Czwarty czerwony

Rebis
2017-10-10
2017-10-10
literatura polska powieść historyczna

Piękna książka i niesamowita wręcz lekcja historii. W ciekawe losy wielkiej miłości Jana Szawernowskiego, polskiego szlachcica i kawalerzysty, oraz Katii Niesłuchowej, niezwykle utalentowanej rosyjskiej śpiewaczki operowej o arystokratycznych korzeniach, autor wplótł z olbrzymią starannością całą historię ówczesnej Europy, aż do zakończenia I. Wojny Światowej. Połączenie fikcji literackiej z faktami historycznymi, opartymi na bardzo bogatej bibliografii sprawia, że nawet ci czytelnicy, których niespecjalnie interesują wydarzenia z historiii Polski i Rosji tamtych czasów, a ja się do takich zaliczam, będą usatysfakcjonowani. Dla wielbicieli tamtych czasów natomiast, książka będzie prawdziwą ucztą.
Czy rozdzieleni Katia i Jan znajdą w końcu drogę do siebie po siedmiu latach rozłąki spowodowanej wojną? Przeczytajcie. Dla mnie to naprawdę była duża przyjemność.

Początkowo nie mogłam się wciągnąć w lekturę i długo zajęło mi jej przeczytanie. Ostatecznie bardzo mi się jednak spodobała. Fikcja wpleciona w wydarzenia historyczne okazuje się, że bardzo dobrze do mnie dociera. Polubiłam się z tym gatunkiem.
Książka opowiada o losach polskiego oficera Jana i rosyjskiej śpiewaczki operowej Katii, których połączyło uczucie. Nie skupiamy się jednak tutaj wyłącznie na nich, a opisane są losy wielu innych postaci, mniej lub bardziej związanych z głównymi bohaterami. Występują tu liczne opisy poszczególnych walk z I wojny światowej, miejscami dość drastyczne sceny tortur. Dużo jest tu polityki i przedstawienie drogi do władzy Lenina i bolszewików.

Nie jestem znawcą ale mam wrażenie, że bardzo dobrze zostały tu przedstawione realia Europy z początku XX wieku.

Nicea 1913 rok. Świat dawnej arystokracji, blichtr i luksus. Najelegantszy hotel, najdroższe toalety. Książęta, hrabiowie i przedsiębiorcy - miłośnicy koni i właściciele niezliczonych stadnin - przybyli na rozgrywające się na Riwierze zawody hippiczne. W orszaku rosyjskiej księżnej Ludmiły Leontiewej, jej młodziutka krewna, Jekatierina Niesłuchowa, ziemianka z majątku Gołubyje Prudy pod Briańskiem. Cicha i nieśmiała, kusząco piękna i ogromnie utalentowana wokalnie. Jednym z zawodników jest on – Jan Szawernowski, szlachcic z rodzinnym majątkiem Borowice pod Krakowem, porucznik Pierwszego Pułku Ułanów Galicyjskich. Tam rodzi się ich uczucie...

Piękny i luksusowy początek prawda? Miłość wybucha, rozkwita, w międzyczasie ona robi karierę iście międzynarodową na scenach operowych Piotrogrodu, Paryża i Wiednia. Rozjeżdżają się, mając do dyspozycji nieliczne wspólne dni. Na wiosnę 1914 roku w Krakowie biorą ślub.

Sielankę przerywa wybuch wojny. I odtąd ten romans zdominowany jest przez burzliwe wydarzenia wojenne a potem rewolucje w Rosji. Autor przedstawia zbeletryzowany opis walk Legionów Polskich, nie pomijając Rokitnej, w której odznaczył się Jan i Kostiuchnówki. Cała galeria polskich bojowników o niepodległość na czele z Piłsudskim oczywiście.

Genialnie, absolutnie genialnie, odkłamana rewolucja bolszewicka, od początku zasadzona na kłamstwie, cyniźmie i niewyobrażalnym terrorze. Krew, strach, głód, bezprawie, gwałty i grabieże. Jest Stalin, Dzierżyński i Trocki. A na drugiej szali tragiczne losy Mikołaja II.

W Piotrogrodzie Katia rodzi syna. Traci pracę, sprzedaje wszystkie kosztowności, a i tak cierpi głód posuwając się nawet do kradzieży, przeżywa bestialstwa poczynione jej rodzinie przez bolszewików, grzebie siostrę, opłakuje zamordowanego brata, zgwałconą i na koniec spaloną matkę..

