Czwarty czerwony

Wydawnictwo: Rebis
literatura piękna
Ag2S

Polski Doktor Żywago. Stefan Türschmid, autor bestsellerowej powieści Mrok i mgła, tym razem przenosi czytelnika do Rosji początków XX wieku. Jan – polski szlachcic, kawalerzysta, jeździec konkursowy i Katia – młodziutka rosyjska śpiewaczka. Piękni, młodzi, zakochani. I gdy już się wydaje, że ich szczęściu nic nie może zagrozić, Europa staje w ogniu. Jana i Katię rozdziela przetaczająca się...

Polski Doktor Żywago.

Stefan Türschmid, autor bestsellerowej powieści Mrok i mgła, tym razem przenosi czytelnika do Rosji początków XX wieku. Jan – polski szlachcic, kawalerzysta, jeździec konkursowy i Katia – młodziutka rosyjska śpiewaczka. Piękni, młodzi, zakochani. I gdy już się wydaje, że ich szczęściu nic nie może zagrozić, Europa staje w ogniu. Jana i Katię rozdziela przetaczająca się przez kontynent wojna, a potem rewolucja. Ich świat nie jest już światem muzyki i pięknych koni, lecz światem krwi, głodu i strachu. Czy ich miłość przetrwa tę trudną próbę?

Czwarty czerwony, w którym autor po mistrzowsku splata prawdę historyczną z fikcją literacką, odkłamuje rewolucję październikową – której setna rocznica przypada w roku 2017 – i wojnę domową w Rosji, opowiada dzieje Legionów Polskich i wojny polsko-bolszewickiej. Czytelnik znajdzie tu historie zwykłych niezwykłych ludzi, wielkich przywódców i polityków: cara Mikołaja II, Józefa Piłsudskiego i Włodzimierza Iljicza Lenina.

źródło opisu: https://www.rebis.com.pl/pl/book-czwarty-czerwony-...(?)

źródło okładki: https://www.rebis.com.pl/pl/book-czwarty-czerwony-...»

szczypiorek5 | 2019-05-23
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2019
Przeczytana: 23 maja 2019

Rzetelna książka historyczna, autor wykonał kawał dobrej roboty.
Jeśli ktoś liczy na romans, książkę obyczajową to niestety może się rozczarować. W tej pozycji to historia i różne jej smaczki grają pierwsze skrzypce a dzieje znajomości dwojga młodych ludzi są tak naprawdę wątkiem pobocznym, napisanym po to by oddać realia życia Polaków w Galicji i rosyjskiej arystokracji.
Zdecydowanie polecam fanom historii.

Anna | 2018-08-28
Przeczytana: 26 sierpnia 2018

„Czwarty czerwony” Stefana Turschmida to powieść przede wszystkim historyczna. Burzliwe dzieje Rosji na początku XX wieku. Mamy więc szczegółową relację z przebiegu pierwszej wojny światowej i rewolucji październikowej. Mnóstwo autentycznych postaci. Na tle tych wydarzeń
autor ukazał dzieje miłości pomiędzy Janem, polskim szlachcicem a Katią, rosyjską śpiewaczką. Ich miłość zostaje wystawiona na ogromną próbę. Czy siedmioletnia rozłąka nie zniszczy tego ogromnego uczucia?
„Czwarty czerwony” nie jest romansem, choć ja sama najchętniej i najwnikliwiej śledziłam losy Jana i Katii. Nie jestem wielbicielką historii. Wątki pozbawione tych dwóch fikcyjnych postaci męczyły mnie. Książka zdecydowanie dla fanów powieści historycznych. Autor pisząc ją wykonał kawał dobrej roboty. ZAINTERESOWANYM TEMATEM GORĄCO POLECAM!

Jan to polski Szlachcic,kawalerzysta,jeździec konkursowy.
Katia to bardzo młodziutka rosyjska śpiewaczka oboje są piękni,młodzi,zakochani w sobie.
Ale młodych ich życie rozdziela wojna.
Akcja powieści przenosi do XX wieku do Rosji.
W czasach Pierwszej Wojny Światowej podczas brutalnej wojny wszystko się dzieje Europa staje w okniu.
Akcja rozwijała się dobrze,fabuła ciekawa,trzymała w mocnym napięciu bardzo lubie czytać takie książki o takiej tematyce.
Wzruszyłam się przy książce,polubiłam Jana i Katie kibicowałam im bardzo byli wspaniałymi,dobrymi postaciami.
Okładka przyciągnęła moje oczy jest intrygująca,ładna.
To piękna,wzruszająca książka.

fleure | 2018-08-18
Przeczytana: 15 sierpnia 2018

Ksiazka na pewno do latwych w czytaniu nie nalezy. Mnostwo faktów historycznych sprawia ze czasami ciężko się połapać (ja niestety nie jestem mocna z historii). Jednocześnie sporo sie nauczyłam o I wojnie swiatowej i rewolucjach w Rosji w 1917 roku (jesli nie do konca kojarzyłam jakieś fakty drazylam dalej temat w internecie). Interesuja lektura o realiach zycia na poczatku 20 wieku w Polsce i Rosji. Warto przeczytac zdecydowanie mozna nauczyc się sporo rzeczy. Historia związku Katii i Jana fajnie wpleciona w całość, na szczescie nie zalatuje romansidlem i nie gra tu roli głównej.

