Boża podszewka 2

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Dalsze, powojenne losy Maryśki i Gieniusi, opowiedziane na tle dziejów rodziny Jurewiczów, podzielonej między dwie ojczyzny. Schorowana Maryśka, zdana na łaskę braci, byłej służby i sowieckiej medycyny, żyje nadzieją wyjazdu do Polski, do córki. Gieniusia tymczasem, zajęta budowaniem nowego życia i pierwszymi miłościami, z wolna zapomina o matce. Lubisz tańczyća pyta Maryśka. zatańcz ze mną walczyka! Ach pani, mileńka wzbrania się zmieszana dziewczyna, ale podchodzi posłusznie. Tańcz! I raz dwa trzy! I raz dwa trzy! obraca nią Maryśka. I w prawo! I w lewo! I kółeczko! Dźwięczą szklane paciorki na szyi dziewczyny. Tańczy bez uśmiechu, sztywno. Boisz sięa Stasia kiwa potakująco głową. Maryśka puszcza ją i kręci się sama. Nagle trzask. Na gliniany tok wypada jej z kieszeni okrągłe, jarmarczne lusterko i rozsypuje się na kawałki. O Boże! woła Maryśka. Nieszczęście! Stasiu prosi obejmij mnie! Ratuj! Jak, pania Jaka Może sklei sięa Może... może... Maryśka zbiera z toku odłamki szkła. Co będziea Nie ma już mojej Gieni. Stasia obejmuje ją i tak trwają, głowa przy głowie. I zostać ciężko, i iść nie ma gdzie wyrzeka, kiwając się, Maryśka. Stasia kolebie się razem z nią. Pani, poprawi się pociesza. Pobóż się! Dalibóg! bije się w piersi dziewczyna.

Katherina87 | 2015-11-08

dalsze, powojenne losy Maryśki i Gieniusi, opowiedziane na tle dziejów rodziny Jurewiczów, podzielonej między dwie ojczyzny. Schorowana maryśka, zdana na łaskę braci, byłej służby i sowieckiej medycyny, żyje nadzieją wyjazdu do Polski, do córki. Gieniusia tymczasem, zajęta budowaniem nowego życia i pierwszymi miłościami, z wolna zapomina o matce.

Najpierw powstało opowiadanie o Maryśce. Leżało gdzieś zarzucone, aż przyszedł ten najgorszy czas: strata bliskich autorce ludzi, także matki. Wtedy to odnalezione opowiadanie o niej zaczęło być takie ważne. Trzeba było uciec w daleką przeszłość, żeby poradzić sobie z teraźniejszością.
Powieść pisana po całych dniach. Tym sposobem autorka chciała dotrzeć do źródeł kompleksów matki, do początków jej walki o akceptację w rodzinie. Do przyczyn jej wyobcowania. "Mieli mnie tam za bożą podszewkę"- mawiała.

Cała książka oparta jest na życiu i wspomnieniach matki autorki czyli powieściowej Maryśki. Zaś powieściowa Gieniusia to sama autorka....

Druga część bardziej ciekawsza,historia Marysi i jej córki Gieniusi..dzieje się to w powojennych czasach, bardzo dobra fabuła,,,wspaniale napisana, wciąga od pierwszej kartki książki.
Bardzo zaciekawiła mnie, zaskoczyła "Boża Podszewka", trzyma w napięciu,z wielkim zainteresowaniem śledziłam losy Gieniusi, córki Maryśki, bardzo mi się jej postać podobała.
Dobrze się mi czytało książkę,spędziłam przyjemne chwile przy niej, wciągająca i życiowa książka warto było przeczytać:))

Nikto | 2016-03-01
Na półkach: Rok - 2016, Przeczytane
Przeczytana: 31 stycznia 2016

Druga część wspaniałej sagi kresowej rodziny.Opowieść plecie się dwutorowo i na przemian.Podpatrujemy losy Maryśki którą kolejny raz oszukano,bo jej dokumenty zaginęły gdzieś i nie może pojechać do swojej Gieniusi do Polski.A jak podejrzewa sama zainteresowana, na jej papiery wyjechał kto inny.Los tej części rodziny która pozostała na kresach nie jest godny pozazdroszczenia. Represje potęgują się z dnia na dzień i nawet świetnie pędzona i tak często pomocna samogonka nie chroni przed nimi.Jest jeszcze ta druga część tej dużej familii,ci którym udało się wyjechać i osiąść na tak zwanych ziemiach odzyskanych.Z tych osób,sama nie wiem kogo było mi bardziej żal.Czy zagubionej we wrednym świecie dorosłych,Gieniusi,która tak jak i jej matka tak bardzo chciała być kochana,czy wiecznie narzekającej Józi z mentalnością Kalego,czy może '' ślepej '' z miłości Janeczki.A może wszystkich ich razem i każdego z osobna.? Polecam tę wspaniale napisaną opowieść.

Joanna | 2013-08-25
Przeczytana: 16 sierpnia 2013

Rzadko się to zdarza, ale druga część podobała mi się bardziej od pierwszej. Nawet żałowałam, że była taka krótka.

Mała Gieniusia zmienia się w nastolatkę i miewa coraz poważniejsze problemy. A że obie części oparte są na faktach, zastanawiam się, czy naprawdę istniał taki erotoman jak Bolesław... Jednak ta powieść ma klimat, nie jest sztuczna ani przesadzona i nawet wątek wymienionego już Bolesława i jego relacji z Gienią nie razi.

Polecam wszystkim, ale radzę najpierw przeczytać część pierwszą.

LadyCherry | 2011-07-17

Wspaniała saga rodzinna, książka od której nie mogłam się oderwać i z każdym rozdziałem byłam coraz bardziej ciekawa dalszych wydarzeń.

Hubert | 2013-08-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 15 sierpnia 2013

Nie da się ocenić tej książki unikając nawiązania do części pierwszej. Ba, nawet nie powinno się jej czytać bez uprzedniego przeczytania części pierwszej - bo to tak naprawdę jedna dwutomowa powieść i tak powinna być traktowana. Druga część "Bożej Podszewki" skupia się bardziej na postaci Gieni, zostawiając Maryśkę nieco na boku (chociaż oczywiście i jej tutaj nie brakuje). Nieco mniej kresowych klimatów, beztroskiej (no dobra, kto przeczytał pierwszą część wie, że nie do końca beztroskiej) sielanki na wschodnich rubieżach rzeczpospolitej - rozpoczyna się kolejny rozdział w historii Juryszek - radziecki terror. Istotną częścią książki są też sceny rozgrywane w powojennej Polsce, w okolicach Wrocławia - bohaterowie jednak dość usilnie zachowują swoją kresową tożsamość, i zwyczaje.

Druga część jest dużo krótsza, ale zdaje się też nieco bardziej pasjonująca, wciąga i nieco mniej nudzi.

Abee | 2014-10-30
Przeczytana: 28 grudnia 1998

Kontynuacja losów Maryśki i historia jej córki Gieniusi - panienki z zahamowaniami. Dalej irytują postawy. Ale sama historia przednia.

Annairda | 2012-03-27
Przeczytana: 04 stycznia 2014

Część pierwsza o nibo lepsza ...

Anna Es | 2016-09-29
zdomukowalska | 2016-08-07