Boża podszewka 2

Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura piękna
Prószyński i S-ka
2005-01-01
2005-01-01
wileńszczyzna zubożała szlachta xx wiek

Druga część "Bożej podszewki" nie jest już tak dobra, nie wciąga tak jak pierwsza. Nadal mamy te same postaci, znane z pierwszego tomu. Jednak zmienił je czas, zmieniły się okoliczności. Została Maryśka, która znowu nie potrafi odnaleźć się w życiu i czasami nieświadomie komplikuje życie innym. Jest też Gienia, która osobiście nie wzbudziła mojej sympatii ani w jednej, ani w drugiej części. Oczywiście, nie brakuje też Józi, Janeczki, Bronisia, Bogdana czy Bolesława. Czasami pojawia się również Kostek. Cóż, polecam przeczytać, żeby dowiedzieć się co dzieje się dalej z bohaterami, ale nie jest to poziom, który dostaliśmy w pierwszej części. Książka jest krótsza niż poprzednia, czcionka całkiem wygodna dla oka. Filmowa okładka wydania akceptowalna.

Dalsze losy Maryśki i Gieni nie zachwyciły mnie tak jak serial. Być może to moja wina, bo najpierw oglądałem a później czytałem. Tak czy inaczej pierwsza część była zdecydowanie lepsza. Brakowało mi nieco opisów emocji bohaterów, szczególnie Gieni i kolorytu "Ziem Odzyskanych" tuż po wojnie.

Cienka, smutna ksiazka. Dlaczego smutna? Szkoda było mi bohaterek - samotnej Gieni i równie samotnej Marysi, która nie mogła znieść wyjazdu dziecka. Także losy ludzi po II wojnie światowej nie układają się tak, jakby chcieli. Jest ciężko, biednie, przygnębiająco. Dla fanów i fanek pierwszej części pozycja obowiązków, chociaż wypadająca słabiej na tle poprzedniczki.

Kontynuacja losów Maryśki, jej rozproszonej przez wojnę rodziny i ukochanej córki Gieni. Skończyła się druga wojna światowa, jednak dla mieszkańców Kresów to nie koniec kłopotów. Większość zostaje zmuszona raz na zawsze porzucić swoje dotychczasowe życie i udać się na ziemie odzyskane. Gienia wyjeżdża, ale Maryśka nie ma tyle szczęścia. Smutne to były czasy, ludzie stawali przed trudnymi wyborami i opuszczali swoje domy z jedną walizką w ręku.
Autorka pisze o trudnych sprawach prostym językiem, niczego nie ukrywa, niczego nie koloryzuje. Zakochałam się w tej historii.
Żałuję, że ta historia już się skończyła.

Też tak macie, że rozciągacie czytanie w czasie, byle jak najdłużej nie kończyć książki? :D
Szkoda, że tak krótko, bo jest to ten rodzaj powieści, który zostaje w człowieku na dłużej i z której bohaterami czuje się więź.
Pięknie, prosto i prawdziwie opisany brak miłości.

Pięknie, prosto i prawdziwie opisany brak miłości.

Druga część niezwykłej powieści o odrzuconej przez własną rodzinę Marysi. Akcja rozgrywa się po II wojnie światowej. Marysia i jej córka Gienia zostają rozdzielone na dworcu. Marysia zostaje w Juryszkach gdzie zdana jest na łaskę i niełaskę Sowietów, zaś Gienia trafia do Wrocławia, gdzie dorasta i nawiązuje pierwsze przyjaźnie, z czasem zapominając o istnieniu matki. Obie bohaterki dotykają cierpienia i zawirowania. Z czasem po wielu perypetiach matka i córka spotykają się ponownie. Polecam.

Dalsze losy rodziny Jurewiczów. Równie mocne i prawdziwe.
Maryśka zostaje w rodzinnych stronach a jej córka Gienusia wyjeżdża do Polski w okolice Wrocławia z rodzeństwem Maryśki. Wielka tęsknota matki za córką, samotność, choroba psychiczna, niemoc, represje, terror...
Gienusia dorasta, zapomina o matce, nie jest jej łatwo, molestowanie, szkoła, życie...
Piękna książka, wciągająca, wzruszająca, poruszająca...

Dalsze losy rodziny Jurewiczów. Równie mocne i prawdziwe.
Piękna książka,...

Druga część wspaniałej sagi kresowej rodziny . Opowieść plecie się dwutorowo i na przemian . Podpatrujemy losy Maryśki którą kolejny raz oszukano , bo jej dokumenty zaginęły gdzieś i nie może pojechać do swojej Gieniusi do Polski . A jak podejrzewa sama zainteresowana , na jej papiery wyjechał kto inny . Los tej części rodziny która pozostała na kresach nie jest godny pozazdroszczenia . Represje potęgują się z dnia na dzień i nawet świetnie pędzona i tak często pomocna samogonka nie chroni przed nimi . Jest jeszcze ta druga część tej dużej familii , ci którym udało się wyjechać i osiąść na tak zwanych ziemiach odzyskanych . Z tych osób , sama nie wiem kogo było mi bardziej żal . Czy zagubionej we wrednym świecie dorosłych , Gieniusi , która tak jak i jej matka tak bardzo chciała być kochana , czy wiecznie narzekającej Józi z mentalnością Kalego , czy może '' ślepej '' z miłości Janeczki . A może wszystkich ich razem i każdego z osobna . ? Polecam tę wspaniale napisaną opowieść .

Druga część bardziej ciekawsza,historia Marysi i jej córki Gieniusi..dzieje się to w powojennych czasach, bardzo dobra fabuła,,,wspaniale napisana, wciąga od pierwszej kartki książki.
Bardzo zaciekawiła mnie, zaskoczyła "Boża Podszewka", trzyma w napięciu,z wielkim zainteresowaniem śledziłam losy Gieniusi, córki Maryśki, bardzo mi się jej postać podobała.
Dobrze się mi czytało książkę,spędziłam przyjemne chwile przy niej, wciągająca i życiowa książka warto było przeczytać:))

Dobrze się mi...

dalsze, powojenne losy Maryśki i Gieniusi, opowiedziane na tle dziejów rodziny Jurewiczów, podzielonej między dwie ojczyzny. Schorowana maryśka, zdana na łaskę braci, byłej służby i sowieckiej medycyny, żyje nadzieją wyjazdu do Polski, do córki. Gieniusia tymczasem, zajęta budowaniem nowego życia i pierwszymi miłościami, z wolna zapomina o matce.

Najpierw powstało opowiadanie o Maryśce. Leżało gdzieś zarzucone, aż przyszedł ten najgorszy czas: strata bliskich autorce ludzi, także matki. Wtedy to odnalezione opowiadanie o niej zaczęło być takie ważne. Trzeba było uciec w daleką przeszłość, żeby poradzić sobie z teraźniejszością.
Powieść pisana po całych dniach. Tym sposobem autorka chciała dotrzeć do źródeł kompleksów matki, do początków jej walki o akceptację w rodzinie. Do przyczyn jej wyobcowania. "Mieli mnie tam za bożą podszewkę"- mawiała.

Cała książka oparta jest na życiu i wspomnieniach matki autorki czyli powieściowej Maryśki. Zaś powieściowa Gieniusia to sama autorka.

Boża podszewka znana nieco bardziej za sprawą serialu telewizyjnego o tym samym tytule i fabule.

Najpierw powstało...

• Literatura piękna