Człowiek o 24 twarzach

9788380320413
literatura faktu
Ag2S

Inne wydania

Genialny aktor czy ofiara własnej psychiki? Billy Milligan. Najcięższy przypadek rozszczepienia osobowości w dziejach David ma 8 lat i wchłania cały ból. 14-letni Danny został kiedyś żywcem zakopany pod ziemią. Ragen kontroluje nienawiść, a Adalana szuka homoseksualnej kobiecej czułości. Billy natomiast śpi, bo kiedy tylko się zbudzi, znów spróbuje popełnić samobójstwo. To tylko pięć z...

Genialny aktor czy ofiara własnej psychiki?

Billy Milligan. Najcięższy przypadek rozszczepienia osobowości w dziejach

David ma 8 lat i wchłania cały ból. 14-letni Danny został kiedyś żywcem zakopany pod ziemią. Ragen kontroluje nienawiść, a Adalana szuka homoseksualnej kobiecej czułości. Billy natomiast śpi, bo kiedy tylko się zbudzi, znów spróbuje popełnić samobójstwo. To tylko pięć z dwudziestu czterech twarzy Williama Milligana, jednego z najdziwniejszych przypadków, o jakich słyszały współczesna medycyna i wymiar sprawiedliwości.

USA, koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Na Uniwersytecie Stanowym Ohio dochodzi do serii gwałtów na studentkach. Policja szybko namierza sprawcę - jest nim młody mężczyzna, William (Billy) Milligan. Sprawa wydaje się oczywista, jednak od początku z zatrzymanym jest coś nie tak. Milligan zdaje się nie wiedzieć, o co pytają go policjanci. W areszcie próbuje odebrać sobie życie. By chronić mężczyznę przed nim samym, władze przysyłają doświadczoną panią psycholog. Rozmowa, która odbędzie się między nią a Billym, ujawni szczegóły szokujące opinię publiczną. Postawi też wiele trudnych pytań przed środowiskiem amerykańskich sędziów, psychologów i psychoterapeutów.

Jak żyć, mając w sobie jednocześnie 24 różne postaci? Jak nie popaść w obłęd, słysząc w głowie rozkazy wydawane z serbskim akcentem, płaczliwe zawodzenie małego chłopca lub determinację spragnionej czułości lesbijki? Kim są poszczególne postaci mieszkające w głowie Milligana? W jaki sposób przejmują władzę nad jego myślami i czynami? A może wszyscy zaangażowani w sprawę policjanci, prawnicy i lekarze dają się zwieść grze genialnego aktora, który chce tylko uniknąć kary za popełnione przestępstwa? Tym bardziej, że w toku postępowania okazuje się, że za popełnione gwałty wcale nie odpowiada najbardziej podejrzana z osobowości Milligana...

Trwają prace nad ekranizacją książki Keyesa. W rolę Milligana wcieli się Leonardo DiCaprio.

źródło opisu: http://www.wielkalitera.pl/

źródło okładki: http://www.wielkalitera.pl/

Oficjalna recenzja
AMisz książek: 604

Być sobą

Marzyliście kiedykolwiek o tym, aby być kimś zupełnie innym? Albo żeby nagle odkryć w sobie talenty, o których wcześniej nie wiedzieliście? Chcielibyście móc codziennie być kimś innym, ba! co chwilę być kimś innym, zmieniać wygląd, płeć, akcent i w każdej chwili móc wrócić do wcześniejszego stanu? No cóż, Billy Milligan może o tym wszystkim nie marzył, ale to właśnie go spotkało.

William Stanley Milligan urodził się 14 lutego 1955 roku w Miami na Florydzie. Dorastał w skonfliktowanej rodzinie – jego biologiczny ojciec był komediantem, który nie umiał sobie poradzić z końcem kariery. Popełnił samobójstwo, gdy Billy miał 4 lata. Już w tym okresie u Billy'ego pojawiali się „pierwsi goście”: najpierw był to chłopiec bez imienia, z którym mały Billy mógł się bawić, gdy jego rodzeństwo lub rodzice nie mieli dla niego czasu. To właśnie w towarzystwie tego bezimiennego gościa Billy widział pierwszą nieudaną samobójczą próbę swojego ojca. Wtedy też pojawiła się Christene, jedna z osobowości, która wchodziła w skład podstawowej dziesiątki. 3-latka podkradała lalki młodszej siostrze Billy'ego Kathy, za co zawsze była karana. Christene bawiła się z Kathy i rysowała dla niej obrazki. Były bardzo zżyte. Matka Billy'ego karząc go za najmniejsze nawet przewinienia krzyczała i potrząsała nim silnie. Billy w wieku 5 lat wykształcił w sobie odpowiedni mechanizm obronny – na świat przyszedł Shawn, który był głuchy. Chłopiec pojawiał się za każdym razem, gdy Billy miał być ukarany – czy to za zbicie słoja z ciasteczkami, czy też za pisanie lewą ręką. Jednak najgorsze było dopiero przed nim – w 1962 roku Dorothy Morrison (matka chłopca) poznaje Chalmera Milligana i rok później zostaje jego żoną. Billy powiedział wtedy do swojego brata: – Nie mam do niego zaufania. Jak pokazały najbliższe lata – ten brak zaufania był jak najbardziej słuszny. Gdy Billy miał 9 bądź 10 lat ojczym zabrał go na farmę i brutalnie zgwałcił. To wtedy jego umysł, emocje i osobowość rozpadły się na dwadzieścia cztery części.

