Tango dla oprawcy

Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Tango dla oprawcy
Daniel Chavarria Wydawnictwo: Muza kryminał, sensacja, thriller
El rojo en la pluma del loro
Muza
2015-06-17
2015-06-17
Jerzy Wołk-Łaniewski
literatura kubańska literatura iberoamerykańska literatura latynoamerykańska literatura urugwajska

Ostatnie tango w Hawanie

"Tango dla oprawcy" autorstwa Daniela Chavarria, jest powieścią wymykającą się schematom, zupełnie niepodobną do współczesnych bestsellerów. Rzadko kiedy sięgam po powieści tak egzotyczne, które opowiadają o miejscach i ludziach żyjących w zupełnie innym klimacie. Dzięki autorowi miałam okazję przenieść się na Kubę końca lat 90 XX wieku. To zupełnie inny świat, z ludźmi o zupełnie innym usposobieniu, egzotyczny, gorący, gdzie tematy tabu niemalże nie istnieją.

Szanowany biznesmen Aldo z dnia na dzień, ku zaskoczeniu swoich przyjaciół, postanawia ożenić się z frywolną kubańską prostytutką Bini. Młoda dziewczyna wprowadza do życia mężczyzny powiew świeżości, sprawia, że wszystkie dolegliwości natury fizycznej znikają jak ręką odjął, mężczyzna tryska młodzieńczą energią, daje się ponieść fantazji i szaleństwu. Pewnego dnia niekontrolowany temperament dziewczyny pakuje ich w kłopoty. Aldo postanawia wykorzystać okazje i zemścić się na dawnym wrogu OOO, który wiele lat temu zmienił jego życie w piekło.

Powieść koncentruje się na wzajemnych powiązaniach trójki głównych bohaterów. Początkowo mętna akcja staje się coraz bardziej wyrazista wraz z jej postępem i ujawnianiem kolejnych szczegółów z przeszłości bohaterów. W kolejnych rozdziałach autor przeskakuje z bohatera na bohatera, zagłębiając się w jego wspomnieniach. To, co początkowo wydaje się być pogrążone w chaosie i nie trzymać się kupy szybko okazuje się przemyślaną i zapiętą na ostatni guzik historią, której nie można zarzucić braku logiki. Autor nie pozostawia niedomówień, wszystkie rozpoczęte wątki mają swoje rozwiązanie, które prowadzą do zaskakującego finału.

Kuba to zupełnie inny świat, niebezpieczny, pełen dziwacznych wierzeń, gorących dziewczyn i skrywanych tajemnic. Dla autora nie ma tematów tabu, gra na emocjach czytelnika, wielokrotnie zaskakuje i szokuje. Książka nawiązuje do czasów chilijskiej dyktatury, gdzie podczas przesłuchań sięgano po wymyślne i brutalne tortury. Sugestywne opisy w jaki sposób oprawcy znęcali się nad swoimi ofiarami zapadają w pamięci na długo.

"Tango dla oprawcy" jest książką, która budzi niepokój, owiewa czytelnika charakterystycznym dusznym klimatem, przesączonym zapachem kubańskich cygar i rytmem namiętnego tanga. Klimat książki w znakomity sposób oddaje staromodna okładka. Początkowo ciężko jest przebrnąć przez pierwsze strony historii, jednak wraz z biegiem akcji książka coraz bardziej wciąga, wręcz z niecierpliwością czeka się na jej finał.

"Tango dla oprawcy" jest specyficzną książką, którą ciężko wpisać w jakiekolwiek schematy i przypiąć do konkretnego gatunku literackiego. Można odnaleźć tu elementy kryminału, powieści obyczajowej jak i erotycznej. Wątkiem przewodnim, który wiele wyjaśnia jest pragnienie zemsty i zadośćuczynienie za dawne krzywdy.

Książkę śmiało mogę polecić tym, który gustują w egzotycznych klimatach i nie boją się eksperymentować z oryginalnymi historiami.

