Pocałunki piasku

9788327701909
Zbigniew Zawadzki
Zbigniew Zawadzki

Córka Pustyni

Słaba.Mam wrażenie ,że autorka opisuje swoje związek bo ciągle wpłata w Tę miłość Laili i Julia jakieś romantyczne chwile. nuda to fakt ,gruba do tego niewiele się dzieje a koniec przewidywalny.Szkoda bo na prawdę przy takiej objętości miałam nadzieję ,że wydane pieniądze na te książkę dostarcza mi czegoś ciekawego lecz tak się nie stało.Smutna nudna bez polotu.

Ksiazka lekka i ciekawa. O problemie na Saharze Zachodniej wiadomo niewiele, tu autorka ladnie nam nakreslila historie tego dzielnego ludu. Mamy prawdziwy romans slicznej Saharyjki z hiszpanskim mlodziencem. Upomina sie o nia jej kraj ojczysty w momencie kiedy odnajduje spokój i milosc, kiedy ma plany na przyszlosc. Malo realna historia,ale opowiedziana plynnie sprawila ze ksiazke czyta sie szybko. Duzy plus za okladke. Autorka po raz kolejny porwala czytelnika swojá barwna opowiescia.

Książka poruszająca trudny i aktualny temat, choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę - niewolnictwa. " Kiedy przyszły po Żydów nie protestowałem. Nie byłem przecież żydem. Kiedy przyszli po komunistów, nie protestowałem. Nie byłem przecież komunistą. Kiedy przyszli po socjaldemokratów, nie protestowałem. Nie byłem przecież socjaldemokratą. Kiedy przyszli po związkowców, nie protestowałem. Nie byłem przecież związkowcem. Kiedy przyszli po mnie, nikt nie protestował. Nikogo już nie było." Zachęcam do lektury, pomimo że dlugie opisy i wątki były dość męczące a akcja mogłaby być bardziej wartka i trzymająca w napięciu.
Książka skłaniająca ku refleksji.

Wciągająca, ale niektóre wątki zbyt zagmatwane i może trochę niepotrzebne. Historia przedstawiona jest na sucho, ale główny wątek bardzo ciekawy.

Może historia prawdziwa i wielu wzruszy, ale nie dla mnie.

Może historia prawdziwa i wielu wzruszy, ale nie dla mnie.

2028

Monforte tworzy naprawdę piękne historie i już nie mogę doczekać się "Pamięci lawendy". Jej bohaterki zawsze muszą mierzyć się z przeciwnościami losu, a autorka funduje im naprawdę ekstremalne przeżycia. Wstrząsnęła mną historia hiszpańskiej nauczycielki, wreszcie zwolnionej z więzienia za chronienie córki przed amerykańskim ojcem.
Problemy uchodźców politycznych, fala migracji z Afryki to obecnie bardzo nośne tematy. Młoda Saharyjka Laia już poczuła jak trudne jest życie kobiety. W swoim plemieniu wykonywała wręcz niewolniczą pracę od maleńkości, przy okazji surowy ojciec ćwiczył ją jak tylko się dało. Także brat Ahmed przejmował wzorce zachowania i zastraszał swoją siostrę. Właściwie traktowana była jak niewolnica. Gdy wzięła udział w projekcie by podarować afrykańskim dzieciom wakacje w Hiszpanii, jej życie się cudownie odmieniło. Poznała kochającą się parę Letycję i Sandra, którzy otoczyli ja bezwarunkowa miłością po raz pierwszy w życiu. Doszukali się nieprawidłowości w stanie zdrowia Laii i z sukcesem wywalczyli jej przedłużenie pobytu. Minęło kilka lat, dziewczyna dorosła, poznała syna sąsiadów Julia i zakochali się w sobie. Marzyła o medycznych studiach.
Niestety po wypadku samochodowym w którym giną ukochani przybrani rodzice w jej życiu ponownie pojawia się Ahmed, zaczyna jej grozić, chce zmusić ją do powrotu na Saharę. Jej ciało reaguje na zagrożenie, Laii grozi ostra kardiomiopatia. Nawet w Madrycie odszukuje ją bezlitosny brat.