Billy Milligan to pierwsza osoba w historii Stanów Zjednoczonych, która została uznana za niewinnego popełnienia poważnych przestępstw, a przyczyną uniewinnienia była niemożność przypisania mu winy z powodu choroby umysłowej, polegającej na osobowości wielorakiej. Osobowość wieloraka – popularnie zwana rozdwojeniem osobowości lub jaźni – to złożone zaburzenie dysocjacyjne osobowości. W umyśle jednej osoby występują nierzadko różniące się od siebie wiekiem, płcią, skłonnościami czy chorobami inne „osobowości” - lub jak to było w przypadku osobowości Billy'ego Milligana „osoby”, bowiem nazywanie ich „osobowościami” w ich własnej opinii sugerowało, że one nie są prawdziwe i że nie istnieją. Zazwyczaj poszczególne osobowości nie wiedzą o istnieniu pozostałych – i tutaj również przypadek Billy'ego się różni – jedyna osoba, która nie miała bladego pojęcia o istnieniu pozostałych to... sam Billy, który został uśpiony przez pozostałych, gdy próbował popełnić samobójstwo w wieku 16 lat. Spał przez 7 lat, a jego ciałem niejako zarządzali inni: najczęściej Allen, lat 18, który miał najlepiej wykształcone zdolności interpersonalne, grał na bębnach, malował portrety i jako jedyna osobowość palił papierosy. W chwilach zagrożenia pojawiał się Ragen Vadascovinich – 23 letni Jugosłowianin (piszący i czytający po serbskochorwacku) o nadludzkiej sile i umiejętności kontrolowania adrenaliny. Był daltonistą, więc rysował tylko czarno-białe szkice. Pierwszym, który zdał sobie sprawę z istnienia pozostałych osobowości był Arthur, 22-letni Anglik. Samouk w dziedzinie biologii, chemii, fizyki i medycyny. Jako że mówił z brytyjskim akcentem często pozostawał w ukryciu, aby nie wzbudzać sensacji – jednak to on pełnił rolę dominującą, gdy znajdowali się w bezpiecznym otoczeniu i decydował, kto „z rodziny” może wyjść na świat. Arthur świetnie znał język arabski. Do rodziny należeli jeszcze 16-letni Tommy, 14-letni Danny, 8-letni David, 3-letnia Christene i jej 13-letni brat Christopher oraz 19-letnia Adalana. Pozostałe 13 osobowości pozostawały w głębokim ukryciu i nie miały prawa wychodzić na świat – o ich istnieniu lekarze dowiedzieli się dopiero po kilku miesiącach pracy z Billym. Ostatnia osobowość – zwana Nauczycielem to suma wszystkich alterego zintegrowanych w jedną osobowość, to on nauczył wszystkich tego, co umieli. Sam mówi o sobie To ja jestem Billym w jednym kawałku i to w zasadzie tylko dzięki niemu mogła powstać książka Daniela Keyesa „Człowiek o 24 twarzach”.

