Świerszczyk. Wielka księga

Najstarsze w Europie czasopismo dla dzieci “Świerszczyk” wydawane jest od 01.05.1945 roku. W 2015 roku obchodziliśmy 70 rocznicę jego istnienia. Z tej okazji, nakładem Wydawnictwa Egmont ukazała się książka "Świerszczyk. Wielka księga".

"Świerszczyk. Wielka księga" zawiera najpopularniejsze teksty oraz bohaterów: Kotka Mamrotka, Zająca Kicaja i oczywiście świerszcza Bajetana Hopsa. Jest to książka różnorodna pod względem stopnia trudności (teksty dla początkujących oraz zaawansowanych), formy (wiersze, opowiadania, komiksy) oraz tematyki (beztroska i poważna). Taka różnorodność pozwoli wybierać teksty do czytania w zależności od humoru, czy też okazji. Dzięki temu książka nie znudzi się szybko ani dziecku, ani jego rodzicom. Ci drudzy ponadto będą zadowoleni z jej poziomu i przekazu.

Jak wcześniej wspominałam "Świerszczyk. Wielka księga" zawiera w sobie wiele różnych utworów. Nie sposób o wszystkich napisać. Wspomnę jednak o opowiadaniach "Prawdziwa wojna" i "Bajka" Pawła Beręsewicza, ponieważ ich tematem jest wojna, a opisana została ona tak, by pokazać tragizm, nie pokazując jednocześnie całego jej okrucieństwa.

Dla równowagi wspomnę także o opowiadaniu Agnieszki Urbańskiej "O staruszce i czajniku rozbójniku", które przyciąga czytelników pięknymi, barwnymi ilustracjami, a swą treścią przenosi w świat fantazji. W pamięci szczególnie mi zapadł również "Leniwy dzień mysiej mamy" Zofii Staneckiej - zapewne dlatego, że sama mam nie raz ochotę po prostu nie wstawać z łóżka. Kolejne tytuły mi się przypominają, ale pozwolę sobie na tym już skończyć. Jak książkę przeczytacie, to sami będziecie już mieli swoje ulubione utwory, do których będziecie powracać ze szczególną przyjemnością.

Zapraszam na bloga, gdzie zamieściłam sporo zdjęć książki

Urodziny należy uczcić książką!

„Świerszczyk” dba o kształcenie literackie wielu już pokoleń czytelników. Pierwszy jego numer ukazał się w roku 1945. Obchodzimy więc siedemdziesiątą rocznicę jego powstania. Aby ją uczcić, pięknie wydano „Świerszczyka. Wielką księgę”. W jednym tomie zebrano teksty wielu polskich autorów i ilustracje znanych artystów publikujących w „Świerszczyku”.

Świerszczyk, Bajetan Hops, twierdzi, że: „Nieczytanie w ogóle plącze myśli i może powodować swędzenie nosa”. Kiedy ktoś w naszym domu drapie się po nosie, pada pytanie: „Pewnie nie czytałeś dzisiaj żadnej książki?”. Przez siedemdziesiąt lat „Świerszczyk” zachęcał wielu Polaków do czytania krótkich form literackich, napisanych przez najlepszych pisarzy i zilustrowanych przez najsprawniejszych rysowników. Dzięki temu młodzi ludzie mogli wykształcić w sobie nawyk częstego czytania, co zawsze prowadzi do zakochania się w literaturze. „Świerszczyk” dba więc o kształcenie literackie kolejnych pokoleń polskich odbiorców tekstów. Jego czytanie staje się wspólnym doświadczeniem naszych dziadków, rodziców, nas samych i naszych dzieci.

(...)

Magdalena Żerek www.czytamto.pl

Urodziny należy uczcić książką!

Świerszczyk. Wielka Księga powstała z okazji siedemdziesiątej rocznicy istnienia czasopisma Świerszczyk. Wypełniona jest najpopularniejszymi tekstami i bohaterami: Kotkiem Mamrotkiem, Zającem Kicajem oraz świerszczem Bajetanem Hopsem. Znajdziemy tu wszystkiego po trochu, coś dla młodszych i starszych dzieci. W rubryce "Wielkie czytanie" mamy długie, kilkustronicowe, bogato ilustrowane opowieści dla starszaków. Tematy są różnorodne, zarówno wesołe, jak i smutne ( np. dotyczące śmierci i wojny). Na szczególną uwagę zasługują również pojawiające się wierszyki. Dla dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę z czytaniem polecana jest rubryka "Litery znam, więc czytam sam". Do pisania tekstów są używane tylko 23 litery, a słowa zawierające, np. ó, ż, sz czy ą, ę występują w formie obrazków. Początkujący czytelnik bez trudu poskłada litery w wyrazy, a wyrazy w bajkę.
Jest to bardzo udana pozycja, ale nie mogło być inaczej skoro pojawia się tutaj cała plejada mistrzów słowa, zarówno współczesnych, jak i dawnych.

