Dysekcja Marilyn Manson

Dissecting Marilyn Manson
83-87598-77-1
biografia, marilyn manson
aferka93

W książce Marilyn Manson: dysekcja autor, Gavin Baddeley przeprowadza kulturową autopsję, zgłębiając brzemienne w skutki wpływy i psychotyczne źródła, które stworzyły tego fascynującego gwiazdora. Pełne wizualnego podejścia zdjęcia i tekst tej pracy formułują pełen notatek dziennik patologa, który w lekceważący, chociaż głęboko autorytatywny sposób pomaga w badaniu mitów stworzonych wokół osoby Mansona. W każdym rozdziale odkrywamy inny aspekt osobowości Mansona i odpowiadające mu wpływy i obsesje.

Lisbeth | 2014-04-12
Na półkach: Biografie, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 12 kwietnia 2014

Pozycja niezwykle błyskotliwa, pełna przekornych i dwuznacznych historii niczym postać samego Marilyn'a Manson'a. Nie jest to biografia w dosłownym tego słowa znaczeniu czytając tę książkę bliżej mi do określenia jej, jako "mini kompendium wiedzy (kontr)kulturalnej" dlatego,że jest w niej poruszona masa pobocznych, ale niezmiernie ciekawych tematów (notabene nierozerwalnie przeplatających się z osobą Marilyn'a Mansona) mam tu na myśli wielu wybitnych pisarzy, poetów min Oscar Wilde czy Baudelaire, a także muzyków którzy mieli niewątpliwie wpływ na jego twórczość takich jak Trent Reznor czy Dawid Bowie.Nie pominięto ,także kultury od strony sztuki kinematografii ( Lynch,Jodorovsky) czy różnego rodzaju sadomasochistycznych performance, a to wszystko uwieńczone Religijno- moralnymi przekonaniami począwszy od wyrażania poglądów, na temat satanizmu i poparcia dla ideologii Crowley'a,skończywszy na krzywym odzwierciedleniu tego artysty,jako Chrystusa XXI wieku.Książka prowadzi nas...

Po książkę sięgnąłem w nadziei, że dowiem się czegoś ciekawego o Marilyn Mansonie, którego muzyka i całe sceniczne emplois wydawały mi się intrygujące - chciałem poznać tę postać bliżej i tło, z którego jego muzyka wyrasta. Książka jednak mnie mocno rozczarowała, mimo że czegoś się dowiedziałem. Po pierwsze w języku polskim pisana jest nieznośnie pretensjonalnym językiem, który nie budzi ani zaufania do przekazywanych informacji, ani szacunku dla tłumacza. Mam wrażenie, że jest tu o wiele za dużo przymiotników, które rozpraszają uwagę, nic nie wnosząc poza natrętną chęcią pokazania stosunku autora do opisywanych osób i wydarzeń. Jest to bez wątpienia tekst oddanego bożyszczu akolity, ale z kart książki bohater ukazuje się czytelnikowi raczej jako epigon, człowiek słaby i powierzchowny, który tylko sprytnie potrafi szokować i manipulować swoim wizerunkiem, aby zyskać zainteresowanie mediów, węszących zawsze za tanim skandalem. Gdyby książka była napisana jakimś strawnym w czytaniu,...

aferka93 | 2010-08-26

Książkę "Dysekcja" przeczytałam po "Trudnej drodze z piekła". Osobiści uważam, że czyta się ją łatwiej i można rzec, że wyjaśnia parę aspektów, których nie porusza druga publikacja, aczkolwiek głównie skupia się na inspiracjach i na samej filozofii, która tyczy się Mansona. Dużo opisów filozofii Nietzschego, historii Markiza De Sade, zespołu Nine Inch Nails i samej kwestii statanizmu. Autor mało napisał o płytach, utworach i dzieciństwie Briana. No i jest średnio aktualna(z 2000 roku). Mimo wszystko mnie czytało się ją znakomicie i z pewnością każdy fan będzie zadowolony.

evelinn | 2014-03-31
Przeczytana: 30 marca 2014

Bardzo dobra analiza twórczości Marilyna Mansona oraz jego inspiracji w szerokim kontekście kulturowym. Można to opisać jako wydobywanie poszczególnych warstw jego złożonej, fascynującej osobowości. Część jest zapewne nieco naciągana, ale całość tworzy ciekawą opowieść o tym niezwykle kontrowersyjnym artyście. Autor podpiera się często wypowiedziami Mansona, jego tekstami oraz autobiografią "Trudna droga z piekła", zatem stwierdzenia zawarte w książce można uznać za przynajmniej uzasadnione.