Książka zaczyna się jak powieść kryminalna: pod koniec lat 70. ubiegłego wieku na Uniwersytecie Stanowym Ohio dochodzi do trzech gwałtów na studentkach. Policji dość szybko udaje się ustalić sprawcę, m.in. dzięki opisom, dostarczonym przez ofiary i dokonują aresztowania. Sprawcą okazuje się notowany już wcześniej za rozboje i gwałt Billy Milligan. Sprawa zamknięta. A jednak coś w zachowaniu aresztowanego sprawia, że przydzieleni mu z urzędu adwokaci zaczynają wątpić w jego zdrowie psychiczne. Po licznych konsultacjach z psychiatrami pada diagnoza: osobowość wieloraka, a kolejne osobowości zaczynają wychodzić na światło dzienne. Zadaniem prawników jest dowiedzieć się, która z osobowości dokonała gwałtów. Kiedy prawda wychodzi na jaw zdziwieni są wszyscy, łącznie z Arthurem, Allanem i Ragenem. Potem książka zamienia się w thriller psychologiczny – poznajemy całe życie Billy'ego głównie dzięki relacjom Nauczyciela. Towarzyszymy Billy'emu w najbardziej traumatycznych momentach jego życia, śledzimy rozwój kolejnych osobowości, kibicujemy im, kiedy choć na moment udaje im się wyjść na prostą – znaleźć pracę, zacząć naukę, wynająć mieszkanie. Ogarnia nas rozpacz kiedy jedna niestosowana uwaga, jedno agresywne zachowanie psuje to wszystko, na co pracowali przez kilka miesięcy, kiedy jedna z osobowości chce przejąć kontrolę i zasiać chaos.

Czytając tę książkę co jakiś czas musiałam sobie przypominać, że to jednak nie jest powieść, że to nie jest kryminał czy thriller psychologiczny, tylko literatura faktu, a wszystkie opisane w niej wydarzenia miały miejsce w rzeczywistości. I to jest w tej książce najbardziej przerażające. Okazuje się bowiem, że sposobów na skrzywdzenie dziecka jest całe mnóstwo. Z drugiej strony książka pokazuje jak niesamowity jest ludzki umysł, który sprawia, że to samo ciało raz zachowuje się, jakby należało do wątłej 3-letniej dziewczynki, która ledwo umie narysować prosty domek na kartce, a w sekundę później jest zdolne wyrwać muszlę klozetową ze ściany i rozbić ją o więzienne kraty.

Historia życia Billy'ego Milligana doczeka się wkrótce ekranizacji. W głównego bohatera wcieli się Leonardo DiCaprio – chyba jedyny aktor, który jest w stanie udźwignąć tę rolę. Sam Billy Milligan jednak tego nie doczekał. Umarł na raka w grudniu ubiegłego roku.

Anna Misztak

Marago | 2015-11-13
Przeczytana: 12 listopada 2015

"Człowiek o 24 twarzach" Daniela Keyesa jest książką niezwykłą. To fabularyzowany dokument, który czyta się z zapartym tchem. Jego bohaterem jest młody Billy Milligan, o osobowości wielorakiej.

Rzecz dzieje się w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, w USA. Billy nieświadomie dla osobowości podstawowej, popełnia wiele przestępstw. Staje przed sądem i usiłuje walczyć o uniewinnienie, a także o zintegrowanie własnej osobowości. . Wstrząsające opisy pobytów w więzieniach i psychiatrykach przyprawiają o dreszcze.

Retrospektywnie przedstawione dzieciństwo Milligana jest przerażające. Doświadczenia z dzieciństwa mają ogromny wpływ na rozwój jego choroby psychicznej. Osobowość wieloraka to jego nieświadoma ucieczka od rzeczywistości, jedyna możliwość przetrwania.
Książka jest atakiem na system sądowniczy, penitencjarny, opieki psychiatrycznej, a wreszcie na społeczeństwo amerykańskie lat siedemdziesiątych.

Mimo woli zaprzyjaźniamy się z Williamem Milliganem i jego...

mclena | 2016-11-21
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2016 ✔
Przeczytana: 21 listopada 2016

"Żeby kontrolować własne przeznaczenie, trzeba mieć szerszy umysł.
Żeby wykonywać plany, wystarczy być głupcem."

Książka, która dowodzi jak złożony jest ludzki umysł. Fascynująca od początku do końca i naprawdę przejmująca. Zostawiła mnie z ogromnym poczuciem krzywdy i niesprawiedliwości, z którą nie mogę sobie poradzić. Czy wierzę w osobowość wieloraką i historię Billego Milligana? Absolutnie.

Zacznę recenzję jednak może od tego, że po tej książce spodziewałam się bardziej biografii na zasadzie wywiadu niż tak wspaniale opisanych losów Billego od momentu jego aresztowania aż do wyroku, w międzyczasie układając wszystkie najistotniejsze wydarzenia z życia głownego bohatera, które owocowały w pojawianie się poszczególnych osobowości. To, że Milligan dowiadywał się o tych wydarzeniach w zasadzie razem z czytelnikiem sprawiło, że czułam się tak, jakbym kroczyła razem z nim za rękę przez te wszystkie trudności, które go spotykały, dzięki czemu tak bardzo wczułam się w jego...

anitus | 2016-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2016

"Człowiek o 24 twarzach" jest opartą na faktach historią Billego Milligana, który został oskarżony o przestępstwa, których nie pamięta. W wyniku przeprowadzonych badań psychiatrycznych stwierdzono o Billego 24 różne osobowości. Niewiarygodne jest to, że każda z nich miała inne uzdolnienia, inny wygląd fizyczny, inny sposób mówienia, inne IQ, no i oczywiście inne cechy charakteru. Jedna osobowość wspaniale malowała pejzaże, inna grała na instrumentach muzycznych, jedna była kobietą, inna dzieckiem, jedna znała język serbskochorwacki, a inna arabski.

