Drakula

Okładka książki Drakula Matei Cazacu
Okładka książki Drakula
Matei Cazacu Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biografie Sławnych Ludzi biografia, autobiografia, pamiętnik
376 str. 6 godz. 16 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria:
Biografie Sławnych Ludzi
Tytuł oryginału:
Dracula, suivi de „Capitaine vampire”
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
2007-10-23
Data 1. wyd. pol.:
2007-10-23
Liczba stron:
376
Czas czytania
6 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788306030709
Tłumacz:
Beata Biały
Tagi:
Drakula
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
106 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
324
159

Na półkach:

Ciekawa biografia.

Ciekawa biografia.

Pokaż mimo to

avatar
429
210

Na półkach: ,

Biografia Włada III Drakuli (Palownika) pełna jest danych historycznych. Autor nakreślił ogromne tło wokół swojego bohatera. Znajdziemy historię jego życia, konotacje rodzinne,tło historyczne, jak i legendę Drakuli po życiu wojewody wołoskiego. Widać niesamowitą pracę badawczą podczas pisania tej publikacji.

Biografia fascynująca, jedną z tych, do których czasem się wraca, więc znajdzie miejsce na mojej półce.

Biografia Włada III Drakuli (Palownika) pełna jest danych historycznych. Autor nakreślił ogromne tło wokół swojego bohatera. Znajdziemy historię jego życia, konotacje rodzinne,tło historyczne, jak i legendę Drakuli po życiu wojewody wołoskiego. Widać niesamowitą pracę badawczą podczas pisania tej publikacji.

Biografia fascynująca, jedną z tych, do których czasem się wraca,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
688
126

Na półkach: ,

Drakula jest we współczesnej Rumunii bohaterem narodowym, więc nie powinno nikogo dziwić, że książka rumuńskiego autora postawiła sobie za cel nieznaczne wybielenie Palownika sugerując, że legenda Włada opiera się częściowo na oczerniających go pamfletach... Swoją drogą, autor nie daje jednoznacznej odpowiedzi na to, że ów pamflety były fałszywe, więc legenda, legendą, ale jakaś prawda w tym jest... Podczas czytania przeszkadzało mi trochę przesadnie wyeksponowane tło historyczne, przez co miałem wrażenie, że o samym Tepesu jest tu niezwykle mało... Sam styl autora jest też niezwykle suchy, ale można to usprawiedliwić tym, że biografia (?) powstała na podstawie jego wcześniejszej pracy naukowej w której styl literacki miał raczej drugorzędne znacznie, więc można pobłażliwie przymknąć na to oko. Zdaniem, które mogłoby spokojnie streścić tę, bądź co bądź, ciekawą pracę jest: "Dobrze, Drakula może i był okrutny i surowy... ale wszyscy ówcześni władcy tacy byli, więc co to za różnica?" Książka ciekawa, ale trzeba mieć do niej dużo cierpliwości... I naprawdę, nie będzie to żadnym spojlerem jeśli napiszę: Tak, to prawda... Drakula wbijał ludzi na pal.

Drakula jest we współczesnej Rumunii bohaterem narodowym, więc nie powinno nikogo dziwić, że książka rumuńskiego autora postawiła sobie za cel nieznaczne wybielenie Palownika sugerując, że legenda Włada opiera się częściowo na oczerniających go pamfletach... Swoją drogą, autor nie daje jednoznacznej odpowiedzi na to, że ów pamflety były fałszywe, więc legenda, legendą, ale...

