rozwiń zwiń

Wyzwanie czytelnicze lubimyczytać.pl 2021. Temat na sierpień

LubimyCzytać LubimyCzytać
01.08.2021

„Najtrudniejszy pierwszy krok” czy „Pierwsze koty za płoty” to powiedzenia, które mają zachęcać do podejmowania kolejnych wyzwań, przekonywać, że to początki są najtrudniejsze. Ale czy zawsze tak musi być? W przypadku autorów książek – niekoniecznie. To właśnie literackim „pierwszym krokom” poświęcone będzie nasze sierpniowe wyzwanie czytelnicze.

Wyzwanie czytelnicze lubimyczytać.pl 2021. Temat na sierpień

W ramach wyzwania lubimyczytać.pl każdego miesiąca sięgamy po książki, których motywem przewodnim jest jeden temat. W lipcu, jak na początek wakacji przystało, czytaliśmy utwory z wakacjami w roli głównej. Mogły opowiadać o sielskim wypoczynku nad morzem („Wakacje nad morzem. Historia miłosna Jane Austen”), ale i trudach urlopu, który nagle zaczyna przebiegać inaczej niż planowaliśmy („Dwa dni w Paryżu”). Czasem okazuje się też, że nie tylko mroźne czy deszczowe dni mogą stanowić tło akcji w powieściach o mrocznych sekretach („Ostatnie lato w Nebrasce”). Wśród czytanych przez Was pozycji pojawiły się również wakacyjne książki kryminalne („I nie było już nikogo”). Aby tych wakacyjnych tematów nie było aż za dużo, w sierpniu chcielibyśmy zachęcić Was do sięgnięcia po książki, które konkretni autorzy i konkretne autorki napisali/napisały w swoim literackim dorobku jako pierwsze.

Wyzwanie na sierpień 2021 brzmi:

Przeczytam książkowy debiut

Czy rzeczywiście napisanie pierwszej książki musi być najtrudniejsze? Którzy pisarze i które pisarki udowodnili swoim debiutem, że pierwsza książka może wywrzeć na czytelnikach i/lub krytykach ogromne i pozytywne wrażenie? Wybór jest niemały. Warto zwrócić uwagę na pisarzy debiutujących w niełatwym czasie pandemii, gdyż obecnie rynek obfituje w wiele publikacji i niełatwo jest się przebić. Wspierajmy więc autorów i autorki, którzy i które dopiero zaczynają swoją przygodę z pisarstwem. Za wyróżniające się debiutanckie dzieła przyznawana jest Nagroda Conrada, zatem wśród nominowanych do niej twórców warto poszukać czytelniczych inspiracji (w roku 2020 wyróżnienie to trafiło do Doroty Kotas za „Pustostany"). Debiutanci mogą otrzymać również Nagrodę im. Witolda Gombrowicza. Za rok 2020 nominację otrzymało pięcioro twórców: Aleksandra Lipczak za „Lajla znaczy noc”, Maciej Topolski za „Niż”, Jolanta Jonaszko za „Portrety”, Dominika Horodecka za „Wdech i wydech” oraz Maciej Bobula za „Szalejów”.

Nie zapominajmy i o innych pisarkach i pisarzach, debiutujących w czasach współczesnych, jednak nie w trakcie pandemii. Miłośnikom literatury pięknej polecamy Rozmowy z przyjaciółmi Sally Rooney, a osobom chcącym przekonać się do kryminałów – „Mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet” Stiega Larssona. Nie można też zapomnieć o głośnym polskim debiucie sprzed lat – „Wojnie polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną” Doroty Masłowskiej. Masłowską, w dniu premiery książki zaledwie osiemnastoletnią, doceniono za oryginalny język powieści. Oryginalna jest też (a także pełna humoru) pierwsza powieść Malcolma X – „Emigracja”. Przed wydaniem książki jej autor znany był wyłącznie ze swojej działalności w internecie.

Nie zapominajmy również o klasyce – „Madame” Antoniego Libery czy „Blaszanym bębenku”, czyli pierwszej i najbardziej znanej książce Güntera Grassa lub też o „Hobbicie, czyli tam i z powrotem” J.R.R. Tolkiena. Za debiut Jane Austen uważa się natomiast „Rozważną i romantyczną” (choć prawdopodobnie pisarka stworzyła wcześniej, niewydaną za jej życia, powieść epistolarną „Lady Susan”). Z kolei pierwszą powieścią, jaką napisała Virginia Woolf jest „Podróż w świat”.

Co ciekawe, są też autorzy, którzy zadebiutowali… niedebiutancką książką. Harper Lee, znana z „Zabić drozda” – powieści, która ukazała się w Stanach Zjednoczonych w latach 60. XX wieku, tak naprawdę jako pierwszą napisała książkę „Idź, postaw wartownika”. Ta z kolei została opublikowana… dopiero w roku 2015, mimo że opowiada o późniejszych losach bohaterki, znanej czytelnikowi z „Zabić drozda”.

Mamy nadzieję, że czujecie się zainspirowani debiutami!

