach objął patronatem tę książkę.

Antologia składa się z piętnastu opowiadań grozy, których fabuła inspirowana była snami Łukasza Kiełbasy. Każde opowiadania bardzo mi się podobało, każde z nich wywołało uczucie strachu albo nawet (pozytywnego) obrzydzenia. Wszystkie dzieła mają otwarte zakończenia. Język opowiadań jest różny. Najbardziej spodobał mi się utwór „Paznokcie”. Jest on krótki, oryginalny i tajemniczy. Równie ciekawy był „Autobus”. W zbiorze znajdują się między innymi: fantastyka oraz opowiadanie o ludziach chorych.

Ilustracje poprzedzające każde opowiadanie są świetne! Wywołują różne uczucia, np. strach. Widać, że ich autorka ˜– Asia Jedlińska, ma wielki talent. Są one takim wprowadzeniem do danego utworu, dają małą podpowiedź tego, co będzie się działo. Oczywiście bez spojlerów.

Podsumowując tę krótką recenzję (uwierzcie mi, że nie można więcej napisać, by nie zdradzać pikantnych szczegółów) z całego serca polecam tę antologię! Wielbiciele tegoż gatunku na pewno się nie zawiodą. Zapraszam do odwiedzania strony Horror na Roztoczu.

Tytuł: „Horror na Roztoczu 2: Insomnia”
Autorzy: Łukasz Kiełbasa, Asia Jedlińska, Dagmara Adwentowska, Sylwia Błach, Piotr Borowiec, Piotr Ferens, Artur Jastrzębowski, Renata Kiszczak, Marta Krajewska, Edward Mara, Leszek Siemiński, Juliusz Wojciechowicz i Marek Zychla
Korekta: Joanna Majdańska oraz Monika Mikołajewicz
Projekt okładki oraz ilustracje wewnątrz książki: Asia Jedlińska
Wydanie: I
Oprawa: miękka
Liczba stron: 339
Data wydania: sierpień 2015 (data przybliżona)
ISBN: 978-83-64657-28-3

„Noc się dłuży, książka służy,
Tym, co bawią się chmurami.
Śmierć wyniszczy, Bestia piszczy,
Tusz i krew ciekną ustami.”

Nie opuściłem krainy sennej grozy - niczym bohaterowie pojawiający się w tle opowiadań sięgnąłem po drugi tom projektu Łukasza Kiełbasy.

Pierwsze wrażenie - w przeciwieństwie do pierwszej części - mniej Roztocza, więcej horroru. Opowiadania zdawały się zaczynać normalnie, by następnie popaść w otchłań szaleństwa, bólu, cierpienia i potworności. Roztocze, w większości opowiadań, pozostało tu ciekawym, ale jednak tłem.
Drugim wyraźnym rysem jest bardziej rozbudowana historia - autorstwa Marka Zychli - łącząca poszczególne historie. Łączyć, wiązać... mała dygresja. Sny i opowiadania, więc snopy, więc historia Alberta to snopowiązałka - ale czy snopo-wiązałka, czy sno-powiązałka, to już kwestia wyboru :) Dość, że jest równie ciekawa i mroczna, co poszczególne sny.
Jest coś, o czym nie pisałem poprzednio, czekając na ukończenie drugiego tomu - otóż projekt intryguje też prze to, że jest niejako sprawdzianem dla autorów. Dostali przecież skrypty snów, więc pomysł bazowy niejako został narzucony, czekając na ubogacenie i obróbkę na pisarskim warsztacie. Insomnia nie ustępuje poziomem pierwszemu tomowi, pojawiają się też bardziej znane nazwiska - jak Sylwia Błach, Piotr Borowiec, Marta Krajewska, Juliusz Wojciechowicz. Spektrum tematów jest równie bogate, sięgając zarówno baśni mrocznej niczym te braci Grimm, jak i fantasmagorii rodem ze snu szalonego naukowca. Jest ludzkie okrucieństwo w wydaniu grupowym, szaleństwo żerujące na naszych pragnieniach, zaskakujące przerażenie i horror powtarzalności zagrożenia.
Większą wyrazistość opowiadań podkreślają ilustracje Asi Jedlińskiej, dużo bardziej spójne stylistycznie niż w pierwszym tomie.
Wystraszyć, przerazić, obrzydzić, wydobyć potworne cienie z kątów - to miał zrobić ten tom i zadanie wykonał nad wyraz dobrze. Różnorodność tematów i stylów, dopracowane wydanie - wraz z profilami autorów dają nadzieję na kontynuację projektu. Będę czekał, nawet jeśli ma się to skończyć koszmarami.

