Ostatni wieloryb

Tłumaczenie: Paweł Laudański
Seria: Galaktyka Gutenberga
Wydawnictwo: Agencja Solaris
mkmorgoth

Zbiór opowiadań OSTATNI WIELORYB zawiera wyłącznie opowiadania w Polsce premierowe, w tym trzy z cyklu o Donomagu, miasta państwa jako żywo przypominającego komunistyczną, idealizowaną rzeczywistość - chronologicznie opowiadania te rysują nam historię upadku miasta. Do tego mikropowieść fantastyczno-kryminalna i kilka klasycznych tekstów science fiction. Twórczość Ilji Warszawskiego podobała...

Twórczość Ilji Warszawskiego podobała się głównie dzięki aluzyjności i ironii. Pisarza interesował pomysł i konstrukcja opowiadania.Jego bohaterowie byli z reguły bardzo schematyczni.
Przedmiotem satyry Warszawskiego była często ludzka wiara w elektronowe mózgi i roboty, które przejmą od ludzi wszelkie zadania.

źródło opisu: Wydawnictwo SOLARIS

źródło okładki: http://solarisnet.pl

MałySuseł | 2019-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2019

Mam ambiwalentny stosunek do tego zbioru. Pomysł był chyba taki, aby stworzyć przekrój przez całą twórczość Warszawskiego, natomiast wyszedł taki trochę misz-masz. Teksty proste i typowe dla tamtego okresu przeplatają się z bardzo dobrymi opowiadaniami. Moim zdaniem największa zaleta większości tekstów, to zabawa autora z konwencją - chociażby Staruszkowie, czy też Fantastyka wkracza... Wrażenie robią też i Karaluchy, w których przedstawiona jest swego rodzaju wizja, cóż by się stało, gdyby komunizm faktycznie doprowadził do obiecywanego dobrobytu.

Mimo pewnych defektów, miejscami zaskakującego doboru - po zbiór warto sięgnąć, zwłaszcza jeśli ktoś wcześniej miał niewielką styczność z twórczością Warszawskiego. Ocena oczywiście w większym stopniu uwzględnia mocne strony książki.

Marek Nowowiejski | 2016-08-14
Przeczytana: 10 sierpnia 2016

Jaka nota - tak treść. Warszawskiego ceni się za szereg rzeczy i niekoniecznie akurat za to, co wymieniono w nocie (a już z pewnością nie tylko).

Jestem rozczarowany tym zestawem, a zarazem zdziwiony - jak to, wydawca, który ciągle robi powtórki - po sobie i po innych, wstawiając opowiadania do kilku antologii, a potem jeszcze do zbioru autorskiego, nagle wydaje coś, co ma być (bo nie jest!) zestawem premierowym. I - okazuje się, że - jak na Warszawskiego, który generalnie trzyma poziom i styl - dostajemy niestety zestaw dosyć przecięty, z paroma tekstami niedobrymi. Dlaczego?! Przecież nawet z takim założeniem materiału oryginalnego jest dosyć na coś o wiele lepszego? Nie wiem; wybierał Paweł Laudański, uważany za specjalistę od rosyjskiej fantastyki, ale - dziwnym trafem - jakoś nie bardzo jest to widoczne (z perspektywy materiału po rosyjsku) zarówno w zestawach opowiadań, jak i w dziwacznych listach tekstów kanonicznych (były zamieszczane na końcu rosyjskich antologii w...