W końcu uprowadza dziewczynę, chce wydać ją za starego bogacza, zaczyna się więc mordercza walka o jej wolność i szczęście. Laia uświadamia sobie podłość brata, nierówność arabskich kobiet wobec prawa. Carlos wraca myślami do swojej dawno utraconej ukochanej, też wywodzącej sie z Sahary, po której pewnego dnia zaginął ślad, a ludzie mówili mu, że uciekła do swoich wraz z małym synkiem. Może wspólna wyprawa Julia i Carlosa rozwikła zagadkę zniknięcia Maimy?
Więziona, torturowana Laia jest dla rodziny towarem, nie ma autonomii, nie może cieszyć się wolnością. Jak prawnicy mogą pomóc dziewczynie?
Laia powoli przywyka do codziennych obowiązków, zamknięcia, traci nadzieję. Nie ma serca by walczyć o lepsze jutro, choć wywodzi sie z twardych i zdeterminowanych nomadów. Ukazane są tragiczne losy imigrantów, których przeznaczenie rzuca w różne zakątki Europy, oderwanie od tradycji i rodzimej kultury dezorientuje ich, przyczynia się do różnych problemów psychicznych. Opowieść zmusza do refleksji o walczących ze sobą, ścierających się kulturach, o wykorzenionych imigrantach próbujących przystosować się do nowego otoczenia. Porusza ważne tematy jak odmienność kulturowa. Autorka z pewnością potrafi nasycić swoje książki plastycznymi opisami pięknych miejsc. Polecam.

Problemy uchodźców politycznych, fala...

1978

Historia wielkiej miłości, której nie przeszkodziły różnice kulturowe i setki kilometrów.
Laia, dziewczyna z Sahary, która dostała wielką szansę na normalne życie w Hiszpanii. Ale kiedy przeszłość zapukała do jej drzwi, musiała opuścić wygodne życie i ukochane, i na powrót stać się niewolnicą...
smutna, ale piękna to historia.

smutna, ale piękna to historia.

Bardzo dobra książka! Polecam wszystkim, którzy lubią czytać o kulturze wschodu. Bardzo niebezpiecznie wciąga. Przeczytałam jednym tchem!

Książka opowiada historię młodej dziewczyny, która pochodzi z Sahary, gdzie wiedzie ciężki żywot niewolnicy. Przez przypadek otrzymuje od losu szansę wyrwania się do nowego świata jakim jest Hiszpania.
Tam uczy się nowego życia i jak można korzystać z dobrodziejstw XX wieku. Podejmuje studia, idzie na kurs prawo jazdy, poznaje chłopaka, który odwzajemnia jej uczucia. Prawdziwa sielanka gdyby nie fakt, że pewnego dnia jej przeszłość puka do drzwi jej domu w Hiszpanii...
Niczego nie świadoma Laia pod wpływem złej decyzji znowu wraca na pustynię, gdzie znowu jest źle traktowana, poniżana, opluwana i wykorzystywana jako niewolnica.
Czy ogromna miłość, która połączyła ją z ukochanym wystarczy aby wydostać się od złych ludzi i czy uda się jej zapomnieć o tym wszystkim czego doświadczyła w przeszłości?
Powieść bardzo piękna. Autorka pokazała jak są traktowane kobiety na Saharze, jaka panuje tam kultura i zwyczaje. Przedstawiła również bardzo dokładnie historię narodu Saharyjskiego i przyznam szczerze, że właśnie to mi chyba najbardziej przeszkodziło w tym aby ocenić powieść na 10 gwiazdek. W połowie książki było jak dla mnie za dużo suchej historii a za mało opisów życia Lai-głównej bohaterki w obozie na Saharze. Jej historia zeszła na drugi plan a najważniejsze okazała się historia kraju.
Rozumiem, że musiała autorka odnieść się do tego wątku aby czytelnik mógł zrozumieć całą historię ale w pewnym momencie za dużo było suchych dat i robiła się z tego książka historyczna.
Pomysł na książkę według mnie ciekawy, powieść ciekawie napisana i potrafi wciągnąć momentami. Natomiast tak jak wspomniałam lepiej byłoby rozbudować całą historię Lai niż skupiać się na datach.

Jestem zawiedziona, przeczytałam wszystkie pozycje tej autorki, ale ta jest bardzo słaba w porównaniu z innymi. (Gdybym zaczęła przygodę z Monforte od tej książki, to nigdy nie skusiłabym się na pozostałe pozycje).
Ogólnie historia ciekawa, ale po co te dodatkowe historyjki odbiegające od wątku głównego. Książka mogłaby być o połowę krótsza, połowę książki "omiotłam tylko" wyłapując wątek, który mnie interesował, czyli historia Lai...

• Przeczytane 2019
  • Obyczajowe