Książka roku 2016
Literatura fantastyczna
1 685 głosów
Powiększ

Szeptucha

Cykl: Kwiat paproci (tom 1)
Wydawnictwo: W.A.B.
1 489
1 777
1 108
maleństwo

Książka nagrodzona tytułem Książki Roku 2016 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura Fantastyczna. A wszystko przez to, że Mieszko I zdecydował się nie przyjąć chrztu… Gosława Brzózka, zwana Gosią, po ukończeniu medyny wybiera się do świętokrzyskiej wsi Bieliny na obowiązkową praktykę u szeptuchy, wiejskiej znachorki. Problem polega na tym, że Gosia – kobieta nowoczesna, przyzwyczajona do...

A wszystko przez to, że Mieszko I zdecydował się nie przyjąć chrztu…
Gosława Brzózka, zwana Gosią, po ukończeniu medyny wybiera się do świętokrzyskiej wsi Bieliny na obowiązkową praktykę u szeptuchy, wiejskiej znachorki. Problem polega na tym, że Gosia – kobieta nowoczesna, przyzwyczajona do życia w wielkim mieście – nie cierpi wsi, przyrody i panicznie boi się kleszczy. W dodatku nie wierzy w te wszystkie słowiańskie zabobony. Bogowie nie istnieją, koniec, kropka!
Pobyt w Bielinach wywróci jednak do góry nogami jej dotychczasowe życie. Na Gosię czeka bowiem miłość. Czy jednak Mieszko, najprzystojniejszy mężczyzna, jakiego do tej pory widziała, naprawdę jest tym, za kogo go uważa? I co się stanie, gdy słowiańscy bogowie postanowią sprawić, by w nich uwierzyła?
Słowiańskie bóstwa, pradawne obrzędy, romans, a przede wszystkim – solidna dawka humoru!

źródło opisu: www.gwfoksal.pl

źródło okładki: www.gwfoksal.pl

Alicja Sanestrzik | 2019-10-17
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 17 października 2019

Arcydziełem bym tego nie nazwała, spodziewałam się czegoś nieco innego, ale bawiłam się świetnie.

Fifona | 2019-10-16
Przeczytana: 10 października 2019

Pomysł ciekawy i gładko się czyta, ale jakoś nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że czytam tanie romansidło.
Wiadomo, tanie romansidła też dla ludzi :) chyba miałam po prostu nieadekwatne oczekiwania

caro_la | 2019-10-16
Na półkach: Biblioteka, Przeczytane
Przeczytana: 16 października 2019

Wyobraźcie sobie, że Mieszko I nie przyjął chrztu...
Przepiękna, przesycona słowiańskimi wierzeniami historia dziewczyny, która kształci się na lekarza i musi odbyć roczny staż u szeptuchy.
Okrutni bogowie, krwiożercze wąpierze, zwiewne rusałki i hydrauliko-topielce.
Postaci wplecione w krajobraz Łysej Góry i pobliskiej wsi Bieliny.
Magia spływa po każdej karcie tej opowieści. Czary, gusła, obchody rodzimych świąt.
Wspaniała mieszanka, która nie pozwala oderwać się od historii.
Zdecydowanie polecam.

Ewa | 2019-10-15
Przeczytana: 15 października 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ta książka miała potencjał. Mitologia słowiańska zmieszana z fantasy i osadzona w teraźniejszości. Jak wyglądałby świat gdyby Mieszko nie przyjął chrztu? Genialne. Z wykonaniem już trochę gorzej, ale mimo pewnych braków ta historia trzymała się kupy. Brakowało mi akcji, napięcia, intryg, ciekawych, złożonych charakterów i opisów, ale być może założeniem autorki było zaserwowanie czytelnikowi leciutkiego romansu na raz, a nie książki a la G.R.R.Martin. Dodatkowo co chwila pojawiają się nawiązania do Zmierzchu, a główna bohaterka cierpi na mizofobię i syndrom starej panny, choć ma dopiero 24lata. Za nic ma sobie, że w każdej chwili może zginąć. Najważniejsze czy wygląda "seksownie". Co jej tam, że przystojniak być może uwodzi ją tylko dla zdobycia mitycznego kwiatu paproci. Na pewno robi to bezinteresownie, przecież jest przystojny! Wszystko to było do przełknięcia, ale te dialogi... Główna bohaterka jakiś czas po tym jak dowiedziała się, że wszystkie stwory z staropolskich mitów...