Świerszczyk. Wielka Księga wydany jest bardzo ładnie na dobrej jakości papierze. Kolorowe, często humorystyczne ilustracje przyciągają wzrok nie tylko najmłodszych.

Któż z nas nie zna Świerszczyka ? To najdłużej wydawane czasopismo dla dzieci, które czytałam ja i o ile mnie pamieć nie myli również moja mama. W tym roku świętuje swoje 70 urodziny więc jak na czasopismo dla dzieci wynik godny podziwu. Z okazji 70 rocznicy powstała Wielka księga z najpopularniejszymi tekstami i bohaterami czyli Kotkiem Mamrotkiem, Zającem Kicajem i najbardziej znanym świerszczem na świecie Bajetanem Hopsem.

Każdy znajdzie tu coś dla siebie są i dłuższe opowiadania z serii "WIELKIE czytanie", jak i krótsze wierszyki, komiksy z Kotkiem Mamrotkiem i Zającem Kicajem a także bardzo polubione przez Michasię czytanki "Litery zam więc czytam sam".

My przede wszystkim cieszymy się z tekstów uwielbianej za "Basię" Zofii Staneckiej czy Grzegorza Kasdepke, którego również znamy i miło go zobaczyć w takim świetnym gronie.
Nie można nie wspomnieć o ilustracjach, które są rewelacyjne i doskonale współgrają z tekstem tworząc cudowna całość.

Pozostaje nam życzyć kolejnych lat spędzonych z dziećmi i kolejnych okrągłych urodzin.

Jest taki ponadczasowy magazyn, na którym wychowują się całe pokolenia. Ja pamiętam go doskonale. Mowa oczywiście o „Świerszczyku”, który od 70 lat (!) bawi i uczy swoich czytelników. Z okazji tego wyjątkowego jubileuszu powstała książka „Świerszczyk. Wielka księga”, która jest zbiorem najlepszych tekstów wraz z oryginalnymi ilustracjami, które ukazały się na przestrzeni lat.

Kiedy tylko wzięłam tę książkę w swoje ręce od razu zachwyciłam się jej wydaniem – urocza okładka i całe mnóstwo przepięknych ilustracji. Zawartość okazała się jeszcze lepsza. Nic dziwnego skoro w środku znajdują się wierszyki i opowiadania najlepszych polskich autorów m.in. takich jak: Paweł Beręsewicz, Dorota Gellner, Grzegorz Kasdepke, Elżbieta Pałasz, Natalia Usenko czy Wojciech Widłak. Każdy utwór jest inny, niesie za sobą inny przekaz. Czasem jest wesoło, czasem poruszany jest trudny temat, a czasem po prostu trafnie opisywana jest rzeczywistość. Mojemu synowi bardzo podobało się opowiadanie o różowym wielorybie, który bardzo się wyróżniał. Nie zabrakło też opowiadań zachęcających do sprzątania, dzielenia czy cenieniu życia.

Wielka księga zawiera także obowiązkowe komiksy z ulubionym Kotkiem Mamrotkiem i Zającem Kicajem. No i jest także świerszcz Bajetan Hops, którego nie mogło zabraknąć. Cała książka jest wielkim zbiorem naprawdę dobrych wierszyków i opowiadań. Każdy znajdzie coś dla siebie. Ja, jako dziecko uwielbiałam „Świerszczyka” i cieszę się ogromnie, że moje dzieci mogą również czytać to wyjątkowe pismo. A Wielka Księga jest tylko wisienką na torcie :-)

nasz-zaczytany-swiat.blogspot.com

Świerszczyk to czasopismo na którym wychowali się nasi dziadkowie, nasi rodzice, my i wszystko wskazuje na to, że wychowająsię nasze dzieci. W tym roku Świerszczyk zdmuchnął 70 świeczek na urodzinowym torcie, a Wydawnictwo Egmont postanowiło uczcić to wydarzenie wydając Wielką Księgę Świerszczyka.
A w niej którsze i dłuższe opowiadania, wiersze, komiksy. Znani i lubiani bohaterowie, jak osobliwość tytułowego świerszczyka we własnej osobie - Bajetan Hobs, oraz przyjaciele Kotek Mamrotek czy Zając Kicak.
Wybitni autorzy jak i rysownicy stworzyli niesamowitą propozycję dla małych i większych czytelników. Propozycję, która nie tylko ze względu na piękne wydanie, ale i różnorodną treść, znajdzie swoich adoratorów.

A w niej którsze i dłuższe opowiadania, wiersze, komiksy. Znani i lubiani...

Do moich rąk trafiła bardzo kolorowa i dobrze wydana książka pt. "Świerszczyk. Wielka księga" wydana przez Literacki Egmont.

"Świerszczyk" to czasopismo dla dzieci wydawane już od 70 lat, towarzyszy w wychowaniu już kilku pokoleniom. Z okazji jubileuszu został wydany zbiór wierszy i opowiadań z najpopularniejszymi tekstami i bohaterami najlepszych polskich autorów i ilustratorów.

