Znalezione w Ninatece: „Lala” Jacka Dehnela

LubimyCzytać LubimyCzytać
05.05.2016

W dzisiejszym odcinku zachęcamy do posłuchania radiowej adaptacji powieści Jacka Dehnela „Lala”, w której babcia narratora z dużą dozą dowcipu opowiada mu o swoim życiu, przekonując chociażby, że jeszcze tak nie było, żeby jakoś nie było, i nigdy tak nie będzie, żeby jakoś nie było.

Znalezione w Ninatece: „Lala” Jacka Dehnela

Jacek Dehnel niedawno – 1 maja – obchodził 36. urodziny. Jest poetą, prozaikiem i tłumaczem. Wydał m.in. sześć tomów wierszy (w tym Żywoty równoległeBrzytwa okamgnienia i Ekran kontrolny), dwa zbiory opowiadań, powieści Lala i Saturn. Czarne obrazy z życia mężczyzn z rodziny Goya oraz cykl minipowieści Balzakiana. Niedawno ukazał się również jego Dziennik roku chrystusowego, a od paru dni w księgarniach można znaleźć jego najnowszą powieść Krivoklat. Jest autorem dwóch tomów przekładów, m.in. Zebrane Philipa Larkina i Niosłem ci kanapeczkę Karlisa Verdinsa. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień literackich, otrzymał m.in Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, Paszport Polityki za 2006 rok oraz liczne nominacje – do Nagrody Nike i Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. Prócz literatury uprawia również malarstwo i „sztukę życia” polegającą na kopiowaniu ubioru i zachowań dandysa (Paweł Kozioł, Jacek Dehnel, culture.pl).

Powtarzanie rzeczy pięknych i mądrych jest piękne i mądre samo w sobie i należy do takich samych cnót, jak karmienie głodnych, opiekowanie się zwierzętami, podlewanie roślin i udzielanie jałmużny – Jacek Dehnel.

Dziś zachęcamy do wysłuchania radiowej adaptacji najsłynniejszej książki Jacka Dehnela - Lali. W słuchowisku jest to przede wszystkim opowieść na dwa głosy o minionych ludziach, miejscach i rzeczach.

Tytułowa Lala to babcia narratora, która z dużą dozą dowcipu opowiada o swoim życiu i przedstawia obraz nieistniejącej już epoki. W swoich historiach czasem sięga aż do dziewiętnastego wieku. Skupia się na ciekawostkach rodzinnych, anegdotach: wspomina dziadka, który przez przypadek zrobił majątek na akcjach, kolejne przeprowadzki, nauczycieli, dyrektorkę – „tę okropną chamkę”, narzeczonych, dwóch mężów i bardzo nietypowy drugi ślub.

Wszystko to skrzętnie notuje jej wnuk – Jacek. Moje najwcześniejsze wspomnienia, podobnie jak pierwsze wspomnienia ludzkości, pochodzą z babcinego ogrodu, który otaczał dom w Oliwie. (…) to moja historia, ale gdzie zacząć historię babci?– zastanawia się autor.

Jacek często jedną historię słyszy wiele razy. Za każdym razem ta sama opowieść brzmi trochę inaczej. Opowieści babci, w czasach kiedy jeszcze mówiła, to była w gruncie rzeczy jedna i ta sama opowieść – zawikłana i pociemniała, nie do poznania pod warstwami niezrozumiałych werniksów i sadzy, zaczynająca się w mnóstwie miejsc i w zasadzie, nigdy się nie kończąca. Najwyżej przerywana z końcem wizyty lub zapadnięciem zmroku – stwierdza narrator.

Lala, urodzona w 1919 roku w Kielcach, imię otrzymała dopiero, kiedy miała 5 lat, ale i tak całe życie dla bliskich pozostała Lalą. To, w jaki sposób zwraca się do niej rodzina, można interpretować również w kontekście jej niezwykłej urody.

Ale babcia już nie pamięta – to stwierdzenie powtarza się co jakiś czas w książce. Tak myliły się babci te fakty i opowieści coraz częściej. Z czasem inicjatywę przejmuje narrator: Tę historię opowiem już za babcię. Coraz więcej opowiadam za babcię.

A co to jest osiemdziesiąt jeden lat dla młodej kobiety? - powiedziałaby sentencjonalnie babcia – Jacek Dehnel.

Posłuchajcie początku słuchowiska „Lala”:

Fragment słuchowiska „Lala”, prod. Narodowy Instytut Audiowizualny, Polskie Radio S.A. (2013), udostępniony dzięki uprzejmości serwisu ninateka.pl.

Zachęcamy do wysłuchania całości!

Za udostępnienie materiałów serdecznie dziękujemy serwisowi ninateka.pl

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja


komentarze [2]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
annamagdalena  - awatar
annamagdalena 05.05.2016 19:55
Czytelniczka

Wspaniała książka! Przeczytana kilkanaście razy. Mam też audiobooka, który służy mi często i zawsze tak samo zachwyca. Mimo, że znam na pamięć całe strony i akapity nie mogę się od tej książki oderwać na dłużej. Jeśli ktoś jeszcze nie zna pierwszej powieści Dehnela polecam! Słuchowisko zapowiada się świetnie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 05.05.2016 11:33
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post