Cynkowi chłopcy

Okładka książki Cynkowi chłopcy
Swietłana Aleksijewicz Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
312 str. 5 godz. 12 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Reportaż
Tytuł oryginału:
Цинковые мальчики
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2015-08-05
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-14
Data 1. wydania:
2007-01-01
Liczba stron:
312
Czas czytania
5 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380491281
Tłumacz:
Jerzy Czech
Tagi:
Związek Radziecki ZSRR Afganistan wojna afgańska weterani afgańcy konflikt Armia Czerwona historia XX wieku XX wiek

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Człowiek ma prawo do niezabijania.*



1414 108 128

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
1899 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1079
632

Na półkach:

„Cynkowi chłopcy” zawierają relację uczestników radzieckiej interwencji w Afganistanie. Wachlarz punktów widzenia jest bardzo szeroki – od żołnierzy liniowych, przez dowódców, lekarzy i kucharki, aż na matkach poległych kończąc – dzięki czemu otrzymujemy obraz kompletny, pozwalający nam nieco bardziej zrozumieć okrucieństwo tamtej wojny. Autorka wykonała kapitalną pracę jeżdżąc po całym kraju i wykonując wywiady, narażając się na łzy, złość, odtrącenie, pewnie niejednokrotnie niechęć i groźby. Efektem jest dzieło niezwykle wymagające. Choć reportaże czytam każdego roku, zdarzało mi się czytać także relacje wojenne, to właśnie ta pozycja w sposób najbardziej dotkliwy ukazała mi bezsens i znaczenie słowa wojna. W czasie czytania przed oczami miałem popularne zdanie z okładek wielu książek popularnych „trup ściele się gęsto”, co ma zachęcać do lektury, sprawiać że przeciętny Polak znudzony pracyą sięgnie po nią chętnie. Drodzy czytelnicy, jak potrzebujecie takich atrakcji sięgnijcie po książkę Aleksijewicz, tyle trupów jak tu nie znajdziecie nigdzie, paleta doznawanych krzywd też jest całkiem rozciągła, tyle rozrywki! A tak już całkiem poważnie, historie opowiadane niejednokrotnie wbiły mnie w fotel. Wyobraźnia oprawców jest naprawdę bujna. Boję się teraz patrzeć na ludzi mijających mnie na ulicy. Kto wie co czai się w ich głowach, czego dokonaliby gdyby zdjąć te wszystkie reguły i zasady nas obowiązujące.
Druga część książki, w której autorka broni się przed sądem jest moim zdaniem zbyteczna.
Dzięki zastosowanej narracji „Cynkowi chłopcy” są czymś więcej niż portretem mechanizmów panujących w kraju radzieckim. To nie tylko krytyka ustroju, władz, ludności. Reportaż Swietłany Aleksijewicz wymyka się takiemu schematycznemu przyporządkowaniu. Książka traktuje o wojnie jako zjawisku społecznemu, nie tylko podczas jej trwania, ale także przed nią i po niej. Rysuje portrety psychologiczne swoich bohaterów, pokazuje ich punkty widzenia, nie ocenia ich, nie szuka w nich winnych. Autorka wchodzi głębiej, w duszę człowieka, bada nasze instynkty, zależności. To naprawdę wstrząsająca historia, nie tylko dlatego, że wydarzenia w niej przytoczone są prawdziwe i oburzają nasz światopogląd, ale także dlatego, że takie rzeczy nadal się dzieją i kto wie czy kiedyś namacalnie nie dotkną także nas. I na koniec warto zadać sobie pytania, jak wy byście się zachowali, gdyby ktoś dał wam broń i kazał rozwalać wroga, który pozbawił kończyn waszego przyjaciela i porzucił na pożarcie drapieżników. Nie umiem o tej książce pisać ładnie i składnie, jest zbyt mocna, zbyt brutalna, zbyt realna.

„Cynkowi chłopcy” zawierają relację uczestników radzieckiej interwencji w Afganistanie. Wachlarz punktów widzenia jest bardzo szeroki – od żołnierzy liniowych, przez dowódców, lekarzy i kucharki, aż na matkach poległych kończąc – dzięki czemu otrzymujemy obraz kompletny, pozwalający nam nieco bardziej zrozumieć okrucieństwo tamtej wojny. Autorka wykonała kapitalną pracę...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2 369
  • Przeczytane
    2 364
  • Posiadam
    465
  • Teraz czytam
    77
  • Reportaż
    77
  • Chcę w prezencie
    41
  • Ulubione
    35
  • Literatura faktu
    34
  • 2021
    29
  • 2019
    28

Cytaty

Więcej
Swietłana Aleksijewicz Cynkowi chłopcy Zobacz więcej
Swietłana Aleksijewicz Cynkowi chłopcy Zobacz więcej
Swietłana Aleksijewicz Cynkowi chłopcy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także