Łaskawszy niż samotność

Czarne
2015-09-16
2015-09-16
Michał Kłobukowski
Chiny literatura chińska zbrodnia tajemnica przeznaczenie

Doszły mnie opinie, że książka jest bardzo dobra, dlatego pojawiła się na mojej półce.
Historia przedstawiona w pozycji może i byłaby ciekawa, gdyby nie to, że autorka skacze po wątkach i fabule, a także bohaterach w ramach jednego rozdziału, które zresztą są stosunkowo długie i mocno opisowe.

Zupełnie mnie nie wciągnęła, wręcz wymęczyła, dawno książka mi się tak nie dłużyła. Nie daje możliwości też przywiązania się do któregokolwiek bohatera.

Zupełnie mnie nie wciągnęła, wręcz wymęczyła, dawno książka mi się tak nie...

Nie miałxm duzych oczekiwan co do ksiazki bo nie widzialxm nigdzie wczesniej zeby ktos o niej mowil ale miala ciekawy opis, jednak mocno zawiodłxm. Nie dokończyłxm jeszcze książki ale nie sadze zeby cos sie zmienilo bo juz jestem przy koncu. Książka mi sie strasznie dłużyła, bo jest napisana trudnym językiem (za co szczerze mozna pogratulowac tlumaczowi bo to nie polska ksiazka). Czesto nie moglxm sie połapać co sie dzieje i wiele rzeczy bylo tak na maksa randomowych ze po prostu nie chcialo mi sie jej czytac. Wiem ze ksiazka porusza powazne tematy ale jest ona po prostu nudna.
Update:
przeczytalxm ksiazke 1/5 do konca ksiazki zaczela byc troche ciekawa i pokazywala wiele cierpienia bohaterow co mi sie podobalo ale nic z tej ksiazki nie wynioslam i nie wprawila mnie w inne uczucia niż żal i współczucie.

Smutna, przygnębiająca, surowa, z absolutnie okropnymi bohaterami. Mimo to ma coś w sobie. To nie jest książka, która poruszyła moje najczulsze struny i do której będę wracać. Fabuła jest bardzo ciekawa, a atmosfera duszna, gęsta i niepokojąca. Ogólnie można powiedzieć, że Łaskawszy jest historią o naturze ludzkiej, ale ma też wiele uniwersalnych przesłań. Jako książka z literatury azjatyckiej naprawdę godna uwagi, choć nie łatwa i niezbyt "przyjemna", "niewygodna" do czytania.

To jedna z tych pozycji, które trzeba samemu przeczytać, poczuć i przefiltrować przez swoją wrażliwość.
Styl Yiyun Li jest wspaniały. Bije z niego niesamowity spokój. Jednak pod tym spokojem skrywa się wiele bólu i cierpienia. Dodatkowo, każde zdanie jest niczym małe dzieło sztuki, doprecyzowane w każdym szczególe. I to jest wielka siła tej autorki.
Jeśli chodzi o treść - motyw otrucia jest tu raczej tłem dla rozważań Yiyun Li na różne tematy, bo właściwie od początku można się domyślić, co się wydarzyło. Dla mnie, głównym tematem książki jest szeroko pojęta samotność. Nasi bohaterowie nie potrafią odnaleźć się w otaczającym ich świecie, wręcz odgradzają się od innych, co momentami nieco przypominało mi bohaterów powieści Rooney.
Czytając, przyszła mi do głowy myśl, że jest to książka, w której odnajdzie się wielu introwertyków.

