8372004536
horror
CubeX

Smog wielkich miast, kopcące kominy, fabryki pracujące, porzucone i przerabiane na w zamierzeniu przytulne mieszkania. Terkot i łomot przesuwających się taśm, mieszadeł i zębatek. Piece buchające żarem. Niepowstrzymana powtarzalność procesów produkcji i niepozorny człowiek – czy nadal twórca, sprawca i kontroler, czy już tylko jeden z trybów? Spotkacie tu ludzi niedowierzających, że smog może zabić i ludzi wierzących, że nowa fabryka zmieni ich byt na lepsze. Ludzi, których przetrwanie zależy od maszyny, którym fabryczne urządzenia istnienie odebrały i takich, których obdarzyły życiem fałszywym, marzeniami piękniejszymi niż codzienność. Czy kruchy człowiek poradzi sobie w konfrontacji z mocą maszyn? Zobaczcie sami.

źródło opisu: http://www.domhorroru.usermd.net/

źródło okładki: http://www.domhorroru.usermd.net/

murhaaja | 2017-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2017

Poziom opowiadań dość nierówny, niektórych tekstów osobiście w ogóle bym nie puściła do druku bez uprzedniego przepisania ich od nowa. Ale są też perełki. Na pewno na uznanie zasługują opowiadania: "Dwie i pół minuty" duetu Kyrcz Jr i Walczak, "Wieża milczenia" Wojtka Guni, "Poczekalnia dusz" Piotra Borlika i "Szkiełko w oku" Dagmary Adwentowskiej. "Cela z widokiem na zdrowie" Marka Zychli jest jak zwykle najbardziej oryginalne z całego zbioru, nie tylko dlatego, że jako jedno z niewielu w tej antologii nie traktuje o pracy na taśmie w fabryce.
Najlepszym tekstem jak dla mnie jest "Kwern" Kornela Mikołajczyka, wrzucony na sam koniec książki chyba po to, żeby ostatecznie dobić czytelnika ciężkim, smutnym klimatem panującym w całej antologii.

Paweł Flisiński | 2017-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2017

Technologia, postęp, rozwój, industrializm, surowce, fabryki, maszyny, przyszłość, lęk, niepewność, człowiek. A może ostatecznie człowiek jest już niepotrzebny?

Wraz z rozwojem techniki, na równi z rozwojem naszej cywilizacji wyrosła cywilizacja maszyn - która ma swoją przeszłość (mroczną), teraźniejszość (monotonną) i przyszłość (oby nie ambitną). I w każdej jest coś tajemniczego, co przeraża, czego na codzień nie słyszymy, ale potrafi doprowadzić do obłędu niczym tykanie zegarka w bezsenną noc. Taka jest właśnie ta antologia.

Rewelacyjny zbiór opowiadań. Które wpijają się w myśli i wzbudzają niepokój w sferze nad którą przecież całkowicie (niby) panujemy. Nie tylko duchy ludzi potrafią straszyć, każda maszyna też może skrywać demona. Polecam jak najbardziej każdemu kto lubi horror.

dogfighter | 2018-03-01

Bardzo dobry zbiór opowiadań, wszystkie teksty są co najmniej na przyzwoitym poziomie i ciekawe, każdy coś wnosi. Najbardziej podobała mi się "Industria" oraz futurystyczny "Recykling". Najgorsze opowiadanie to moim zdaniem "Zerowa grawitacja", ale da się je przeczytać.

Gibon | 2018-05-22
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam

Czasy gdy polski horror był na żenująco niskim poziomie na szczęście mamy już za sobą, czego kolejnym dowodem jest ten świetny zbiór opowiadań. A są to opowiadania niebanalne, oryginalne, często mocno odstające od tego, co przywyklismy nazywać horrorem, mimo wszystko jednak wpisujące się w nurt literatury grozy. Oczywiście jest tutaj też parę słabszych ale całość trzyma poziom. Moim faworytem jest zdecydowanie osadzony w Londynie lat 80-tych "Sex, drugs and industrial" Agnieszki Biskup, łączący wątki detektywistyczne
z buntowniczą atmosferą tamtych lat. Na szczególną uwagę zasługuje też posępna "Wieża milczenia" nieco bardziej znanego już w środowisku Wojciech Guni, trzymająca w napięciu"Poczekalnia dusz" Piotra Borlika czy zamykający antologię "Kwern" Kornela Mikołajczyka, będący dość ponurą wizją przyszłości. O taki horror walczyłem!

Baylay | 2018-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2018

Kilka opowiadań bardzo dobrych , kilka dobrych i jedno bardzo słabe , oto skład tej antologii. Zdecydowanie na plus wyróżniają się opowiadania Guni , Karnowskiego , Biskup , Adwentowskiej , Zychli i Mikołajczyka. Jedyne słabe opowiadanie to Recykling. Przewidywalne od pierwszego zdania , kiepsko napisane. Mimo tego antologia zasługuje na wysoką ocenę. Polecam

paciumk | 2017-11-19

Jak na antologię, to całkiem niezły zbiór. Opowiadania lepsze i w porządku, ale złych nie było, a to wielki plus.
Bałam się trochę opowiadania Guni, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Nawet były w nim dialogi!

Trzeszczot | 2017-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2017

Jedna z ciekawszych pozycji na jakie miałem okazję trafić ostatnio. Od niektórych autorów czuć lekko początkującym piórem, ale całość bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Nie wrzucę tu żadnych spoilerów, poczytajcie sami ;)

Zefir | 2018-10-14
comar | 2018-06-03