Placek zgody i pogody

Okładka książki Placek zgody i pogody Joanna Papuzińska
Okładka książki Placek zgody i pogody
Joanna Papuzińska Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Poczytaj mi, mamo literatura dziecięca
22 str. 22 min.
literatura dziecięca
Poczytaj mi, mamo
Nasza Księgarnia
1985-01-01
1985-01-01
22 min.
klasyka dzieciństwo bajka

W rodzinnym domu nie każde momenty potrafią być idealne i sielankowe. Nie zawsze panuje spokój, miłość i radość. Czasami dochodzi do kłótni pomiędzy rodzicami, następują chwile ciszy pełne nerwowości i napięcia przedłużające się do bólu. Obie strony są uparte, wściekłe na partnera i nie mają najmniejszej ochoty się pogodzić i dojść do porozumienia.

Tak zdarzyło się w domu Agnieszki, dziewczynki, która jest główną bohaterką tej książeczki. Wściekli rodzice zamknięci każdy w swoim pokoju nie chcą nawet przebywać w pobliżu siebie. A pomiędzy nimi dziecko, które w niesamowity sposób dostrzega tę sytuację. Papuzińska, jak zwykle, mnie zachwyciła. W wyjątkowe słowa ubiera te trudne odczucia, trochę z dystansem, z boku, ale zarazem bezpośrednio i mocno unaocznia nam tę atmosferę w domu Agnieszki już od pierwszych słów tejże lektury.
Jak załagodzić sytuację?
Pomysłowa siedmiolatka razem z Głowogonkiem (wymyślonym przez nią stworkiem) pieką pyszny Placek Zgody i Pogody. Troszkę przeraziła mnie wizja siedmioletniej dziewczynki w pobliżu rozgrzanego piekarnika, ale na szczęście nie doszło do żadnych poparzeń ;)
Zawsze oczarowuje mnie wyobraźnia autorki, a także, a może i przede wszystkim, prostota, infantylność jaka bije z jej utworów. Osamotnione dziecko wyobraża sobie Głowogonka i... już on jest, istnieje, rozmawia, pomaga. Papuzińska rozumie pojmowanie świata przez dziecko, upraszcza rzeczywistość i pomaga w unikalny sposób przedstawić nam świat ich odczuciami.
Tak trudna sytuacja jaka zapanowała w domu dziewczynki z pewnością zdarza się często w wielu innych rodzinach. Niniejsza lektura zawiera w sobie funkcję biblioterapeutyczną - pomoże dzieciom w jakiś sposób ustosunkować się do panujących w danej chwili nieprzyjemnych okoliczności związanych z kłótniami rodziców. Postępowanie Agnieszki, której radość i pozytywne myślenie wręcz biją z "Placka Zgody i Pogody", zapewne doda otuchy innym dzieciom i da wsparcie do przetrwania tych ciężkich kłótliwych stanów. Po burzy zawsze nadchodzi słońce. Oby uśmiech dziecka zawsze łagodził złość, rozgoryczenie i żal...

• Dla dzieci
  • Dzieciństwo
  • Stracone
  • ❃ Seria: Poczytaj mi mamo
  • Wspomnienia z dzieciństwa
  • Książki z dzieciństwa

Dodaj cytat z książki Placek zgody i pogody