Wszyscy bohaterowie są znakomicie wykreowani. Jednak postać Ruyu miała w sobie coś, co, ku mojemu przerażeniu, niesamowicie przypominało mnie. A scena, w której odmawia pomalowania ust szminką i jej argument w tej sprawie - jestem pewna, że zrobiłabym dokładnie to samo.
Nie przepadam za klimatem Azji, jest to kontynent, do którego zdecydowanie najmniej mnie ciągnie. Dlatego też, zawsze nieco się obawiam, że będzie mi to przeszkadzało w czytaniu azjatyckich książek. Nic bardziej mylngo. Tutaj akcja rozgrywjaca się w Pekinie ma klimat tego miasta, ale kompletnie mi to nie przeszkadzało, wręcz było to bardzo odświeżające, poczytać o miejscu, które nigdy jakoś szczególnie mnie nie interesowało.

Jeśli chodzi o treść -...

Spodziewałam się więcej. Doceniam przesłanie książki i rozumiem, czemu może się innym podobać, ale mnie nie zachwyciła. Przez dużą część powieści, nie interesowała mnie fabuła, ani nie zżyłam się z bohaterami. Zblokowała mnie ta książka czytelniczo na ponad miesiąc. Język "Łaskawszych..." Jest bardzo kwiecisty i metaforyczny (brawa dla tłumacza!),mam wrażenie, że nawet za bardzo inie pasuje do treści, którą chce przekazać, utrudniając tym samym czytanie.
Nie polecam, nie odradzam.

Spodziewałam się "więcej". Bohaterowie są ciekawi, ale sama narracja, jej tempo, różnorodność, pokazywanie emocji postaci - zdystansowany, zupełnie mnie nieporuszający styl.

Bardzo lubię taką tradycyjną prozę, w której jestem prowadzona , by przyglądać się głębiej postawom, uczuciom i wyborom bohaterów. Kunszt literacki i psychologiczny autorki sprawia, że postaci nie są ani jednoznaczne ani banalne ani przewidywalne. Yiyun Li na pewno może zachwycić nie tylko delikatnością opisów i wrażliwością na skomplikowane losy, ale potrafi także utrzymać uwagę i zainteresowanie dzięki elementom tajemnicy i optyce trójki bohaterów. I to podstawowe pytanie: czy możliwe jest zbudowanie szczęśliwej przyszłości jeśli ucieka się od zrozumienia przeszłości ?

Ruyu to jedna z najbardziej irytujących bohaterek z jaką się spotkałam. Atmosfera jest tak gęsta od samotności oraz bezwzględnego i beznamiętnego smutku, że ciężko w narracji dostrzec cokolwiek innego.

Pod każdym względem świetna powieść. Troje młodych ludzi wychowuje się w niewielkim bloku w Pekinie. W bloku, w którym wszyscy się znają. Jedna z rodzin przyjmuje do siebie dziewczynkę, daleką krewną z prowincji, by mogła uczyć się w dobrej szkole w mieście. I to wprawia w ruch przeznaczenie.
Jedno wydarzenie zmienia bieg życia czworga młodych chińczyków. Nie ma tu dobrych ani złych, nie ma nagrody, ani kary, są poplątane losy, zmarnowane szanse i samotność. Samotność z wyboru i samotność z przeznaczenia. Czy wszyscy jesteśmy tylko obserwatorami?
Dodatkowo, bardzo zwyczajny obraz życia w Chinach, w dramatycznym okresie ich historii, która nie dotyka życia zwyczajnych ludzi, a jednak je kształtuje.
Nie jestem tylko pewna, czy zrozumiałam zakończenie... Ale to nawet lepiej.

Chiny to ogromny kraj, bardzo zróżnicowany kulturalnie i gospodarczo. Sierota z prowincji musi mieć naprawdę twardy charakter, by coś osiągnąć w kipiącym życiem Pekinie, gdzie jest traktowana niemal jak egzotyczne dziwadło. Ale zbytnia desperacja i pewność siebie, paradoksalnie połączona ze zwyczajnym strachem , może doprowadzić do tragedii, zmieniając życie wielu osób. Wspólnie skrywany sekret wiąże na całe życie, jednocześnie nieodwołalnie dzieląc i niszcząc nawet największą przyjaźń.

• Chiny
  • Literatura chińska