Natala | 2019-10-15
Przeczytana: 14 października 2019

Tak się kiedyś wzbraniałam przed tą książką. Jak to, że Mieszko nie przyjął chrztu i Polska jest dalej krajem pogańskim? Czego to ludzie nie wymyślą. A tak się złożyło, że bardzo wciągnęłam się w tą historię, wierzenia i wszystko co z tym związane. Wypożyczone kolejne dwa tomy a czwarty zamówiony, więc następnych kilka tygodni spędzę Z Gosią, Szeptuchą i mieszkańcami wsi Bieliny oraz z innymi...istotami. Jest to wspaniała rozrywka, a przy okazji dowiemy się czegoś ciekawego z dawnych, dawnych czasów. Także "Szeptucha" wpisała się w mój gust. Mam nadzieję, że kolejne tomy mnie nie zawiodą, bo na razie jest całkiem obiecująco.

Magdalena Głowienka | 2019-10-15
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 09 września 2019

Historia przenosi nas w świat, który zaczyna się od „co by było gdyby” Mieszko I zdecydował się nie przyjąć chrztu.
Książka opowiada o losach Gosławy. Młoda dziewczyna Gosia, absolwentka studiów medycznych której do uzyskania upragnionego zawodu lekarza zostały do odrobienia roczne praktyki u szeptuchy.

Gosława typowa mieszczanka z Warszawy trafia do wiejskiej znachorki w Bielinach. Dla dziewczyny to katastrofa. Nie cierpi ona wszelkich robaków owadów czy innych insektów. Panicznie boi się zarazków. Jak przystało na pogański kraj, ludzie wierzą tu w wielu bogów, mają swoje obrzędy, rytuały i zabobony. Dziewczyna jest zapartą ateistką także nie uśmiecha jej się pomoc na wsi.
Niestety dla uczennicy szeptuchy, Bielińska wieś sprawi, że jej życie zostanie wywrócone do góry nogami. Bogowie istnieją, a jakże. Jak Gosia poradzi sobie z taką rewelacją?
Pojawia się, tak lubiany przez dziewczyny (a bynajmniej...

Kaladin | 2019-10-14
Przeczytana: 13 października 2019

Fajne przedstawienie wierzeń Słowian, ale...
Bogowie Weles i Swaróg są po prostu nijacy. Nic o nich nie wiadomo.
Główna bohaterka o IQ standardowej ofiary amerykańskich horrorów (ta, co zwykle schodzi do piwnicy). Oczywiście znajduje najprzystojniejszego faceta, który z każdym rozdziałem jest jeszcze bardziej zaje...sty. Tak właśnie wyobrażam sobie fabułę książki "Zmierzch".
No i potwory. Jej, polecam autorce chociaż obejrzeć kilka filmików z YouTube jak ktoś gra w Wiedźmina 3. No co to ma być: "aaa jestem złym potworem i zaraz ci zrobię krzywdę. aghrr bój się."
Czytam dalej, bo i tak nie mam co czytać...

Gama | 2019-10-13
Przeczytana: 09 października 2019

Ciekawe spojrzenie na naszą ,,historię". Książka bardzo mi się podobała. To jest pierwsze moje spotkanie z tą autorką. Wydaje mi że nie ostatnia.Czytam już drugi tom a w kolejce czeka już następna. Polecam wszystkim, którzy lubią fantastykę.

Zielone_oczko | 2019-10-10

REWELACJA!!
Książka sama się czyta. Połączenie teraźniejszością ze starymi Bogami bardzo dobry pomysł. Gosia dziewczyna z miasta nie chce zostać szeptuchą na wsi. Nie widzi w tym powołania.. Jednak nie tylko odnajduje swoje miejsce na ziemi, ale również powołanie :)

trusia97 | 2019-10-09

Nie wiem co napisać poza tym że książka jest cudowna i nie mogłam się od niej oderwać. Jak dla mnie ocena 10/10