więcej Pokaż mimo to

avatar
290
290

Na półkach: , ,

Jest rzeczą niebywałą, że historyczny Dracula ma tak mało wspólnego z wizerunkiem jaki stworzyła mu kultura masowa od czasów Brama Stokera, aż po dzień dzisiejszy. Na kartach książki możemy, oprócz części stricte historycznej, prześledzić "życie po życiu" najbardziej znanego wampira w historii. Rumuński profesor nakreśla na podstawie szerokiej bazy źródłowej koleje losów wojewody Włada Drakuli, zwanego Tepesem (Palownikiem). Jako "syn Diabła" (jego ojciec - Wład Drakul, co oznacza "Diabeł"),książę Wołoszczyzny swoimi działaniami na polu politycznym okazał się jak najbardziej godny tegoż miana. Okrucieństwa których się dopuszczał, a które, jak podkreśla autor, nie były znowuż wcale aż tak wyjątkowe jak na tamte czasy, potrafią przyprawić czytelnika o ciarki. W Rumunii książę Wład uznawany jest za bohatera narodowego, broniącego kraju przed nawałą turecką (w czasach Ceausescu władza zakazała nawet kojarzyć Drakulę z wampiryzmem). Na ironię zakrawa fakt, iż autor znanego na całym świecie "Drakuli" - Bram Stoker rozpowszechnił swojego bohatera jako księcia pochodzącego z Transylwanii, kiedy Wołoszczyzna, gdzie faktycznie panował, historycznie nie obejmowała nawet w tamtych czasach tego regionu współczesnej Rumunii. Książka w swej warstwie historycznej jest dosyć szczegółowa i może być trudna w odbiorze dla kogoś w ogóle nieobeznanego z dziejami walk Węgier i księstw naddunajskich z Imperium Osmańskim. Jej część poświęcona Drakuli jako fenomenowi kulturowemu wygląda już inaczej. Sięgnąć po nią spokojnie może każdy, kto chce dowiedzieć się czegoś o postaci, na której kanwie spopularyzowano zjawisko wampiryzmu. Znaleźć w niej można wiele "perełek"/ciekawostek. Jest nimi wprost naszpikowana. Przykładowo dowiadujemy się, iż jeden z potomków Włada Drakuli - Aleksander Mircza (panujący na Wołoszczyźnie w XVI w.) był twórcą bardzo niepopularnego podatku naliczanego od... niepłodnych owiec. Stąd wziął się jego przydomek "sucha (sterylna) owca".
Jeśli chodzi o język, którym posługuje się autor, to należy stwierdzić, iż nie jest on zbytnio "literacki". Nie powinno to być wszakże problemem dla szerszego grona czytelników, dla których osoba Drakuli znana jest jedynie z filmów lub książek o wampirach.

Jest rzeczą niebywałą, że historyczny Dracula ma tak mało wspólnego z wizerunkiem jaki stworzyła mu kultura masowa od czasów Brama Stokera, aż po dzień dzisiejszy. Na kartach książki możemy, oprócz części stricte historycznej, prześledzić "życie po życiu" najbardziej znanego wampira w historii. Rumuński profesor nakreśla na podstawie szerokiej bazy źródłowej koleje losów...

więcej Pokaż mimo to

avatar
82
47

Na półkach:

Przeglądałem katalog PiW i trafiłem na tę pozycję, za całe dwie dychy. Okazał się to jeden z celniejszych spontanicznych zakupów, i jedna z fajniejszych lektur jakie ostatnio przeczytałem. Ma pewne mankamenty, głównie w części omawiającej źródła, gdzie powtarzają się cytaty przytoczone już wcześniej w treści książki. Natomiast głównego bohatera i realia w jakich przyszło mu żyć autor przedstawił w bardzo strawnej i przystępnej formie. Dzięki krótkim podrozdziałom książka ma dobrą dynamikę i nie nudzi się mimo natłoku postaci, przy których trzeba się porządnie skupić, ponieważ ówcześni z jakiegoś powodu upodobali sobie imiona Wład lub Władysław. Swoją drogą pojawia się bardzo dużo ciekawych wątków polskich, mających wpływ (pośredni) na okoliczności życia Palownika.
Bardzo ciekawa książka, polecam!

Przeglądałem katalog PiW i trafiłem na tę pozycję, za całe dwie dychy. Okazał się to jeden z celniejszych spontanicznych zakupów, i jedna z fajniejszych lektur jakie ostatnio przeczytałem. Ma pewne mankamenty, głównie w części omawiającej źródła, gdzie powtarzają się cytaty przytoczone już wcześniej w treści książki. Natomiast głównego bohatera i realia w jakich przyszło mu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
474
33

Na półkach: ,

Bardzo dobra książka, dla bardzo zainteresowanych czytelników. Pomimo obfitości faktów, osób i wydarzeń i trudnej przeprawy przez pierwsze 50 stron, to czyta się nadspodziewanie dobrze. Czytanie ułatwia załączona mapa i chronologiczna wydarzeń. Ostanie rozdziału opisują już nie postać historyczną, a powstanie legendy krwopijcy, która okazuję się krążyć w książkach już lata przed powieścią Brama Stokera. Da początkujących fanów księcia Siedmiogrodu bardziej strawna będzie "Drakula. Wampir, tyran czy bohater?" Czamańskiej.

