Odette i inne historie miłosne

Tłumaczenie: Jan Brzezowski
Wydawnictwo: Znak
Odette Toulemonde et autres histoires

Osiem historii miłosnych, osiem narracji, osiem kobiet od sprzedawczyni po twardą milionerkę, od zawiedzionej trzydziestolatki po tajemniczą bosonogą księżniczkę. Po drodze kochankowie i stęsknione matki... Wanda, Helena, Isabelle, Donatella, Odette - oto galeria nowych postaci odmalowanych przez Erica-Emmanuela Schmitta. Baśniowa opowieść o miłości, a zarazem przypowieść i filozoficzna komedia, w której Schmitt z czułością kreśli portrety kobiet poszukujących szczęścia. Jedna z historii opowiada o tytułowej Odette Toulemonde.

Czterdziestoletnia wdowa zachwyca się książkami modnego pisarza Balthazara Balsana. To miły człowiek, ujmujący, zadbany, o nieco pociesznej prezencji nauczyciela gimnastyki, ale jak najbardziej na poziomie. Mówiąc krótko mężczyzna, z którym kobieta rozwodzi się z przyjemnością. Los sprzyja jemu, a jednak to ona jest szczęśliwa. Przypadkowe spotkanie podczas podpisywania książek wywróci ich życie do góry nogami.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2009

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Hipek | 2018-01-21
Przeczytana: styczeń 2018

Odette i inne historie miłosne to zbór nowel. Wspólnym mianownikiem dla ośmiu opowiadań stanowiących ten zbiór jest miłość. Schmitt w każdej z nowel przedstawia inny wymiar tego uczucia. Inny wymiar z punktu widzenia doznań i z punktu widzenia wartości. Autor w typowy dla siebie sposób jest bezpośredni i wyidealizowany w przekazie, co jeszcze bardziej pomaga odbiorcy skupić się na intencjach autora. W moim przekonaniu Odette i inne historie miłosne to świetna pożywka do autorefleksji i przemyśleń nad tym co dla nas jest ważne w życiu.

onika | 2014-01-05
Przeczytana: styczeń 2014

Jak zobaczyłam w tytule "i inne historie miłosne", mój zapał do czytania ostygł. Nie mam zbyt dobrych skojarzeń z historiami miłosnymi, z reguły to określenie stosowane jest do wyssanych z palca opowiastek, jak pan poznał panią, dużo się działo, a potem żyli długo i szczęśliwie. Nie przepadam za takim scenariuszem, chociaż od czasu do czasu i takie książki czytam.

Za pomocą "Odette" pan Schmitt dał mi prztyczka w nos, żebym już więcej nie oceniała książki po tytule (niestety nie ma szans, bym porzuciła to przyzwyczajanie). Te historie miłosne były właśnie takie, jakie zawsze przeczytać chciałam. Zwykłe i niezwykłe zarazem. Bez zbędnych ozdobników, tęcz i rozbrykanych jednorożców pod nimi. Są to historie, jakie czasami mam szczęście usłyszeć od różnych ludzi o ich dziadkach, rodzicach, dalekich kuzynach.

Największe wrażenie zrobiło na mnie opowiadanie "Obca". Schmitt doskonale oddał sposób postrzegania świata przez osobę chorą na Alzheimera. Podobał mi się też...

gwiazdka | 2015-11-10
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 10 listopada 2015

Stanowczo wolę pana Schmitta w wydaniu powieściowym, ale jego opowiadania mają też swój urok. „Odette i inne historie miłosne", to osiem opowieści o kobietach, mężczyźni stanowią tło. Czyta się szybko, pewnie to w jakimś stopniu też zasługa wydawcy, bo litery są duże, a marginesy szerokie. Ale same opowiadania wciągają i intrygują. Mnie przede wszystkim zaciekawił fakt, że większość bohaterek to kobiety dziwne, zaledwie dwie czy trzy nie odbiegają od normy i wzbudzają sympatię, pozostałe… cóż, niekoniecznie. Ale lektura jest jak najbardziej przyjemna.

PaniKa | 2010-05-31
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 31 maja 2010

Książka bardzo kobieca. 8 pięknych opowiadań przesiąkniętych bezgraniczną miłością. Każde z nich ma swój nietypowy charakter, każde jest inne. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie. Książki Schmitta mają to do siebie że czyta się je wyjątkowo szybko i lekko. Otwierają w naszych sercach nowe wrota. Poruszają duszę. Sprawiają że nie sposób się od nich oderwać. A po przeczytaniu, żałuję się że to już koniec

