Łaskawszy niż samotność

Tłumaczenie: Michał Kłobukowski
Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne
Ag2S

Moran, Ruyu i Boyang mieszkają w jednej kamienicy i chodzą do tej samej szkoły. Niefrasobliwe życie nastolatków odmienia wypadek: ich koleżanka Shaoai zostaje otruta. Choć dziewczynę udaje się częściowo odratować, cień podejrzenia pada na każde z dzieci. Tajemnicza zbrodnia jednak nie zostaje wyjaśniona. Drogi Moran, Ruyu i Boyang rozchodzą się, ale każde z nich nie może zapomnieć i płaci dług przeszłości.

Łaskawszy niż samotność to prowokacyjna opowieść o naturze ludzkiej, w której wszystkich łączy subtelna nić losu i nikt nie zostaje bez winy. Być może drogą jej odkupienia jest miłość, lecz tylko nieliczni potrafią się na nią zdobyć, odrzucając łatwość niepamięci i samotności. To także hipnotyzujący, czerpiący z chińskich opowieści obraz życia, w którym przeszłość wypala niezmywalne piętno na teraźniejszości i przyszłości człowieka.

Yiyung Li została uznana za jedną z najlepszych młodych pisarek amerykańskich i jest zdobywczynią nagrody Hemingway Foundation/PEN Award.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Samotność jest atramentem tej powieści, niezachwiana i zaborcza, choć może by i wcale jej nie było, gdyby nie wniknęła w życie bohaterów przez prześwit "wypadku przy pracy". Ale jest, grunt okazał się być podatny. Pech? Sama zaś powieść mogłaby robić za kurs ostrzegawczy dla przyszłych samotników. Ale to nie miało zabrzmieć przygnębiająco, nie. Czyta się zachłannie, a mocnymi atutami tej książki są doskonale skrojone postacie i świetna konstrukcja narracji. Może odrobinę za dużo jest złotomyślicielstwa, ale... nie będę za to ujmował gwiazdki. W końcu autorka pochodzi z kraju, który kojarzy się z sentencjami obecnymi nawet w ciasteczkach. Następna książka Yiyun Li już zakupiona.

A tak zupełnie przy okazji to mam do Wydawcy jedną małą prośbę. Żeby w przyszłych wydaniach "Łaskawszego niż samotność" muskanie tafli wody ostrymi ogonami poruczył jakimś innym zwierzątkom, nie Bogu ducha winnym jeżykom.

Ytr0001 | 2017-09-25
Przeczytana: 30 sierpnia 2017

Boyang i Moran są przyjaciółmi z dzieciństwa i wychowują się w Pekinie. Imponuje im starsza o kilka lat Shaoai, u rodziny której ma zamieszkać po przyjeździe do miasta Ruyu, sierota z małej miejscowości, którą do tej pory wychowywały jej "ciocie-babcie". Równolegle z tą historią Yiyun Li kreśli historię dziejącą się wiele lat później, gdy Moran, Boyang i Ruyu są już dorośli i nie utrzymują ze sobą kontaktu. Pewnego dnia Shaoai umiera, Boyang zaś, który jako pierwszy dowiaduje się o śmierci dawnej koleżanki, postanawia poinformować o tym Moran i Ruyu, a to sprawia, że każde z nich zaczyna analizować własne życie. Co istotne, Shaoai została w przeszłości otruta, sprawy zaś nigdy do końca nie wyjaśniono i to właśnie to wydarzenie rzuca cień na przyszłe życie całej trójki. (Nie są to spoilery - większość z tego wiadoma jest już w pierwszym rozdziale, zaś parę innych rzeczy na początku drugiego).

