Szeptucha

Okładka książki Szeptucha Katarzyna Berenika Miszczuk
Zwycięzca w plebiscycie 2016
Okładka książki Szeptucha
Katarzyna Berenika Miszczuk Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Kwiat paproci (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Kwiat paproci (tom 1)
W.A.B.
2016-02-03
2016-02-03
Inne

Słowiańska, zanim to było modne. To moje pierwsze zetknięcie ze słowiańską fantastyką (poza motywami z Wiedźmina). Mam ogromny sentyment do całej serii, ale zwłaszcza do tej części. Bardzo zabawna, nieco komediowa, choć miejscami poruszająca.

Cała seria super :)

Cała seria super :)

Bardzo zainteresowały mnie polskie obyczaje. Wyobrażam sobie, że autorka musiała spędzić nad tą książką sporo czasu na dokształcaniu się, bo powieść pełna jest bardzo konkretnych opisów bóstw, rytuałów. Dla mnie to była największa jej zaleta. Świat Piastów XXI wieku jest skonstruowany spójnie, co pozwala się w niego zagłębić. Pierwszy tom jest bardziej "babski" od nastepnych, ale ma to swój urok. Zanim główna postać wpadnie w tarapaty, poznajemy ją, jej zwyczaje, fobie, to co ją bawi i co ją wkurza - świetny wstęp do nastepnych części, bez których się nie obędzie.

Nie jest to specjalnie ambitna powieść, torche egzaltowana miejscami, ale spędziłam z nią relaksujący czas. Fajnie, że przybliża ciekawostki z Podlasia.

„Szeptucha” to książka, przy której ze spokojem można na dobrych kilka godzin zapomnieć o całym świecie. Oprócz dobrej zabawy i świetnego humoru można wynieść sporo rzeczy dotyczących naszych rodzimych wierzeń i ludowych zabobonów.

Coś czułam, że wyjątkowo sceptyczna i niedowierzająca w żadne boskie cuda Gosia, nie uwierzy w bogów, którzy żyli pośród świętokrzyskich lasów, nawet gdyby pstryknęli ją w nos i jak się okazało, niewiele się myliłam. Przyznaję, że z szerokim uśmiechem śledziłam jej lekcje u szeptuchy, próby zwrócenia na siebie uwagi Mieszka, czy wszystkie inne absurdalne sytuacje, które ją spotkały. Gosia była po prostu tak ludzka i normalna, że aż trudno było jej nie polubić.
To jednak sama Baba Jaga, szeptucha, u której Gosia robiła praktyki, zdobyła moją największą sympatię! Kobieta anioł, a jednak z diabłem na ramieniu i aż umieram z ciekawości, by poznać lepiej jej historię, którą mam nadzieję, że odnajdę w kolejnych częściach "Kwiatu Paproci".

Świetnie się czyta, wciągająca.

Świetnie się czyta, wciągająca.

Ciekawa książka w słowiańskich klimatach, tylko uwaga - nie traktujcie jej jako kompendium wiedzy na temat wierzeń słowiańskich, bo to po prostu fantazja autorki.

Fajnie jest przeczytać coś na bazie nieznanej mitologii/wierzeń i nie czuć się jak głupek. Autorka bardzo zręcznie wplata słowiańskość i nieznajomość nie przeszkadza a nawet inspiruje do zagłębienia w temat :)
Przyjemna lekka lektura, sielankowość wsi, spokojne i niespieszne tempo akcji.

Przyjemna lekka lektura, sielankowość wsi, spokojne i niespieszne tempo akcji.

Gosia jest w trakcie kończenia medycyny, bardzo pragnie zostać lekarzem. Jednak by rozpocząć pracę jako lekarz musi ukończyć praktyki u szeptuchy. W tym celu wyrusza na wieś Bieliny do szeptuchy, Jagosławy, o której będzie pobierać nauki. Gosia jest dziewczyną, która nie wierzy w bogów, panicznie boi się kleszczy i uważa, że tylko nauka jest w stanie pomóc człowiekowi a nie szeptucha i jej ziołolecznictwo. Na jej drodze również pojawia się Mieszko. Tak, ten Mieszko. Życie dziewczyny wywraca się do góry nogami. Czy zacznie wierzyć w moc leczenia szeptuchy? W słowiańskie bóstwa? Czy pradawne słowiańskie obrzędy zrobią na niej wrażenie i wpłynął na zmianę jej nastawienia?

Jestem w szoku, że tak bardzo spodobała mi się ta książka. Już od pierwszych stron wciągnęłam się w fabułę i nie byłam w stanie się od niej oderwać. Szalenie zabawna, intrygująca, nawiązująca do naszej słowiańskiej kultury i słowiańskiej mitologii. Nie jest to może ambitna lektura ale trzeba przyznać, że jest naprawdę dobra. Piękna w swojej prostocie. Jestem bardzo ciekawa co się dalej wydarzy i od razu sięgam po kolejny tom.

Lubię fantastykę spod ręki Miszczuk, polecam!

Lubię fantastykę spod ręki Miszczuk, polecam!

Video

Video