Anna | 2016-10-07
Przeczytana: 06 października 2016

Pan Schmitt po raz kolejny. I po raz kolejny nie zawiodłam się. A że przez ostatnie dwa dni dużo jeździłam autobusami, to połknęłam książkę w dwa dni. I choć nie przepadam za opowiadaniami, to tym razem bardzo mi się podobały. Historia 8 kobiet przypadła mi do gustu. Najbardziej chyba zidentyfikowałam się z Helene. Myślę, że w chwili utraty bliskiej mi osoby mogłabym zachować się podobnie jak ona właśnie. Myślę też, że autor czasem specjalnie przerysował niektóre bohaterki. W każdej kobiecie żyje po trochu każda z nich - i znudzona życiem, i na życie zła, i egzaltowana, i udająca kogoś, kim w ogóle nie jest.
Zaskoczyło mnie ostatnie opowiadanie. Mam w domu taki zeszyt z przepisami kulinarnymi - takimi sprawdzonymi i najsmakowitszymi, moimi. Czasem jest aktualizowany, czasem coś dorysuję, czasem wkleję jakieś zdjęcie. I myślę, że za X lat będzie to naprawdę dobry prezent do przekazania mojej córce, że będzie dobrą pamiątką i wspomnieniem. :)

justiiii88 | 2014-03-23
Na półkach: Przeczytane, Zagraniczne, 2014
Przeczytana: 23 marca 2014

Po raz kolejny jestem zachwycona twórczością Erica Emmanuela Schmitta. Każde opowiadanie było niezwykłe. Obawiałam się, że przeczytam osiem banalnych historii miłosnych. Na całe szczęście się pomyliłam. Żadna z historii nie otarła się o banalność! Historie były niezwykłe, wzruszające i chwytające za serce.
Polecam!!

andzia12 | 2016-04-20
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 18 kwietnia 2016

„Spytała go, co może być pięknego w szarym deszczowym dniu, a on opowiadał o niuansach barw, jakie przybierze niebo, , drzewa i dachy, kiedy wybiorą się na spacer po południu, o nieposkromionej potędze oceanu, o parasolu, który zbliży ich do siebie, gdy będą szli pod ramię, o szczęściu, jakie odczują, wracając na gorącą herbatę, o ubraniach suszących się przy kominku, o zmęczeniu, które wtedy z nich spłynie…”

Osiem historii miłosnych różnych kobiet. Łączy je poszukiwanie szczęścia i miłości. jedna ma wszystko, aż pewnego dnia traci ukochanego, gdy dostaje udaru… Inna rani mężczyzn, bo traktuje ich jak przygodę. Przy czym sama siebie oszukuje, że jest szczęśliwa.
I tytułowa Odetta. Jakkażda. I uczucie z pisarzem.

Jak dla mnie, jak zawsze w przypadku książek Schmitta, tak i ta jest przyjemną i mądrą lekturą.

Wojciech Gołębiewski | 2016-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2016

Schmitta (ur. 1950) recenzowałem negatywnie dwukrotnie, więc dzięki bibliotece w Toronto, do trzech razy sztuka. Jego książki są poczytne, toteż wynik dla omawianej 6,89 (2598 ocen i 184 opinie) mnie nie dziwi, choć jest w porównaniu z ocenami innych jego książek niski.

W „Posłowiu” Schmitt kokietuje opowiadając jak się poświęcał dla czytelników pisząc te opowiadania, bo on biedny nie ma czasu na pisanie, lecz z misji dziejowej przecież trudno mu zrezygnować. (s. 241):
„...podczas kręcenia i montowania filmu korzystałem z rzadkich wolnych chwil, by w ukryciu przed ekipą popracować gdzieś na brzegu stołu. Pisałem też rano przy śniadaniu i wieczorami w pokojach hotelowych - w ten sposób powstały niniejsze opowiadania…..”

Głęboko współczuję twórcy i czytelnikom, bo skłaniam się ku wierze, że w normalnych warunkach i bez takiego pośpiechu Schmitt napisałby coś ...

Natala | 2017-01-15
Na półkach: Romantyczne, Przeczytane, 2017
Przeczytana: 15 stycznia 2017

W krótkiej formie, czyli ośmiu opowiadaniach autor odsłania przed nami historię ośmiu kobiet pochodzących z różnych krajów, o różnym statusie społecznym. Schmitt opisuje ich marzenia, rozczarowania, chwilę szczęścia, ale i zawodu. Najpiękniejsze w jego twórczości jest to, że wszystkie powieści, opowiadania można czytać między wierszami i każdy odnajdzie w nich przesłanie skierowane dla niego. Najbardziej poruszające wydały mi się opowiadania "Obca" oraz " Najpiękniejsza książka świata" Schmitt zachwyca i zadziwia niejednokrotnie. Serdecznie polecam.

Mam mieszane uczucia jeśli chodzi o ocenę tych krótkich opowiadań Schmitta.

Mieszane dlatego, że napisane są dosyć dobrze, czym dalej posuwamy sie w czytaniu coraz bardziej wciągają. Gdzieś od połowy są już w miarę dobre. A z drugiej strony nie zachwycają mnie, brakuje tej kropki nad i tego błysku pióra, lotności z której znany jest wspaniały autor. Opowiadania lekkie, impresyjne, szkice, optymistyczne często, a bywa że zakończone niespodziewaną śmiercią. Myślę że przeczytać ich nie zaszkodzi, chociażby by się odstresować, odfrustrować, i poczuć się w swojej skórze lepiej. W tych opowiadaniach poznajemy Schmitta jako terapeutę dusz, zaraża radością.