Książkę czyta się z wielkim zainteresowaniem. Koniecznie muszę przedyskutować i uzyskać więcej informacji o chorobie psychicznej, jaką jest osobowość wieloraka, z moim kolegą, który jest lekarzem psychiatrą :)

anika | 2015-11-08
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Ebook, 2015
Przeczytana: 08 listopada 2015

Nie mogę zebrać myśli po lekturze - chciałabym powiedzieć, że historia wymyślona przez autora jest świetna, rewelacyjna i że miał nietypowy pomysł na swojego bohatera. Nie mogę jednak tego zrobić, bo ta historia to fakty, a nie wymysł wyobraźni, chociaż trudno w to uwierzyć, wobec czego miesza się we mnie współczucie, niedowierzanie i przerażenie.

Gorąco polecam!

ZaaQazany | 2017-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2017

Podróż w głąb ludzkiej psychiki

Fabularyzowana powieść opierająca się na faktach. Opisuje bodajże najsłynniejszą osobę ze zdiagnozowana osobowością wieloraką - Billy'ego Milligana. Mamy wyśmienite studium przypadku, pokazujące proces diagnozy, strategie terapeutyczne oraz niekorzystny wpływ różnych czynników.
Odnośnie samej książki. Obawiałem się pewnej nudy i ogarniającej senności w trakcie jej czytania. Nic z tego. Dosłownie nie mogłem się oderwać. Ponadto w trakcie lektury szperałem po innych źródłach nt. osobowości wielorakiej. Jak dla mnie niezwykle cenna do poszerzenia wiedzy, ponadto przedstawiona w sposób ciekawy.
Zastanawia mnie, w jaki sposób aktualnie wyjaśnia się powstanie rozdwojenia jaźni. Jest to mechanizm obronny przed traumą, a więc próba poradzenia sobie psychiki w sytuacji gdy nie może sobie poradzić. W mojej wyobraźni pojawił się obraz, w którym z jednego kawałka żelowej masy próbujemy poprzez rozciągnięcie utworzyć dwa. Tylko że w tym przypadku na masę działa...

Fascynująca, kontrowersyjna, zabawna i przerażająca historia człowieka, który mógł być kimkolwiek, tylko nie samym sobą.

Akcja rozpoczyna się niczym w powieści kryminalnej: od dochodzenia i policyjnej obławy na „uniwersyteckiego gwałciciela”. Po jego schwytaniu, okazuje się, że ten nie zdaje sobie sprawy z tego o co jest oskarżany, a przydzieleni mu prawnicy powołują się na jego niepoczytalność. W końcu wpisuje się on w historię sądownictwa Stanów Zjednoczonych jako pierwsza osoba uniewinniona ze względu na zdiagnozowane rozszczepienie osobowości. Uniknięcie więzienia, to jednak nie koniec jego problemów. Podczas gdy jego podstawowa świadomość przebywa w uśpieniu kontrolę nad ciałem przejmują 24 „osoby”, wśród których znajduje się 3-letnia Christine, homoseksualna Adalana, Arthur (anglik z wyższych sfer) oraz Ragen (jugosłowiański „opiekun nienawiści”). Okoliczności ich przebudzenia poznajemy z pierwszej ręki za sprawą Nauczyciela, który ujawnił się tylko w jednym celu: pragnie,...

mikake | 2017-09-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 14 września 2017

Cóż tu mówić. Ludzie boją się nieznanego, ale czy to może być usprawiedliwienie dla okrucieństwa?
Prawdziwa historia. Pozostaje po niej refleksja na temat możliwości ludzkiego mózgu. Może to wcale nie choroba? Może to wszyscy pozostali są chorzy? Tych "może" jest ogrom.
Książka warta polecenia. Ma być kręcony film. Bardzo jestem ciekawa jak zagra Milligana Leonardo DiCaprio.