Bardzo dobra książka, dla bardzo zainteresowanych czytelników. Pomimo obfitości faktów, osób i wydarzeń i trudnej przeprawy przez pierwsze 50 stron, to czyta się nadspodziewanie dobrze. Czytanie ułatwia załączona mapa i chronologiczna wydarzeń. Ostanie rozdziału opisują już nie postać historyczną, a powstanie legendy krwopijcy, która okazuję się krążyć w książkach już lata...

więcej Pokaż mimo to

avatar
137
134

Na półkach:

Mogłaby być lepsza w sensie warsztatu literackiego. Faktograficznie z pewnością dobra.

Mogłaby być lepsza w sensie warsztatu literackiego. Faktograficznie z pewnością dobra.

Pokaż mimo to

avatar
179
142

Na półkach: , ,

Historia człowieka, który stał się wampirem zanim stało się to modne.

Mimo iż biografie nie są moją ulubioną formą literacką nie mogłem odpuścić sobie przeczytania historii Drakuli - człowieka którego nazwisko zna niemal każdy, a jednocześnie nic tak naprawdę o nim nie wie.

Biografia została napisana w sposób bardzo rzetelny, z bogatym kontekstem historycznym niezbędnym dla zrozumienia motywacji i działań poszczególnych postaci, zwłaszcza biorąc pod uwagę stopień skomplikowania poszczególnych zależności. Dla osób nie przepadających za historią może okazać się ciężka do przebrnięcia. Wład żył w ciężkich czasach i w zapalnym regionie, jego księstwo wciśnięte pomiędzy walczące ze sobą potęgi Turcję i Węgry samo dalekie było od jedności skupiając w sobie Rumunów, Węgrów, Sasów z Siedmiogrodu - ludzi różnych stanów, poglądów i religii. Mimo wysokich walorów historycznych książkę czyta się przez to niemal jak powieść: główny bohater jest wynoszony na tron a potem obalany, mamy historię zdrady i zemsty a nawet wrogą propagandę i czarny piar w XV-wiecznym wydaniu.

Druga część książki to historia i opis wampiryzmu jako zjawiska i jego historii, zwłaszcza na ziemiach rumuńskich, historię powstania powieści Stokera i powiązania jego Drakuli z prawdziwą postacią historyczną. A dodatkowo na koniec krótki, pełen ironii rozdział w którym autor udowadnia iż Drakula jednak wampirem nie był. Choć prawdziwą ironią jest fakt iż to wampiryzm uczynił Drakulę naprawdę nieśmiertelnym, bo gdyby Drakula nie został literackim wampirem któż dziś pamiętał by o hospodarze Władzie III Tepesie - chwilowym władcy w niewielkim i zapomnianym księstwie, które zostało wymazane z map przez historię setki lat temu ...

Historia człowieka, który stał się wampirem zanim stało się to modne.

Mimo iż biografie nie są moją ulubioną formą literacką nie mogłem odpuścić sobie przeczytania historii Drakuli - człowieka którego nazwisko zna niemal każdy, a jednocześnie nic tak naprawdę o nim nie wie.

Biografia została napisana w sposób bardzo rzetelny, z bogatym kontekstem historycznym niezbędnym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1205
365

Na półkach: ,

Świetna książka, rzetalna. Podane liczne teksty źródłowe. Dogłębna analiza osoby Vlada Tepesa, jego otoczenia, warunków w jakich dorastał etc. Obowiazkowa pozycja dla wszystkich zaiteresowanych postacia Draculi ale też tych, ktorzy interesują się historią Rumunii, sytuacją polityczna itp.

Świetna książka, rzetalna. Podane liczne teksty źródłowe. Dogłębna analiza osoby Vlada Tepesa, jego otoczenia, warunków w jakich dorastał etc. Obowiazkowa pozycja dla wszystkich zaiteresowanych postacia Draculi ale też tych, ktorzy interesują się historią Rumunii, sytuacją polityczna itp.

Pokaż mimo to

avatar
625
36

Na półkach:

Porządne opracowanie. Dałam pięć gwiazdek. Pomogło mi bardzo w pisaniu licencjatu na temat Draculi.

Porządne opracowanie. Dałam pięć gwiazdek. Pomogło mi bardzo w pisaniu licencjatu na temat Draculi.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    323
  • Przeczytane
    141
  • Posiadam
    59
  • Historia
    15
  • Biografie
    9
  • Średniowiecze
    8
  • Ulubione
    8
  • Chcę w prezencie
    5
  • Wampiry
    5
  • Biografia
    4

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Drakula


Podobne książki

Przeczytaj także