Szeptucha

Okładka książki Szeptucha Katarzyna Berenika Miszczuk
Logo plebiscytu Książka Roku Książka Roku 2016
Okładka książki Szeptucha
Katarzyna Berenika Miszczuk
7,2 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Książka Roku 2016
Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Kwiat paproci (tom 1) fantasy, science fiction
416 str. 6 godz. 56 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Cykl:
Kwiat paproci (tom 1)
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2016-02-03
Data 1. wyd. pol.:
2016-02-03
Liczba stron:
416
Czas czytania
6 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328026629
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Opinia

avatar
1421
188

Na półkach: ,

Masz katar? Krowa nie daje mleka? Ktoś rzucił na ciebie urok? Mężczyzna twoich marzeń nie zwraca na ciebie uwagi? A może po prostu się nudzisz? Szeptucha poradzi. Zaleci syrop z pędów sosnowych albo przelanie jajka, albo zakopanie o północy kamienia na rozstaju. I weźmie za to niebagatelną opłatę.

Generalnie posada szeptuchy to nie byle jaki biznes. Tymczasem Gosława Brzózka, lat dwadzieścia cztery, dyplomowany lekarz, ani myśli babrać się w ziołach i zabobonach. Chce zostać lekarzem z prawdziwego zdarzenia – w fartuchu, ze stetoskopem, z dostępem do zdobyczy przemysłu farmaceutycznego i nowoczesnego sprzętu diagnostycznego. Niestety, ku jej rozpaczy, zanim rozpocznie praktykę lekarską w stolicy, musi odbyć roczny staż u szeptuchy. Rada, nierada, rusza w świętokrzyskie ostępy pełne kleszczy, bakterii i inszej fauny.

Na osłodę zesłania do leśnej głuszy gdzieś pod Kielcami dostaje nieprzyzwoicie przystojnego, tajemniczego mężczyznę i pradawną przepowiednię ze sobą w roli głównej, ofkors. Brzmi jak powieścidło z gatunku fantastyka dla amerykańskich nastolatek, tyle że w Polsce? Hm, no nie do końca. Bo, drodzy państwo, tutaj są pradawni słowiańscy bogowie, ze Świętowitem i Welesem na czele. Poza nimi po książce pałęta się mnóstwo pomniejszej braci nadprzyrodzonej. Spotkacie leszego z tresowanym niedźwiedziem, będzie was podrywał płanetnik, zatańczycie z rusałką, ubożęta przepalą wam żarówki, utopiec naprawi pralkę, a i wąpierza dla miłośników gatunku nie zabraknie. Jakby komuś było mało, to znajdzie się nawet legendarny, nieśmiertelny władca Polan.

Na kartach powieści dzieje się wiele, ale tempo akcji nie pędzi w zastraszającym tempie. Mimo natłoku wydarzeń autorka łagodnie wprowadza w wykreowany świat i specyficzny klimat, w którym nowoczesność przeplata się z zabobonami i tradycyjnymi słowiańskimi obrzędami. Świetnym rozwiązaniem fabularnym jest to, że bohaterka nie zostaje rzucona od razu na głęboką wodę, ale ma trochę czasu, by się ze wszystkim oswoić. Miła odmiana po tych wszystkich heroinach, które w przeciągu kilku stron dowiadują się o swoim przeznaczeniu, przystosowują do nowych okoliczności i brawurowo stawiają czoła wrogom.

Gosława, czyli Gosia, jest przyjemnie normalna. Nie wie wszystkiego, w towarzystwie faceta plecie, co jej ślina na język przyniesie, nie wierzy w każdą głupotę, którą usłyszy i jest uroczą hipochondryczką, która panicznie boi się kleszczy, antybiotyk chętnie przyjmowałaby profilaktycznie raz dziennie, a wszystkie ziółka dezynfekowała przed użyciem.

Postacie drugoplanowe są nakreślone wyraźnie i barwnie – nie tworzą li tylko bezpłciowego tła dla szaleńczo odważnych poczynań heroiny. Aktywnie uczestniczą w akcji, mają sporo do gadania, a czasem nawet działają więcej niż Gosia. Z całej plejady indywiduów najbardziej przypadła mi do gustu Jaga – pragmatyczna, uczciwa i cyniczna.

„Szeptucha” wciąga. Trudno się od niej oderwać, a jeszcze trudniej cierpliwie czekać na ciąg dalszy. W związku z tym apeluję: droga Autorko, pośpiesz się, proszę! Cierpię męki niepewności. Zostawiłaś w bohaterów w takim momencie…

Powieść jest dobra. Z warstwą językową bywa różnie. Pani redaktor od czasu do czasu przysypiała. Najbardziej rażące są dość częste powtórzenia i co chwilę pojawiające się „dziwne” rzeczy. Jako że od niedawna mam alergię na to słowo, ledwie mogłam ścierpieć. Ale to już takie moje fanaberie.

Masz katar? Krowa nie daje mleka? Ktoś rzucił na ciebie urok? Mężczyzna twoich marzeń nie zwraca na ciebie uwagi? A może po prostu się nudzisz? Szeptucha poradzi. Zaleci syrop z pędów sosnowych albo przelanie jajka, albo zakopanie o północy kamienia na rozstaju. I weźmie za to niebagatelną opłatę.

Generalnie posada szeptuchy to nie byle jaki biznes. Tymczasem Gosława...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    14 664
  • Chcę przeczytać
    6 089
  • Posiadam
    2 429
  • Ulubione
    661
  • 2018
    393
  • Fantastyka
    259
  • 2019
    223
  • Teraz czytam
    213
  • Fantasy
    158
  • Audiobook
    140

Cytaty

Więcej
Katarzyna Berenika Miszczuk Szeptucha Zobacz więcej
Katarzyna Berenika Miszczuk Szeptucha Zobacz więcej
Katarzyna Berenika Miszczuk Szeptucha Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także