Diabeł umiera w Hawanie

reportaż
Agora
2015-05-22
2015-05-22
literatura faktu reportaż literatura polska

Okładka książki Ameryka. Opowieści podróżne Anna Alboth, Elżbieta Dzikowska, Arkady Radosław Fiedler, Grażyna Jagielska, Tomasz Owsiany, Marek Pernal, Dariusz Raczko, Maciej Stasiński, Paulina Wilk
Ameryka. Opowi... Anna Alboth, Elżbie...

O ile czytana dobry rok temu "Hawana: Podzwrotnikowe delirium" było szerokim freskiem historycznym z osobistym twistem, czytane teraz "Kuba: Syndrom wyspy" wydaje się być bardziej osobista-wspominkowa mimo ważkości treści, o tyle "Diabeł..." jest próbą podsumowania 50 lat rewolucji w stylu gazety codziennej/ tygodnika opinii z elementami podręcznika do WOSu.

Gdybym natknął się (a może nawet, kiedy natykałem się?) na te teksty w GazWyb, czytałbym (czytałem?) z większym zadowoleniem. Kompilacja bez redakcji okazuje się jednak trudniejsza do przyswojenia. Powtórzenia i dydaktyzm to dwa zarzuty jakie mam do tego tekstu.

Nie żałuję jednak wydanego pieniądza i poświęconego czasu. W połączeniu z dwoma wcześniej wymienionymi uzupełnia moje spojrzenie na ojczyznę ulubionego prozaika.

Gdybym...

Plusy: dużo szczegółowych informacji o kraju, epoce, osobach i idei; łatwo przyswajalny język przekazu.
Minusy: wszechobecne powtórzenia - opisy tego samego wydarzenia w tan sam sposób w kilku kolejnych rozdziałach; brak głębi - wydaje się, jakby autor chciał przedstawić informacje w stylu małych gazetowych rubryk z aktualnościami, nie ma w tym refleksji charakterystycznej np. dla czytanego przeze mnie niedawno Patricka Deville'a, który również pisał o tym regionie, jednak nie w tak ramowy sposób. To pewnego rodzaju uproszczenie treści, jednak nie tyle merytoryczne, co emocjonalne, czego powody tłumaczy zapewne nota odautorska na ostatniej stronie.

Chciałoby się napisać w ripoście "Jakobin umiera w Warszawie". Nie przypuszczam żeby autor odwiedził Kubę kiedykolwiek, a jeśli nawet, to zachował swoje dumne nieprzemakalne i zarozumiałe oko białego Europejczyka. Arogancja i pycha. Dlatego smutna ta książka i dlatego nieprawdziwa.

Mam z tą książką problem. Z jednej strony jest bardzo ciekawa, wielu faktów z historii i kubańskiej rzeczywistości nie znałam i pochłaniałam je z ciekawością. Niestety informacja o tym, że to zbiór artykułów a nie jednolity reportaż, pojawia się dopiero w nocie edytorskiej na samym końcu. A wcześniej? Trzeba przebrnąć wielokrotnie przez te same fakty, historie, sformułowania. W okolicy piątego razu, kiedy znów czytam o tym samym, jest to już mocno irytujące. Uważam, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, byłoby przeredagowanie tekstu, tak żeby stanowił on spójną całość.

Książka dla wszystkich zainteresowanych klimatem polityczno - społecznym Kuby od rewolucji. Rozczarują się Ci co liczą na opisy w stylu "tu byłem z tym, jadłem to, tam był taki piękny widoczek o wschodzie słońca".

"Diabeł umiera w Hawanie” jest przedrukiem artykułów i wywiadów, które ukazywały się w Gazecie Wyborczej w latach 2000-2015.Napaliłem się na nią, jest ciekawa ale... za dużo powtórzeń,te same sformułowania. brak ujednolicenia treści czyli autor się nie wysilił a miał doskonały materiał Jeśli się to bierze pod uwagę. myślę że to jednak wartościowa pozycja dla ciekawych Kuby i jej klimatu

Diabeł umiera... to zbiór kilku różnych form, czytelnik znajdzie z nim reportaże, artykuły i wywiad. Rzecz interesująca dla czytelnika chcącego zrozumieć powody, dla których komunizm i reżim na kubie był wstanie przetrwać tyle lat i trwa nadal. Niestety redaktorzy tworzący ten zbiór nie zadbali o ujednolicenie treści. Liczne powtórzenia, a czasem nawet wykluczające się informacje w poszczególnych rozdziałach wpływają na wiarygodność całości przekazu.

,,Diabeł umiera w Hawanie" to zbiór artykułów jakie ukazały się w Gazecie Wyborczej w latach 2000-20015 poświęconych sytuacji na Kubie. Porusza się w nich przede wszystkim temat sytuacji politycznej - niekończącego się panowania Fidela Castro i jak to wpłynęło na tamtejsze społeczeństwo. Dużo mniejsca poświęca się prezentacji ruchów opozycyjnych i dysydenckich, które za główny cel obrały sobie sprzeciwianie się władzy i informowanie świata o sytuacji na wyspie.

Obraz Kuby wyłaniających się z artukułów nadal jest pesymistyczny. Czuje się nieustanne wyczekiwanie na śmierć Fidela Castro bo tylko z tym wiązana jest jakakolwiek nadzieja na poprawę sytucji. Pozostaje bierny opór. Każda inna działalność prowadzi do surowych represji - kar więzienia, pobicia. Kubańczycy nawet nie myślą o zbrojnym powstaniu. Długoletni reżim skutecznie wykorzenił myśl o buncie. Wielu ucieka zmęczonych bezowocną walką, zniechęconych, ambitniejszych ucieka z kraju do USA, Hiszpanii, Kanady. Nikomu nie chce się już buntować. Pozostaje zaledwie garstka ,,starych" dysydentów, nieustannie upominających się o uwagę.

,,Diabeł umiera w Hawanie" to ważny zbiór. Otwiera oczy i dokladnie wyjaśnia o co chodzi w sytuacji kubańskiej. Jednak przeszkadzają ciągłe powtórzenia. Miało to sens, gdy teksty były publikowane w gazecie, bo każdy z nich mówi na podobny temat, co innego uwypuklając. Jeśli ktoś trafił wcześniej w Wyborczej na któryś z nich, nie ma po co sięgać po zbiór bo nic nowego tam nie znajdzie. Całą resztę zachęcam bo to kawał świetnego reportażu politycznego.

Ciekawa i bardzo smutna. Kolejny przykład jak rządy autorytarne potrafią zniszczyć kraj i społeczeństwo. Nie ma znaczenia czy junta jest prawicowa czy lewicowa. Na końcu zawsze jest rozpad i zniszczenie. Bardzo ciekawy rozdział opisujący relacje pomiędzy Kuba a pozostałymi krajami Ameryki Południowej.

Ciekawe studium Kuby.

Ciekawe studium Kuby.