Wszystkie wojny Lary

2015-09-07
2015-09-07
literatura polska reportaż Gruzja
Inne

Okładka książki Kopalnia - sztuka futbolu #06 Paweł Czado, Piotr Jagielski, Wojciech Jagielski, Lech Jarosz, Izabela Koprowiak, Michał Okoński, Rafał Stec, Stefan Szczepłek, Tomasz Łapiński, Piotr Żelazny
Ocena 8,4
Kopalnia - szt... Paweł Czado, Piotr ...
Okładka książki Kopalnia - sztuka futbolu #5 Piotr Jagielski, Wojciech Jagielski, Michał Okoński, Rafał Stec, Marek Wawrzynowski
Ocena 8,2
Kopalnia - szt... Piotr Jagielski, Wo...

Oficjalne recenzje i

Święta wojna świętej matki

Link do recenzji

1414 108 128

Niby zdaję sobie sprawę, że Jagielski to klasyka polskiego reportażu, a ja reportaży czytam na tony niemalże... a jakoś po Jagielskiego dotąd nie sięgałam. Przyszedł w końcu czas, by to zmienić, a na pierwszy ogień poszła książka "Wszystkie wojny Lary". I choć zdecydowanie wolę reportaże ukazujące szerszy kontekst problemu, a nie skupione na jednej postaci, to popularność Jagielskiego jest dla mnie w pełni zrozumiała - ta książka jest po prostu świetnie napisana. Autor swobodnie snuje opowieść Lary, uzupełniając ją czasem dodatkowymi informacjami, a historia kobiety i jej rodziny okazuje się niesamowicie wciągająca. Kobieta należy do plemienia Kistów, czyli gruzińskich Czeczenów - wychowana w małej wiosce na końcu świata (a przynajmniej Gruzji) wyszła za mąż za Czeczena i przeprowadziła się do Groznego. Kiedy jednak Czeczenia stanęła u progu wojny z Rosją, Lara wzięła synów i wróciła do rodzinnej wioski. Kobieta po prostu chce chronić ich przed wojną, zapewnić spokojne życie i edukację, najlepiej gdzieś w bezpiecznej, bogatej Europie. Zamiast tego obserwuje ich radykalizację religijną i tęsknotę za dżihadem. I nie może przestać zadawać sobie pytania, czy gdyby tak szybko nie uciekli z Groznego, czy gdyby chłopcy mogli zobaczyć w Czeczeni, jak naprawdę wygląda wojna, to czy dalej by tak za nią tęsknili...?
Jagielski skupia się na Larze i jej rodzinie, reportaż jest właściwie ich historią, a wszystkie wielkie wydarzenia, te "wszystkie wojny Lary" dzieją się w tle. I trochę mi brakowało szerszego kontekstu historycznego i politycznego, wolałabym, by to "tło" było bardziej rozbudowane, lepiej tłumaczące zawiłości polityki tych regionów. Dla autora ważne są jednak tylko te wydarzenia, które wpłynęły na bohaterkę. Muszę jednak przyznać, że dzięki temu książkę czytało się dużo płynniej - nie przytłaczały dziesiątki nazwisk czy dat. Liczyła się tylko kobieta, która chciała uchronić synów przed wojną, i jej synowie, którzy o wojnie marzyli. Do tego reportaż pozwala nieco lepiej zrozumieć, dlaczego młodzi muzułmanie w Europie, którzy niby "mają wszystko", którym żyje się lepiej niż w ich ojczystych państwach, są niezadowoleni, wściekli, chcą jechać do Syrii i przyłączyć się do dżihadu. Matce też się wydawało, że jej synowie mieli wszystko, że przecież wyjazd na cudzą wojnę nie ma sensu. Czasem po prostu nie wszystko da się zrozumieć... "Wszystkie wojny Lary" to bardzo poruszająca i pięknie napisana książka, styl Jagielskiego mnie zachwycił i na pewno jeszcze do niego wrócę :).

#sarnaczyta

"Wszystkie wojny Lary" - Wojciech Jagielski

Historia Lary - mieszkanki doliny Pankisi (na granicy terytoriów Gruzji i Czeczenii). W książce oprócz historii i doświadczeń samej Lary, dostajemy też sporą i ciekawą lekcje historii całego regionu, a także kilka szczegółów politycznych, bohaterka opowiada o przyczynach i przebiegu wojny z Rosją, a także o wówczas rodzącym się dopiero radykalnym odłamie wyznawców Islamu. Książka spisana w formie rozmowy z kobietą, która opowiada o swoim życiu najpierw we wspomnianej dolinie na pograniczu, później w stolicy Czeczenii przed i po tamtejszej wojnie, a także - co chyba najbardziej uderzyło w tej opowieści - historie swoich synów, i ich drogi od dziecięcej fascynacji żołnierzami i wojną, przez emigrację do Niemiec, po wstąpienie w szeregi ISIS i udział w wojnie w Syrii. Jagielski poruszył trudny temat, tego jak wykluczenie uchodźców w nowym miejscu zamieszkania może popchnąć ich w ramiona radykałów i przeciągnąć ich na tzw "złą drogę"

Polecam wszystkim - tym lubiącym literaturę faktu i tym którzy nie mieli z nią styczności, historia bardzo dobrze spisana, spójna i nie sprawia trudności w czytaniu jak to bywa w niektórych książkach tego gatunku.