Rozłąka małżeństwa trwa prawie siedem lat. Jan po ciężkim zranieniu i pobycie w szpitalu, a potem w sanatorium dostaje się do niemieckiego więzienia. W wolnej Polsce pozostaje w służbie Naczelnika Państwa i dopiero przy pomocy lewych dokumentów dostaje się do Rosji, by wreszcie przywieźć żonę i syna do Polski...

Imponujących rozmiarów powieść, napisana dojrzale i z wielkim rozmachem, ogarniająca olbrzymią przestrzeń od Nicei, Hamburga i Magdeburga na Zachodzie aż po tereny azjatyckie nad Bajkałem. Świadectwo burzliwych losów narodu polskiego i rosyjskiego na przestrzeni lat 1914-1921. Wszystko opisane z detalami, wsparte na bogatej bibliografii, dołączonej na końcu książki, a obejmującej wspomnienia i opracowania historyczne. Gratka dla wielbicieli tamtej epoki.

Połączenie fikcji literackiej z bogatą ilością historycznych faktów i procesów wyszło rewelacyjnie. Jestem zachwycona. Oczywiście czytelnicy nie lubujący się w historii mogą być znudzeni i przytłoczeni nadmiarem wydarzeń, postaci i wątków, dlatego moja opinia jest subiektywna.

Podczas zawodów hippicznych młody wojskowy Jan Szawernowski poznaje śpiewaczkę operową Katię Niesłuchową. Zafascynowany dziewczyną zakochuje się w niej. Niebawem stają na ślubnym kobiercu, zaś Katia rodzi mu syna. Niestety ich szczęście zostaje zakłócone przez wybuch I wojny światowej. Młodzi małżonkowie zostają rozdzieleni. Jan zaczyna walczyć u boku Legionów Polskich, zaś Katia wraz z dzieckiem zmuszona jest udać się do Petersburga, gdzie zaczynają narastać nastroje rewolucyjne, zaś mieszkańcy cierpią z powodu głodu i chorób. Oboje jednak mają nadzieję, że niebawem znowu zaczną cieszyć się wspólnym szczęściem.

Powieść Stefana Turschmida napisana jest z ogromnym rozmachem. Akcja powieści rozgrywa się w latach 1913-1926 i obejmuje wydarzenia takie jak wspomniana już I wojna światowa, rewolucje lutowa i październikowa w Rosji, odzyskanie niepodległości przez Polskę oraz wojna polsko-bolszewicka. Autor ukazuje tutaj obraz świata arystokracji, który nagle przestaje istnieć i zostaje zastąpiony przez nowy, naznaczony zbrodniczą ideologią porządek. Jest to też powieść o miłości zdolnej przetrwać różne zawieruchy, zdolnej do poświęceń oraz pokonywania wszelkich granic. Mimo rozłąki Jan i Katia starają się pielęgnować swoje uczucie i nie zapominać o sobie. Mają nadzieję, że niedługo wojna się skończy, a oni sami będą mogli znowu cieszyć się sobą.

Oprócz sprawnie poprowadzonej narracji, dużą zaletą tej powieści jest fakt, że Turschmid odwołuje się w niej do wielu źródeł historycznych i z dużą starannością odtwarza realia ówczesnej epoki. W książce pojawiają się też takie postacie jak car Mikołaj II z rodziną, czy Piłsudski.

Reasumując. "Czwarty czerwony" to świetna powieść historyczna, która wciągnęła mnie od pierwszej do ostatniej strony. Polecam.

Zaskoczyła mnie ta książka. Okładkę ma, mówiąc oględnie, kiczowato-romansową. A wewnątrz? Przepięknie napisana, erudycyjna, wciągająca historyczna powieść, od której nie można się oderwać. Wątek miłości Jana i Katii jest tutaj tylko wątkiem pobocznym, o tyle istotnym, że dzięki niemu poznajemy życie zwykłych ludzi w czasie wybuchu I wojny i rewolucji bolszewickiej. Historia jest tutaj najważniejsza, a ogromna wiedza autora sprawia, że staje nam ona przed oczyma żywa i prawdziwa, na wyciągnięcie ręki, niczym rzeczywistość, która nas otacza. Po lekturze tej książki czuję się przepełniona wiedzą, a jednocześnie mam wrażenie, jakbym przeżyła wspaniałą przygodę. Takie książki dawniej stawały się bestsellerami, dziś, w potopie powieści zalewających rynek, przechodzą bez większego echa. Szkoda, bo "Czwarty czerwony" zasługuje na nagrody i oklaski.

