Dziennik roku chrystusowego

Wydawnictwo: W.A.B.
Ag2S

Ta książka wywoła zamieszanie. W trzydziestym trzecim roku życia Jarosław Iwaszkiewicz wdaje się w romans, pisze wiersze i dużą część Kochanków z Werony. Gogol wydaje świeżo ukończone Martwe dusze. Jacek Dehnel zaś swój rok chrystusowy tuż po północy rozpoczyna obejrzeniem Kubrickowskiego Lśnienia. Obrosły religijną symboliką, trzydziesty trzeci rok życia upływa Dehnelowi z jednej strony...

Ta książka wywoła zamieszanie.
Obrosły religijną symboliką, trzydziesty trzeci rok życia upływa Dehnelowi z jednej strony prozaicznie – remontuje kuchnię, gotuje, chodzi na zakupy, na pocztę, spotyka się ze znajomymi, z przyjaciółmi, chadza na koncerty, czyta książki – ale i w sposób charakterystyczny dla pisarza: opisuje swą pracę nad felietonami, opowiadaniami i nad nową powieścią, Matką Makryną. Poza tym spotkania autorskie, odczyty, wywiady, rozdania nagród, ploteczki z literackiego świata, barwne podróże. Autor nie stroni też od komentowania otaczającej go rzeczywistości, dając upust swojemu publicystycznemu temperamentowi. Niektórzy mogą się obrazić…

źródło opisu: http://sklep.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl/

joola | 2018-06-12

Lubię prozę Dehnela, ale te dzienniki nudna, przegadane. Dobrnęłam do połwy.

Gusiołki | 2017-08-20

,,W 33 roku życia Iwaszkiewicz wdaje się w romans,Gogol...a Jacek Dehnel? Umęczony własnym GENIUSZEM,znudzony czytelnikami,rozrywany po świecie i zmuszany do uczestnictwa w sympozjach i konferencjach...o matko( górnik na przodku ma łatwiejszą pracę) i tak dzień po dniu...i te oczy bolesne na okładce...To może warto pomyśleć o zmianach,w telemarketingu poszukują nowych twarzy...

EwaB | 2017-08-18
Przeczytana: 2016 rok

Przeczytałam tę książkę w swoim roku chrystusowym. Dehnel zaczął ten rok od "Lśnienia", a ja od jego książki.
Pozycja dla ludzi lubiących twórczość pana Jacka, którzy chcą dowiedzieć się więcej o pracy pisarza, jego poglądach, a także zwykłej codzienności.

Sylwia | 2017-07-09
Przeczytana: maj 2017

Książka opisuje rok z życia Autora.
A ile w tym czasie się dowiadujemy! Np. o toczącym się remoncie kamienicy w stolicy,śmierć babci Partnera Autora w Krakowie, o różnych kwestach na cmentarzach oraz o chodzeniu na koncerty do filharmonii, ekslibrisowaniu nabywanych książek, deadlinie dla Autorów t=różnych powieści,felietonów itd. Jest tam sporo o uczuciach Autora do Pietii,jego zdrowotnych problemach. Są opisy podróży do: Anglii, Rosji, Indii, na Islandię.
Jest sporo o pisaniu powieści MAKRYNA.
Dobrze się czyta ten dziennik. Aż dziwne,że przez zwykły rok życia tyle się u Autora wydarzyło!
I bardzo ładnie opisuje swoje uczucia,wspólne opiekowanie się sobą,oglądanie filmów,chodzenie na różne imprezy.
Wciągająca lektura.

paulinas | 2017-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2017

Minęło parędziesiąt stron zanim się wgryzłam w ten dziennik. A potem?! Potem to był żal, że tak mało poświęcam czasu tej książce. Szczególnie ulubione są te fragmenty z wyjazdów do Włoch i Anglii. Lubię!

Goliardus | 2017-01-20

Przeczytałam "Dziennik" Dehnela. Dręcząca lektura. Mówimy: to dosyć kiepskie, i czytamy dalej. A dlaczego czytamy? Bo Dehnel to napisał. Ale już inny Dehnel przebija przez karty książki, niż Dehnel, którego wyobraźnia nam zwykła podsuwać. I niesmak pozostaje, gorzki, cierpki smaczek na języku po ludziach, którzy poezję piszą, literaturę w ogóle - które świątyniami ducha być winny, sacrum dla ludu i świątynią dla wiernych - poeci tacy, owacy. Nie mnie oceniać sław, postawy, które w "Dzienniku" zaprezentowane, roli, jaką na stronicach Dehnel odegrał. A czy Dehnel na pewno? - a nie dehnelowska wizja siebie, nie-siebie? Któż ocenić może kreację - ja ocenić mogę lekturę. Nudne życie, Panie, nudne.

losoz | 2017-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2017

Świetny styl, błyskotliwy humor, ciekawe obserwacje i przemyślenia, ale nawet to nie uczyni dziennika z życia codziennego czymś więcej niż po prostu przyzwoitą książką. Sam autor wielokrotnie pisał o swoich wątpliwościach, czy jego zapiski nie będą czytelników nużyć i faktycznie, miejscami zdarzało mi się ominąć kilka stron. Tym bardziej doceniam Dehnela za to, że nawet taki prosty dziennik, na przestrzeni którego nie dzieje się nic specjalnie ważnego, napisał w taki sposób, że czyta się go całkiem przyjemnie.

Milla | 2016-10-25
Przeczytana: 05 sierpnia 2016

Szczere i bezpretensjonalne. Literacko takie sobie.

sil | 2016-10-14

Czy jestem bardzo złym człowiekiem, jeśli przyznaję się do tego, że podsłuchuję ludzi? Niesamowicie interesują mnie ich historie, szczególnie te opowiadane pełnym głosem w środkach komunikacji miejskiej lub restauracji. Zainteresowanie czyjąś prywatnością (oczywiście w ramach zdrowego rozsądku i niewtrącania się) przekłada się na moją miłość do czytania dzienników, listów i wywiadów. Choć doskonale wiem, że większość z nich to teksty skrzętnie przygotowywane do publikacji i niewiele mają wspólnego z intymnymi wyznaniami, nie przeszkadza mi to w skrytości ducha cieszyć się, że dowiem się czegoś o ukochanych autorach i postaciach. Taka guilty pleasure, jedna z wielu.

Przykładem takiego materiału przygotowanego specjalnie dla czytelników jest "Dziennik roku chrystusowego" Jacka Dehnela. Książka kupiona od razu po premierze, przeczekała jakiś czas na półce, jak to mają u mnie nawet najlepsze pozycje w zwyczaju, doczekała się swojego momentu na kwietniowym wyjeździe w góry. Oprócz...

darka | 2016-08-28

zmęczyłam się okropnie tą książką i życiem Jacka Dehnela. chyba tylko wspomnienie "lali" tak mnie motywowało, żeby dobrnąć do końca.