Drakula

Okładka książki Drakula Matei Cazacu
Okładka książki Drakula
Matei Cazacu Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biografie Sławnych Ludzi biografia, autobiografia, pamiętnik
Biografie Sławnych Ludzi
Dracula, suivi de „Capitaine vampire”
Państwowy Instytut Wydawniczy
2007-10-23
2007-10-23
Beata Biały
Drakula

Ciekawa biografia.

Ciekawa biografia.

Biografia Włada III Drakuli (Palownika) pełna jest danych historycznych. Autor nakreślił ogromne tło wokół swojego bohatera. Znajdziemy historię jego życia, konotacje rodzinne,tło historyczne, jak i legendę Drakuli po życiu wojewody wołoskiego. Widać niesamowitą pracę badawczą podczas pisania tej publikacji.

Biografia fascynująca, jedną z tych, do których czasem się wraca, więc znajdzie miejsce na mojej półce.

Biografia fascynująca, jedną z tych, do których czasem się wraca,...

Drakula jest we współczesnej Rumunii bohaterem narodowym, więc nie powinno nikogo dziwić, że książka rumuńskiego autora postawiła sobie za cel nieznaczne wybielenie Palownika sugerując, że legenda Włada opiera się częściowo na oczerniających go pamfletach... Swoją drogą, autor nie daje jednoznacznej odpowiedzi na to, że ów pamflety były fałszywe, więc legenda, legendą, ale jakaś prawda w tym jest... Podczas czytania przeszkadzało mi trochę przesadnie wyeksponowane tło historyczne, przez co miałem wrażenie, że o samym Tepesu jest tu niezwykle mało... Sam styl autora jest też niezwykle suchy, ale można to usprawiedliwić tym, że biografia (?) powstała na podstawie jego wcześniejszej pracy naukowej w której styl literacki miał raczej drugorzędne znacznie, więc można pobłażliwie przymknąć na to oko. Zdaniem, które mogłoby spokojnie streścić tę, bądź co bądź, ciekawą pracę jest: "Dobrze, Drakula może i był okrutny i surowy... ale wszyscy ówcześni władcy tacy byli, więc co to za różnica?" Książka ciekawa, ale trzeba mieć do niej dużo cierpliwości... I naprawdę, nie będzie to żadnym spojlerem jeśli napiszę: Tak, to prawda... Drakula wbijał ludzi na pal.

Jest rzeczą niebywałą, że historyczny Dracula ma tak mało wspólnego z wizerunkiem jaki stworzyła mu kultura masowa od czasów Brama Stokera, aż po dzień dzisiejszy. Na kartach książki możemy, oprócz części stricte historycznej, prześledzić "życie po życiu" najbardziej znanego wampira w historii. Rumuński profesor nakreśla na podstawie szerokiej bazy źródłowej koleje losów wojewody Włada Drakuli, zwanego Tepesem (Palownikiem). Jako "syn Diabła" (jego ojciec - Wład Drakul, co oznacza "Diabeł"),książę Wołoszczyzny swoimi działaniami na polu politycznym okazał się jak najbardziej godny tegoż miana. Okrucieństwa których się dopuszczał, a które, jak podkreśla autor, nie były znowuż wcale aż tak wyjątkowe jak na tamte czasy, potrafią przyprawić czytelnika o ciarki. W Rumunii książę Wład uznawany jest za bohatera narodowego, broniącego kraju przed nawałą turecką (w czasach Ceausescu władza zakazała nawet kojarzyć Drakulę z wampiryzmem). Na ironię zakrawa fakt, iż autor znanego na całym świecie "Drakuli" - Bram Stoker rozpowszechnił swojego bohatera jako księcia pochodzącego z Transylwanii, kiedy Wołoszczyzna, gdzie faktycznie panował, historycznie nie obejmowała nawet w tamtych czasach tego regionu współczesnej Rumunii. Książka w swej warstwie historycznej jest dosyć szczegółowa i może być trudna w odbiorze dla kogoś w ogóle nieobeznanego z dziejami walk Węgier i księstw naddunajskich z Imperium Osmańskim. Jej część poświęcona Drakuli jako fenomenowi kulturowemu wygląda już inaczej. Sięgnąć po nią spokojnie może każdy, kto chce dowiedzieć się czegoś o postaci, na której kanwie spopularyzowano zjawisko wampiryzmu. Znaleźć w niej można wiele "perełek"/ciekawostek. Jest nimi wprost naszpikowana. Przykładowo dowiadujemy się, iż jeden z potomków Włada Drakuli - Aleksander Mircza (panujący na Wołoszczyźnie w XVI w.) był twórcą bardzo niepopularnego podatku naliczanego od... niepłodnych owiec. Stąd wziął się jego przydomek "sucha (sterylna) owca".
Jeśli chodzi o język, którym posługuje się autor, to należy stwierdzić, iż nie jest on zbytnio "literacki". Nie powinno to być wszakże problemem dla szerszego grona czytelników, dla których osoba Drakuli znana jest jedynie z filmów lub książek o wampirach.