"Tango dla oprawcy" to bardzo mocna książka, momentami brutalna, innym razem przesycona erotyzmem. Jednak to nie jedyna niesamowita mieszanka. Również bohaterowie są bardzo różnorodni, od prostytutek, zwyrodnialców, naiwniaków po szanowanych biznesmenów czy ambasadorów. Mamy tu ludzi niewyobrażalnie bogatych i bardzo biednych, którzy z trudem wiążą koniec z końcem. Po tej lekturze Kuba jawi mi się jako kraj wielkich kontrastów i miejsce, w którym wszystko jest możliwe.

„Tango dla oprawcy” zaskakuje. Jest to coś zupełnie innego, od tego do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Niecodzienna, nieco staromodna okładka świetnie odzwierciedla to, co znajdujemy wewnątrz książki. Ciekawy styl w połączeniu z niebanalną fabuła, momentami śmieszną, innym razem wprost makabryczną, powinien zainteresować sporą część czytelników.

Jeżeli jesteście ciekawi Kuby, jej mieszkańców, życia w tym kraju, również tego za murami więzienia, to koniecznie przeczytajcie "Tango dla oprawcy". Poznacie niebanalną historię, która na długo pozostanie w Waszej pamięci.

Cała recenzja:

Okładka w komiksowym stylu od razu przyciąga „krwistością”. Trafnie zapowiada (co nie zawsze ma miejsce) zawartość książki. To nie jest realizm magiczny – to najprawdziwszy realizmy i brutalizm i gorące klimaty. Tango dla oprawcy to czysta rozrywka, więc nie ma się czego wstydzić, uczucia do tej książki. Do tego rozrywka inteligentna oraz zaskakująca aż do końca lektury.
Czytelnik dostaje „gorącą” fabułę i to gorącą na wielu płaszczyznach. Po prostu chciałoby się zakrzyknąć: Kuba wyspa, jak wulkan gorąca… Postacie są wyraziste, akcja zaskakuje niemal a każdym akapicie. A jaki to gatunek, nie zastanawiała się – po prostu dobry. To kawał dobrej prozy… nudy nie ma.

Mimo pozorów czytadła, to czytadło nie jest tylko czytadłem, wiem skomplikowane ;-) Ale jak już się zacznie czytać, to nie sposób się oderwać. Dowiadujemy się mnóstwa ciekawostek na temat obyczajów, zwyczajów (także religijnych). Dostajemy sporą garść informacji historycznych z czasów junty wojskowej w Urugwaju, czy o kubańskim więziennictwie. Retrospekcja jest umiejętnie wpleciona w teraźniejszość, co ważne, bo przy słabszym warsztacie pisarskim, można by się pogubić.

Tango dla oprawcy – daje potężnego kopa rozrywki, ale i nie mniej mocne dźgnięcie refleksji nad okrucieństwem człowieka i zmiennością ludzkiego losu, a wszystko pomiędzy licznymi wybuchami śmiechu.

Książka o gorącej Kubie. Pełna namiętności i przemocy. Trudna,momentami ciężka. Ale wciągająca. Pozostawia w głowie dużo wrażeń i myśli

„Zemsta to potrawa, która smakuje najlepiej, kiedy jest zimna” – ten cytat z „Ojca chrzestnego” Mario Puzo, stanowi doskonałe podsumowanie fabuły powieści o zbrodni i karze, której poniesienia wymaga sprawiedliwość. Daniel Chavarría, autor bestsellerowej powieści „Adiós muchachos” powraca po raz kolejny, by wytrącić nas z równowagi, by wprowadzić chaos i … wymierzyć sprawiedliwość. Jego najnowsze dzieło, „Tango dla oprawcy” to książka, która budzi niepokój, przytłacza swoją atmosferą, owiewa dymem kubańskich cygar, ale jednocześnie zmusza to tańczenia tego upiornego tanga do ostatnich taktów muzyki. Czytelnicy nie znajdą w tej powieści kryminału, choć rzecz traktuje o śmierci nieszczęsnego rowerzysty. Również wątek miłosny został tu wykorzystany tylko w celach pomocniczych – przysłużył się konstrukcji całej fabuły, opartej w dużej mierze o genialną intrygę z prostytutką osadzoną w jednej z głównych ról.
Poznajemy rzutkiego biznesmena, Aldo Bianchiego, który pomimo swoich pięćdziesięciu pięciu lat może obdzielić swoją witalnością i charyzmą wielu młodszych od siebie mężczyzn. Jego kariera stanowi przykład doskonałej kompilacji talentu, ciężkiej pracy oraz odpowiedniego małżeństwa, choć do zasług należy mu zaliczyć uratowanie firmy teścia przed bankructwem. Pomimo upływu lat wciąż nie zwalnia on tempa, zarówno jeśli chodzi o pracę, jak i o kobiety. Po rozwodzie z drugą żoną, mimo licznych romansów, wciąż jednak pozostaje singlem i dopiero teraz jego serce zostało złapane w sieć. Zapałał miłością do niespełna trzydziestoletniej prostytutki, zmysłowej Bini, a choć związek ten wydawał się sprowadzać wyłącznie do seksu, to wszystko wskazuje na to, że jednak jest inaczej.

