Ewelina

Sielski dworek, jak na swoje czasy zbyt wyemancypowana właścicielka, zaginiony napoleoński skarb, zapomniana kryjówka, jeden trup... Ta historia to nie kryminał z rodziną w tle, lecz odwrotnie - saga rodu osnuta na tle sensacyjnej opowieści. Do tego oczywiście nieodłączne poczucie humoru z nutką autoironii - znak firmowy autorki.

źródło opisu: Wydawnictwo Olesiejuk, 2015

źródło okładki: www.literia.pl

czarownicaa9 | 2019-05-05
Przeczytana: 05 maja 2019

Osobiście nie oczarowała mnie historia sagi rodu.

Olga | 2019-04-27
Przeczytana: 19 kwietnia 2019

Czy to kryminał? Na pewno silnie zarysowany wątek kryminalny i dużo powieści obyczajowej. Ciekawa historia z romansem w tle, fajne dialogi godne mistrzowskiego pióra Chmielewskiej. Duża doza poczucia humoru i trup też się znalazł. Ta książka to fajnie spędzony czas.

Darioosh | 2018-10-27
Przeczytana: 07 stycznia 2012

Ciekawy serial by się z tego wykręcił. Rozbudować parę wątków, dodać tło historyczne, oglądałoby się przyjemnie. W roli Matyldy Wierzchowskiej widziałbym Annę Milewską. Sprzed lat...

Iwona | 2018-03-09
Przeczytana: grudzień 2017

W tej książce znajdziemy fascynującą historię rodziny z kręgów szlacheckich, malowniczo opisane tło historyczne i nietuzinkowe postacie, szczególnie kobiet. Jest to okraszone specyficznym humorem Joanny Chmielewskiej. Wspaniałą zabawą było rysowanie drzewa genealogicznego na podstawie informacji z książki.

πPi | 2017-11-13

Ufffffffffffffffffffffffffffffffff!!!!!!!!!!!!!!!
Jakże mnie ta książka, ta historia, ci bohaterowie, to całe zamieszanie zmęczyło! Przez pierwszą połowę przebrnęłam dzielnie - drugą - przyznaję się bez bicia - poznałam na wyrywki. Niewiele wiem i z tej połowy co czytałam, i z tej, co tylko dotykałam okiem.
Ależ nudna książka. Pani Chmielewska?! Naprawdę?! To Pani?!
Bolało poznawanie tego utworu. Prawdziwie bolało!
Poplątanie z pomieszaniem. Zdarzenia rozwalone w czasie i przestrzeni. Imion więcej niż potrzeba. Pobocznych wątków zatrzęsienie. Uroku żadnego to, w moim odczuciu, nie miało.
Jedna z głównych bohaterek - Justyna - wredna baba! Okropna matka! Paskudna żona! Zarozumiała krowa!
Jej prababka równie irytująca i jako kobieta i jako pisarka.
Nie lubiłam ani jednej postaci, która pojawiła się w tej książce. To chyba nie najlepiej?
3/10
POLEGŁAM!

Ach właśnie! I te wątki kryminalne?! Że ciekawe? Nie, nie, nie.

Jest jedno SŁOWO, które idealnie opisuje "Najstarszą...

Joanna | 2017-11-07

Ilość stron: 365
Kolejne dzieło Joanny Chmielewskiej jakie przeczytałam. Treść to pamiętnik sprzed lat przerywany wydarzeniami współczesnymi. Niestety nie zaciekawia, momentami jest nudna. Wiele bohaterek z przeszłości i przyszłości miesza się ze sobą. Czytając pogubiłam się w wydarzeniach. Lubię twórczość autorki, ale tego nie polecam.

Janeczka | 2017-08-29

To troszkę nietypowa historia jak na tą autorkę.Właśnie historia pewnej rodziny gra tu główną rolę.Bardzo podobał mi się pomysł dziedziczenia przez "najstarszą prawnuczkę". Wprawdzie trochę trwało odszyfrowanie legatu ale było warto.

ewa | 2017-04-28

Świetna książka,w której dzień dzisiejszy miesza się z historią.Jak zwykle u Chmielewskiej na wesoło.Przepadam za książkami rodzinnymi,rodzajami sag,w których dodatkowo można znaleźć wspomnienia z dawnych czasów.W tej książce przeszłość poznajemy nie tylko z zachowanego po przodkiniach pamiętnika,ale i z diariusza prowadzonego przed lat przez pewna gospodynię domu...Cudowna książka,która przenosi czytelnika w minione lata...

książek: 2019
Efemeryda | 2017-03-24

Jest to co potrzebne, żeby uśmiech pojawił się na twarzy: humor i prościutka intryga. Przyjemne czytadełko. Nie intryguje, ale bawi. Dobra na jesienną chandrę.

Jolanta | 2017-03-23

Bardzo lubię Joannę Chmielewska, książka bardzo fajna.