Historie miłosne

7,09 (1988 ocen i 161 opinii) Zobacz oceny
Tectonique des sentiments
978-240-83-1495-8
Ag2S

Miłość młodzieńcza, niespełniona, zakazana. Miłość, która prowadzi do zbrodni i na którą czeka się całe życie. Nikt piękniej od Schmitta nie przedstawia tak wielu odcieni tego wyjątkowego uczucia. Schmitt z wrażliwością i wyczuciem przedstawia miłosne dramaty swoich bohaterek - Marzycielki, Odette, Hélène, Donatelli - bosej księżniczki. Ich marzenia o szczęśliwym życiu u boku ukochanego,...

Schmitt z wrażliwością i wyczuciem przedstawia miłosne dramaty swoich bohaterek - Marzycielki, Odette, Hélène, Donatelli - bosej księżniczki. Ich marzenia o szczęśliwym życiu u boku ukochanego, wspólnej porannej kawie, spacerach w deszczu, zazdrości i wierze w siłę uczuć oraz odwadze, jakiej wymaga realizacja pragnień wzruszyły już tysiące czytelniczek na całym świecie.

Historie miłosne to kompozycja siedmiu najpiękniejszych opowiadań o miłości, nadziei i przyjaźni, wybrane spośród bogatego zbioru tekstów tego znakomitego francuskiego autora. Pięknie ilustrowaną kolekcję wzbogaca dodatkowa jedna z najsłynniejszych książek autora - Tektonika uczuć.

Historie miłosne to książka, która zachwyci każdą kobietę.

źródło opisu: okładka

Gosia | 2014-03-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 22 marca 2014

Trzy pierwsze opowiadania pochodzą z innej książki E.E. Schmitta "Marzycielka z Ostendy", którą już wcześniej przeczytałam, ale chętnie je sobie przypomniałam.
Autor ten ma zdolność do pisania o rzeczach trudnych, w prosty i trafiający do czytelnika sposób. Tym razem głównym tematem jest miłość. Schmitt jak zwykle czaruje słowem i pokazuje różne oblicza miłości. Mamy miłość z elementami erotyzmu, miłość nieufną prowadzącą do zbrodni, miłość cierpliwą, miłość niespodziewaną i na pozór niemożliwą, opowieść o miłości, której nie można odkładać "na później" bo wtedy może okazać się za późno, historię o zdradzie i podwójnym życiu, a równocześnie o miłości ponad wszystko.
Piękne, wzruszające i czasem zaskakujące historie, nad którymi trzeba się chwilkę zastanowić.
Warto poświęcić trochę czasu i poznać losy bohaterów opowiadań Pana Schmitta.

Mollinka_90 | 2017-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2017

Do opowiadań, jako krótkich form literackich, podchodzę z zasady z dużą ostrożnością. Bo jak ująć w kilku stronach tekstu historię całego nieraz życia, historię jednej znajomości, jednej wielkiej miłości? Są jednak ludzie pióra, którym ta sztuka się udaje z dużym powodzeniem. Do takich autorów należy Eric-Emmanuel Schmitt.

Zbiór "Historie miłosne" rozpoczyna wydane również samodzielnie znane opowiadanie "Marzycielka z Ostendy". Pozostałe wg mnie niczym mu nie ustępują. Historie przedstawione przez Schmitta opiewają różne odcienie miłości, tej wyidealizowanej, możliwej do przeżycia tylko w marzeniach oraz miłości zazdrosnej, skłaniającej ku zbrodni. Miłość przedstawiona przez pisarza to także uczucie dające nadzieję, podtrzymującej przy życiu, gdy wszystko dookoła zawodzi, miłości wybaczającej i zdolnej do wybaczenia.

Z pewnością opowiadania spodobają się wszystkim romantycznie usposobionym czytelnikom, mogą być doskonałym umileniem leniwej niedzieli. Moim ulubionym opowiadaniem...