#sarnaczyta

"Wszystkie wojny Lary" - Wojciech Jagielski

Na półkach: , , , , , ,

Lara - jak większość kobiet - nienawidzi wojen, konfliktów i kocha bezgranicznie swoje dzieci. Niestety przegrywa z religijną indoktrynacją, której zgubnemu działaniu zostają poddani jej synowie.
Dramat matki - jednej z wielu - na tle wojen kaukaskich i wojny w Syrii.

Dramat matki - jednej z wielu - na tle wojen kaukaskich i wojny w Syrii.

Tytułowa Lara należy do Kitsów, jest to grupa etniczna żyjąca na granicy Czeczeni i Gruzji, czyli są to tacy czeczeńscy Gruzini.

Główną osią książki jest właśnie historia Lary i jej rodziny, a przede wszystkim synów, którzy zostali wplątani w wojnę Rosji z Czeczenią, Rosji z Gruzją i konflików wewnętrznych, a później także wojny w Syrii. Do tego książka pokazuje też  jaki bałagan w głowie robi młodym chłopakom wiara islamska.

Książka jest prawdziwą historią, bardzo ciekawą, przejmującą i dobrze przedstawioną, na podstawie której autor też przedstawia urywki historii, wydarzeń z wymienionych konfliktów.

Świetna pozycja.
Pomimo ciężkiej i smutnej tematyki, bardzo dobrze się ją czyta, autor ma wybitnie lekkie biuro.
Książka naświetlania losy Czeczeni i Gruzji, podkreśla migracje społeczeństwa. Po wyjdzie synów Lary do Europy ich losy nie będę ustabilizowane - zachwyt zachodem nie potrwa długo, pojawi się Syria i status mudżahedina. Główna bohaterka całe życie starała się uchronić swoich synów przed wojną, ich wyjazd jest dla niej wielkim ciosem.

To pierwsza, ale na pewno nie ostatnia książka autorstwa Wojciecha Jagielskiego, która przeczytam.

Świetna pozycja.

Bardzo dobra ale tez trudna, smutna i bez happy endu książka. Bardzo pouczająca - wiele się z niej dowiedziałem o sytuacji na Kaukazie, otworzyła mi oczy na kilka spraw, którymi albo się nie interesowałem albo nie miałem pojęcia o ich istnieniu: przyczyn świętej wojny i tego czemu młodzi muzułmanie do niej dołączają ale tez matczynych uczuć, która za wszelka cenę chce uchronić swoje dzieci

Jeśli konflikty w Czeczenii i Syrii są dla Was - tak jak i były dla mnie - czarną magią, to zdecydowanie polecam tę książkę: nagle wszystko staje się jasne.

Polecam również ze względu na sposób, w jaki pokazuje - dokładnie i krok po kroku - przemianę synów Lary w mudżahedinów, do tego opisywaną przez samą matkę. Wielki plus za dialogi pomiędzy synami i matką, które w cudowny sposób obrazują jej miłość do nich, jej przerażenie tym, co się z nimi dzieje, jak również całkowite niezrozumienie dla ich sprawy:

"-Trzej bracia muzułmanie. Wbili się samochodem w pierścień obrony i zrobili wyłom. Teraz, jak Bóg da, inszallah, dostaniemy się do środka. Weźmiemy cały garnizon i uwolnimy to dzielne miasto. Wiesz, że Aleppo było zawsze przeciwko Assadowi i teraz on je za to karze.

-Jak to się wbili? Trzech przeciwko tysiącom?

- Wjechali rozpędzonym samochodem między bunkry Assada i wysadzili się w powietrze. Taki wyczyn! Taka zasługa! Taka radość! I zostali męczennikami, szahidami, jeszcze dziś będą odpoczywać w rajskich ogrodach. Jakże ja im zazdroszczę!

(...)

- Co ty mówisz, dziecko! -Podnisła dłonie do twarzy, jakby chciała się przed czymś osłonić. -Jakże to? Śmierci zazdrościć?"

Polecam!

Wszystkie wojny Lary to chyba piąta czy szósta książka W. Jagielskiego jaką przeczytałam, choć różni się zdecydowanie od wszystkich poprzednich. Autor oddał tu niemal całkowicie głos głównej bohaterce, incydentalnie tylko przypominając nam o sobie, o tym że to wywiad. Jest to zresztą coś niesamowitego, zwłaszcza na początku, kontrast zwyczajnego zdawałoby się spotkania w McDonaldzie i rozpoczynającej się wojny. Nie jednej zresztą, a przed każdą z nich Lara próbowała chronić swoich synów.
Autor pokazuje nam obraz matki, jej obaw, strachu o dzieci, jej spojrzenia na bezsensowny konflikt, który ostatecznie pochłonął wszystko co miała. Bardzo przejmująca pozycja, warto przeczytać.

Książka bardzo dobra. Ukazuje cierpienie i miłość zarazem w jednej osobie. Bo tak naprawdę wszyscy jesteśmy tacy sami. Dla tych co kochamy zrobimy wszystko, żeby uratować ich nawet przed samymi sobą. I właśnie ta powieść jest o tym i o wiele więcej.

Jestem blisko konca ksiazki " Wszystkie wojny Lary" i moge szczerze te pozycje polecic. Swietnie sie czyta a i informacje w niej zawarte przyblizaja niezane mi do konca tematy Czeczenii i Gruzji. Naprawde warto przeczytac.

Video

Video