Błękitna krew

Wydawnictwo: Świat Książki
satyra

Słynna prześmiewcza powieść, za którą „mistrzyni satyry” została wyklęta przez polską arystokrację. I nic dziwnego: na utytułowanych głupcach, cwaniakach i leniach z pretensjami do świata nie zostawia suchej nitki! Przed nami przesuwa się tragikomiczny korowód najróżniejszych księżni­czek, hrabin czy hrabiów, próbujących - lub nie - odnaleźć się w nowej rze­czywistości po II wojnie. Perypetie członków pewnej „wysoko urodzonej” rodziny, którzy wadzą się ze sobą i z życiem, opisuje Samozwaniec z wła­ściwym sobie, ironicznym humorem, by nie powiedzieć - zjadliwie.

ciarach | 2011-03-11
Przeczytana: 11 marca 2011

Książka świetna. Czytałem bardzo szybko. Humor, dystans, prawda na temat warstw arystokratycznych - pierwsza tego rodzaju powieść w moim życiu. Cenię autorkę za odwagę i niesztampowość.

gosia | 2011-07-14
Przeczytana: 13 lipca 2011

Świetna lektura na jeden wieczór. Zachwyca lekkość pióra, humor i wprawne oko satyryka.

DomowaKsięgarnia | 2015-02-04

Charakterystyczna dla Samozwaniec ironia. Świetne ujecie życia arystokracji.

Melania | 2012-08-20
Przeczytana: 19 sierpnia 2012

Krzysztof Pękosłowski jest właścicielem ziemskim w Rajewie. W książce opisywane są losy jego oraz jego rodziny i znajomych. Jest leniwym, dobiegającym trzydziestki kawalerem, którego nawet najmniejsza skaza u panny powstrzymuje od ożenku (np. brak poprawnej wymowy francuskiej jednego słówka lub malowanie paznokci na kolor fioletowy). Gardzi każdą pracą, ponieważ wie, że jest stworzony do "wyższych celów".

Beata Gamratówna jest przedstawicielką mieszczaństwa. Chodziła do szkół w Ameryce, poza tym "nie śmierdzi groszem, ale dolarami" czym zbliżyła bardzo do siebie ostrożną arystokrację. Dziewczyna zdaje się nie widzieć jak bawią się nią młodzi szlachcice. Na złość Krzysztofowi oraz zgodnie z planem kuzyna Krzysztofa, Szczęsnego, Beata wychodzi za mąż za starego hrabiego Dziaduszyckiego.

Jedynej osobie, której udało przystosować się do nowego powojennego ładu jest księżniczka Matylda Kołupajło . Jest adiustatorką tłumaczeń z francuskiego w pewnym wydawnictwie. Oczywiście, rodzina z...

Mika | 2011-09-03
Przeczytana: 03 września 2011

To moja pierwsza przeczytana książka tej autorki i muszę przyznać, że byłam jej szalenie ciekawa. Treść książki, wbrew pozorom jest bardzo aktualna. Co rusz, na każdym kroku możemy spotkać osoby z tzw. "wyższych sfer", traktujących ludzi z innego środowiska i innej sfery (oczywiście według ich uznania), jak zło konieczne, jak COŚ drugiej kategorii. To przykre, ale niestety prawdziwe. Ten arystokratyczny egocentryzm może człowiekowi wyjść uszami. Najlepiej byłoby takich ludzi unikać, ale jak wiadomo nie zawsze jest to możliwe.

Niemniej polecam wszystkim, a sama chętnie sięgnę po inne pozycje pani Samozwaniec.

bazinga | 2010-05-07

To pierwsza książka Magdaleny Samozwaniec, którą przeczytałam. Przeczytałam i padłam przed Autorką na kolana. Urocza kpina z klas wyższych. Bardzo aktualna zresztą.

Marlena | 2010-09-29
Przeczytana: 29 września 2010

,,BLEKITNA KREW,, PRZECZYTALAM W JEDEN WIECZOR! GORACO POLECAM!

ali38 | 2012-07-27

ksiązka która poprawia nastrój. wywołuje uśmiech

Maksia | 2012-03-04
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 04 marca 2012

Sympatyczna, lekka, zabawna...

ona257 | 2013-09-30
Przeczytana: 30 września 2013

to dopiero druga książka Samozwaniec jaką przeczytałam, ale na pewno nie ostatnia! Autorka pisze ironicznie, z dozą humoru...i bardzo prawdziwie.