Piękny wiek XIX

5 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
830701218X
historia
Elevander

Na książkę niniejszą składają się 22 eseje historyczne poświęcone historii Polski oraz historii powszechnej XIX stulecia. Tematyka ich jest bardzo zróżnicowana, acz w największym stopniu dotyczą one problematyki ruchu rewolucyjnego oraz dziewiętnastowiecznych emigracji, zwłaszcza zaś polskich działaczy niepodległościowych.

źródło opisu: własne

źródło okładki: własne

Elevander | 2015-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2015

"Piękny wiek XIX" to tytuł nadany tej książce przez Autora nieco przekornie, jakby w opozycji to - nieco skądinąd wyidealizowanego - obrazu tej epoki. Zawarte w tomie niniejszym 22 eseje ukazują raczej inne oblicze XIX stulecia. Jest to czas rewolucji, konspiracji, przymusowej emigracji. Większość tekstów poświęcona jest właśnie różnej maści rewolucjonistom i powstańcom. Jerzy W. Borejsza przedstawia związki bojowników o sprawę polską z działaczami innych narodowości, zwłaszcza Włochami i Rosjanami. Silnie obecna jest też problematyka walki z zaborcami pruskim i rosyjskim. Udane są bardzo biograficzne szkice poświęcone polskim emigrantom o jakże różnych żywotach: ks. Adamowi Czartoryskiemu, Michałowi Czajkowskiemu, Józefowi Hauke-Bosakowi.

Poważną wadą książki jest to, że prezentuje nastawienie wyraźnie odpowiadające wymaganiom epoki socjalizmu w Polsce. Bohaterscy rewolucjoniści, dzielni komunardzi, krwawi wersalczycy etc. Mam pewną nadzieję, że nowe wydanie książki jest pod tym...

książek: 1905
Łukasz Kuć | 2011-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2011

Dużo o rewolucjonistach i rewolucjach. Jest to wyrazem lewicowych poglądów Autora. Mimo to stara się On w swoich ocenach o obiektywizm. Książka na pewno warta przeczytania, porusza wiele ciekawych i istotnych tematów. Sporo jest też tutaj tekstów biograficznych: m.in. o Mickiewiczu, Norwidzie, Hauke-Bosaku, Garibaldim, Mazzinim, historykach - S. Kieniewiczu i H. Wereszyckim.

Joanne | 2013-07-03
Na półkach: Przeczytane, historia, 2013
Przeczytana: 03 lipca 2013

Ta książka to zbiór esejów - głównie o rewolucjonistach związanych z Polską. Początkowe rozdziały, o Bemie, Mickiewiczu, Mazzinim itd. były krótkie i naprawdę ciekawe, jednak im dalej czytałam, tym gorzej mi to szło. Ostatnie eseje ledwie zmęczyłam. Gdyby książka była o połowę krótsza, dałabym jej więcej gwiazdek, a tak jest tylko dobra.

BeArcik | 2012-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2012

Długo zajęło mi zmęczenie tej książki i bardzo się cieszę, że ta męka dobiegła końca. Zachęcił mnie tytuł - XIX wiek to jeden z moich ulubionych okresów w historii, jednak niniejsze dzieło omal mnie do niego nie zraziło. Powstawało mniej więcej od lat 50 do 80 XX w. i w dużej mierze przypomina podręcznik wychowania obywatelskiego doby PRL. Przede wszystkim skupia się tylko na Polsce. Pierwszy artykuł mógłby sugerować przekrój przez dzieje stosunków polsko-francuskich na przestrzeni wieków, potem jednak otrzymujemy szereg niemal historii dotyczących poszczególnych postaci - głównie powstańców i rewolucjonistów. Dzieło opiewa bohaterskie czyny demokratów, republikanów i socjalistów walczących z okrutnymi monarchami - podczas gdy ja stoję po całkiem przeciwnej stronie barykady i właśnie rozwój poglądów lewicowych mi piękno XIX w. zaburza. Nie wspomnę już o tym iż autor najwyraźniej nie wie co to jest monarchia despotyczna. Jedyne co wyniosłam z tej lektury to wyparcie się typowo...

Olga Załęska | 2015-11-10

Niestety, czuć lata powstania poszczególnych esejów (do Komuny Paryskiej nawet nie zajrzałam). A szkoda, bo książka jest dobrze napisana i widać, że autor solidnie prześledził dane tematy.

kubaros | 2012-01-23
Na półkach: Teraz czytam

Książka której szukałem. Lubię tak opisaną historię. Przeczytałem dopiero kilka esejów i mam egzemplarz wydany w 1984 roku ale to co czytam wydaje mi się bardzo profesjonalną pracą. Postaram się zdobyć najnowsze wydanie.

marek | 2018-10-13
yngvild | 2017-09-08