Przeglądałem katalog PiW i trafiłem na tę pozycję, za całe dwie dychy. Okazał się to jeden z celniejszych spontanicznych zakupów, i jedna z fajniejszych lektur jakie ostatnio przeczytałem. Ma pewne mankamenty, głównie w części omawiającej źródła, gdzie powtarzają się cytaty przytoczone już wcześniej w treści książki. Natomiast głównego bohatera i realia w jakich przyszło mu żyć autor przedstawił w bardzo strawnej i przystępnej formie. Dzięki krótkim podrozdziałom książka ma dobrą dynamikę i nie nudzi się mimo natłoku postaci, przy których trzeba się porządnie skupić, ponieważ ówcześni z jakiegoś powodu upodobali sobie imiona Wład lub Władysław. Swoją drogą pojawia się bardzo dużo ciekawych wątków polskich, mających wpływ (pośredni) na okoliczności życia Palownika.
Bardzo ciekawa książka, polecam!

Bardzo dobra książka, dla bardzo zainteresowanych czytelników. Pomimo obfitości faktów, osób i wydarzeń i trudnej przeprawy przez pierwsze 50 stron, to czyta się nadspodziewanie dobrze. Czytanie ułatwia załączona mapa i chronologiczna wydarzeń. Ostanie rozdziału opisują już nie postać historyczną, a powstanie legendy krwopijcy, która okazuję się krążyć w książkach już lata przed powieścią Brama Stokera. Da początkujących fanów księcia Siedmiogrodu bardziej strawna będzie "Drakula. Wampir, tyran czy bohater?" Czamańskiej.

Mogłaby być lepsza w sensie warsztatu literackiego. Faktograficznie z pewnością dobra.

Historia człowieka, który stał się wampirem zanim stało się to modne.

Mimo iż biografie nie są moją ulubioną formą literacką nie mogłem odpuścić sobie przeczytania historii Drakuli - człowieka którego nazwisko zna niemal każdy, a jednocześnie nic tak naprawdę o nim nie wie.

Biografia została napisana w sposób bardzo rzetelny, z bogatym kontekstem historycznym niezbędnym dla zrozumienia motywacji i działań poszczególnych postaci, zwłaszcza biorąc pod uwagę stopień skomplikowania poszczególnych zależności. Dla osób nie przepadających za historią może okazać się ciężka do przebrnięcia. Wład żył w ciężkich czasach i w zapalnym regionie, jego księstwo wciśnięte pomiędzy walczące ze sobą potęgi Turcję i Węgry samo dalekie było od jedności skupiając w sobie Rumunów, Węgrów, Sasów z Siedmiogrodu - ludzi różnych stanów, poglądów i religii. Mimo wysokich walorów historycznych książkę czyta się przez to niemal jak powieść: główny bohater jest wynoszony na tron a potem obalany, mamy historię zdrady i zemsty a nawet wrogą propagandę i czarny piar w XV-wiecznym wydaniu.

Druga część książki to historia i opis wampiryzmu jako zjawiska i jego historii, zwłaszcza na ziemiach rumuńskich, historię powstania powieści Stokera i powiązania jego Drakuli z prawdziwą postacią historyczną. A dodatkowo na koniec krótki, pełen ironii rozdział w którym autor udowadnia iż Drakula jednak wampirem nie był. Choć prawdziwą ironią jest fakt iż to wampiryzm uczynił Drakulę naprawdę nieśmiertelnym, bo gdyby Drakula nie został literackim wampirem któż dziś pamiętał by o hospodarze Władzie III Tepesie - chwilowym władcy w niewielkim i zapomnianym księstwie, które zostało wymazane z map przez historię setki lat temu ...

Historia człowieka, który stał się wampirem zanim stało się to modne.

Świetna książka, rzetalna. Podane liczne teksty źródłowe. Dogłębna analiza osoby Vlada Tepesa, jego otoczenia, warunków w jakich dorastał etc. Obowiazkowa pozycja dla wszystkich zaiteresowanych postacia Draculi ale też tych, ktorzy interesują się historią Rumunii, sytuacją polityczna itp.

Porządne opracowanie. Dałam pięć gwiazdek. Pomogło mi bardzo w pisaniu licencjatu na temat Draculi.

• Biografie
  • Średniowiecze