Piękny wiek XIX

978-83-01-16427-0
historia, XIX wiek,
historia
Łukasz Kuć

Na książkę składają się eseje poświęcone najważniejszym wydarzeniom i problemom tego pięknego, choć trudnego stulecia oraz najwybitniejszym ludziom żyjącym i działającym w tym okresie. Wiele z nich autor poświęcił historii Polski i jej miejscu w dziewiętnastowiecznej Europie. Czytelnik będzie miał okazję poznać dzieje emigracji politycznych po kolejnych powstaniach narodowych, koleje życia...

poświęcił historii Polski i jej miejscu w dziewiętnastowiecznej Europie. Czytelnik będzie miał okazję poznać dzieje emigracji politycznych po kolejnych powstaniach narodowych, koleje życia takich postaci jak Mazzini czy Garibaldi, emigracyjne losy Adama Mickiewicza czy działalność polityczną „niekoronowanego króla Polski”, księcia Adama Jerzego Czartoryskiego.
Nowe wydanie zostało wzbogacone o szesnaście niepublikowanych dotąd esejów.

Elevander | 2015-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2015

"Piękny wiek XIX" to tytuł nadany tej książce przez Autora nieco przekornie, jakby w opozycji to - nieco skądinąd wyidealizowanego - obrazu tej epoki. Zawarte w tomie niniejszym 22 eseje ukazują raczej inne oblicze XIX stulecia. Jest to czas rewolucji, konspiracji, przymusowej emigracji. Większość tekstów poświęcona jest właśnie różnej maści rewolucjonistom i powstańcom. Jerzy W. Borejsza przedstawia związki bojowników o sprawę polską z działaczami innych narodowości, zwłaszcza Włochami i Rosjanami. Silnie obecna jest też problematyka walki z zaborcami pruskim i rosyjskim. Udane są bardzo biograficzne szkice poświęcone polskim emigrantom o jakże różnych żywotach: ks. Adamowi Czartoryskiemu, Michałowi Czajkowskiemu, Józefowi Hauke-Bosakowi.

Poważną wadą książki jest to, że prezentuje nastawienie wyraźnie odpowiadające wymaganiom epoki socjalizmu w Polsce. Bohaterscy rewolucjoniści, dzielni komunardzi, krwawi wersalczycy etc. Mam pewną nadzieję, że nowe wydanie książki jest pod tym...

Łukasz Kuć | 2011-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2011

Dużo o rewolucjonistach i rewolucjach. Jest to wyrazem lewicowych poglądów Autora. Mimo to stara się On w swoich ocenach o obiektywizm. Książka na pewno warta przeczytania, porusza wiele ciekawych i istotnych tematów. Sporo jest też tutaj tekstów biograficznych: m.in. o Mickiewiczu, Norwidzie, Hauke-Bosaku, Garibaldim, Mazzinim, historykach - S. Kieniewiczu i H. Wereszyckim.

Joanne | 2013-07-03
Na półkach: Przeczytane, historia, 2013
Przeczytana: 03 lipca 2013

Ta książka to zbiór esejów - głównie o rewolucjonistach związanych z Polską. Początkowe rozdziały, o Bemie, Mickiewiczu, Mazzinim itd. były krótkie i naprawdę ciekawe, jednak im dalej czytałam, tym gorzej mi to szło. Ostatnie eseje ledwie zmęczyłam. Gdyby książka była o połowę krótsza, dałabym jej więcej gwiazdek, a tak jest tylko dobra.

BeArcik | 2012-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2012

Długo zajęło mi zmęczenie tej książki i bardzo się cieszę, że ta męka dobiegła końca. Zachęcił mnie tytuł - XIX wiek to jeden z moich ulubionych okresów w historii, jednak niniejsze dzieło omal mnie do niego nie zraziło. Powstawało mniej więcej od lat 50 do 80 XX w. i w dużej mierze przypomina podręcznik wychowania obywatelskiego doby PRL. Przede wszystkim skupia się tylko na Polsce. Pierwszy artykuł mógłby sugerować przekrój przez dzieje stosunków polsko-francuskich na przestrzeni wieków, potem jednak otrzymujemy szereg niemal historii dotyczących poszczególnych postaci - głównie powstańców i rewolucjonistów. Dzieło opiewa bohaterskie czyny demokratów, republikanów i socjalistów walczących z okrutnymi monarchami - podczas gdy ja stoję po całkiem przeciwnej stronie barykady i właśnie rozwój poglądów lewicowych mi piękno XIX w. zaburza. Nie wspomnę już o tym iż autor najwyraźniej nie wie co to jest monarchia despotyczna. Jedyne co wyniosłam z tej lektury to wyparcie się typowo...

Olga Załęska | 2015-11-10

Niestety, czuć lata powstania poszczególnych esejów (do Komuny Paryskiej nawet nie zajrzałam). A szkoda, bo książka jest dobrze napisana i widać, że autor solidnie prześledził dane tematy.

kubaros | 2012-01-23
Na półkach: Teraz czytam

Książka której szukałem. Lubię tak opisaną historię. Przeczytałem dopiero kilka esejów i mam egzemplarz wydany w 1984 roku ale to co czytam wydaje mi się bardzo profesjonalną pracą. Postaram się zdobyć najnowsze wydanie.

adamchevsky | 2017-03-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia