Od siedemdziesięciu lat bawi, uczy i przynosi dzieciom (i rodzicom) mnóstwo radości. Kto by pomyślał, że można być tak wiekowym, a tak bardzo na czasie? „Świerszczyk” to coś więcej niż tylko pismo dla dzieci. To tradycja, to cała plejada najlepszych polskich autorów i ilustratorów. Ale przede wszystkim to magazyn, który towarzyszy już kilku pokoleniom. Z okazji siedemdziesiątej rocznicy istnienia „Świerszczyka” powstała Wielka Księga wypełniona najpopularniejszymi tekstami i bohaterami: Kotkiem Mamrotkiem, Zającem Kicajem i oczywiście najbardziej rozpoznawalnym polskim świerszczem – Bajetanem Hopsem. Do czytania przez dzieci i całe rodziny. Bo jak mawia Bajetan – „czytanie dobrze działa na rozum i chroni od kataru”!

źródło opisu: https://sklep.egmont.pl/ksiazki/bajki/p,swierszczy...(?)

źródło okładki: https://sklep.egmont.pl/ksiazki/bajki/p,swierszczy...»

bibi | 2015-06-01
Przeczytana: maj 2015

Z okazji, która zdarzyła raz na 70 lat, wydawnictwo Egmont wydało Wielką księgę opowiadań, baśni, wierszy, rymowanek, komiksów, bajek znanych, lubianych, niezapomnianych. A zatem "Sto lat"!

Cała plejada autorów dawnych i współczesnych, mistrzów słowa, którzy zręcznie łączą litery, kreski, tak że powstaje piękna całość, w dodatku współgrająca:). "Każdy robi to na swój sposób i każdy jest wyjątkowy"
To także zbiór przedstawicieli polskich ilustracji. To pokaźny zestaw bohaterów: puchaty krzyczący stworek Bobok, bajecznie zilustrowana malutka Szu i wielki Pan Wieloryb, pasiasty czarno-biały Kotek Mamrotek, Kuba Rozróba, Zając Kicaj, świerszcz Bajetan Hops.
232 strony antologii zawiera utwory wierszowane, baśniowe, bajeczne, wprowadzające w naukę czytania, przemycające wiedzę.

yllla | 2016-05-23
Przeczytana: 23 maja 2016

Najstarsze w Europie czasopismo dla dzieci “Świerszczyk” wydawane jest od 01.05.1945 roku. W 2015 roku obchodziliśmy 70 rocznicę jego istnienia. Z tej okazji, nakładem Wydawnictwa Egmont ukazała się książka "Świerszczyk. Wielka księga".

"Świerszczyk. Wielka księga" zawiera najpopularniejsze teksty oraz bohaterów: Kotka Mamrotka, Zająca Kicaja i oczywiście świerszcza Bajetana Hopsa. Jest to książka różnorodna pod względem stopnia trudności (teksty dla początkujących oraz zaawansowanych), formy (wiersze, opowiadania, komiksy) oraz tematyki (beztroska i poważna). Taka różnorodność pozwoli wybierać teksty do czytania w zależności od humoru, czy też okazji. Dzięki temu książka nie znudzi się szybko ani dziecku, ani jego rodzicom. Ci drudzy ponadto będą zadowoleni z jej poziomu i przekazu.

Jak wcześniej wspominałam "Świerszczyk. Wielka księga" zawiera w sobie wiele różnych utworów. Nie sposób o wszystkich napisać. Wspomnę jednak o opowiadaniach "Prawdziwa wojna" i...

emik84 | 2015-05-28

Wiecie, że czasopismo dla dzieci „Świerszczyk” istnieje na naszym rynku już okrągłe 70 lat. Pierwsze jego wydanie ukazało się 1 maja 1945 r. Wiem, że sięgała po nie w dzieciństwie moja mama, potem robiłam to ja. Teraz gdy to ja jestem mamą z ogromną radością oddaję w ręce swoich pociech niezwykłą książkę wydaną z okazji siedemdziesięciolecia istnienia pisemka pt. „Świerszczyk. Wielka księga”.
Na kartach tej publikacji dzieci znajdą różnorodne baśnie, opowiadania oraz wiersze znakomitych polskich autorów, goszczące niegdyś na łamach czasopisma, chociażby takich jak: Zofia Stanecka, Rafał Witek, Małgorzata Strzałkowska, Piotr Olszówka, Irena Landau czy Wojciech Widłak. Ich historie obrazowane były natomiast przez równie cenione grono ilustratorów.
W publikacji znalazłam zbiór ponad 70 różnorodnych historyjek/wierszy. Są to ciepłe aczkolwiek pouczające i pełne mądrości opowiastki poruszające najróżniejsze tematy i problemy. Są tutaj też dwa opowiadania o tytułowym Świerszczyku...

Ewelina Musiał | 2015-06-16
Przeczytana: 28 maja 2015

Świerszczyk to czasopismo na którym wychowali się nasi dziadkowie, nasi rodzice, my i wszystko wskazuje na to, że wychowająsię nasze dzieci. W tym roku Świerszczyk zdmuchnął 70 świeczek na urodzinowym torcie, a Wydawnictwo Egmont postanowiło uczcić to wydarzenie wydając Wielką Księgę Świerszczyka.
A w niej którsze i dłuższe opowiadania, wiersze, komiksy. Znani i lubiani bohaterowie, jak osobliwość tytułowego świerszczyka we własnej osobie - Bajetan Hobs, oraz przyjaciele Kotek Mamrotek czy Zając Kicak.
Wybitni autorzy jak i rysownicy stworzyli niesamowitą propozycję dla małych i większych czytelników. Propozycję, która nie tylko ze względu na piękne wydanie, ale i różnorodną treść, znajdzie swoich adoratorów.

sweetdream | 2015-06-16
Przeczytana: 2015 rok

Jest taki ponadczasowy magazyn, na którym wychowują się całe pokolenia. Ja pamiętam go doskonale. Mowa oczywiście o „Świerszczyku”, który od 70 lat (!) bawi i uczy swoich czytelników. Z okazji tego wyjątkowego jubileuszu powstała książka „Świerszczyk. Wielka księga”, która jest zbiorem najlepszych tekstów wraz z oryginalnymi ilustracjami, które ukazały się na przestrzeni lat.

Kiedy tylko wzięłam tę książkę w swoje ręce od razu zachwyciłam się jej wydaniem – urocza okładka i całe mnóstwo przepięknych ilustracji. Zawartość okazała się jeszcze lepsza. Nic dziwnego skoro w środku znajdują się wierszyki i opowiadania najlepszych polskich autorów m.in. takich jak: Paweł Beręsewicz, Dorota Gellner, Grzegorz Kasdepke, Elżbieta Pałasz, Natalia Usenko czy Wojciech Widłak. Każdy utwór jest inny, niesie za sobą inny przekaz. Czasem jest wesoło, czasem poruszany jest trudny temat, a czasem po prostu trafnie opisywana jest rzeczywistość. Mojemu synowi bardzo podobało się opowiadanie o różowym...

testolandia | 2015-07-05
Na półkach: Przeczytane, Synek czyta
Przeczytana: 05 czerwca 2015

Świerszczyk. Wielka Księga powstała z okazji siedemdziesiątej rocznicy istnienia czasopisma Świerszczyk. Wypełniona jest najpopularniejszymi tekstami i bohaterami: Kotkiem Mamrotkiem, Zającem Kicajem oraz świerszczem Bajetanem Hopsem. Znajdziemy tu wszystkiego po trochu, coś dla młodszych i starszych dzieci. W rubryce "Wielkie czytanie" mamy długie, kilkustronicowe, bogato ilustrowane opowieści dla starszaków. Tematy są różnorodne, zarówno wesołe, jak i smutne ( np. dotyczące śmierci i wojny). Na szczególną uwagę zasługują również pojawiające się wierszyki. Dla dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę z czytaniem polecana jest rubryka "Litery znam, więc czytam sam". Do pisania tekstów są używane tylko 23 litery, a słowa zawierające, np. ó, ż, sz czy ą, ę występują w formie obrazków. Początkujący czytelnik bez trudu poskłada litery w wyrazy, a wyrazy w bajkę.
Jest to bardzo udana pozycja, ale nie mogło być inaczej skoro pojawia się tutaj cała plejada mistrzów słowa, zarówno...

Magdalena Żerek | 2015-09-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2015

Urodziny należy uczcić książką!

„Świerszczyk” dba o kształcenie literackie wielu już pokoleń czytelników. Pierwszy jego numer ukazał się w roku 1945. Obchodzimy więc siedemdziesiątą rocznicę jego powstania. Aby ją uczcić, pięknie wydano „Świerszczyka. Wielką księgę”. W jednym tomie zebrano teksty wielu polskich autorów i ilustracje znanych artystów publikujących w „Świerszczyku”.

Świerszczyk, Bajetan Hops, twierdzi, że: „Nieczytanie w ogóle plącze myśli i może powodować swędzenie nosa”. Kiedy ktoś w naszym domu drapie się po nosie, pada pytanie: „Pewnie nie czytałeś dzisiaj żadnej książki?”. Przez siedemdziesiąt lat „Świerszczyk” zachęcał wielu Polaków do czytania krótkich form literackich, napisanych przez najlepszych pisarzy i zilustrowanych przez najsprawniejszych rysowników. Dzięki temu młodzi ludzie mogli wykształcić w sobie nawyk częstego czytania, co zawsze prowadzi do zakochania się w literaturze. „Świerszczyk” dba więc o kształcenie literackie kolejnych pokoleń polskich...

Szkolny_Klub_ | 2015-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2015

Do moich rąk trafiła bardzo kolorowa i dobrze wydana książka pt. "Świerszczyk. Wielka księga" wydana przez Literacki Egmont.

"Świerszczyk" to czasopismo dla dzieci wydawane już od 70 lat, towarzyszy w wychowaniu już kilku pokoleniom. Z okazji jubileuszu został wydany zbiór wierszy i opowiadań z najpopularniejszymi tekstami i bohaterami najlepszych polskich autorów i ilustratorów.

Książka przyciąga wzrok kolorową okładką. W środku znajdziemy utwory znanych pisarzy i poetów m.in. jak: Dorota Gellner, Natalia Usenko, Grzegorz Kasdepke, Irena Landau, Małgorzata strzałkowska, Wojciech Widłak. Efektu dopełniają piękne ilustracje takich twórców jak: Iwona Cała, Małgorzata Nowak, Joanna Rusinek i in.

"Wielką Księgę" testowałam na dzieciach (6 i 9 lat), które z zainteresowaniem oglądały kolorowe ilustracje i słuchały opowieści i wierszy, z chęcią je komentując.

Myślę, że to bardzo udana pozycja dla najmłodszych, starszym podczas głośnego czytania pozwoli wrócić choć na chwilę do lat...

Misia-i-Tosia | 2015-06-17

Któż z nas nie zna Świerszczyka ? To najdłużej wydawane czasopismo dla dzieci, które czytałam ja i o ile mnie pamieć nie myli również moja mama. W tym roku świętuje swoje 70 urodziny więc jak na czasopismo dla dzieci wynik godny podziwu. Z okazji 70 rocznicy powstała Wielka księga z najpopularniejszymi tekstami i bohaterami czyli Kotkiem Mamrotkiem, Zającem Kicajem i najbardziej znanym świerszczem na świecie Bajetanem Hopsem.

Każdy znajdzie tu coś dla siebie są i dłuższe opowiadania z serii "WIELKIE czytanie", jak i krótsze wierszyki, komiksy z Kotkiem Mamrotkiem i Zającem Kicajem a także bardzo polubione przez Michasię czytanki "Litery zam więc czytam sam".

My przede wszystkim cieszymy się z tekstów uwielbianej za "Basię" Zofii Staneckiej czy Grzegorza Kasdepke, którego również znamy i miło go zobaczyć w takim świetnym gronie.
Nie można nie wspomnieć o ilustracjach, które są rewelacyjne i doskonale współgrają z tekstem tworząc cudowna całość.

Pozostaje nam życzyć kolejnych...

Sandra | 2016-08-09
Na półkach: Przeczytane, 2016

Koniecznie muszę mieć swój egzemplarz :) Ciekawe opowiadania, wiersze i ilustracje.