Światy Dantego

Uroboros
2015-08-12
2015-08-12
9788328020955

Okładka książki Tarnowskie Góry Fantastycznie 3 Anna Askaldowicz, Witold Jabłoński, Anna Kańtoch, Anna Krztoń, Paweł Kwiatek, Kazimierz Kyrcz jr, Marta Magdalena Lasik, Marcin Rusnak, Wit Szostak, Anna Maria Wybraniec, Agnieszka Włoka, Zeter Zelke
Ocena 8,1
Tarnowskie Gór... Anna Askaldowicz, W...
Okładka książki Harde Baśnie Ewa Białołęcka, Krystyna Chodorowska, Agnieszka Hałas, Anna Hrycyszyn, Aneta Jadowska, Aleksandra Janusz, Anna Kańtoch, Marta Kisiel, Magdalena Kubasiewicz, Anna Nieznaj, Martyna Raduchowska, Milena Wójtowicz, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,9
Harde Baśnie Ewa Białołęcka, Kry...

Świetne opowiadania z czego jedno szczególnie zapadło mi w pamięć i spowodowało dreszcze na plecach z nutką niepokoju. (Postać w czerwonej pelerynie ;) ) Nie ukrywam, chcę więcej! Z chęcią przeczytam inne książki tej Autorki.

Chylę czoła!

Chylę czoła!

Nie przepadam za opowiadaniami SF, w przeciwieństwie do beletrystyki (tu gorąco polecam rosyjskich pisarzy, jak Czechow, Andrejew, czy Gogol). Zaryzykowałem, biorąc do czytania opowiadania A. Kańtoch "Światy Dantego" z wprowadzeniami, żarliwie nawołujących do przeczytania jak i mówiących jakie to są perełki, samego Jakuba Ćwieka.
Z tych opowiadań zaliczyłem Światy Dantego (i nie zostałem tym opowiadaniem oczarowany, jak to sugerował J. Ć), a skończyłem na Duchach w maszynach (zaliczając tylko 1 część).
I chyba znów idę pod prąd czytelniczy, bo nie znajduję dla tych opowiadań ni krzty pozytywnych (moich) opinii. Może mam dość apokalipsy w SF (choć powoli zasadzam się na Metro i STALKER), na której to autorzy chcą wypłynąć na piedestał liczącej się SF, wymyślając coraz bzdurniejsze fabuły lub powielając - ze zmianami - istniejące już schematy.
Wracam więc do opowiadań Dicka i... H. Kuttnera (który przynajmniej potrafi porządnie rozbawić).

Z tych opowiadań zaliczyłem Światy Dantego...

Przez dłuższy czas - zniechęcony "dziełami" kilku autorek - nie czytałem niczego z polskiej fantastyki. Teraz - zachęcony opiniami znajomych - wróciłem, przynajmniej na trochę, i jak na razie bardzo się z tego cieszę. Opowiadania w zbiorze bardzo się różnią tematyką i klimatem, ale poziom trzymają dość wysoki, a chwilami nawet wchodzą na wyższy. Nie będę streszczał ani szczegółowo analizował, ale tak sobie myślę, żeby może jeszcze na chwilę (przynajmniej na jedną książkę) przy tej autorce zostać...

Z twórczością Anny Kańtoch spotkałam się przy okazji czytania Diabelskiego Kręgu. Seria spodobała mi się na tyle, że chciałam więcej, dlatego z ciekawości sięgnęłam po Światy Dantego. Każda historia wniosła coś nowego i zostawiała niedosyt. Kiedy zdążyłam się już wciągnąć w akcję, opowieść nagle się kończyła, ale wiedziałam, że nie zawiodę się tym co czeka mnie dalej. Świetnymi przerywnikami (moim zdaniem) były wstępy Jakuba Ćwieka, dające choć lekki zarys tego co nas czeka i przy okazji pozwalający poukładać sobie w głowie, to co dotąd przeczytaliśmy.

Opowiadania bardzo dobre, warte przeczytania. Natomiast wstęp, przedmowy i anegdoty (czytaj "wypociny") Jakuba Ćwieka radzę pominąć.

z twórczością Anny Kańtoch zetknąłem się po raz pierwszy kilkanaście lat temu przy okazji zbiorów opowiadań o Domenicu Jordanie. Spodobały mi się zarówno styl pisarki, pomysłowość jak i umiejętność konstruowania ciekawej fabuły z zaskakującymi zakończeniami. Nie inaczej jest ze "Światami Dantego". Nie ma znaczenia, że jest to tygiel różnych gatunków literackich, z którymi nie zawsze jest mi po drodze. Opowiadania są po prostu świetne, a po przeczytaniu jednego, od razu chce się sięgnąć po kolejne. Każdorazowo świetne zakończenia, sprawiające wrażenie urwanych zbyt wcześnie, ale pozostawiających czytelnikowi miejsce na własne dopowiedzenie.

Świetny zbiór opowiadań (jeśli pominąć jedno naprawdę słabe w moim przekonaniu). Tytułowy tekst to po prostu majstersztyk - połączenie horroru, thrillera, prozy religijnej i science fiction. Na szczęście pozostałe utwory od niego nie odstają i całość utrzymuje bardzo dobry poziom.

Każde opowiadanie powiązane jest z pewnym wstępem napisanym przez przyjaciela autorki, który w kilku zdaniach streszcza kulisy powstania dzieła i swoje odczucia na ich temat. Wyszło to całkiem nieźle i jest pewnego rodzaju nowinką.

Język literacki pani Kańtoch jest przyjemny i na pewno w przyszłości sięgnę po kolejne jej dzieło.

POLECAM!

POLECAM!

Nie przepadam za fantastyką, ale czasami jakoś mam wewnętrzną potrzebę przeczytania czegoś z tego gatunku i wtedy właśnie najlepszym dla mnie rozwiązaniem są zbiory opowiadań.

Rzecz ze 'Światami Dantego' ma się bardzo prosto. Jest to zbiór opowiadań różnego typu, od fantastyki, przez horror po post-apo. Autorki nie znałem wcześniej, ale po krótkim researchu okazało się, że pochodzi ze Śląska (wiele epizodów jej historii dzieje się w Katowicach).

Styl pisania jest bardzo różnorodny, wszystko zależy od rodzaju tekstu, jednak czyta się te historie bardzo dobrze. Z całej książki mogę wymienić może 2 opowiadania, które są słabsze. Cała reszta to na prawdę genialne teksty, nowatorskie, świeże i przede wszystkim wciągające.

Dawno nie spotkałem się ze zbiorem opowiadań, który byłby tak równy i tak różnorodny zarazem.

Będę musiał się zainteresować się innymi pozycjami autorki, bo 'Światy Dantego' są dla mnie bardzo miłym zaskoczeniem.

Żeby nie było jednak tak idealnie to mam również kilka uwag. Może nie do samych tekstów, ale do formy w jakiej opowiadania zostały wydane. Każdy tekst jest poprzedzony anegdotą, tudzież przedmową Ćwieka. I to jest taki strzał w kolano trochę. Nie byłoby nic złego w takim zabiegu, jednak w tym przypadku autor ów tekstów stara się wysunąć na pierwszy plan swoja własną osobę, not cool.

Cała reszta jest rewelacyjna i serdecznie polecam!!

Wyraziste opowiadania, niektóre naprawdę przerażające. Moje pierwsze spotkanie z tą autorką i na pewno nie ostatnie :)

Dodaj cytat z książki Światy Dantego