Pakt Piłsudski-Lenin. Czyli jak Polacy uratowali bolszewizm i zmarnowali szansę na budowę imperium

Wydawnictwo: Rebis
historia
Spacerolog

Podczas wojny 1920 roku Polacy dwukrotnie mogli zdobyć Moskwę i obalić reżim bolszewików. Musieliby jednak zawrzeć przymierze z białymi rosyjskimi generałami. Najpierw z Antonem Denikinem, potem z Piotrem Wranglem. Niestety Józef Piłsudski odrzucił tę możliwość i podjął tajne rozmowy z Włodzimierzem Leninem. Uważał bowiem, że Rosja „czerwona” będzie dla Polski mniej groźna niż Rosja...

Niestety Józef Piłsudski odrzucił tę możliwość i podjął tajne rozmowy z Włodzimierzem Leninem. Uważał bowiem, że Rosja „czerwona” będzie dla Polski mniej groźna niż Rosja „biała”.

Był to katastrofalny błąd. Polacy nie tylko ocalili komunizm, ale zaprzepaścili szansę na odbudowę potężnej Rzeczypospolitej w przedrozbiorowych granicach.

Choć wygraliśmy Bitwę Warszawską cała wojna z bolszewikami skończyła się dla nas klęską. Podpisując w 1921 roku haniebny Traktat Ryski rzuciliśmy na pastwę Sowietów połowę terytorium Rzeczypospolitej i półtora miliona Polaków. Ludzie ci padli ofiarą czerwonego Holokaustu.

Polska zapłaciła za to gorzką cenę 17 września 1939 roku…

źródło opisu: www.rebis.com.pl/

źródło okładki: www.rebis.com.pl/

Pio | 2019-09-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 08 września 2019

7,5/10

dzerik | 2019-08-29
Przeczytana: lipiec 2019

Dobra, inne spojrzenie na te same wydarzenia, choć jak zwykle trudno się nie zgodzić, że patrząc z obecnej perspektywy trochę inaczej oceniamy ówczesne wydarzenia. Piłsudski choć bohater narodowy, genialny strateg i dowódca niestety zaprzepaścił okazję do rozprawienia się i zakończenia dziejów "bolszewii" jeszcze w zarodku. No cóż, pokazuje to tylko jak bardzo krzywdy z młodych lat rzutują na to co robimy i jakie podejmujemy decyzję w całym życiu.

Michał | 2019-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2019

Świetna, ale jakże smutna. Bardzo dotykają mnie te tematy, bo moja rodzina pochodzi z ziem wschodnich. Tych utraconych po II wojnie.
Wiem, że bardzo mocno żałowali tych ziem utraconych po I wojnie. Teraz moje pokolenie żałuje bardzo i jednych i drugich utraconych terenów.
Mam przynajmniej taką nadzieję. Do pierwszej jak i do drugiej sytuacji dojść nie musiało. W tej książce mamy o możliwościach dotyczących
I wojny. Apologetów Piłsudskiego pewnie to zdenerwuje, ale doszło do tego wszystkiego własnie przez Marszałka. Nie wiedzieć czemu
uważał, że biali Rosjanie są gorsi od bolszewizmu! Mieliśmy dwie znakomite możliwości zniszczyć czerwoną zarazę - pierwszy raz z Denikinem,
drugi raz z Wranglem. Niestety. Lwią część zajmuje tu traktat ryski, słusznie nazywany IV rozbiorem Polski. Chyba pierwszy raz w historii
światowego oręża doszło do sytuacji, w której zwycięzcy, czyli my - nie chcemy należnych nam terenów, które bolszewicy dają po dobroci.
Nie chcemy terenów na których aktualnie...

Hadrianus | 2019-04-06
Na półkach: Przeczytane, XIX i XX wiek

W pewnym sensie jest to książka dla romantyków i nie piszę tego w negatywnym kontekście. Od dawna Rzeczpospolitą rządzą dwie trumny Piłsudskiego i Dmowskiego, Zychowicz wyrywa się z tego sporu. Pokazuje inną drogę która zawsze była koło nas ale żaden historyk nie ośmielił nam jej wskazać. Jest to droga dawnej Rzeczpospolitej Szlacheckiej zanim nacjonalizm i socjalizm skłócił mieszkańców tego państwa. Żeby nią podążyć trzeba wybić się ponad interesy narodowe i waśnie historyczne a tym bardziej podziały socjalne. Konserwatywne podejście, które broni dawnych tradycji.

Brian | 2018-12-27
Przeczytana: 25 grudnia 2018

Pierwszy raz sięgnąłem po książkę Piotra Zychowicza, ale z pewnością nie ostatni, bo mój apetyt tylko się rozbudził. Ta książka potwierdziła zarazem moją opinię na temat Pana Zychowicza.

Autor ten często jest niemiłosiernie krytykowany, co w mojej ocenie jest całkowicie niesłuszne. Jego jedyną wadą, w opinii przeciwników, jest to, że stara się obalić liczne mity i dogmaty dotyczące naszej historii, a tymczasem to jest jego największą zaletą. W mojej ocenie bezcenne jest to, że Zychowicz daje impuls do dyskusji na temat ważnych wydarzeń z naszych dziejów. Można się z nim zgadzać lub nie, każdy ma do tego prawo, ale najważniejsze jest to, by poświęcić historii chwilę refleksji.

Jednym z takich wydarzeń jest bez wątpienia wojna polsko-bolszewicka. Przyznam szczerze, że już wcześniej co nieco słyszałem o tym, że w 1919 roku Piłsudski celowo wstrzymał ofensywę na wschód, ale nie miałem pojęcia jakie dokładnie były okoliczności. Tutaj głębokie ukłony w stronę autora za to, że...

Wojciech Gołębiewski | 2018-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2018

Na:

...znalazłem fachową recenzję docenta habilitowanego historii Roberta Suskiego, która podsumowuje:

".....Żenująca książka dziennikarza, który próbuje być historykiem, ale nie ma pojęcia o warsztacie historyka, a nad logiczne myślenie i operowanie faktami przekłada ideologiczne zacietrzewienie".

Już wcześniejsze książki Zychowicza odebrały mnie chęć do wyrażania jakiejkolwiek opinii nonsensów głoszonych przez niego, więc teraz znalazłem wygodne wyjście, bo głos daję, lecz tylko podpisując się pod zacytowaną recenzją, jak i opinią z LC oznaczoną godłem „Nagengast”, której początek cytuję:

„....Kolejna książka potwierdzająca obłęd jej autora. Pseudo-historyk zychowicz całkowicie już odfrunął i zatracił się w swoich dywagacjach i hipotezach. Zapewne następna książka będzie miała tytuł...

Sebastian | 2018-07-07

Kolejna książka pana Piotra Zychowicza którą przeczytałem prawie, że na bezdechu po raz kolejny pan Piotr mnie zszokował pozytywnie. Polecam

dzienniki | 2018-06-12

Czerwona Rosja chciała nas pomalować na czerwono, a biała Rosja nigdy by nie pozwoliła na naszą niepodległość. Gdyby wygrali biali to mielibyśmy zapewne interwencję mocarstw, a że wygrali czerwoni to staliśmy się naturalnym buforem między rewolucją a Europą...Oczywiście w 1939 roku pokazali wszyscy co my ich obchodzimy. Gdyby Hitler nie zaatakował zachodu to nikt z nas teraz by nie rozmawiał po Polsku. Bylibyśmy...nieee nie było by nas.

Tores13 | 2018-06-06
Przeczytana: 02 czerwca 2018

Kolejny kontrowersyjny temat, z ciekawie udokumentowanymi teoriami jak inaczej podjęte decyzje mogły wpłynąć na losy Polski i Rosji oraz całego świata. Plus za wspomnienie polskich ofiar "Wielkiego Głodu na Ukrainie".

GroszeQ | 2017-12-05
Na półkach: Przeczytane, HISTORIA

Bardzo wartościowa pozycja która odziera z mitów "cud roku 1920" i ukazująca że polityczne wyrachowanie oraz cwaniactwo jest nam bardzo dalekie i wolimy miedzy sobą toczyć wojenki zamiast się zjednoczyć i walczyć o dobro naszej Ojczyzny. Jak widać do dziś dnia nie wyzbyliśmy się tej wady...niestety :(
Po lekturze tej pozycji szkoda mi tych wszystkich Polaków i utraconych ziem wschodnich.Nasz historia wyglądała by zupełnie inaczej gdyby nie upokarzający w swej ustępliwości traktat ryski. Autor jednak nie pokazał całości ale bardzo obszernie jedną stronę medalu, drugą tylko zarysowując i umniejszając jej cele i dążenia. Ogólnie książkę oceniam bardzo pozytywnie, warto ją przeczytać!