Roztoczańskie opowieści grozy

Lubicie się bać? Jeżeli tak, to ta książka jest właśnie dla was. Zbiór opowiadań grozy, w którym każdy wielbiciel tego gatunku znajdzie coś dla siebie.

"Horror na Roztoczu 2. Insomnia" to kontynuacja antologii wydanej w 2014 roku. Tak jak część pierwsza oparta jest na koszmarach, których Łukasz Kiełbasa doświadczał, a następnie spisywał i na ich podstawie stworzył szkice opowiadań rozwinięte przez zaproszonych twórców.
W zbiorze znalazło się tym razem 15, a właściwie 16 opowiadań, gdyż jedna historia jest rozpisana w formie przerywników pomiędzy kolejnymi częściami. Ich autorami są osoby mocno związane z nurtem horrorów, powieści grozy i fantastyki - ich krótkie charakterystyki są zawarte na końcu książki, co jest bardzo dobrym pomysłem, gdyż lubię wiedzieć choć trochę o ludziach, którzy biorą udział w tworzeniu tego typu pozycji.
Jak to bywa ze zbiorami umieszczone w nich utwory różnią się tematyką i stylem, choć muszę przyznać, że wszystkie opowiadania pod względem artystycznym stoją na wysokim poziomie. Tematy są różnorodne i każdy wielbiciel horrorów będzie w stanie znaleźć coś dla siebie. Mamy więc tu opowiadania o ludziach chorych psychicznie ("Paznokcie"),o sektach ("Sylwester"),coś w stylu koszmarnego pomieszania "Dnia świstaka" z "Na skraju jutra" ("Nadchodzą"),a nawet dosyć absurdalną fantastykę ("Pajęczak").
Trudno wybrać mi jest ulubione opowiadanie, gdyż jak wspomniałem wcześniej wszystkie prezentują porównywalną, wysoką jakość.
Książka, podobnie jak jej poprzedniczka, została wydana po zbiórce na portalu polakpotrafi.pl. Jak widać crowdfunding może również sprawdzać się w branży wydawniczej.
Atutem książki są ilustracje stworzone przez Asię Jedlińską, która stworzyła między innymi okładkę do "Człowieka z sową" Roberta Nowakowskiego. Jej rysunki, mimo że czarno-białe tworzą świetne rozszerzenie treści o stronę wizualną. Również okładka, choć w moim pojęciu nieco kiczowata, dobrze pokazuje z czym mamy do czynienia.
Podoba mi się zamysł, który towarzyszył już pierwszej antologii - osadzenie akcji na Roztoczu, czyli w okolicach Zamościa pozwala na promowanie tego regionu, który jest raczej rzadkim celem turystycznych eskapad. Skoro podobna sztuka udała się przy wsparciu telewizji w Sandomierzu, to może tutaj też da radę?
Podsumowując - dobrze napisana antologia dla wielbicieli gatunku. Może też posłużyć jako wprowadzenie dla czytelników dotychczas stroniących od opowiadań grozy.

Za możliwość przeczytania dziękuję portalowi eKulturalni.pl, który jest jednym z patronów tej książki.
Zapraszam też na oficjalną stronę projektu, gdzie można pobrać między innymi grę planszową osadzoną w świecie "Horroru...".

Roztoczańskie opowieści grozy

• Nieprzeczytane