Znakomita pozycja dla fanów Marilyna Mansona, czy też muzyki popularnej w ogóle. Dość rzetelne studium fenomenu socjologicznego, jakim stał się bluźnierczy Manson. Oczywiście, można to było napisać lepiej, książka nie jest bowiem wolna od wad, ale naprawdę warto po nią sięgnąć.

Mam jednak zastrzeżenia do strony językowej, a w zasadzie tłumaczeniowej. Po raz kolejny sięgnęłam po pozycję, która jest koszmarnie przetłumaczona. Błędy merytoryczne, literówki w nazwach własnych i nazwiskach...

Aga | 2015-09-13
Przeczytana: 12 września 2015

Marilyn Manson Dysekcja

Moja ocena 8 gwiazek jest trochę zawyżona. W tej książce jest dokładnie opisanych bardzo dużo osób mających wpływ na Marilyna Mansona, ale jest bardzo mało opisu jego dzieciństwa i życia uczuciowego. Można znaleść w niej wiele informacji na temat Antona La Vey (Czarnym Papieżu), Aleistra Crowleya (Wielkiej Bestii), Alice Coopera, naziźmie, ekshibicjoniźmie, sadomasochiźmie, sadyźmie oraz sataniźmie.Ze strony graficznej jest bardzo dobrze zrobiona, jest sporo zdjęć na całą stronę. Przeszkadzało mi tylko to, że nieraz nagle w środku zdania pojawia się osobna ramka i zdanie kończy po dwuch stronach. Ta biografia nie jest dobra dla osób które chcą się dużo dowiedzieć o Mansonie, ale nadaje się świetnie jako wstęp przed przeczytaniem autobiografii tego wibitnego artysty pod tytułem Trudna droga z piekła.

Jovita8989 | 2013-09-21

Baddeley "rozkłada" osobowość sceniczną Mansona na czynniki pierwsze i szczegółowo opisuje jego inspiracje. Widać, że autor chce zaoferować nam rzetelne studium wokalisty, szkoda tylko że niektóre fakty w książce są nie do końca prawdziwe ;) Ogólnie czyta się fajnie, ale o wiele bardziej interesująca była dla mnie "Trudna droga z piekła". No i zdjęcia też niczego sobie ;) Pamiętam jak stałam w kolejce po paszport w urzędzie wojewódzkim i czytałam "Dysekcję", próbując ukryć przed ludźmi obok wypięty tyłek Mansona ;) Może jednak lepiej czytać tę pozycję w domu ;)

kordyn | 2014-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2014

W zasadzie to trudna książka. Podzielona na różne działy dotyczące Mansona, a z drugiej strony napisana chronologicznie. Przez to, że została wydana w 2000 roku to obejmuje tylko pierwsze cztery albumy, i jest jakby wstęp do Holy Wood. Bardzo ciekawy komentarz do autobiografii "Long Hard Road Out Of Hell", rozdrabniający twórczość i filozofię artysty, której na pierwszy rzut oka nie da się wyłapać. Manson nie tworzy chaotycznie, okazuje się, że wszystko ma przemyślane w najdrobniejszych szczegółach.

theseventhblackstar | 2013-06-24
Przeczytana: 19 maja 2011

Po przeczytaniu wielu książek o Mansonie ta nie robi na mnie żadnego wrażenia. Napisana zbyt ogólnikowo, niektóre informacje wyssane z palca. Widać, że autor nie posiadał zbyt dużej wiedzy ani zbyt licznych źródeł na temat tego artysty.

| 2012-12-04

Dekadencja, piękno, historia satanizmu i inne słodkości - to wszystko autor podaje nam w tym dziele. Napisana inteligentnie, nie opowiada tylko o Marilynie Mansonie, ale o wszystkim, z czego się składa jego osoba.

Kamil Downarowicz | 2016-11-28