Książka przyciąga wzrok kolorową okładką. W środku znajdziemy utwory znanych pisarzy i poetów m.in. jak: Dorota Gellner, Natalia Usenko, Grzegorz Kasdepke, Irena Landau, Małgorzata strzałkowska, Wojciech Widłak. Efektu dopełniają piękne ilustracje takich twórców jak: Iwona Cała, Małgorzata Nowak, Joanna Rusinek i in.

"Wielką Księgę" testowałam na dzieciach (6 i 9 lat), które z zainteresowaniem oglądały kolorowe ilustracje i słuchały opowieści i wierszy, z chęcią je komentując.

Myślę, że to bardzo udana pozycja dla najmłodszych, starszym podczas głośnego czytania pozwoli wrócić choć na chwilę do lat dziecinnych. Szerze polecam.
m.j.
źródło: osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com

Z okazji, która zdarzyła raz na 70 lat, wydawnictwo Egmont wydało Wielką księgę opowiadań, baśni, wierszy, rymowanek, komiksów, bajek znanych, lubianych, niezapomnianych. A zatem "Sto lat"!

Cała plejada autorów dawnych i współczesnych, mistrzów słowa, którzy zręcznie łączą litery, kreski, tak że powstaje piękna całość, w dodatku współgrająca:). "Każdy robi to na swój sposób i każdy jest wyjątkowy"
To także zbiór przedstawicieli polskich ilustracji. To pokaźny zestaw bohaterów: puchaty krzyczący stworek Bobok, bajecznie zilustrowana malutka Szu i wielki Pan Wieloryb, pasiasty czarno-biały Kotek Mamrotek, Kuba Rozróba, Zając Kicaj, świerszcz Bajetan Hops.
232 strony antologii zawiera utwory wierszowane, baśniowe, bajeczne, wprowadzające w naukę czytania, przemycające wiedzę.

Wiecie, że czasopismo dla dzieci „Świerszczyk” istnieje na naszym rynku już okrągłe 70 lat. Pierwsze jego wydanie ukazało się 1 maja 1945 r. Wiem, że sięgała po nie w dzieciństwie moja mama, potem robiłam to ja. Teraz gdy to ja jestem mamą z ogromną radością oddaję w ręce swoich pociech niezwykłą książkę wydaną z okazji siedemdziesięciolecia istnienia pisemka pt. „Świerszczyk. Wielka księga”.
Na kartach tej publikacji dzieci znajdą różnorodne baśnie, opowiadania oraz wiersze znakomitych polskich autorów, goszczące niegdyś na łamach czasopisma, chociażby takich jak: Zofia Stanecka, Rafał Witek, Małgorzata Strzałkowska, Piotr Olszówka, Irena Landau czy Wojciech Widłak. Ich historie obrazowane były natomiast przez równie cenione grono ilustratorów.
W publikacji znalazłam zbiór ponad 70 różnorodnych historyjek/wierszy. Są to ciepłe aczkolwiek pouczające i pełne mądrości opowiastki poruszające najróżniejsze tematy i problemy. Są tutaj też dwa opowiadania o tytułowym Świerszczyku Bajetanie ale i kilka komiksów o popularnym Zającu Kicaju czy Kotku Mamrotku. Wybór jest przeogromny a każda historyjka, w połączeniu z licznymi, wielkoformatowymi ilustracjami, tworzy piękną czytankę, po którą można z powodzeniem sięgnąć o każdej porze dnia.
W mojej pamięci utkwiło szczególnie kilka opowiadań jak chociażby to o wojnie Pawła Beręsewicza, poprzez które autor nie tyle chciał przestraszyć dzieci co uczulić je na to co najważniejsze, co daje radość i tak naprawdę nic nie kosztuje – kochająca rodzina. Ujmujące jest też opowiadanie „Leniwy dzień mysiej mamy”, dzięki któremu maluchy zrozumieją, że warto jest cieszyć się zwykłymi chwilami a praca, mimo iż bardzo ważna, czasem może jednak troszkę poczekać.
Na końcu lektury znalazłam 8 najważniejszych powodów, dla których „Świerszczyk” dobrze się czyta. Wśród nich zwrócono uwagę na fakt iż można w nim znaleźć kurs czytania zarówno dla bardziej zaawansowanych jak i początkujących czytelników, kurs czytania ze zrozumieniem czy dużą dawkę humoru.
Publikacja okazała się dla mnie ale i moich maluchów naprawdę fajnym odkryciem. We mnie ożyły wspomnienia, moje dzieci natomiast z chęcią wsłuchują się w urocze historyjki dzięki czemu miło spędzamy wspólnie czas. Polecam ;)

Koniecznie muszę mieć swój egzemplarz :) Ciekawe opowiadania, wiersze i ilustracje.

Dodaj cytat z książki Świerszczyk. Wielka księga