No cóż... Autor chyba za bardzo chciał wzorować się na "Stuleciu" Folletta. W obu przypadkach mamy powieść historyczną, która losy bohaterów umiejscawia w ważnych wydarzeniach XX wieku. Niestety postaci stają się przez to płytkie, bo dla autora ważniejsze wydaje się być ukazanie faktów historycznych. Oczywiście bohaterowie biorą udział w dosłownie wszystkich ważnych wydarzeniach. Brakowało tylko by Jan (niby główna postać) spotkał się na kawie z Leninem, Piłsudskim i Hitlerem jednocześnie :). Żaden z bohaterów nie wzbudził we mnie emocji. Mogliby umrzeć wszyscy po kilku stronach, a ja bym tylko odetchnął, bo książka byłaby wówczas krótsza.
Pojawiają się w powieści również błędy historyczne. Oczywiście autor mógł stworzyć fikcję. Czasami tak robił, ale wówczas w przypisie informował, co zostało zmienione. Jednak niekiedy w zmienionej wersji brakowało przypisu, co sugeruje, że nie był to zabieg zamierzony (np. wg autora Kiereński nie miał żony itp).
Wymęczona, przeczytana, do zapomnienia.

Kiedy czytasz książkę masz nadzieję, że historia w niej opisana zakończy się dobrze. W tej opowieści nie ma nadziei, jest rewolucyjny terror, zakłamanie i śmierć. Jak pomyślę, że chodząc do szkoły uczestniczyłam w obchodach rewolucji październikowej to krew mi się ścina w żyłach.

Rzetelna książka historyczna, autor wykonał kawał dobrej roboty.
Jeśli ktoś liczy na romans, książkę obyczajową to niestety może się rozczarować. W tej pozycji to historia i różne jej smaczki grają pierwsze skrzypce a dzieje znajomości dwojga młodych ludzi są tak naprawdę wątkiem pobocznym, napisanym po to by oddać realia życia Polaków w Galicji i rosyjskiej arystokracji.
Zdecydowanie polecam fanom historii.

Rzetelna książka historyczna, autor wykonał kawał dobrej roboty.

2092

„Czwarty czerwony” Stefana Turschmida to powieść przede wszystkim historyczna. Burzliwe dzieje Rosji na początku XX wieku. Mamy więc szczegółową relację z przebiegu pierwszej wojny światowej i rewolucji październikowej. Mnóstwo autentycznych postaci. Na tle tych wydarzeń
autor ukazał dzieje miłości pomiędzy Janem, polskim szlachcicem a Katią, rosyjską śpiewaczką. Ich miłość zostaje wystawiona na ogromną próbę. Czy siedmioletnia rozłąka nie zniszczy tego ogromnego uczucia?
„Czwarty czerwony” nie jest romansem, choć ja sama najchętniej i najwnikliwiej śledziłam losy Jana i Katii. Nie jestem wielbicielką historii. Wątki pozbawione tych dwóch fikcyjnych postaci męczyły mnie. Książka zdecydowanie dla fanów powieści historycznych. Autor pisząc ją wykonał kawał dobrej roboty. ZAINTERESOWANYM TEMATEM GORĄCO POLECAM!

Na półkach: , , , , , ,

Jan to polski Szlachcic,kawalerzysta,jeździec konkursowy.
Katia to bardzo młodziutka rosyjska śpiewaczka oboje są piękni,młodzi,zakochani w sobie.
Ale młodych ich życie rozdziela wojna.
Akcja powieści przenosi do XX wieku do Rosji.
W czasach Pierwszej Wojny Światowej podczas brutalnej wojny wszystko się dzieje Europa staje w okniu.
Akcja rozwijała się dobrze,fabuła ciekawa,trzymała w mocnym napięciu bardzo lubie czytać takie książki o takiej tematyce.
Wzruszyłam się przy książce,polubiłam Jana i Katie kibicowałam im bardzo byli wspaniałymi,dobrymi postaciami.
Okładka przyciągnęła moje oczy jest intrygująca,ładna.
To piękna,wzruszająca książka.

Jan to polski Szlachcic,kawalerzysta,jeździec konkursowy.
Ale młodych ich życie rozdziela wojna.
Akcja powieści przenosi do XX wieku do Rosji.
Akcja rozwijała się dobrze,fabuła...

• 2017
  • Eboomoje:)

Dodaj cytat z książki Czwarty czerwony