Atomowy szpieg. Ryszard Kukliński i wojna wywiadów

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
historia
ehinacea

Atomowy szpieg. Ryszard Kukliński i wojna wywiadów nie jest kolejnym głosem w jałowej i trwającej bez końca dyskusji pod hasłem "bohater czy zdrajca". Choć autorzy z sympatią spoglądają na postać i działalność "Jacka Stronga", to ich książka jest przede wszystkim próbą rzetelnego przybliżenia szpiegowskiego rzemiosła, jakim posługiwał się Kukliński. W oparciu o nieznane i niepublikowane dokumenty z archiwów tajnych służb PRL oraz bogatej literatury z Rosji i Stanów Zjednoczonych, Sławomir Cenckiewicz i Sebastian Rybarczyk opisują szpiegowską działalność Kuklińskiego w szerszej, nigdy nie opisanej perspektywie wojny wywiadów pomiędzy KGB
i GRU a CIA. Czy "Jack Strong" był rzeczywiście wyjątkowym i cennych agentem CIA? Co wiedział? Dlaczego cieszył się tak wielkim zaufaniem Jaruzelskiego, Kiszczaka i "towarzyszy radzieckich"? W jaki sposób ograł stąpającą mu po piętach WSW? I jak zdołał uciec z Polski? O tej niesamowitej historii przeczytacie w tej książce.

źródło opisu: https://sklep.zysk.com.pl/atomowy-szpieg-ryszard-k...(?)

źródło okładki: https://sklep.zysk.com.pl/media/products/ef97bfb50...»

Przemysław Zyra | 2016-03-24
Na półkach: X2016, Przeczytane, Posiadam, Polecam
Przeczytana: 23 marca 2016

Tę książkę bardzo dobrze się czyta. Od pierwszych słów można też dostrzec siłę charakteru historyka. A jest ona konieczna do podejmowania tak trudnych tematów, jak te o których pisał Pan Cenckiewicz. Zanim przejdę do tego o czym jest książka, podkreślam doskonałe pióro autora i umiejętne przedstawienie treści czytelnikowi. Można wręcz odczuć, że autor jest człowiekiem pewnym siebie, odważnym i solidnym. Wspaniałe wydanie z ilustracjami i skanami dokumentów potęguje pozytywny efekt odbioru tej książki.

O sprawie Pana Pułkownika Kuklińskiego już sporo słyszałem. Głównie w czasie, gdy do kin wchodził "Jack Strong" (swoją drogą to film właśnie zainspirował autora do napisania książki). Książka jednak znacznie poszerza wiedzę, która prześwitywała z artykułów prasowych, przekazów medialnych czy samego wspomnianego filmu. Jest to wiedza bardzo interesująca i dająca czytelnikowi prawo do własnego podjęcia osądu w opisywanej sprawie. Autor na wstępie zapowiada, że książka nie była pisana...

Czytoholik_pl | 2017-05-20
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 18 maja 2017

"Atomowy szpieg. Ryszard Kukliński i wojna wywiadów" to niezwykle obfita i kompletna biografia pułkownika Ryszard Kuklińskiego - bohatera uznanego za zdrajcę. Sławomir Cenckiewicz w sposób niezwykle kompleksowy przedstawił postać człowieka, który podjął karkołomną próbę ratowania Polski przed totalną zagładą i stał się szpiegiem Jackiem Strongiem.

Pułkownik Kukliński, jak to zwykle w przypadku osób, które zapisały się w historii, był postacią nieszablonową i nietuzinkową. Przez wiele lat swojego życia był wiernym żołnierzem Ludowego Wojska Polskiego i zagorzałym socjalistą. Dopiero dostęp do tajnych planów wojsk Układu Warszawskiego, które zakładały atak nuklearny na siły NATO mający odbyć się głównie na terenach Polski, pozwolił przejrzeć mu na oczy. Zrozumiał, że wojsko, któremu poświęcił swoje życie, nie służy Polsce i jest w pełni podporządkowane radzieckim dowódcom. To spowodowało niezwykle głębokie rozdarcie w duszy Ryszarda Kuklińskiego i postawiło go przed dylematem:...

Adrian F | 2016-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2016

Jak zwykle pan Sławomir Cenckiewicz potrafi zainteresować czytelnika. To moja druga książka o gen. bryg. Kuklińskim, która zawiera dużo więcej faktów niż ta czytana wcześniej. Autor faktycznie starał się być bezstronny i aż do podsumowania nie wyjawiał swojej opinii o działaniach generała Kuklińskiego. Co więcej nie chce na siłę wybielić lub oczernić działań oficera SGLWP. Po prostu opisuje kolejne wątki i przytacza co chwilę kontekst danego wydarzenia, tak aby czytelnik sam mógł ocenić daną sytuację. Książka posiada ciekawą szatę graficzną, sporo zdjęć generała, jego akt oraz ludzi przewijających się w tej historii. Są one bardzo klimatyczne i sprawiają, że czyta się szybciej. Pozycja warta polecenia.

Lissa | 2018-06-30
Przeczytana: listopad 2014

KULTURALNE INGREDIENCJE BLOG

Niezależnie jednak od tego, czy mamy takie literackie odniesienia, czy też nie, książka Sławomira Cenckiewicza zasługuje na uznanie, jest to bowiem najrzetelniejsze źródło wiedzy o "atomowym szpiegu". A przy tym to znakomita narracja i dobra lektura.

OBSZERNA RECENZJA - NA BLOGU

Bartek | 2017-03-15
Przeczytana: 15 marca 2017

Kolejna świetna książka pana Cenkiewicza. Była dla mnie minimalnie mniej wciągająca niż "Wałęsa - człowiek z teczki", ale to tylko subiektywne wrażenie. Mechanizm badawczy autora po raz kolejny działa znakomicie, analityczne rozważania rozwiewają wątpliwości, a język pozwala czytać z przyjemnością. To ważna publikacja, zwłaszcza, że po roku '89 Ryszard Kukliński nadal przez wielu uważany był niesłusznie za zdrajcę. Polecam.

Łukasz Lelonek | 2014-11-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Naukowe
Przeczytana: 17 listopada 2014

Dr hab. Cenckiewicz, pomimo stosunkowo młodego wieku, urasta do rangi najpoważniejszego, najodważniejszego i najlepiej przygotowanego historyka do badania skomplikowanej (jak pasjonującej!) najnowszej historii Polski. Jeszcze nikt tak nie opanował pogodzenia solidnego warsztatu historycznego z piórem, którym nie zanudza.

Wydawca również zasługuje na wyróżnienie.
Polecam.

Michał | 2018-11-17

"Mówią, że zdrajca, ale tak mówią zdrajcy". O generale Kuklińskim mnóstwo już było dokumentów i książek. I fajnie, bo o takich ludziach pamięć nie może zaginąć!

Karo | 2014-12-07
Przeczytana: 06 grudnia 2014

Niesamowita książka, trzymająca w napięciu. Uwaga, stanowi zagrożenie - kiedy ją zaczniesz czytać, nie będziesz chcieć przestać, pochłonie cię historia do tego stopnia, że co jakiś czas będziesz musiał się uszczypnąć i powtórzyć sobie: "to nie jest fikcja, to jest historia".

Świetnie udokumentowana, zawiera przypisy, a jednocześnie mimo jej faktograficznego charakteru, jest bardzo interesująca.

Szczególnie podobało mi się to, że autor nie wybiela pułkownika Kuklińskiego, nie idealizuje go, ale też nie idzie w drugą skrajność. Przedstawia dokumenty, byśmy sami wyrobili sobie opinię.

Uwaga, kolejne zagrożenie! Po przeczytaniu ma się ochotę krzyczeć do innych Polaków, przeczytajcie, bo nie wiecie jak bardzo nasza najnowsza historia jest zmanipulowana, gdyż ziutki, którzy byli u władzy w ten czy inny sposób w PRLu wciąż mają wpływ na to, jak żyjemy, co mamy się uczyć, co mamy wiedzieć. Różnicą jest tylko to, że teraz drugi obieg jest legalny i niezakazany, najwyżej przemilczany...

Skellen | 2018-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2018

Cóż można napisać o książce tego rodzaju, prócz oczywistego, iż jest ze wszech miar pozycją potrzebną. Wręcz niezbędną, aby lepiej rozumieć procesy zachodzące w Polsce okresu PRL, ale także po 89 i rzekomemu obaleniu komuny, oraz odzyskaniu niepodległości i pełnej wolności.
Przede wszystkim książka napisana przez naukowca i opracowana w sposób nieobrażający inteligencji czytelnika - jak to ma miejsce coraz częściej, gdy różni półanalfabeci piszą sensacyjne książki o ważnych politykach, mające na celu zdyskredytowanie w oczach społeczeństwa, a będące tylko bajkopisarstwem, bez żadnego oparcia w faktach (zero odniesień do istniejących dokumentów, kwerend etc.).

Przy tym Atomowy szpieg pisany jest przystępnym językiem i wciągającym stylem. Trudno się od niej oderwać. W zasadzie do przerw w lekturze oprócz snu, zmusza czasami zbyt wielki natłok informacji i faktów, które czytelnik musi sobie w głowie poukładać i usystematyzować, weryfikując swoją dotychczasową wiedzę.

Ryszard...

Roman Dłużniewski | 2016-11-19

Przyznam, że tą książką Cenckiewicz mnie nieco rozczarował. Bo właściwie nie ujawnia niczego nowego. Dla tych, którzy niczego jeszcze o gen. Kuklińskim nie czytali może to być źródło wiedzy.