Być może brzmi to jak banalna historia opowiadająca o losach trójki przyjaciół z...

nulla | 2018-09-26
Na półkach: Obyczajowa, Ebook, Przeczytane
Przeczytana: 24 września 2018

Pod każdym względem świetna powieść. Troje młodych ludzi wychowuje się w niewielkim bloku w Pekinie. W bloku, w którym wszyscy się znają. Jedna z rodzin przyjmuje do siebie dziewczynkę, daleką krewną z prowincji, by mogła uczyć się w dobrej szkole w mieście. I to wprawia w ruch przeznaczenie.
Jedno wydarzenie zmienia bieg życia czworga młodych chińczyków. Nie ma tu dobrych ani złych, nie ma nagrody, ani kary, są poplątane losy, zmarnowane szanse i samotność. Samotność z wyboru i samotność z przeznaczenia. Czy wszyscy jesteśmy tylko obserwatorami?
Dodatkowo, bardzo zwyczajny obraz życia w Chinach, w dramatycznym okresie ich historii, która nie dotyka życia zwyczajnych ludzi, a jednak je kształtuje.
Nie jestem tylko pewna, czy zrozumiałam zakończenie... Ale to nawet lepiej.

Esotherya | 2016-11-02
Przeczytana: 01 listopada 2016

Pech chciał, bym zaczęła "Łaskawszego niż samotność" zaraz po genialnych "Kobietach w Kąbieli". A to dlatego, że, mimo naprawdę wysokiego poziomu, w porównaniu z rewelacyjną powieścią Tie Ning, wypada dość blado. Niemniej jednak, to bardzo wartościowe i pięknie napisane dzieło. Jeśli cokolwiek zaburzy względny obiektywizm (w istnienie tego bezwzględnego nie wierzę) tej opinii, to właśnie cień "Kobiet w Kąpieli", który wciąż daje o sobie znać.
"Łaskawszy niż samotność" to historia pewnego nieszczęśliwego wypadku, trójki przyjaciół z czasów szkolnych i próbie wyparcia niewygodnej przyszłości poprzez unicestwienie uczuć. To ostatnie staje się punktem wspólnym Boyanga, Moran i Ruyu. Autorka umożliwia czytelnikowi śledzenie myśli tej trójki i podążanie ścieżkami ich lęków, wątpliwości oraz przesądów. Skłania to do refleksji nad sposobami izolacji człowieka od świata oraz zażywaniem samotności, która w przypadku każdego z bohaterów wygląda inaczej - nie zawsze jest to samotność dosłowna....

Kasia b | 2018-01-29

Chiny to ogromny kraj, bardzo zróżnicowany kulturalnie i gospodarczo. Sierota z prowincji musi mieć naprawdę twardy charakter, by coś osiągnąć w kipiącym życiem Pekinie, gdzie jest traktowana niemal jak egzotyczne dziwadło. Ale zbytnia desperacja i pewność siebie, paradoksalnie połączona ze zwyczajnym strachem , może doprowadzić do tragedii, zmieniając życie wielu osób. Wspólnie skrywany sekret wiąże na całe życie, jednocześnie nieodwołalnie dzieląc i niszcząc nawet największą przyjaźń.

mpw | 2017-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2017

Frazy grają tu częstokroć sentencje - całkiem udanie. Może jest ich zbyt wiele? Nie wadzą jednak. Nie puszą się.
Azja. Ameryka. Tajemnica nastoletnich. Piętno. Mrok. I spokój. Niepokojący spokój. Przejmujący.
Klasyczna powieść jakich wiele? Tak, tak. Nie, nie...
Niespieszna. Kontemplująca. Przeszłość, przyszłość, teraźniejszość.
Wyjątkowość bohaterów. Ich niejednoznaczność. Plątanina. Prostota. Niedopowiedzenia. Szczerość. Bez liku tu odcieni. Subtelności ludzkich charakterów. Umysłów. Dusz...
Jest tu wiele niewypowiedzianego. Egzotyczny klimat. Powściągliwość i subtelność. Czułość z bezwzględnością.
Fragmenty "chińskie" dużo lepsze niż te "amerykańskie".

Tinkerbelle | 2017-05-07
Przeczytana: 07 maja 2017

Im więcej powieści czytam, tym bardziej stwierdzam, że nie jestem fanką chińskiej beletrystyki. Dlatego ta pozycja jest miłym wyjątkiem od tej reguły. Bohaterowie ciekawi i przekonujący. Tylko sam koniec nie za bardzo mi się podobał. Spodziewałam się czegoś więcej.

Natalia | 2018-11-24
Na półkach: 2018, Przeczytane