7 (48 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
Dracula, suivi de „Capitaine vampire”
drakula, wampir
cykuta

Drakula, książę wampirów z Transylwanii, istniał naprawdę. Żył w XV wieku, nosił imię Wład III i przydomek Palownik. Ów wołoski książę nieustannie balansował między pobożnością i okrucieństwem , rycerskością i zdradą, polityczną finezją i brutalnością. Jako bezlitosny kat dla swych wrogów, a zarazem ofiara pierwszej kampanii propagandowej, przeprowadzonej z wykorzystaniem świeżo wynalezionego druku, Wład Palownik wpisał się w długi korowód postaci niezbyt lubianych przez historię.

Logun | 2014-08-29
Na półkach: Historia, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 28 sierpnia 2014

Historia człowieka, który stał się wampirem zanim stało się to modne.

Mimo iż biografie nie są moją ulubioną formą literacką nie mogłem odpuścić sobie przeczytania historii Drakuli - człowieka którego nazwisko zna niemal każdy, a jednocześnie nic tak naprawdę o nim nie wie.

Biografia została napisana w sposób bardzo rzetelny, z bogatym kontekstem historycznym niezbędnym dla zrozumienia motywacji i działań poszczególnych postaci, zwłaszcza biorąc pod uwagę stopień skomplikowania poszczególnych zależności. Dla osób nie przepadających za historią może okazać się ciężka do przebrnięcia. Wład żył w ciężkich czasach i w zapalnym regionie, jego księstwo wciśnięte pomiędzy walczące ze sobą potęgi Turcję i Węgry samo dalekie było od jedności skupiając w sobie Rumunów, Węgrów, Sasów z Siedmiogrodu - ludzi różnych stanów, poglądów i religii. Mimo wysokich walorów historycznych książkę czyta się przez to niemal jak powieść: główny bohater jest wynoszony na tron a potem obalany, mamy...

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: lipiec 2010

Od strony naukowej praca zasługująca na podziw, szacunek i uwagę, bo taki ogrom starań, rzetelnej wiedzy, badań, dogłębnej analizy i wszechstronnego ujęcia tematu to wzór do naśladowania. Od strony czytelniczej - nuda jak wszyscy diabli, przebrnęłam z trudem, ale inna sprawa, że z takim materiałem poległby każdy autor, bo wszystkie zmienne sojusze kształtowane przez nie mniej zmienne okoliczności militarne, polityczne i gospodarcze, wojny i wojenki, starcia, zmagania, pakty i układy, koligacje rodzinne i morderstwa - to naprawdę potrafi dać w kość. Powinno być w środek, że nie ma połówek, to zaokrągliłam do trzech gwiazdek za ostatnie rozdziały, bardzo dokładnie rozważające kulturową kwestię wampiryzmu.

nuna21 | 2014-03-13

Świetna książka, rzetalna. Podane liczne teksty źródłowe. Dogłębna analiza osoby Vlada Tepesa, jego otoczenia, warunków w jakich dorastał etc. Obowiazkowa pozycja dla wszystkich zaiteresowanych postacia Draculi ale też tych, ktorzy interesują się historią Rumunii, sytuacją polityczna itp.

emeela | 2011-07-03
Przeczytana: czerwiec 2011

Porządne opracowanie. Dałam pięć gwiazdek. Pomogło mi bardzo w pisaniu licencjatu na temat Draculi.

Marianna30 | 2016-06-20
AldivonKacap | 2016-05-04