Ani tu, ani tam. Europa dla początkujących i średnio zaawansowanych

Tłumaczenie: Tomasz Bieroń
Seria: NAOKOŁO ŚWIATA
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Neither Here Nor There. Travels in Europe
Bill Bryson, podróże, europa
GosiKinia

Tym razem Bill Bryson kieruje ostrze humoru na Europę. Zarzuca na ramiona plecak, sprawdza portfel... i rusza w drogę pełną niespodziewanych zakrętów, zwrotów akcji, pułapek i uśmiechów losu. Biegle posługując się... jednym językiem, zmierza śladami podróży, którą odbył dwadzieścia lat wcześniej jako student. Niezależnie od tego, czy ucieka przed ludobójczymi kierowcami w Paryżu, jest okradany...

Biegle posługując się... jednym językiem, zmierza śladami podróży, którą odbył dwadzieścia lat wcześniej jako student. Niezależnie od tego, czy ucieka przed ludobójczymi kierowcami w Paryżu, jest okradany przez Cyganki we Florencji, próbuje nie zamówić gałek ocznych w niemieckiej restauracji, czy ogląda witryny sex shopów na Reeperbahn, Bryson rozbiera kulturę danego kraju na czynniki pierwsze i charakteryzuje każde miejsce i osobę za pomocą swoich przekomicznie cierpkich uwag.

źródło opisu: Zysk i S-ka, 2010

źródło okładki: zdjęcie autorskie

monik123 | 2014-03-03
Przeczytana: 02 marca 2014

Super książka!:-). Chociaż napisana już dość dawno i niektóre informacje o sytuacji w odwiedzanych przez autora krajach są nieaktualne np.komunizm w Bułgarii czy istnienie takiego kraju jak Jugosławia to jednak zabytków architektonicznych się przecież nie niszczy i trwają do dzisiaj. Autor pokazuje również poprzez swoje przygody mentalność ludności odwiedzanych państw i ich nastawienie do turystów a wszystko to z humorem oraz pisane lekkim piórem. Książkę czyta się z dużą przyjemnością.

Sandra | 2014-09-02
Przeczytana: 02 września 2014

Nigdy nie zapomnę tych spojrzeń obcych ludzi, kiedy tłumiłam parsknięcie śmiechem, czytając tę książkę w autobusie w drodze do pracy :)

GosiKinia | 2010-10-27
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2010 rok

Książka jest ciekawa i przezabawna, są w niej momenty gdzie śmiałam się na cały głos, chyba żadna książka nie rozbawiła mnie tak jak ta. Autor również doskonale określa i pokazuje stereotypy różnych narodowości. Polecam wszystkim!

Zoś | 2014-09-12

Super! Wprawia w bardzo dobry nastrój. Bryson zaraża swoim poczuciem humoru. Trzeba tylko puścić mimo uszu uwagi, które mogłyby nas dotknąć i jest super :D Może dobrze że nie odwiedził Polski :)

Jarka | 2012-02-02
Przeczytana: 31 stycznia 2012

Tak jak zapowiadałam przy recenzji "Śniadania z kangurami" sięgnęłam po kolejną książkę, niesamowitego i nieporównywalnego z nikim innym, Billa Brysona. I znów nie żałuję, gdyż po raz kolejny zostałam uraczona ogromem przezabawnych tekstów, ludzi i wydarzeń. Bryson jest nietypowym pisarzem, którego podstawową zaletą jest wielki dystans do świata i przede wszystkim do siebie samego. Tym razem stwierdził, że czas wybrać się w podróż po Europie, gdyż do tej pory zwiedzał ją tylko raz i to w towarzystwie dość męczącego kolegi.

"Jedno się nie zmieniło: kobiety nadal nie goliły się pod pachami. (...) Według niektórych tak jest bardziej naturalnie, ale rzepa też jest naturalna, a nikomu nie wisi pod pachą"

Każdy pod rozdział w książce to kolejny punkt jego podróży. I tak towarzyszymy mu w trakcie gdy ogląda np. zorze polarną, kaplice sykstyńską czy Luwr. Miasta, które odwiedza wywołują zarówno fale wspomnień, z wcześniejszej wyprawy, jak i obfitują w nowe doświadczenia. Autor często...

infrared | 2014-06-18
Na półkach: Przeczytane, W 2014 214!

Bardzo ciekawa pozycja. Napisana z humorem, chwilami nieco przaśnym, lekka i przyjemna. Książka na jedno popołudnie, ale mimo wszystko nie jest to czytadło, o którym zapominasz od razu po odłożeniu.
Amerykanin w Europie, co prawda już zasiedziały, ale nadal niektóre rzeczy na starym kontynencie go zaskakują. Pragnie odświeżyć wspomnienia z młodości, wybiera się w podróż przez kolejne kraje. Bardzo trafnie definiuje główne cechy narodowe, wady i zalety odwiedzanych miejsc.
Mam jednak pewien problem z Billem w Europie. Książka, mimo że minęła dopiero dekada, jest już mocno nieaktualna. Teraz już nie szukamy pomocy w informacji turystycznej, nie martwimy się o miejsca w hotelu, od tego jest internet. Jeśli się zgubimy, cóż, od czego jest nawigacja. Nie bawimy się w czeki podróżne. Mimo to, a może właśnie dlatego, książkę polecam. Warto sobie uświadomić, jak szybko zmienia się dzisiejszy świat. I ile być może tracimy przez zamknięcie w internetowej sieci informacji.

Edik | 2012-02-10
Przeczytana: 07 lutego 2012

Z twórczością pana Brysona zapoznałam się po raz pierwszy kilka lat temu przy okazji "Krótkiej historii prawie wszystkiego". Potem nasza znajomość znacznie się rozluźniła, aż do niedawna, kiedy to ruszyłam z nim w podróż po Europie.

No i jakaż zacna to była podróż - zróżnicowana, wesoła, pełna dobrych trunków i jeszcze lepszych anegdotek. I choć czasem zdarzyło nam się rzucić mięsem (no bo kto by nie puścił wiązanki, gdyby miał pewność, że cały kraj jest przeciwko niemu), to w ogólnym rozrachunku byliśmy bardzo grzeczni.

Podróż była na tyle udana, że już wkrótce ruszamy razem w kolejne podróże. Do UK i USA. Będzie się działo. :)

Gosiak | 2012-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2012

na początku pan Bryson zainteresował mnie swoją opowieścią ,w połowie byłam już nią znudzona.Nic nowego,jeśli chodzi o opowieści podróżnicze wolę zostać przy naszym panu Cejrowskim-słabo

Sturmgrenadier | 2011-02-03

Bardzo śmieszna, niestety momentami zbyt wulgarna, co nie pasuje mi do uniwersalnego stylu i świetnego poczucia humoru. Gdyby nie wulgaryzmy książka otrzymałaby ode mnie gwiazdkę więcej.

Jarosław Wiśniewski | 2014-07-13

Podróż po Europie z humorem. Znakomicie napisana książka podróżnicza. Propozycja lekka i przyjemna. Dla mnie super. W pełni zasługuje na ocenę "bardzo dobra".