(...)

Pełna treść recenzji znajduje się na stronie: http://www.qulturaslowa.blogspot.com/2015/07/daniel-chavarria-tango-dla-oprawcy.html

Kiedy pięćdziesięcioletni Aldo Bianchi przedstawia swoim znajomym niedawno poznaną kubańską kurewkę Bini i oznajmia, że zamierza się z nią żenić, wszyscy stukają się w głowy. Bogatemu, statecznemu starcowi nie wypada zadawać się z tego typu kobietami - a tym bardziej się w nich zakochiwać. Niebawem dochodzi do nieszczęśliwego wypadku, w którym ginie rowerzysta. Podejrzenie pada na Argentyńczyka Alberto Riosa, dowody zdają się jednoznaczne, ale mężczyzna twierdzi, że jest niewinny. Co łączy dwóch mężczyzn i panienkę lekkich obyczajów? Czy Alberto naprawdę nie zabił?

"Tango dla oprawcy" to nie kryminał: szukanie dowodów zbrodni i podejrzanych to bardzo epizodyczny wątek. Powieść koncentruje się na powiązaniach pomiędzy wspominaną wyżej trójką bohaterów oraz tym, co doprowadziło do śmierci rowerzysty. Autor kilkakrotnie zaskakuje czytelnika, powoli ujawniając wydarzenia z przeszłości swoich postaci. Na kartach "Tanga dla oprawcy" panuje niemały chaos, kolejne rozdziały przenoszą odbiorcę w czasie i przestrzeni, nieraz zasypują wieloma imionami i faktami, ale składając wszystkie wskazówki "do kupy", otrzymuje się spójny - oraz zaskakujący - obraz sytuacji.

Warto zaznaczyć, że w "Tangu dla oprawcy" wspomina się o wielu paskudnych rzeczach. Nie ma tu szczegółowych opisów seksu, tortur czy trupów, jednak niesamowicie plastyczne opisy pomagają w wyobrażeniu ich sobie. Tutaj nie ma tematów tabu: jest brutalny, bardzo realistyczny obraz kubańskiej rzeczywistości początku XXI wieku.

"Tango dla oprawcy" zwraca uwagę staromodną okładką. Spójrzcie na załączony powyżej obrazek i porównajcie ze współczesnymi książkami. W porównaniu z nimi wygląda jak średniowieczy relikt, a przez to staje się wyjątkowa. Sposób pisania także odbiega od współczesnych literackich standardów: nie przypomina ani powieści młodzieżowych, ani kryminałów, ani powieści obyczajowych, ani nawet polskiej klasyki. Znajdziecie tu długie, wielokrotnie złożone zdania (najdłuższe ciągnęło się przez dwie strony!) oraz ciekawy sposób prowadzenia narracji. Dla mnie - bomba sprawa!

Aha, starajcie się nie czytać opisu z tyłu książki. Niestety, zdradza za dużo fabuły.

"Tango dla oprawcy" to niesamowita podróż w gorący kubański klimat, która jednak niesie za sobą ponurą i okrutną prawdę. To także opowieść o dwóch geniuszach zła - czy może zła i "zła" - spisana w zupełnie innym, niespotykanym dzisiaj stylu. Jak dla mnie, absolutny must read. Polecam!

• Kryminał
  • Thriller/sensacja/kryminał