Nina | 2018-06-25
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2018
Przeczytana: 20 czerwca 2018

Książka zdecydowanie dla wielbicieli historii. Ja do takich nie należę, niestety, i dlatego czytało mi się tę książkę trochę ciężkawo. Nie mogę jednak nie docenić wartości tej lektury - piękny język, historia naprawdę rzetelna, bez ubarwień i upiększeń. Kto jednak liczy na piękny romans historyczny, ten się pewnie zawiedzie. Miłość, i owszem, jest ale to nie ona gra tu główną rolę.
Fanom dobrej historycznej literatury polecam jak najbardziej.

Muminka | 2018-05-17
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 06 maja 2018

Poniewz wciagnal mnie "mrok i mgl", nie mozlam oprzec sie kolejnej udanej powiesci.
Akcja obejmuje kilkadziesiat lat, miejsca akcji to m.in Nicea, Polska, Rosja carow. Troche prawdy jest w napisie na okladce, ze to polski "Doktor ZYwago". Najwazniejszym watkiem jest rodzace sie uczucie miedzy Katia, rosyjska spiewaczka ktorej kariera byla spektakularna a polskim szlachcicem Janem. Jest on genialnym ujezdzaczem koni i poznajemy go gdy w Nicei triumfuje ze swoim koniem.
Przez karty przewijaja sie znane postaci, Pilsudski, Lenin, Stalin,car Mikolaj z rodzina, Rasputin, Sikorski czy Wladyslaw Strzeminski.
Majatek katii to Golubyje Prudy, gdzie rozstrzasaja kaprysy Fortuny i stan owczsnego swiata, gzi wielkie fortuny kluja w oczy umierajacych z glodu. Wraz z wybuchem I wojny swiatowej swiat, jaki znaja bohaterowie chyli sie ku upadkowi, bo niebezpieczne ruchy rosna w sile. Jeszcze car oklaskuje Katie, jeszcze arystokracja sie bawi, ale bolszewicy zbieraja sily do uderzenia.
Bogate...

Bardzo ciekawa forma opowieść o tym jak Polska szła do niepodległości, a zarazem obraz życia arystokracji w carskiej Rosji u progu upadku caratu i początków rządów bolszewików. A tle piękna historia miłosna, która rozdziela dwoje ludzi z rożnych światów na wiele lat.

Książka na pewno znajdzie powodzenie u amatorów powieści opisujących historię Rosji.
Polecam!

lida78 | 2018-02-02
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 02 lutego 2018

Powieść, w której prawda historyczna łączy się z fikcją literacką. Niestety bardziej historyczna niż obyczajowa. Spektakularnego romansu tutaj nie znajdziecie a " Polski Doktor Żywago" to tylko chwyt reklamowy. Książka dla osób interesujących się historią. Więcej w niej o Piłsudskim czy Leninie niż o głównych bohaterach. Mimo to, bardzo chciałam dowiedzieć się jak ostatecznie potoczyły się losy Katii i Jana i dlatego doczytałam do końca.

Jasna | 2017-12-31
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2017
Przeczytana: 12 listopada 2017

On Polak Jan Szawernowski, ona Rosjanka Katia Niesłuchowa, połączyła ich wielka miłość. Niestety w ich życie brutalnie wkradła się I Wojna Światowa i już nic nie pozostaje takie same.
Np cóż, to jednak nie jest polski Doktor Żywago, jak zapewnia wydawca.
Autor obok trudnej miłości głównych bohaterów przekazuje również obraz wojny, zryw niepodległościowy Polaków na czele z Józefem Piłsudskim i jego Legionami. Nie mam nic przeciwko historii ale tutaj jest ona podana w suchy sposób a fakty historyczne padają tak jak wystrzały z karabinu maszynowego, miałam wrażenie że to kalendarium, brakuje odrobinę subtelności, a po za tym książka napisana sprawnie. Nie żałuję czasu poświęconego na jej przeczytanie

allison | 2017-12-27
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 26 grudnia 2017

Przyznam, że podeszłam do tej powieści z dystansem, gdyż obawiałam się jakiegoś ckliwego romansu. Moje podejrzenia wzbudziło też okładkowe hasło, głoszące, że to polski "Doktor Żywago" - mam złe doświadczenia z tak reklamowanymi książkami.

Na szczęście, moje obawy okazały się płonne.
"Czwarty czerwony" to napisana z rozmachem i znajomością rzeczy powieść historyczna, w której wątki miłosne poprowadzone są ciekawie, wiarygodnie i zaskakująco.

Całość trzyma w napięciu, gdyż losy ludzi często uzależnione są od kaprysów historii i losowych przypadków.
Kreacje są wyraziste i przekonujące, a wśród fikcyjnych bohaterów mamy plejadę autentycznych postaci (to np. Lenin, Piłsudski, rodzina Romanowów, epizodycznie pojawiają się też młody Stalin i Hitler).

Autor doskonale wie, o czym pisze, zna tło historyczne i potrafi przedstawić je szczegółowo, ale interesująco i przystępnie, dlatego czytelnik nigdy się nie nudzi, nawet podczas politycznych dysput.
Dodatkową zaletą jest dbałość o...