Wkp | 2016-12-22

24 TWARZE Z ŻYCIA CZŁOWIEKA

Mówi się, że każdy z nas ma wiele twarzy. Czasem jednak nie zdajmy sobie sprawy, jak dosłowne może być to określenie. Zapewne wszyscy słyszeli o przypadkach rozdwojenia jaźni, ale niewielu zdaje sobie sprawę, że istniały przypadki o wiele bardziej skomplikowane. O jednym z nich, przerażającym przypadku Billy’ego Milligana, opowiada właśnie ta książka. Fabularyzowany reportaż, który czyta się jak naprawdę znakomity thriller.

Ile jaźni może dzielić jeden człowiek? I jakie mogą być tego konsekwencje?
Lata 70. XX wieku. Kiedy kilka studentek uniwersytetu w Ohio pada ofiarą gwałtu, do akcji wkracza policja. Sprawcę na szczęście szybko udaje się znaleźć i zatrzymać, ale coś jest nie tak. Młody Billy Milligan zachowuje się jakby nie miał najmniejszego pojęcia o co chodzi, a wkrótce po zamknięciu w areszcie próbuje się zabić. Wna miejsce wezwana zostaje psycholog, która przeżywa wielkie zaskoczenie – okazuje się, że w głowie gwałciciela żyje wiele odmiennych...

Wioletta | 2016-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2016

FASCYNUJĄCE. To słowo, które nie opuszczało moich myśli. Billy i jego osobowość wieloraka, czy na pewno, czy można być aż tak genialnym aktorem i to od dzieciństwa? Zastanawiałam się nad tym przez większość lektury, stałam z boku, będąc obserwatorem niezwiązanym emocjonalnie z bohaterem, tak jakbym sama była powiedzmy badaczem. Z czasem zastanawiałam się też czy to choroba, czy może jeszcze coś innego "(...)Na imię mi Legion, gdyż jest nas wielu" (Mar. 5:9 BW).
Miałam do czynienia tak naprawdę z kilkunastoma bohaterami, bo tak odczuwalne były osobowości Billy'ego, czasami aż gubiłam się o kim w danym momencie jest mowa.
„Gdy się ociepliło, Christine zaczęła bawić się w ogrodzie. David ganiał za motylami. Ragen ćwiczył w siłowni. Danny, (...) siedział w budynku i malował martwe natury. Trzynastoletni Christopher jeździł konno. Arthur spędzał większość czasu w bibliotece.”
Osobowości, czy też jak określa to z początku Billy, osoby czasami zmieniały się w błyskawicznym tempie....

lexis | 2016-07-07
Przeczytana: 20 czerwca 2016

"Człowiek o 24 twarzach" to niewątpliwie książka dobra ale czytałam ją z długimi przerwami przez kilka miesięcy. I choć temat jest fascynujący, nie potrafiłam skoncentrować się na niej przez dłuższy czas, nie wciągnęła mnie i nie pochłonęła. Nie zapomniałam przy niej o całym świecie i nie marzyłam o powrocie do czytania, kiedy czytać nie mogłam. Odkładałam ją i do niej nie wracałam. Wymagała raczej niespiesznej, refleksyjnej i uważnej lektury.

Osobowość mnoga to zaburzenie ujęte w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10, zdefiniowane i opisane w psychiatrii. Ale czy bohater opowieści Billy Milligan to człowiek cierpiący na to schorzenie, czy doskonały aktor? Na to pytanie do końca nie znalazłam odpowiedzi.

Książka Daniela Keyesa powstała z rozmów z samym Milliganem i ludźmi z jego otoczenia. Opiera się także na szczegółowych dokumentach z jego procesu i późniejszej terapii w kolejnych ośrodkach, doniesieniach prasowych i telewizyjnych. Mrówcza praca autora pozwala z jednej...

TOP5 prezentów na Gwiazdkę (na siedmiu podstronach)

Początek grudnia to ostatni dzwonek na przemyślane prezenty Gwiazdkowe. Potem następuje szał zakupów i w koszykach lądują dziwne rzeczy. Aby oszczędzić Wam czasu, a Waszym bliskim rozczarowań z nieudanego podarunku przygotowaliśmy zestawienie książek polecanych przez nas pod choinkę. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Premiery książkowe jesień 2015

1 września tradycyjnie oznacza koniec wakacji i nieuchronny koniec lata. Jesień to dla miłośników książek czas szczególny – wydawnictwa bowiem właśnie na ten okres szykują liczne, ciekawe premiery – licząc na sprzedaż podczas październikowych Targów Książki w Krakowie oraz na gwiazdkowe prezenty. Wybraliśmy dla Was garść tytułów, które są warte polecenia.