Pamiętajcie, żeby dołączyć do specjalnej grupy na Facebooku, gdzie możecie wklejać linki do swoich opinii na lubimyczytać.pl. Jeśli nie macie konta w social mediach, to stworzyliśmy również nowy wątek na forum. Koniecznie dajcie znać, które książki wybraliście i jak Wam się podobały.

Oznaczajcie nas na Instagramie i Facebooku pod zdjęciami publikacji, które czytacie w ramach akcji. Dodawajcie hashtag #WyzwanieLC2021 pod publicznymi postami. Będziemy obserwować Wasze poczynania i odwiedzać Wasze profile. Zachęcamy też do stworzenia półki „Wyzwanie LC 2021”. Jeżeli się na to zdecydujecie, to z przyjemnością przygotujemy podsumowanie tego, po jakie książki najczęściej sięgaliście w ramach tegorocznej akcji.

Życzymy ciekawej sierpniowej lektury!

[as]


komentarze [1915]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Tereda 20.01.2024 12:20
Czytelnik

Nie lubię książek monotematycznych, a zwłaszcza romansów i obyczajówek "świątecznych". Nie czytam! 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Magda 05.01.2022 09:35
Czytelnik

Po raz pierwszy brałam udział w wyzwaniu i bardzo podoba mi się ta zabawa - pozwala wyjść z pewnej strefy komfortu i zdecydowanie poszerzyć horyzonty. Nawet jeśli początkowo byłam sceptyczna do któregoś z tematów, ostatecznie zmieniałam zdanie kończąc dany miesiąc z masą inspiracji (moja półka "do przeczytania" systematycznie rośnie i rośnie). A to zasługa wspaniałej...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Lovovic 04.01.2022 22:25
Czytelnik

Poległam tylko na Lemie. Zaczęłam nawet dwa tytuły, ale to kompletnie nie moje klimaty.

A w grudniu w ramach wyzwania przeczytałam   Czerwony śnieg na Etnie Okruchy dobra

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Czerwony śnieg na Etnie  Okruchy dobra
Anna-Maria 04.01.2022 19:18
Czytelniczka

Nie zaliczyłam tylko 1 wyzwania- 9- książka Lema- nie lubię takiej literatury. Najbardziej podobają mi się te wyzwania, które są konkretne- np. z liczbą w tytule, książka noblisty lub debiutanta. Nie lubię wyzwań, które je tylko udają, np. przeczytaj książkę z okładką w ulubionym kolorze. 
Ale ogólnie to bardzo lubię te comiesięczne wyzwania i z niecierpliwością czekam na...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Qamar 03.01.2022 12:07
Czytelnik

redakcjo, a co ze styczniem?  😔

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Mylengrave 03.01.2022 12:26
Czytelniczka

5 stycznia będzie podany temat

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Ola 02.01.2022 12:47
Czytelniczka

Po raz pierwszy poległam na jednym z miesięcy - na październiku - powód prozaiczny , po prostu za dużo pracy i w tym miesiącu z przemęczenia odeszłą mnie ochota na czytanie. Bywa. Poza tym po przynajmniej dwie książki z tematu w każdym miesiącu zrealizowane, a czasem i więcej. W grudniu było to :
W samym środku zimy
Zasypani...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Aguirre 01.01.2022 20:58
Czytelnik

Uczestniczyłem  we wszystkich wyzwaniach, najwięcej przeczytałem w ramach grudniowego (śnieg) – 7, majowego (opowiadania) – 5, sierpniowego (debiut literacki) – 4, po 3 pozycje przeczytałem w ramach wyzwań styczniowego (cyfry w nazwie), czerwcowego (ilustrowane), październikowego (noblista) i  listopadowego (przyroda, ekologia). Najmniej podobało mi się wyzwanie  marcowe...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
RatKa 01.01.2022 18:28
Czytelniczka

Poległam na wyzwaniu listopadowym - tematyka przyrodnicza/ekologiczna. Poza tym wszystkie miesiące zaliczone:). 
Bardzo lubię to wyzwanie, dzięki niemu próbuję różnych gatunków i różnej tematyki.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anika 31.12.2021 20:34
Czytelniczka

Udało się zaliczyć wyzwanie za cały rok:) Nie sądziłam że tak się wciągnę. Przeczytane w grudniu:
  Śnieżna siostra
  Zbrodnie zimową porą
  Pierwszy śnieg
  Krew na śniegu
  Ciemność

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Śnieżna siostra  Zbrodnie zimową porą  Pierwszy śnieg  Krew na śniegu  Ciemność  Białe. Zimna wyspa Spitsbergen
Mylengrave 31.12.2021 16:47
Czytelniczka

W ogóle mi się nie podobały: 9 - Lema lub nim inspirowaną 11 - ekologiczna/przyrodnicza, ponieważ to nie moje klimaty. Problematyczne było: 8- debiut, bo musiałam sprawdzać autorów książek, które mam na półkach i szukać, czy to jest debiut, czy może jednak nie, często wcale nie było to takie proste do określenia. Najbardziej podobały mi się: 1 - z liczbą w tytule, 4 -...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej