Mrok i mgła

Inne

Dorastanie w stalinowskim Leningradzie

Mam taką refleksję: to byłaby dobra lektura szkolna
Dlaczego?
Historycznie bardzo ciekawa. Już widzę te rozprawki na temat obrazu Leningradu jako jednego z "bohaterów".
Z drugiej strony fabularnie raczej słabo. Wielka miłość? Może i miłość, ale jakaś taka płytka, zbaczająca na literaturę kobiecą, w której uczucie wybucha na trzeciej stronie.
Spodziewałam się czegoś więcej.

Mam taką refleksję: to byłaby dobra lektura szkolna
Dlaczego?
Spodziewałam się czegoś...

Sonia jest zagorzałą komunistką, członkinią partii, wygrywa nagrody ZSRR kiedy NKWD zaczyna robić czystki, a Stalin pogrąża się w wojnie z Zachodem. Historia dziewczyny poznającej ciemne strony komunizmu oraz "wielkiego przywódcy".
Polecam serdecznie :)

Polecam serdecznie :)

"Mrok i mgła" jest to wstrząsająca powieść rozgrywająca się w Związku Radzieckim w latach 1934-1953. Ukazany jest tutaj przerażający obraz społeczeństwa cierpiącego z powodu głodu, biedy i prześladowań, poddanego ciągłym represjom i żyjącego w ciągłym strachu przed wszechwładną partią komunistyczną. Z jednej strony część obywateli radzieckich boi się Stalina, zaś z drugiej próbuje usprawiedliwiać jego zbrodnicze poczynania i otacza go czymś w rodzaju świętości. Sprawujący władzę Stalin nie znosi jakiegokolwiek sprzeciwu. Swoich byłych doradców i sympatyków uznaje za "wrogów ludu" i pod pretekstem rzekomej współpracy z mocarstwami zachodnimi oraz próbą przejęcia władzy zamyka ich w więzieniach lub skazuje na śmierć. Nawet w obliczu zagrożenia, jakim okazuje się atak wojsk niemieckich na Związek Radziecki wykazuje się okrucieństwem i sadyzmem w stosunku do własnych obywateli i nie liczy się ich z cierpieniem.

Główna bohaterka tej książki Sofia Bugarina początkowo głęboko wierzy w idee komunizmu i jest zafascynowana poczynaniami Stalina, jednak z czasem na skutek wielu wydarzeń zaczyna dostrzegać jego okrucieństwo oraz krzywdy jakie niesie ze sobą ustrój, którego była wcześniej orędowniczką. Za wszelką cenę próbuje wyrwać się z piekła w którym się znalazła.

"Mrok i mgła" to pełna ładunku emocjonalnego książka o okrucieństwach ustrojów totalitarnych, w których liczy się kult jednostki, a nie dobro wspólnoty i ślepa wiara w zbrodnicze idee, zaś dyktatorzy za wszelką cenę chcą sprawować całkowitą kontrolę nad każdym aspektem życia obywateli i nie akceptują opinii oraz przekonań innych. Autor w najdrobniejszych szczegółach oddał realia ówczesnej epoki oraz życia mieszkańców Związku Radzieckiego, którzy z różnych powodów poddawani są ciągłym represjom. Ukazał tutaj również relacje między Stalinem, który obsesyjnie próbuje zachować władzę, a jego współpracownikami. Część z nich popiera jego działania, zaś inni uważają, że pcha kraj na skraj przepaści i żądają w związku z tym zmian.

Warto przeczytać.

Mądra i pouczająca książka, ale też mroczna i przerażająca. Fabuła wciąga niczym morski wir – aż chce się krzyczeć: “Precz z komuną!”.

Świetne przełożenie tego co się działo, w tamtych czasach.
Jak ludzie na siebie donosili, jak głodowali,umierali.
Przez chore rządy Stalina, dla których liczyła się tylko władza i usuwanie tych którzy mieli tej władzy i poparcia za dużo.
Trochę za kolorowo pod koniec.

Świetne przełożenie tego co się działo, w tamtych czasach.
Jak ludzie na siebie donosili, jak głodowali,umierali.
Trochę za kolorowo pod koniec.

Bardzo dobra książka. Autor wykazał się ogromna wiedzą historyczną. Mimo, że dużo tu opisów autentycznych wydarzeń, książkę czyta się z ogromnym zaciekawieniem, emocjami, niedowierzaniem w niezaprzeczalne fakty.
Książka przedstawia fabularyzowany portret Stalina (widzimy go jako postać autentyczną, z wieloma wadami, bezwzględnego przywódcę, despotę, ale także ojca czy schorowanego starca). Rozdziały o Stalinie przeplatane są opowieścią o fikcyjnej postaci - Soni Buriaginie. Na podstawie jej bardzo tragicznego życia, a także ogromnych niesprawiedliwości jakich doświadczyła jej rodzina, poznajemy codzienne życie mieszkańców ZSRR. Ich niepewność kolejnego dnia, wszechobecna śmierć, uwięzienia, prześladowania z błahego powodu, a często właściwie bez powodu.
Książka naprawdę warta przeczytania. Ukazuje, co może spowodować nieograniczona niczym władza sprawowana przez jedną, ogarniętą przeświadczeniem o nieomylności osobę. Nie do uwierzenia są opisy morderstw, okrutnych przesłuchań. Nie do uwierzenia jak niewiele znaczyło ludzkie życie.
Po przeczytaniu książki „odchorowałam ją”. Na długo zostanie w mojej pamięci.

Związek Sowiecki w czasach Stalina; człowieka okrutnego, bezwzględnego, decydującego o lasach każdego niemal obywatela, we wszystkich dostrzegającego osobistych wrogów lub wrogów kraju, komunizmu. Skazywał na śmierć niewygodnych mu ludzi, których podejrzewał o zdradę, sabotaż, którzy ośmielili się wyrazić lub mieć odmienne poglądy niezgodne z linią partii. Tysiące, setki tysięcy, a nawet miliony niewinnych ludzi skazanych na śmierć, rozstrzelanych bez wyroku, zesłanych do łagrów, więzień, kopalń, gdzie wykonywali katorżniczą pracę, skąd nigdy nie wracali. Ginęły całe rodziny, tylko dlatego, że ktoś na nie doniósł, ktoś fałszywie je pomówił.

W tym kraju przyszło dorastać Sonii Buriaginie, która wychowywała się w tradycyjnej komunistycznej rodzinie, wiernej partii i wodzowi. W swe 17 urodziny została kandydatką do partii. Jej miłość i wiara w dobroć i mądrość Stalina była tak wielka, że kiedy aresztowano jej dziadka, a potem narzeczonego, ojca i matkę, na uczelni dokonała samokrytyki, potępiając rodziców, aby móc pozostać w partii i na uniwersytecie. Sonia całe swoje życie spędziła w Leningradzie, była w nim podczas oblężenia miasta; doznała głodu, nędzy, strachu o życie, a kiedy ukończyła studia i rozpoczęła pracę została wysłana do Murmańska, gdzie miała być tłumaczką angielskiego podoficera, którego pokochała z wzajemnością. Jednak ich przyszłość nie miała perspektyw.

Autor bardzo dobrze skonstruował fabułę powieści, w której na tle narastającego stalinowskiego terroru, zbrodniczych działań ukochanego wodza, mordów, zsyłek, likwidowania wrogów oraz jego wewnętrznych przemyśleń i polemik, obserwujemy powolną, ale sukcesywną wewnętrzną przemianę Sonii - jej sposobu patrzenia na otaczającą ją rzeczywistość, niesprawiedliwość społeczną, dostrzeganie zakłamania, fałszu i obłudy władzy, również samego Stalina, pozbywania się przeciwników i wyimaginowanych wrogów. Z biegiem lat, naznaczonych bolesnymi doświadczeniami, strachem i poniżeniem, a nawet perspektywą śmierci, dotarła do Sonii prawda o własnym kraju, w którym nie ma cienia szansy czy nadziei na wolność i normalne życie, na prawdziwe szczęście, rozwój. Te przemyślenia i tęsknota za czymś innym, za miłością swego życia pozwoliły podjąć Sonii decyzję o ucieczce na zachód, a stamtąd do Ameryki. Był rok 1953, kiedy odważyła się na ten krok podczas pobytu z mężem w Berlinie Zachodnim, dokonując desperackiej ucieczki do ambasady USA, prosząc o pomoc i azyl.

Książka wprost niesamowita, poruszająca, przerażająca, zarówno w wątku dotyczącym Stalina, jak i w tej fikcyjnej opowieści o Sonii. Trochę przypominająca w swej tematyce historycznej, czyli okresu Wielkiego Terroru, powieść "Saszeńka" autorstwa Simona Sebaga Montefiore. Polecam!

Nie można tego pojąć.... I nigdy nie wiem czy mi żal Rosjan czy ich niezmienna od wieków potrzeba silnej, ogłupiającej władzy jest dowodem na to, że sami winni.... Doskonale rozumiem, że amerykański dziennikarz wątpił w prawdziwość opowieści Soni - tego ogromu zła człowiek z normalnego świata nie potrafi przerobić w swoim mózgu.

Sonia & Stalin... Wciąga nas mrok i otacza mgła, a młoda, piękna Sonia obchodzi właśnie swoje siedemnaste urodziny...

Wciąż bliżej, niż dalej...

Półmetek tej pasjonującej opowieści już za mną. Poraża jednak koszmarem i niezachwianą niczym wiarą, a także ślepym zapatrzeniem w „ukochanego słoneczka wąsatego”. Ostatni raz czułem coś podobnego czytając, Jeźdźca Miedzianego, wrażenia, które trudno opisać, rozmiar terroru, który trudno ogarnąć, wreszcie ślepe zapatrzenie w Wodza Narodów. A przy tym miliony skazanych na głód, cierpienie, łagry, a także liczne czystki, procesy pokazowe, egzekucje.

U Paulliny Simons poznajemy Leningrad w dniu wybuchu wojny, agresji Niemiec na Związek Radziecki, Stefan Türschmid swoją powieść Mrok i mgła rozpoczyna znacznie wcześniej bardzo obszernie i realistycznie pokazując przemiany narodu w obliczu jednostki. Sonia Buriagina jest prymuską, urodziła się w dniu wybuchu Rewolucji Październikowej, stąd nie bez znaczenia jest fakt, że gości na pierwszej stronie leningradzkiej, Prawdy. W siedemnaste urodziny dostępuje zaszczytu kandydowania na członka partii. Wyróżnienie, o jakim nie śmiała marzyć. Wywodzi się z dobrego domu, w którym największą wartość stanowią partia i towarzysz Stalin. (...)

Pełny tekst recenzji książki dostępny w poniższym linku:

Wciąż bliżej, niż dalej...

• 2015
  • Ebooki