Królestwo Cieni i inne opowiadania z mitologii Cthulhu

Shadow Kingdoms
978-83-933028-5-7
horror
Ciacho

Spis treści 1.Pamięci Roberta Ervina Howarda (H.P. Lovecraft) 2.Arkham 3.Czarna Skała 4.Potwór na dachu 5.Płomień Aszurbanipala 6.Królestwo cieni 7.Robaki Ziemi 8.Dzieci Nocy 9.Lud mroku 10.Czarny niedźwiedź gryzie 11.Nie kopcie mi grobu 12.Kopytne monstrum 13.Wyzwanie spoza światów (fragment) 14.Czarne eony (fragment) 15.Dom pośród dębów (fragment) 16.Brama do Świata (fragment) Mniej znane...

Spis treści

1.Pamięci Roberta Ervina Howarda (H.P. Lovecraft)
2.Arkham
9.Lud mroku
10.Czarny niedźwiedź gryzie
11.Nie kopcie mi grobu
12.Kopytne monstrum
13.Wyzwanie spoza światów (fragment)
14.Czarne eony (fragment)
15.Dom pośród dębów (fragment)
16.Brama do Świata (fragment)

Mniej znane oblicze mistrza fantasy, twórcy legendarnego herosa - Conana Barbarzyńcy. Robert E. Howard w czternastu opowieściach składa literacki hołd swojemu wieloletniemu przyjacielowi, H. P. Lovecraftowi. Synteza kosmicznego horroru mitów o Wielkich Przedwiecznych z mrocznym i brutalnym światem starożytnych legend!

"...był niemal niezrównany w zdolności kreowania autentycznych uczuć upiornego strachu i koszmarnego suspensu."

H. P. Lovecraft o R. E. Howardzie (z przedmowy do niniejszej książki)

"…drżę na samą myśl o gigantycznej przepaści eonów, jaka rozciąga się pomiędzy naszym stuleciem a czasami, gdy ziemią targały wstrząsy, wyrzucające w górę, niczym falę, te błękitne pasma szczytów i turni, dziś skrywające rzeczy nie do pomyślenia."

Fragment opowiadania Czarna Skała

Howard Phillips Lovecraft (1890-1937) – amerykański pisarz, kontynuator literackiej spuścizny E. A. Poego, mistrz weird fiction, twórca „mitologii Cthulhu”, uważany za ojca współczesnego horroru.

Robert Ervin Howard (1906-1936) – niezwykle płodny amerykański pisarz fantastyczny, jego opowiadania publikowane były na łamach legendarnego już magazynu „Weird Tales”. Celował w opowieściach spod znaku fantasy, nie stroniąc jednak od kryminału, weird fiction, horroru, czy nowel historyczno-przygodowych. Najbardziej znany jest jako twórca postaci Conana Barbarzyńcy oraz Solomona Kane'a, opowieści o których doczekały się rozlicznych ekranizacji. Barwne i twórcze nawiązania do starożytnych dziejów oraz mitów przyniosły mu pośmiertną sławę, a jego dzieła stały się prekursorami gatunków sword & sorcery czy heroic fantasy.

źródło opisu: http://agharta.es24.pl

źródło okładki: http://agharta.es24.pl

ZadokAllen | 2014-04-27

"Królestwo Cieni" to zbiór opowiadań Roberta E. Howarda znanego przede wszystkim jako twórce barbarzyńcy Conana Cymeryjczyka. Tematem przewodnim zbioru jest tak zwana Mitologia Cthulhu, za stworzenie której z kolei odpowiada H. P. Lovecraft. Każdy kto miał okazje czytać prozę Lovecrafta na pewno będzie wiedział już czego mniej więcej się spodziewać po tej książce. Tajemne księgi, nienazwana groza z spoza wszechświata, opuszczone domy/ruiny,tajemnicze rasy ludzkie(?) sprzed tysięcy lat, okultyści i mroczne legendy (w jednej pojawia się nawet nasz rodak :) ) To wszystko mamy w tym zbiorze. Jeśli mielibyśmy porównywać opowiadania Howarda do tych pisanych przez Lovecrafta, to niestety opowiadania twórcy Conana nie są tak dobre jak te pisane przez Lovecrafta. Moim zdaniem właściwie nie mają sensu takie porównania. Howard miał swój własny styl. Jeśli chodzi o ten zbiór, to opowieści Howarda są zdecydowanie mniej finezyjne, krótsze i akcja dość szybko się zawiązuje. Nie mamy...

Barcki | 2017-04-22

Pierwsze opowiadania z tego zbioru zrobiły na mnie bardzo pozytywne wrażenie i byłem święcie przekonany, że ocena końcowa będzie o wiele wyższa. "Czarna skała", "Potwór na dachu", "Płomień Ashurbanipala" – trzy pierwsze historie – są naprawde dobre, mają ten specyficzny lovecraftowski klimat a i styl jest niczego sobie. Dwa ostatnie - „Nie kopcie mi grobu” i „Kopytne monstrum” również jak najbardziej na plus. Natomiast spory problem miałem z resztą opowiadań, które co prawda od strony technicznej stoją na tym samym, wysokim poziomie ale zupełnie mnie nie przekonały z uwagi na realia, w których zostały osadzone. Więcej tam Conana Barbarzyńcy niż Lovecrafta, zaś sama mitologia Cthulhu to tylko marna kropla w morzu heroic fantasy. Takie „Czarny niedźwiedź gryzie” - choć samo w sobie dobre – poza paroma terminami zaczerpniętymi z Lovecrafta, nie ma z mitologią Cthulhu zupełnie nic wspólnego. Bardziej z Indianą Jones lub Jamesem Bondem. Mnie to trochę przeszkadza bo jak sięgam po...

Jülka | 2015-04-06
Na półkach: Przeczytane, Groza, 2015
Przeczytana: 04 kwietnia 2015

Część opowiadań zainteresuje tylko serdecznie oddanych bohaterom Howarda czytelników, część - zaryzykuję - jest po prostu przeciętna, kilka ("Czarna Skała","Robaki Ziemi", "Nie kopcie mi grobu", fragmenty "Dom pośród dębów" i "Brama do świata") naprawdę niezgorsza. Całość opatrzona wstępem H.P.Lovecrafta.

Grisznak | 2014-12-25

Wybór niestety mocno przypadkowy. Howard napisał dużo takich opowieści, zaś tu wybrano nieliczne, nie zawsze najbardziej dla gatunku reprezentatywne. Za to wielką ciekawostką jest wstęp, autorstwa samego H.P. Lovecrafta, kreślący sylwetkę autora.

Portafortunas | 2015-01-12

Sensej | 2017-05-14