Dia | 2013-05-09
Przeczytana: 08 maja 2013

Miłość nie jedno ma imię i nie jest odkryciem, ze odcieni tego uczucia, barw i form jest tak dużo jak par na świecie. Trudne jest dlatego podejmowanie się scharakteryzowania tego uczucia w jednej książce. Moim zdaniem Schmittowi się to dość udało.
Nasze recenzje książek są trochę jak nasz pamiętnik wiec ja czytałam te opowiadania w szpitalu, gdzie człowiek nie chce skupiać się nad tym co dookoła a chce jak najbardziej zagłębić się w czytanej lekturze. Książka mnie wciągnęła a ja dałam się jej wciągnąć. Niestety najlepsze opowiadania są na początku oprócz Tektoniki Uczuć, która jest trochę podobna do filmu” Sztuka Zrywania” z Jennifer Aniston gdzie niewinna sprzeczka kochanków doprowadza do takiej lawiny wydarzeń, że nie ma już powrotu. Ciekawe spostrzeżenie, że miłość nie powinna być testowana, że ufność i wiara to podstawy związku.
Moim ulubionym opowiadaniem jest Marzycielka z Ostendy i Odette Jakkażda ale nie będę zdradzała fabuły.
Jest to druga powieść Schmitta jaką...

Anna | 2014-05-18
Przeczytana: 05 kwietnia 2014

Kolejna książka Schmitta, którą człowiek kończy czytać, zamyka okładką magiczną treść i siedzi...siedzi w zamyśleniu...totalna hipnoza. Jestem pod wielkim wrażeniem przedstawionych bohaterów, historii, które zostały ukazane oraz całokształtu, jaki wynika z połączenia wszystkich opowiadań w jednej książce. Gorąco polecam wszystkim.

Z trzema pierwszymi opowiadaniami zetknęłam się już wcześniej, w innym zbiorze opowiadań autora. Niemniej chętnie je sobie przypomniałam. Schmitt pokazuje czytelnikowi różne oblicza miłości. To najbardziej mi się podoba. Opowiadania trafiają do serc. Polecam :))

"Marzycielka z Ostendy" 8/10
"Wszystko, czego potrzeba do szczęścia": 7/10

IwonaGa | 2015-05-06
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 06 maja 2015

Dzięki p. Schmitt polubiłam opowiadania, a przynajmniej w jego wydaniu. W krótkiej formie zawiera się ogromna treść. Historie są tak pełne, nie dają odsapnąć. Duża różnorodność postaci i emocji, i za każdym razem zaskoczenie, nic nie jest oczywiste. Spora dawka przyjemności !!

Monika | 2012-02-12
Przeczytana: kwiecień 2011

Cudowne historie - przeczytałam jednym tchem i myślę, że kiedyś przeczytam jeszcze raz - Polecam

Magda | 2012-04-12
Przeczytana: kwiecień 2012

Zbiór opowiadań Shmitta. Dość ciekawy. Jednak czytając miałam wrażenie, że całe zło tego świata to... kobiety. W każdym opowiadaniu kobieta była przedstawiana jako ta, która wykorzystuje, zatruwa życie mężczyźnie, nie może się zdecydować, co tak naprawdę czuje. Na tle tych opowiadań zdecydowanie wyróżniają się "Kobieta z bukietem", "Wszystko, czego potrzeba do szczęścia".

Nicość | 2013-12-28

Cudowne opowiadania. O miłości, jak wskazuje tytułu. Różnorodnej miłości. Polecam.

Konwalia | 2012-05-10
Przeczytana: 04 maja 2012

Super książka, składa się z wielu opowiadań. Największe wrażenie zrobiły na mnie; zbrodnia doskonała i tektonika uczuć. Ekstra, daje tak do myślenia- to jest niesamowite jak jedna myśl może zburzyć całe życie.Do czego może posunąć się człowiek pod wpływem jednej negatywnej myśli, jak stworzy sobie w głowie całą historię w ogóle nie mającą związku z rzeczywistością. Byłam wstrząśnięta! Polecam gorąco!